مجله گیزمیز

آقای قرائتی! عذرخواهی کنید لطفا و حداقل دل جویی…

ادمین/27
۲۵ مهر ۱۳۹۶
۶۹ نظر
 • ۱۰ نکته به بهانه انتشار فیلمی با موضوع «آقای دوربینی»

  آقای قرائتی! عذرخواهی کنید لطفا و حداقل دل جویی…

   

  شاید او حسین نمازی مشهور به آقای دوربینی نبود. همان عبدالله بن ام مکتوم نابینا بود که در قرآن روی برگرداندن از او سرزنش شده است…

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- در فضای مجازی فیلمی منتشر شده که نشان می دهد حجت الاسلام محسن قرائتی مدرّس آشنای قرآن مجید و مجری و کارشناس برنامه « درس هایی ازقرآن» در تلویزیون در ۳۸ سال گذشته از فردی که به «آقای دوربینی» مشهور است می خواهد جلسه را ترک کند چون «حواس او را پرت می کند» و «به خاطر دوربین آمده» و سپس به تحقیر او می پردازد.

   حضار هم با خنده های خود رنج این تحقیر را بیشتر می کنند. محسن قرائتی در عین حال فرمان می دهد نمازیِ دوربینی یا دوربین دوست پشت چهارپایه بنشیند تا تصویر او دیده نشود.

   به بهانه این رخداد که در کمتر از ۲۴ ساعت گذشته کثیری از مردم آن را دیده اند این نکات را می توان مطرح کرد:

   1- «آقای دوربینی» لقبی است که مردم و رسانه ها به فردی به نام « حسین نمازی» داده اند.

   ویژگی او این است که در برنامه ها و مراسمی که می داند از تلویزیون پخش می شود شرکت می کند و در زاویه ای قرار می گیرد که تصویر او پخش شود.

   برای او تفاوتی ندارد این آیین تشییع جنازه یک استاد دانشگاه باشد یا مراسم عزاداری. جشن باشد یا شادی.

   

   

   آقای قرائتی! عذرخواهی کنید لطفا و حداقل دل جویی...

   

   

  سخنرانی باشد یا هر چیز دیگر. مهم این است که تلویزیون او را نشان دهد و چنان شیفته این کار شده که سر از پا نمی شناسد. شب قبل برنامه ها را رصد می کند و صبح به مراسم می رود و در جای مناسب قرار می گیرد یا احتمالا با فیلم برداران آشنا شده و از عصر به بعد از مشاهده تصویر خود در کانال های مختلف تلویزیونی لذت می برد:

   «یک شب داشتم از خیابان کریم خان عبور می کردم، به فروشگاهی رسیدم که نمایندگی یکی ازشرکت‌های ساخت تلویزیون آنجا است. آنجا ۱۰ تلویزیون روی هم چیده شده بود، ناگهان دیدم مصاحبه ای که گزارشگر صدا و سیما، با من انجام داده بود در حال پخش است. در آن واحد ۱۰ تلویزیون من را نشان می داد . نمی‌دانید چه کیفی داشت آن لحظه.»

   این لذت و به قول او کِیف چنان در جان او شیرین نشسته که دیگر رهایش نمی کند.

   به تعبیر مصطفی ملکیان آدمیان سه دسته اند: گروه اول شور زندگی دارند و بی بهانه از هستی لذت می برند. گروه دوم شور زندگی ندارند اما با دل مشغولی یی به زندگی خود معنی می دهند و دسته سوم که نه آن اند و نه این گرفتار افسردگی و نومیدی و تلخی می شوند.

   آقای دوربینی هم با حضور مستمر در مقابل دوربین ها به زندگی خود معنی می دهد. منِ نویسنده با نوشتن. شمای خواننده شاید با فیلم دیدن یا موسیقی شنیدن و قس علی هذا.

  اما جُرمی مرتکب نمی شود و رفتار او در زمره ۱۴۰۰ عنوان مصرح مجرمانه بر شمرده نشده است.

   هر چند انکار نمی کنم انگیزه و رفتار او حواس سخنران را می تواند پرت کند ( تمرکز او را بر هم بزند) یا وقتی او را در تصویر می بینیم به جای سوژه نگاه ما به او معطوف می شود.

   بدترین موقعیت هم زمانی است که زیر تابوت چهره مشهوری را گرفته و لبخند بر لب بیننده می نشاند. چون می دانیم حسین نمازی این افراد را نمی شناسد و به عشق دوربین و تماشای تصویر خودش در جعبه جادو آمده.

   2- در این فیلم یا ویدیو آقای قرائتی اول دستور می دهد دوربین را خاموش کنند و بعد فرمان اخراج صادر می کند و زبان به تحقیر می گشاید.

      ظاهرا هنوز در عصر آنالوگ به سر می برد و نمی داند در دنیای دیجیتال تنها فیلم بردار صدا و سیما نیست که دوربین دارد. اغلب حاضران نیز می توانند فیلم برداری کنند و این اتفاق هم رخ داده است.

   همه باید متوجه این نکته باشند که انحصار صدا و سیما شکسته شده و همین فیلم را مردم در گوشی ها دیدند نه بر صفحه تلویزیون.

   3- آقای قرائتی می توانست به یکی از عوامل و آهسته و درگوشی بگوید که حضور و تقلاهای دوربینی تمرکز او را به هم ریخته و او را عصبی کرده پس به ترفندی او را به بیرون یا خارج از دید او منتقل کنند.

   (در خانواده ها دیده ایم وقتی در حضور غریبه یا میهمانی رودربایستی دار نکته ای مطرح می شود خانمِ خانه به بهانه تلفن مرد را به بیرون فرامی خواند و نکته لازم را گوشزد می کند).

   انتقاد اصلی این است که حق تحقیر نداشت که هر چه می کشیم از تحقیر است. خود آقای قرائتی چند باری خاطرات ایام شباب را که جوانانی تمسخر کردند و رنجیده بازگفته است.

   4- اولین برنامه های قرائتی در سال ۱۳۵۸ و در دوران مدیریت صادق قطب زاده بر رادیو تلویزیون ضبط و پخش شد و حاضران هم نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ ساله بودند نه مثل امروز کارمندان ادارات مختلف.

