مجله گیزمیز

آداب جالب تاکسی گرفتن در سایر کشورها

ادمین/27
۲۰ دی ۱۳۹۶
۱۰ نظر
 • ۱- نیویورک‌سیتی – آمریکا

   

  آداب تاکسی گرفتن در کشورهای مختلف

   

  تاکسی‌های زرد یکی از نمادهای بارز گردشگری شهر زیبای نیویورک هستند. اما پیدا کردن یک تاکسی خالی و سوار شدن به آن هنر می‌خواهد. ترفند این کار این است که: تاکسی‌هایی که چراغ آن ها در سقفشان روشن هستند. مخصوصا گزینه‌هایی که فقط چراغ شماره آن‌ها روشن است، نه بقیه‌شان.

  اگر هیچ‌ کدام از چراغ‌های تاکسی زرد روشن نبودند، یعنی مسافر دارد و شما را سوار نخواهد کرد. اگر همه چراغ‌ها روشن بودند، یعنی شیفت کاری راننده تمام شده و باید سراغ تاکسی دیگری بروید.

   


   

   

  ۲- سیدنی – استرالیا

   

   

  در این شهر بزرگ و بسیار دیدنی، تاکسی‌های زیادی وجود دارد که با ایستادن در گوشه خیابان می‌توانید آن ها را کرایه کنید. البته توصیه گردشگران این است که در سیدنی تا می توانید پیاده‌روی کنید تا از همه جاذبه‌های بی‌نظیر این شهر لذت ببرید. اما اگر خسته شده‌اید و می‌خواهید با تاکسی به هتل محل اقامت خود بازگردید، کافی است در کنار خیابان بایستید و دست خود را بالا ببرید.

   


   

   

  ۳- بارسلون – اسپانیا

   

   

  اگر از ازدحام زیاد متروهای شهر بارسلون می ترسید، باید بدانید که در سراسر این شهر تاکسی ها در خیابان در حرکت هستند. فقط کافیست ایستگاه تاکسی پیدا کرده و در آن بایستید. با دیدن ماشین دست خود را بلند کنید تا راننده متوجه شود که خواهان سوار شدن هستید.

   


   

   

  ۴- بوینس آیرس – آرژانتین

   

   

  اغلب در میادین و خیابان های پر رفت‌وآمد شهر، تاکسی های زرد و سیاه با چراغ‌های قرمزی که روی آن ها نوشته شده LIBRE را می توانید ببینید. برای تاکسی گرفتن فقط کافی است دست خود را بالا ببرید. البته از طریق تماس تلفنی با رادیو تاکسی هم می توانید در بوینس آیرس تاکسی رزرو کنید و بخواهید تا به آدرس شما بیاید.

   


   

   

  ۵- استانبول – ترکیه

   

  در تمامی خیابان های استانبول پر از تاکسی هایی به رنگ زرد کمرنگ است که روی چراغ سقفی آن ها نوشته شده: taksiدر این شهر باید حواستان باشد که تاکسی انتخابی‌تان حتما تاکسی‌متر داشته باشد و راننده هم از آن استفاده کند. شما می توانید کرایه تاکسی را به صورت نقدی حساب کنید. اکثرا راننده ها پول نقد و ارز برای تبدیل دارند.

   


   

   

  ۶- لندن – انگلستان

  آداب تاکسی گرفتن در کشورهای مختلف

   

   

  شهر لندن مملو از تاکسی‌های سیاه‌رنگ است. برخلاف دیگر شهرهای بزرگ جهان همچون نیویورک، تشخیص اینکه تاکسی آماده خدمت به مسافر هست یا نه، بسیار آسان است. به این صورت که وقتی چراغ TAXI روی سقف ماشین روشن است، یعنی ماشین خالی و آماده مسافرگیری است. اما وقتی چراغ خاموش است، یعنی یا مسافر نمی گیرد یا پر است.

  تاکسی های سیاه لندن باید به امکانات لازم برای حمل ویلچر مجهز باشند. یعنی هر قشری از مردم می تواند از آن ها استفاده کند. جالب است بدانید که تاکسی‌ران‌های لندن باید امتحان سختی با عنوان جغرافیای لندن را پشت سر بگذرانند تا به آن ها مجوز تاکسی اعطا شود. بنابراین به همه کوچه ها و خیابان ها آشنایی کامل دارند.

   


   

   

  ۷- مکزیکو سیتی – مکزیک

   

   

  در این شهر گزینه‌های مختلفی برای تاکسی گرفتن وجود دارد. از Uber (اپلیکیشنی شبیه اسنپ) استفاده کنید. یا از متصدی هتل بخواهید برایتان تاکسی تلفنی با عنوان  sitio taxi  بگیرد. یا اینکه از خدمات تاکسی در اختیار موسوم به turismo استفاده کنید تا شما را سوار کرده، به مقصد برساند، منتظر بماند و دوباره شما را به هتل بازگرداند.