   تخصص او اساسا این بود که زبان بچه ها را می فهمید و با ساده ترین شیوه ها آموزش می داد.

   در آن زمان سی و چند ساله بود و حوصله فراوان داشت. این فیلم اما نشان می دهد در گذر از دهه هفتم پیر و کم حوصله و بدخُلق شده و باید فکری کند.

   5– در این ۳۸ سال او هر هفته برنامه داشته است. هر سال ۵۲ هفته دارد. اگر دو هفته نوروز را کم کنیم و ۳۰ شب رمضان را بیفزاییم آقای قرائتی تنها با این برنامه هر سال ۸۰ بار مقابل دوربین قرار گرفته و اگر ۸۰ را در ۳۸ ضرب کنیم به عدد ۳۰۴۰ می رسیم که یک رکورد است.


  چگونه است که ۳۰۰۰ بار مقابل دوربین باشید اشکالی ندارد اما این بنده خدا ذنب لایغفر کرده است؟

   قطعا گفته می شود او از قرآن می گوید. درست! اما تمام برنامه درباره قرآن نیست و حاشیه فراوان دارد.

   ضمن این که قرآن برای همگان است نه فقط جناب قرائتی و هم لباسان و از کجا می دانستند و نیت خوانی کردند که حسین نمازی این بار هم به قصد دیده شدن آمده که او را در مقابل دیگران تحقیر کردند؟

   6- این گونه برنامه ها مجری و هماهنگ کننده دارد و در شأن سخنران نیست که وارد این گونه امور شود. متاسفانه این رفتار به یک رویه بدل شده و پاره ای سخنرانان مذهبی در میانه صحبت یا مجلس ختم حضار را مخاطب قرار می دهند و می گویند: صحبت نکن، با گوشی بازی نکن، چرت نزن و مانند اینها…

   7- این روایت را احتمالا شنیده اید که در محفلی جمعیت بسیاری گرد آمده بودند و جا تنگ بود. فردی وارد شد و با صدای بلند گفت اگر همه برخیزند و یک گام به جلو بردارند و بعد بنشینند جا برای ما هم باز می شود. شیخ که تازه بالای منبر رفته بود گفت: آی جماعت! همین سخن را اجرا کنید کافی است و من سخنی نخواهم گفت. چون نکته نغزی است و در زندگی مان هم کافی است هر یک از ما تنها یک گام به جلو برداریم. این بهترین پند بود و نیاز به شنیدن نصیحت من نیست و از منبر پایین آمد.

   آقای محسن قرائتی اما انگار می خواسته وارونه این حکایت را به نمایش بگذارند. چون بعید است حاضران به سخنان بعدی او گوش جان سپرده باشند و همه تحت تأثیر آن واقعه بوده اند.

   8– رفتار مردم هم جالب توجه است که هیچ کس به تحقیر و اخراج اعتراض نمی کند.

   دکتر سریع القلم می گفت وقتی آقای احمدی نژاد در جمع متخصصین اطلاعات نادرستی درباره هواپیماسازی ارایه می داد یا در جمع پزشکان طب سنتی را در تحقیر علم مدرن می ستود از او تعجب نکردم. بلکه از حاضران شگفت زده شدم که جلسه را ترک نکردند. احترام قرآن و روحانیون لازم است اما همان قرآن می گوید انسان کرامت دارد و کرامت یک انسان خدشه دید و حاضران تنها نگاه کردند یا خندیدند.

   9– اگر حسین نمازی یا آقای دوربینی دیگر در هیچ برنامه قرآنی شرکت نکند آیا حاج محسن قرائتی خود را سرزنش نخواهد کرد؟

   نکته دهم اما آیه قرآن است. کتاب مقدس ما مسلمانان که جناب قرائتی ۳۸ سال و اندی است به تفسیر آیات آن می پردازد.

   سوره «عبس» این گونه شروع می شود: «چهره در هم کشید/ روی برگردانید/ که آن مرد نابینا پیش آمد/ تو چه دانی؟/ شاید به پاکی گراید»

    در برخی ترجمه ها و تفاسیر آمده که مخاطب شخص پیامبر گرامی اسلام است که با مشاهده فرد نابینا روی تُرش کرد و با عتاب و خطاب قرآن رو به رو می شود.

   شیعه اما نمی تواند بپذیرد که از پیامبر با عصمت و صفات اخلاقی این رفتار سر بزند و از این رو خطاب را متوجه دیگری و احتمالا خلیفه سوم می دانند و قرن هاست که بر سر این بحث است.

   در میان مترجمان و مفسران شیعه هم البته اتفاق نظر نیست و کم نیستند کسانی که مخاطب را وجود نازنین پیامبر می دانند.

   در اصل ماجرا اما اتفاق نظر وجود دارد که آیه مربوط است به روی برگرداندن به خاطر وارد شدن «عبدالله بن ام مکتوم» که نابینا بود و روی برگردانده شد.

   آقای قرائتی! می دانیم که با قرآن انیس اید اما سوره «عبس» را بیشتر بخوانید.

   شاید او حسین نمازیِ مشهور به آقای دوربینی نبود. همان عبدالله ابن ام مکتوم بود که وارد مجلس شما شد و شما روی برگرداندید!