  هرگز در گوشه خیابان برای تاکسی دست بلند نکنید. در عوض، به ایستگاه تاکسی بروید. البته مطمئن شوید که در ایستگاه درست ایستاده‌اید. همچنین توجه داشته باشید که راننده از تاکسی‌متر استفاده می‌کند و پول خرد هم همراه داشته باشید.

  شما در مکزیکو سیتی می توانید ماشین شخصی کرایه کنید اما امنیت آن تضمین نمی شود.

      

   

  ۸- مراکش – مراکش

   

   

  به منظور تاکسی گرفتن برای مسافت های کوتاه بهتر است از تاکسی های کوچکی که در سطح شهر در حرکت هستند استفاده کنید. به این طریق می توانید مقداری در هزینه های خود نسبت به کرایه تاکسی های هتل، صرفه جویی کنید. اما برای طی کردن مسافت های دور، همان تاکسی های هتل گزینه های مناسب تری هستند.

   

      

  ۹- پاریس – فرانسه

  آداب تاکسی گرفتن در کشورهای مختلف

   

   

  برای طی مسافت در خیابان های مشهور، بهتر است در ایستگاه تاکسی و در صف بایستید. یا می توانید در گوشه خیابان ایستاده و تاکسی دربست بگیرید. برای اینکه از قانونی بودن تاکسی مطمئن شوید، به علامت Taxi Parisien  که در سقف اتومبیل تعبیه شده است توجه کنید. پس از سوار شدن هم با مشاهده تاکسی‌متر  گواهی‌نامه تاکسیرانی می‌توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

   


   

   

  ۱۰- سیم‌ریپ – کامبوج

   

  بهترین گزینه برای گردش در شهر سیم‌ریپ این است که از فرودگاه یا هتل تاکسی بگیرید تا با ۲۰ الی ۲۵ دلار شما را در شهر بچرخانند. آماده باشید، بسیاری از تاکسی‌ها برای رساندن مسافر به معبد مشهور Banteay Srei علاوه بر مبلغ ذکر شده، ۱۰ دلار نیز اضافه تر می گیرند.

   


   

   

  ۱۱- توکیو – ژاپن

  آداب تاکسی گرفتن در کشورهای مختلف

   

   

  در سراسر سطح شهر توکیو می توانید تاکسی های سبز رنگ را در حال تردد مشاهده کنید. برای کرایه تاکسی در این شهر فقط کافی است دست خود را بلند کنید تا راننده جلوی پایتان توقف کند. چراغ های سبز به این معنی هستند که ماشین اشغال است. بنابراین برای اطمینان از خالی بودن تاکسی، باید ببینید که چراغ قرمز است و واژه ku-sha یعنی ماشین خالی نمایان است.

  اگر راننده تاکسی به زبان انگلیسی واقف نبود، نشانی موردنظر خود را به زبان ژاپنی روی کاغذ بنویسید و به راننده بدهید. برای این منظور می توانید از متصدی هتل کمک بگیرید.

   


   

   

  ۱۲- لیسبن – پرتغال

   

   

  اگر قصد بازدید از موزه‌های شهر لیسبن را دارید و می خواهید با تاکسی در سطح شهر حرکت کنید باید بدانید که تاکسی در همه شهر موجود است. در گوشه خیابان ایستاده و دست خود را بالا ببرید تا تاکسی ها جلوی پایتان توقف کنند. البته تاکسی های اینترنتی همچون Uber نیز وجود دارند که با اپ آن می توانید ماشین بگیرید.

   


   

   

  ۱۳- بانکوک – تایلند

  آداب تاکسی گرفتن در کشورهای مختلف

   

  تاکسی گرفتن در شهر بانکوک سخت نیست اما لازم است خودتان را برای چانه زدن بر سر قیمت آماده کنید. ترجیحابا تاکسی هایی سفر کنید که تاکسی‌متر دارند زیرا راننده های این شهر عادت دارند به دروغ بگویند که این دستگاه خراب است و کار نمی کند تا پول بیشتری از شما بگیرند.

  برای اینکه سرتان کلاه نرود، می توانید از طریق اپلیکیشن های Easy Taxi، Grab Taxi یا اوبر برای کرایه تاکسی اقدام کنید. اوبر گزینه UberMoto هم دارد که موتورسیکلت به جای ماشین برایتان ارسال می کند.

  از تاک‌تاک هم می توانید برای سفرهای داخلی شهری خود در بانکوک استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که تاکسی های این شهر جزو خطرناک ترین وسایل نقلیه در سراسر جهان هستند.

   


   

   

  ۱۴- رم – ایتالیا

  آداب تاکسی گرفتن در کشورهای مختلف

   

  برای تاکسی گرفتن در رم واقع در کشور ایتالیا هم می توانید از اپلیکیشن‌هایی همچون Uber استفاده کنید. یا به ایستگاه های تاکسی که با رنگ نارنجی مشخص شده اند، کمک بگیرید. در این شهر حتما حواستان به مسیر باشد و از روی نقشه های آنلاین مسیر رفت و آمد خود را کنترل کنید زیرا تاکسی ها عادت دارند برای دریافت پول بیشتر از مسافر، او را از مسیرهای دورتر به مقصد برسانند. وسیله مورد استفاده این تاکسی‌متر است و هر چه بیشتر در خیابان چرخ بزنند، برایشان به‌صرفه تر است.