   پس شیخ عزیز! اگر عذر خواهی نمی کنید حد اقل دل جویی کنید ومی دانیم که این رفتار از شما مسبوق به سابقه است. ۲۰ سال پیش وقتی در تلویزیون گفتید به خاطر لبخند به یک کاندیدا رای ندهید کاملا مشخص بود منظور شما کیست. بعد اما وقتی همان مرد رییس جمهوری شد و همراه با جمعی از نهضت سواد آموزی به دیدار او رفتید چون برخورد صمیمانه دیدید سخنی گفتید که حمل بر توضیح یا عذرخواهی تلویحی شد هر چند که آن مرد از ابتدا به روی خود نیاورده و به گرمی استقبال کرده بود…

   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 1
  انتشار یافته : 69
  1. یعرفونهم بسیماهم ….معلومه درسهایی از قرآن هیچ اثری در ذات و حتی ظاهر اقای قرائتی ایجاد نکرده.
   انقد که نور خدا رو توی چهره اقای دوربینی میشه دید توی چهره قرائتی نمیشه دید….
   ایات سوره عبس هم در مورد خود پیامبر نازل شده و پیامبر هر وقت عبدالله بن مکتوم رو میدید بهش میگفت : مرحبا به کسى که پروردگارم به خاطر او مرا مورد عتاب قرار داد….
   138   104
   • محمد/24/شیراز

    شیخی به زنی فاحشه گفتا مستی
    هر لحظه به دام دگری پا بستی
    گفت شیخا هر آنچه گویی هستم
    آیا تو چنان که می نمایی هستی”

    مراقب قضاوت هامون باشیم…درسته که اینجا فضای مجازی هست،ولی دلیلی نمیشه واسه این که هر کسی رو از بالا نگاه کنیم…هیچ کدوم از ما معصوم نیستیم که این طوری یکی رو قضاوت میکنیم..فقط گناهامون رو خودمون میدونیم و خدا…وگرنه اگر گناهان ما هم یه روز فاش بشه از خجالت اب میشیم و سکوت میکنیم…
    حاسبوا قبل ان تحاسبوا
    به حساب خودمون برسیم نه به حساب دیگران..چرا که هر کس رو تووی قبر خودش میزارند
    84    31
    • کاملا با شما موافقم, این واعظان منبر و محراب ۳۸ ساله که نگاهشون به مردم از بالا به پایینه, مخصوصا که حس خود بهشت پنداری در همشون بیداد میکنه, این قضیه لو رفتن رفتار تحقیر امیز و بدون کنترل و با پرخاش ایشون ….شاید تلنگری باشه براش, تا از این به بعد به اونچه که به مردم درس میده, عمل کنه , ما در مورد افراد عادی یا سلبریتیهای بی اعتقاد حرف نمیزنیم .. در مورد عالمان بی عمل حرف میزنیم.. کسانی که ثواب و عقابشون چند برابر مردم عادیه.. مثل الذین حملوا التوریه ثم لم یحملوها کمثل الحمار یحمل اسفارا…
     110     177
   • یه سری ها هستن شب روز از استاندارد های دوگانه گلایه دارن
    شب و روز هشتک پرهیز از بیشعور میزنن بعد از بشعوری اقای دوربینی طرفداری میکنن!!
    من طرفدار توهین نیستم ولی از اقای قرائتی دفاع میکنم با اینکه ایشون در حد ۵ درصد زیاده روی کرد

    اینکه تو مراسم ها شرکت میکنه مشکلی نیست ولی اینکه تو یه سخنرانی هی کله بیاره جلو دوربین منم جای سخنران بودم بهش میتوپیدم چون هواس ادمو پرت میکنه

    #بیشعور_نباشیم
    71    100
    • یادم رفت بگم خواندن کتاب بیشعوری ادم رو با شعور میکنه همین که از یه بیشعور دفاع میکنی اوج بیشعوریه
     هر چند تمام کسایی که کتاب بیشعوری رو میخرن یا پیشنهاد میدن فقط برای شات اینستا هست خخخ
     53     89
     • خیلی جالبه کاسه های داغتر از آش بخاطر لجبازی و درک پایین و بی منطقی دست از جانبداری متعصبانه و کور کورانه برنداشتن و هنوز هم دارن از قرائتی دفاع میکنن,(البته تعدادشون خیلی خیلی کمه چون گند قضیه رو به راحتی نمیشد جمع کرد ) این در حالیه که خود قرائتی هم اینو فهمید و خودش به زشت بودن کار خودش اعتراف کرده و خودش رو مقصر دونسته, و نه تنها در توئیتر پیام عذر خواهی گذاشته بلکه در مقابل دوربین هم طی مصاحبه از آقای دوربینی معذرت خواهی کرده اون وقت ایشون فقط ۵ درصد ناقابل قرائتی رو مقصر میدونه… و ۹۵ درصد تقصیرها رو هم گردن یه آدم ساده و دارای اختلال شخصیت روانی میندازه که در بین جمعیت پای منبر ایشون ساکت نشسته..
      .بیشعورها قابلیت شگفت انگیزی برای
      دیدن تنها یک وجه از هر مساله ای را دارند.
      همان وجهی که منافع آن ها را تامین می کند!
      خاویرکرمنت
      92      79
     • هر کسی معذرت خواهی کرد دلیل بر اشتباه بودنش کارش نیست
      خیل عظیم ملت بهش حمله کردن ایشون هم معذرت خواهی کرد

      باو ما تو دبیرستان بودیم هم استاد هر کی که اذیت میکرد رو مینداخت بیرون
      خدا رو شکر اون موقع تویتر و اینستا نبود تا برای دانش اموز تنبل و موذی کلاس هشتگ بزنن و استاد معذت خواهی کنه خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
      2      8
   • الحمدلله که یه نفر توی این کانال هست که نور خدا رو توی صورت افراد تشخیص میده.

    این کرامت هم کمتر از هاله نور نیست.
    4    6
   • عزیزم اینی که نوشتی از نظر اهل سنت هستش ما شیعه ایم بانو شیعه
    2    1
  2. مهدی ۲۰(۴۴۴ سابق)

   به دنبال آشکار شدن چهره کریه واقعی امثال ازاده نامداری و محسن افشانی
   چهره واقعی دوستان پارسا و متقی هم داره اشکار میشه
   فقط اون تیکه از متن که میگه دوربینارو خاموش کنید
   با همین یه جمله میشه از کلاهی که سرمون رفته آگاه شد
   71   176
   • آفرین ، اون آزاده و محسن دورو رو خوب اومدی ولی چرخنده رو یادت رفت
    59    14
   • مهدی ۲۰(۴۴۴ سابق)

    اسکلی که دوباره داری تقلب می‌کنی دقت کن
    نظر تورج با من یکیه اون ۳۰ لایک زدی براش منو ۱۷۰ دیس لایک
    لااقل سبکت عوض کن نفهمیم برگشتی
    13    31
  3. مهدی ۲۰(۴۴۴ سابق)

   از دیشب ساعت نه تا حالا یه سره داره رگبار میزنه!
   خدا به داد روستا نشین ها برسه
   عمق سیاهرود که از وسط شهر میگذره از دو متر رسیده به ۶متر!!!
   دم هواشناسی گرم این یکدفعه رو از سه چهار روز قبل هشدار داد
   18   54
  4. توقع بیش از این هم از آقای ق.ر.ا.ع.ت.ی نیست !!! سواد دانشگاهی ندارند که…
   این جماعت زمان قدیم سر قبر میت ها قرآن می خواندند و از این راه خرج زندگیشون سپری می شد تااینکه مردم نادان به دادشان رسیدند!!!
   77   147
   • ای وای میخواستم لایک بدم اشتباهی دیسلایک شد. یکی از چپ کنین به راست اضافه کنین خودتون.
    35    54
   • خیالی نیسسسسس

    ههه دمت گرم علی جوون.حقیقت را گفتی
    8    2
   • الحمدلله که با باز شدن دانشگاه ازاد مثل واحد علی آباد کتول امثال شما از نعمت داشتن مدرک دانشگاهی بهره مند شدید که الان اظهار فضل بکنید.
    من که چندین ساله که استاد دانشکاه ملی هستم اینطور ادعای مدرکم رو ندارم که شما داری.
    ندید بدید ها هم عالم قشنکی دارن برا خودشون.
    3    5
  5. ایشون الگوی اسلامی و ایرانی هستند
   26   31
  6. ای کاش کسی هم پیدا بشه با خود شما این کار رو بکنه ..ما هم از دیدن تصویر وحرفهای تکراری شما خسته شدیم
   61   29
  7. خخخخخخخخخخ دمت گرم میگما من این یارو رو چند بار تو تلویزیون دیدم عجیب!:))
   10   3
  8. این ها اهل عذر خواهی نیستند و طلبکار هم میشوند

   یک خانم مجری تلویزیون که حجاب ظاهری‌اش را رعایت می‌کند، در سفری به اروپا و در یک پارک عمومی آگاهانه یا ناآگاهانه تصمیم می‌گیرد بدون حجاب باشد اما وقتی علی‌رغم میلش، فیلمی از پوشش نامتعارف او در فضای مجازی منتشر می‌شود، دست به واکنشی عجیب می‌زند. خانم مجری نه درباره دلیل بی‌حجاب شدنش توضیح می‌دهد و نه کارش را اشتباه می‌داند که بخواهد از بابت آن عذرخواهی ‌کند. خانم مجری به جای اینکه مسئول انتخابش باشد و بابت رفتار دوگانه‌اش عذرخواهی کند، بلافاصله فیلمی را از خود منتشر می‌کند و همه افراد را غیر از خودش مقصر می‌داند و به شدت هم معتقد است که کسی نباید وارد حریم شخصی او (پارک عمومی) می‌شده است.

   ـ یک آقای بازیگر جوان، شبی عکس نامتعارفی از یک لباس زنانه را در بخش استوری صفحه اینستاگرام شخصی خود که توسط خودش اداره می‌شود را به اشتراک می‌گذارد و حدود یک دقیقه بعد متوجه اشتباهش شده و عکس را حذف می‌کند اما فردای آن روز به جای اینکه به دلیل اشتباهش از کاربران عذرخواهی کند، ویدئویی تند منتشر می‌کند و برای همه خط و نشان می‌کشد؛‌ بدون اینکه بخواهد مسئولیت اشتباه آگاهانه یا ناآگاهانه و یا شاید حتی اختلال تلفن همراهش را بپذیرد.
   59   30
    • مهدی ۲۰(۴۴۴ سابق)

     نمیشه که تو جمع طرف تحقیر کرد و یه مشت احمق هم با خنده اشک بدبخت در بیارن بعد ایشون بیاد یه عذر خواهی کلی بکنه
     به خدا ایشون بیشتر از جناب نمازی دوربینیه هر کانال که بزنی این هست
     56     128
    • باز دم آقای قرائتی گرم که عذر خواهی کردند
     ایشون نسبت به بسیاری از مردم ما بهتر عمل کردند و در موارد دیگه هم عذر خواهی کردند تا فرهنگ عذر خواهی از اشتباه بین مردم جا بیوفته
     113     21
     • خیالی نیسسسسس

      گول عذرخواهی را نخورید!این میدونه خراب شده و وجهه ی ته مانده اخوندها که دیگه اعتباری ندارند را بدتر هم کرد میخواد دلهای شکسته را ترمیم بده و بگه ما خوبیم!! اگر به عذرخواهی باشه باید به سی سال دروغهایی که به خورد مردم میده عذرخواهی کنه و بجای حرف زدن از حق مظلوم فقط دنبال نمک زیختن و چاپلوسی!! برید بزننید ببینید چه حرفهایی صدمن یه غازی زده اما خودشون عمل نمیکنن!! این آدم را میسوزنه
      11      42
     • خیالی نیسسسسس