  پس اگر متوجه شدید که راننده قصد کلاه گذاشتن به سرتان را دارد از اعتراض کردن نترسید.

   


   

   

  ۱۵- سن پیترزبورگ – روسیه

   

   

  در این شهر می توانید از تاکسی هتل یا تاکسیرانی ها در سطح شهر استفاده کنید. شما هنگام رزرو تاکسی باید هزینه آن را پرداخت کنید. البته این مقدار حدود ۱۰ دلار برای ۵ کیلومتر اول است. توصیه می کنیم در خیابان تاکسی نگیرید مگر اینکه به زبان روسی و خیابان های شهر آشنا باشید.

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 10
  1. محمد/24/شیراز

   توو ایران طرف داره میره سر کار میگه بزو سر راه دو تو مسافرم بزنم پول بنزینو جور شه. طرف دو تا خانم محترم میبینه میگه بزار برای رضای خدا تا یه جویی برسونمش… اصلا وعضیه
   9   1
  2. تو ایران معمولا راننده دنبال مسافر می گیرده به این طریق که تا فهمیدن مسیرت کجاس چند نفری میریزن سرت هر کی به یه طرف میکشه در اخر سر لباست دو سایز جا باز می کنه
   تو روزهای بارانی و بخصوص برفی که تاکسی گیرت نمیاد تاکسی هست ولی دربستی باید بری

   تو ایران بر عکس کشور های دیگه تا تاکسی پر نشه راه نمی افته
   12   1
  3. تو ایران معمولا راننده دنبال مسافر می گیرده به این طریق که تا فهمیدن مسیرت کجاس چند نفری میریزن سرت هر کی به یه طرف میکشه در اخر سر لباست دو سایز جا باز می کنه
   تو روزهای بارانی و بخصوص برفی که تاکسی گیرت نمیاد تاکسی هست ولی دربستی باید بری

   تو ایران بر عکس کشور های دیگه تا تاکسی پر نشه راه نمی افته
   2   1
  4. اول کار یه لعنت بر روسیه میفرستم!
   من خودم تو GTA قبل یادگیری رمز پول بی نهایت راننده تاکسی بودم و کار با تاکسی های امریکا رو بلدم!
   در کل گرفتن تاکسی در بیشتر نقاط متمدن دنیا همونجوریه که در توضیح شهر بارسلون آمده البته الان که همه uber دارن!
   در انتها ضمن عرض تبریک در زمینه ی کیفیت و نظم تاکسیرانی مثل بقیه ی زمینه ها از انتها بعد سومالی اولیم!
   7   7
  5. توایران که خیلی درحقشون نامردی میشه اونم نه توسط دولت بلکه توسط خود مردم.
   خیلیاهستن باماشین شخصی خیلی راحت مسافرکشی میکنن.ازبازنشسته هاکه میبینی هرچه پیرمرده سولرماشین خودش اومده مسافرکشی.تاجوونامون که کارپیدانمیکن اولین چیزی که به فکرشون میرسه اینه باماشینشون برن مسافرکشی.تازه من شهرستانیم یه همسایه داریم آژانس داره میگفت خیلیاشون هم روستاییاهستن چون کلا کارکشاورزیشون ۳ماه بیشترنیست وبعدش کل سال میان شهرباماشین شخصی یاتوآژانسن یاتوشهر.حتی دانشجوهاهم حین تحصیل فورامیرن سمت مسافرکشی.
   اصلاکلا سازمانی ندارن که ازشون حمایت کنه.که اگه بشه خیلی ازاین ترافیک هاهم کم میشه.
   5   0
  6. از تاکسی های مملکت خودمون هم بگو.هیچ قانون و قاعده خاصی نداره.بارون بیاد میگه دربست.هوا تاریک میشه میگه دربست.پول خرد نداره میگه ندارم و خیلی شیک بقیشو نمیده ولی اگه تو ی ریال کمتر بدی پدر جدتو میاره جلو چشمت.از اون بدتر آژانس های قدیم بود.کلا نمیدونستی چقدر کرایت میشه.عشقی بود.باز خدا رو شکر اسنپ اومد این وضع داغون انحصاری رو شکست.البته ی نکته مثبت حمل و نقل کشور ما اینه که ۴ نفر میتونن سوار بشن و این خیلی تو هزینه ها کمک میکنه.بنظرم تا وقتی حمل و نقل با مترو و اتوبوس ضعیفه این روش خوبیه.البته کاش جای ۴نفر ۳نفر سوار میکردن.
   7   1
  7. چقد تاکسی های بانکوک خوشکلن
   4   0
  8. خدارو شکر تو مملکت ما تا دلتون بخاد تاکسی هست آخه همه مسافرکش شدن با ماشین های شخصیشون
   2   0
  9. تو ایران اسنپ خوبه
   1   0
 • ارسال نظر