      بجث سر عذخواهی نیست آقا محسن!! بحث سر ادعا است . این۲۴ساعته تو صداوسیما ادعای مومن بودن و دعوت مردم به خدا را دارند و از اینکه باید زبان را نگه داشت اما میبینید یکی از کله گنده هاشون با اون هم ادعای سواد و تفحص و خداشناسی مثل یه آدم کوچه بازاری حرف میزنه!بحث سر اینه که این آدم روحانیه و چه بسا تو هر جامعه ای روحانی کار ناپسندی کنه از چشم میفته و همه ی حرفهای قبلیش زیر سوال میره!! عذرخواهی خوبه اما تا چه کسی باشه! این بجای عذرخواهی باید بره ببینه کجای کارش میلنگلیده که با این همه ادعا باز هم مانند یه پیرمرد دهاتی و بیسواد و بده دهن حرف میزنه.
      11      42
    • آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت.
     ولی کارش جلوی اینهمه جمعیت واقعا تاسف آور بود.
     27     1
    • اووووق
     هر غلطی دلش بخواد بکنه اینم توجیه
     29     56
    • باز خوبه
     ۱ قدم پیشرفت کردند
     1     3
    • قضیه زخم زبون زدن این آقا و بعد عذرخواهی کردنش دقیقا مث قضیه این داستانه
     پسر بچه‌ای بود که اخلاق خوبی نداشت. پدرش جعبه‌ای میخ به او داد و گفت هربار که عصبانی می‌شوی باید یک میخ به دیوار بکوبی.
     روز اول، پسر بچه ۳۷ میخ به دیوار کوبید. طی چند هفته بعد، همان طور که یاد می‌گرفت چگونه عصبانیتش را کنترل کند، تعداد میخهای کوبیده شده به دیوار کمتر می‌شد. او فهمید که کنترل عصبانیتش آسان‌تر از کوبیدن میخها بر دیوار است …
     بالاخره روزی رسید که پسر بچه دیگر عصبانی نمی‌شد. او این مسئله را به پدرش گفت و پدر نیز پیشنهاد داد هر بار که می تواند عصبانیتش را کنترل کند، یکی از میخها را از دیوار در آورد.
     روزها گذشت و پسر بچه بالاخره توانست به پدرش بگوید که تمام میخها را از دیوار بیرون آورده است. پدر دست پسر بچه را گرفت و به کنار دیوار برد و گفت :
     پسرم ! تو کار خوبی انجام دادی و توانستی بر خشم پیروز شوی . اما به سوراخهای دیوار نگاه کن. دیوار دیگر مثل گذشته‌اش نمی‌شود.
     وقتی تو در هنگام عصبانیت حرفهایی می‌زنی ، آن حرفها هم چنین آثاری به جای می‌گذارند. تو می‌توانی چاقویی در دل انسانی فرو کنی و آن را بیرون آوری. اما هزاران بار عذر خواهی هم فایده ندارد؛ آن زخم سر جایش است. زخم زبان هم به اندازه زخم چاقو دردناک است.
     4     2
  9. آقای قرائتی ۳۸ سال به یه ملت درس اخلاق در قرآن داد. فکر میکنم دیگه وقتشه خودش بره یه دوره اخلاق ببینه. ببین کیا به بچه ها درس اخلاقیات می دادن.
   51   86
   • اینهمه دزدی و اختلاس و فقر و فحشا و فاصله وحشتناک طبقاتی و اعتیاد و جنایت و … همشون نتیجه ی ۳۸ سال درس اخلاق و قرآنه جمهوری اسلامی دیگه 😉 🙁
    8    3
  10. باسلام ودرود به همه

   من اصلا قصد دفاع از آقای قرائتی ندارم،ایشون معصوم نیست بلاخره همه ی ما در عمل مرتکب اشتباه می شیم وکارشون خیلی اشتباه بود و به نظرم باید عذر خواهی کنند و یه جورایی از دل آقای دوربینی دربیارند.

   امام صادق (ع) فرمود: «کُونُو دُعاهً للنّاسِ بِغَیر اَلسِنَتِکُم لِیَرُوا منکُم الوَرَع و الاِجتهادَ و الصَّلاه و الخیر فَانَّ ذلکَ داعیهٌ / مردم را با غیر زبانتان بخوانید تا از شما پارسایی و کوشش و نماز و خوبی را ببینند زیرا این امور آنان را به سوی حق فرا می خواند.»

   أتأمرون الناس بالبر وتنسون أنفسکم وأنتم تتلون الکتاب أفلا تعقلون / آیا مردم را به نیکوکاری فرمان می دهید و خود را فراموش می کنید؟ درحالی که شما کتاب میخوانید، آیا نمی فهمید؟» (بقره / آیه ۴۴)

   آقای قراتی و امثال ایشان فرق نمیکنه شخصیت مذهبی سینمایی ورزشکارو… باید بنظرم خیلی بیشتر مراقب اعمالشون باشندچون الگو هستن ما همه تو عمل مرتکب اشتباه شدیم و هم بعد پشیمان در پایان هم بگم انصاف داشته باشیم و نیمه خالی لیوان نبینیم این آقا هیچ وقت حاضر به پذیرش پست و مقام در مجلس و وزارت نشد تابه برخی ازمسایل دیگران آلوده بشه و همیشه هم سعی کرد کلام خدا را به ما بفهمونه،مطمئنم ایشون ناراحته و عذرخواهی میکنه
   65   21
   • آخه شما از اینها چی دیدی که میگی اینها باید الگو باشند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    33    43
    • سلام وخسته نباشید

     من تا اونجایی که بهم ثابت شده قرآن کتاب حقیه و هرچی تو قرآن نوشته شده حین حقیقته و بهش هم رسیدم . قرآن خیلی مطلبش نیاز به موشکافی و تفکر داره خیلی از آیات باهم در ارتباط اند خیلی جاها خدا مطلبی مستقیم نمیگه و کد میده به آدم و باعث عمیق تر شدن انسان میشه

     آقای قراتی و همه ی روحانیون به نظرم من وظیفه دارند این کتاب رو به نحو احسنت به مردم معرفی کنند چرا چون این ها در این کار سواد لازم دارند بلاخره تلاش کردند و یک جورایی باید راه بنداز و نیروی محرکه انسان در تفکر آیات قرآن باشند و به نظرم آقای قراتی موفق شده این کارو انجام بده و حداقل میدونم ایشون تو زمره بعضی از روحانیون مقام دوست و دنیادوست نیست

     متاسفانه یک سری از روحانیون و افرادی هستن که براثر منافع شخصی، دنیا، پول، مقام حرف از دین ودیانت میزنن و این حب مقام دنیا در اعمال هم نقش پیدا می کنه و میشه اختلاس! اگه تاریخ خوانده باشیم چنین اشخاصی خیلی زیادند مثل معاویه که بنده معتقدم خیلی از این آقایون روی معاویه و یزید راهم سفید می کنند!

     شیطان در یک زمان پیروزه و آن هم اینه که چنان حق و باطل با هم آمیخته کنه تا تزویر و نفاق شکل بگیره .چون نتیجه دین زدگی به وجود میاره!
     52     3
  11. چقدر چهره این بنده خدا معصومه.امان آدمیزاد که ممکنه گاهی ندانسته کاری بکنه که هیچ وقت نتونه جبرانش کنه.اما خب ایشالله که از این بنده خدا دلجویی بشه و بزرگش نکنن
   39   2
  12. به کوری چشم جماعت سو دجو و دین ستیز همیشه در این صحنه ها حاضراقای قراتی عذر خواهی کرد
   چقدر یه ادم میتونه خورده شیشه قاطیش باشه اخه. میگپن بر خود نپسند ان چه نو را نیست پسند اقای قراتی شاید کارش درست نبوده باشه ولی خوب اونم یه انسانه ومعصوم نیست پس همون طور که شماودوستان شما مرتکب یه اشتباهی میشن وشما قضاوت نابه جارو علیه شون نمی پسندین . واگر کسی خرده ای بهشون بگیره نوای واویلتا سر میدین .
   کسی رو هم قضاوت نکنین کلاه خودتون دو دستی بچسبین باد نبره.
   پ ن پ اقای قرایتی چون یه رو حانی و از خدا ود ین خدا حرف میزنه مستحق چنین بر خوردی مگرنه اقای دور بینی کیه…!!
   94   85
   • مهدی ۲۰(۴۴۴ سابق)

    اقای دوربینی بر خلاف امثال شما ادعای پاکی و طهارت نداره
    همین یه موضوع ایشون صد گام جلوتر از امثال قرائتی میندازه
    66    95
   • مهدی ۲۰(۴۴۴ سابق)

    ای حق گرا ای حنیف ای دین جو
    تو خوبی
    برو ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون بقیه که شیعه نیستن بکش
    فکر کردی داعش از کجا میاد؟
    تاریخ کلیسا رو بخون سعی کن به جای دهن مغزت رو هم وسیع کنی
    اواخر قرون وسطی کلیسا به شدت مقدس تر از اخوندها و قدرتمندتر شمرده میشد ولی عاقبت شعور اروپاییها بر تحجر غلبه کرد…
    59    100
    • زهرا 23تهران

     ببینخ تو اگه تاریخ شناس بودی وتاریخ اسلامو سروته نخوندی بودی الان کارت به اینجا نمیکشید که این موضوع رو اینقدر بزرگ کنی من هیچ وقت مدعی پاکی نبودم این اقای دوربینی شما هم نه بچس نه شیرین عقل وفقط تنها اشتباهش این بوده که مجلس تفسیر قران رو با خندوانه اشتباه گرفته بوده اگه دانشگاه رفته باشی میتونی درک کنی که این برخوردها از یه استاد طبیعی ولی تو متاسفانه تمام تایمت رو اینجا مشغول شخم زدن ذهن دیگرانی.
     شما مبرهمه که مشگلت روحانی وروحانیت وعجزونالتم مال همون واین که کی صد گام جلوتره روهم خدا تعیین میکنه.
     داعشم میدونم از کجا میاد از همون جایی که اختلاس وباقی کج روی ها وانحرافات دیگه میاد وهمه ی اینها ناشی از جهل وبی دینی وقساوت قلبه اگر کسی خداشناس باشه واون دنیا رو درک کرده باشه نه به بیت المال چشم داشت داره ونه مرتکب جنایت میشه .افسوس که فقط زبونت جای فکرت کار میکنه
     49     52
     • مهدی 20 (444 سابق)

      آخه تو داری با من حرف از دانشگاه میزنی؟
      خداییش تو هر چیزی بخوام فروتنی نشون بدم سر این یه مورد نمیتونم
      احتمالا شما دانشگاه نرفتی که به قراغتی میگی استاد!!
      اساتید ما انسان هستند بنابراین جفتک نمیزننن
      در مورد وقت شما اگه رشته منو میخوندی که عمرا به خوابت هم نمی بینی پزشکی رو میتونستی بفهمی که با اون حجم از کتابهای سنگین که باید برای نجات جون امثال تو ب خونیم حق روزی نیم ساعت نت داریم !
      دوستان ببخشید به هیچ وجه قصد جسارت به دوستان ندارم ولی جواب این جاهلارو باید داد.
      ضمنا غیر از کتابهای تاریخ مدرسه کتابهای دیگه ای هم هست…
      23      24
     • نه ما دانشگاه نمیریم این دانشگاهه که میاد پیش ما چراکه دانشگاهای شما پدیده های نو ظهوردارای اساتید هایی چون زیبا کلامو ودکتر دانشمند ی که هنوز مدارکشون یافت نشده.
      در ضمن من نیاز به پزشکی کردن شما ندارم داروهای خودمو میشناسم چون مدرک نسخه خونی دارم سرمم خودم وصل میکنم چون مدرک فوریت پزشکی دارم مدرک دستیار کنار دندون پزشکم دارم ومسلما تاحد فعلی شماهستم با این تفاوت که هنوز وقت دیدن خوابای رنگیو ندارم.شماهم فروتنیتو بذار برا انجام وظیفت وقت درس خوندن که نداری جهلم که قران گفته ریشش از کجاس حداقل شاید با فروتنی دستو پای کسیو جابه جا پیوند نکنی.
      شما هنوز مونده استاد قرائتیو بشناسی چراکه تایم ورق زدن قران روهم نداری.
      پس با این تفاسیر بهتره دنبال جلای روحت باشی نجات جون مردم پیشکش
      6      10
     • مهدی 20 (444 سابق)

      عقب افتاده به مملکتی میگن که نسخه خون داروخونه و تزریقاتی خودش با کسی که چند ده هزار صفحه کتاب پزشکی خونده برابر میدونه
      خوش باش با مدارکت
      سرطان اگر گرفتی یا رگ قلبت رسوب زد باز نشد پیش پزشک نرو
      به خودت سرم قندی نمکی بزن
      خوش باش با حزب بندیات
      اگه میشناختی منو میدونستی که من طرفدار سوسیال دموکرات هستم نه اصلاح طلب و نه اصولگرا چون نه اصولی داریم و نه توان اصلاح چیزی
      10      5
     • جر نده خودتو . فنا میری . اونوقت کسی نیست رگ های گرفته رو باز کنه.
      .
      .
      .
      داداش ببخشیدا. نمیدونم ولی شایدم راست بگی. ولی من یه وقتایی کامنت هات رو میخونم بعید میدونستم ازت که حتی بتونی لوله فاضلاب رو باز کنی.

      البته تقصیر خودته. همچین رو هوا حرف میزنی و تفسیر به رای میکنی که نهایت بهت میخوره در حد فوق دیپلم درس خونده باشی.
      5      11
     • مهدی 20 (444 سابق)

      یه نگاه به خودت و کشورهای دین دار اطرافت بنداز
      بعد با کشورهای بی دین و بی خدا مثل ژاپن و کره و چین و اسکاندیناوی مقایسه کن!
      ضمنا دوستان. مغزشون شخمی نیست ولی مال شما شخمی تخیلیه!!!
      23      25
     • اینو بخون. برای شما گفتن
      http://japanstudies.ir/post/3494/
      3      4
     • مهدی 20 (444 سابق)

      معلومه که جوامع شرقی افسرده ترین و داغون ترین ملت های جهانن البته بازهم نه مثل ایران ر.ک به فهرست شادترین ملل جهان
      اعمال فشار شرکت ها هم به خاطر ضعف سیستم خانواده در ژاپن و شرق آسیاست. و در واقع ریشه اخلاقی داره
      نظرتون راجع به مردم پاریس که هفته ای ۲۰ ساعت کار میکنن و شادترین ملت جهان هستند؟
      اونا چیکار کردن؟ اینو جواب بده خواهشا
      یا توی دانمارک که خودم زندگی کردم توش هفته ای ۳۰ ساعت کار میکنن مردم و حتی از فرانسوی ها هم شادترن
      علت چیه؟
      منتظر جوابم
      5      3
     • الان وقت ندارم وگرنه برات آمار خودکشی کشورها رو از سایت سازمان بهداشت جهانی درمیاوردم تا بفهمی شادی چیه
      فرانسه سوئد دانمارک ژاپن همه آمار بالای خودکشی رو دارن
      2      2
     • مهدی جان بیخود وقتت رو واسه بحث باچندنفر تلف نکن اینا باهمه چی حتی باخودشونم درگیرومخالفن !
      5      0
  13. اینها در قبل یک منبر و فاتحه میرفتن با مزد شکم سیری
   البته نه هر مجلسی ، مجالس معمولی و سطح پائین
   حالا که به مکنتی رسیده اند خب باید که اینطور شود وقتی گدا معتبرشود.
   واژه آخوند دوزاری بسیار برازنده این یارو و هم کاسه هاش است.
   36   9
  14. امیدوارم جوری ضایع بشی که دیگه جلو دوربین نیای آقای معلم قرآن
   25   34
  15. خود کرده را تدبـــــــــــــــــــــــیر نیست !!!!!!!!
   10   6
  16. الهام جان،روی گزینه های لایک و دیسلایک اگر چندبار پشت سر هم کلیک کنی،تعداد لایک و دیسلایک رو چند بار افزایش میده، لطفا اگه میشه این مشکل رو حل کن
   75   35
   • متاسفانه نمیشه…چند باری پیگیری کردیم ولی بدتر میشد یعنی مثلا کلا قابلیت لایک و دیسلایک از بین میرفت!
    14    31
    • علیک سلام…
     خطاب به ادمین های کانال گیز میز
     ادمین ( الو گیز میز )
     منو بلاک کرد چون اسرار کردم همون جوری که کلیپ برخورد آقای قرائتی در کانالتون پخش شد ،،، عذر خواهی و صحبت های ایشون هم در کانالتون باید درج بشه ،،که با برخورد زیبای ایشون مورد خطاب قرار گرفتم … کاسه داغ تر از آش ….
     و بعد از چندین ساعت و با اسرار بیش از سی نفر از کاربران و مخاطبان
     به وظیفتون عمل کردین ، اینم از راستی و صداقت کانالتون
     در مورد کلیپ پخش شده از سوئیس ،،،کلیپ ایران و ایرانیه مهربان
     ارسال کردم که محبت و وقاحت الفاظ زیبای ادمین الو گیز میز منو به وجد آورد … و در کانالتون درج نشد که نشد چون شما عادت دارین به نشر اکاذیب
     شما که ادعای راستی و درستی دارین…..
     حداقل حرف های دوطرف دعوارو ارسال کنین توکانالتون
     نه اینکه افکار اعضاء کانال ، طبق برش شما از خبرها و اتفاقات پیش بره
     اینکه شما یه مطلب میذارین که فلان جا فلان جور شده خوبه
     ولی حداقل حاشیه ها و ادامه هاشو هم بذارین ،،، اندکی تفکر اندکی تعقل
     در ضمن انتقاد پذیر باشید ،،،و چیزی که خودتون نمیتونین تحمل کنین از دیگرون انتظار نداشته باشید …..
     4     4
     • من پیامتونو رسوندم بهشون ولی یه کم بهتره صبر کنیم گیزمیز معمولا یه طرفه به قاضی نمیره…دیدید که کلیپ رو هم گذاشتن ^_^
      13      2
    • میدونم ثبت و تائید نمیشه
     چون اینو
     عقبه و تجربه برخورد با شما میگه
     2     4
  17. سلام من از رفتار آیت اله قرائتی خیلی ناراحت شدم خودشون بارها و بارها در برنامه هاشون میگفتن حرمت آبروی مومن از کعبه واجب تره خیلی حرکت زشتی انجام دادند دل یک نفر را شکوندن و آبروشو بردن مردم ما هم که همیشه فقط بلدن یا فیلم بگیرن از ماجرایی یا تمسخر کنند و هیچ وقت حمایت از طرف حق نمی کنند متاسفانه.
   ولی به قول خود شیخ قرائتی فقط ۱۴ معصوم در کل بشریت از ازل تا ابد بوده و هست و انسان حتما اشتباه خطا و گناه میکنه با این حال همین که ایشان عذر خواهی کردند نشون میده که هم از کارشون پشیمونن هم اون درسها و تفاسیر قرآن در ایشون تاثیرگزار بوده. شیطان همیشه در کیمینه و هر کسیو بنا به ویژگیهاش گول میزنه.
   34   1
  18. میدونستم قرائتی خیلی زود عذرخواهی میکنه. ولی فکر میکنم برای آقای دوربینی بانی خیر شد. چون آقای دوربینی رو به خواسته همیشگیش که دیده شدن به هر قیمتی بود رسوند. با این اتفاق افتاد سر زبونها. اتفاق خوبی نبود اما به نظرم هم برای قرائتی خوب شد هم برای آقای دوربینی. چون زمینه این فراهم شد که قرائتی خودشو نشون بده که با هیچکس از جمله خودش رودربایستی نداره و اگه لازم بشه به اشتباهش اعتراف میکنه و عذرخواهی هم میکنه. و زمینه این هم فراهم شد که اگه قراره نقطه عطفی تو زندگی آقای دوربینی باشه و اتفاقاتی براش بیفته دقیقا همین زمانه.
   24   28
   • دقیقا. خیلی خوب شد که عذر خواهی کرد چون اگه این کاررو نمیکرد سبب خوش حالی بیشتر یه عده منافق میشد وباید بابت عذر خواهی نکردنش هم جواب پس میداد کم نیستن مسوولینی که بابات هیچ کدوم از اشتباهاتشون عذر خواهی نکردن.نمونش همون جریان پلاسکو و قطار و…
    به قول شما اقای دوربینی هم به ارزوش رسید همین امروز یه کارگردان برای بازی ازش دعوت کرده بود وهم چنین یه تئاتر .اقای دوربینی خیرش تو همین تذکزه بود
    35    11
    • ۱- خیلی خوب شد که عذرخواهی کرد؟ مگه قرار بود عذرخواهی نکنه؟
     ۲- منافق؟؟؟ زمان ثابت میکنه که منافقین کیا هستن!
     ۳- البته که اگه عذرخواهی نمیکرد باید جواب پس میداد. همهشون باید پاسخگو باشن. تمام کسانی که جوابگو نبودن باید جواب بدن. جواب ندادن اونها هییییییچچچچ دلیلی نمیشه که قرائتی نباید پاسخگو باشه!
     ۴- از من میشنوی خودت رو خرج آدمایی که نمیشناسی نکن و سینه براشون چاک نکن.
     6     5
  19. ‏یه آخوند دیگه می‌شناسم توی رسانه ملی به ۱۶ میلیون نفر که بهش رای نداده بودند گفت خشونت طلب! هنوز هم عذرخواهی نکرده
   33   7
   • یک وزیر مردمی هم میشناسم به یک بنده خدایی گفته بود بیشعور!
    بعضی از دوستانی هم که میگفتن وزیر خوب گفته الان معتقدن خدا خواسته اون روی قرائتی برملابشه
    یک وزیر خوش اخلاق ژن برتری هم داشتیم که بلند گو چنگ میزد. جای شکرش باقیه بلندگو رو تو حلق خبرنگار نکرد
    32    7
    • مهدی 20(444 سابق)

     ای ملت ساده دل
     این وزیر مردمی بیل گیتس ایرانه تقریبا تو مقیاس کوچیکتر!! خیلی مغرور و طلبکار هم تشریف داره ولی خب خداییش واسه ملت کاری نکرده باشه هوای پزشکارو داره دارایی هاش ۳۰۰۰میلیارد تومن تخمین میزنن ! این از این
     مشهدیا از باغ ملک آباد چی میدونین؟!
     میدونین که کاخ سفید علم الهدی و داداش مستضعفمون حاج آقا رییسیه؟!
     میدونین که ۱۰% از نذورات و سود در آمدها هر ماه به حساب آقا رییسی واریز میشه یعنی یه فقیری که از بوشهر پا میشه میره مشهد ده تومن میندازه تو ضریح هزارش مستقیم. و قانونی تو جیب رییسیه!
     4     8
   • حیف واژه ی اخونداونی که شما میگی فقط لباس روحانیت تنشه. واین سبک حرف زدنش دیگه برا مردم عادی شده .فقط سه سال دیگه….. به زودی خودش وبرجامش به تاریخ میپیونده
    10    5
  20. مهدی 20(444 سابق)

   ای ملت ساده دل
   این وزیر مردمی بیل گیتس ایرانه تقریبا تو مقیاس کوچیکتر!! خیلی مغرور و طلبکار هم تشریف داره ولی خب خداییش واسه ملت کاری نکرده باشه هوای پزشکارو داره دارایی هاش ۳۰۰۰میلیارد تومن تخمین میزنن ! این از این
   مشهدیا از باغ ملک آباد چی میدونین؟!
   میدونین که کاخ سفید علم الهدی و داداش مستضعفمون حاج آقا رییسیه؟!
   میدونین که ۱۰% از نذورات و سود در آمدها هر ماه به حساب آقا رییسی واریز میشه یعنی یه فقیری که از بوشهر پا میشه میره مشهد ده تومن میندازه تو ضریح هزارش مستقیم. و قانونی تو جیب رییسیه!
   3   8
  21. ادمین جان چرا پیامی که در مورد خاتمی گذاشتمو منتشر نمیکنی
   1   0
   • این مورد یه کم حساسیت زا هست چون بحث حصر و ممنوع التصویری هست بهتره سایت مطلبی رو منتشر نکنه
    1    0
  22. دخمل همساده/26

   الان چند روزه که همه دارن از اشتباه آقای قرائتی حرف میزنن … کار این آقا اشتباه بود ولی چرا این همه آدمی که اونجا بودن یکیشون این نکته رو تذکر نداد؟؟!!!!
   چرا یکیشون پا نشد مجلس رو ترک کنه ؟؟؟!!! مگه نیومده بودن کتاب خدا و اخلاق یاد بگیرن !!!!…. این ماجرا فقط اوج بدبختی مردممون رو نشون میده که اشتباه رو میبینن … متوجهش میشن ولی هیچکس جرات اخطار و تذکر و حتی اظهار عقیده نداریم….
   7   1
 • ارسال نظر