مجله گیزمیز

بزرگترین خودکشی دسته جمعی در طول تاریخ…

 •  در جمهوری "گویان" و در سال ۱۹۷۸ جیم جونز، رهبر مردمى، کشاورزان و کارگران مزرعه را دعوت کرد که همگى در مزارع کشاورزى خود و به صورت دسته جمعى خودکشى کنند. بیشتر مردم در این خودکشى دسته جمعى شرکت کردند و کسانى که حاضر نشدند به این کار تن دهند یا با تفنگ هدف قرار گرفته و مجبور شدند.

  دیگر کسانى که امتناع کردند در کنار آنها شلیک شد تا بترسند و قرص سم را بخورند. در این مراسم اسفبار حدود ۹۱۳ نفر کشته شدند که ۲۷۶ تن از آنان کودک بودند.

  جیم جونز رهبرى مذهبى _ مردمى و کاریزماتیک بود که معبد مردم را با گرایشات مذهبى پایه گذارى کرد.

  عمده سخنان او علیه تبعیض نژادى بود و از همین جهت بیشتر سیاهپوستان آمریکا به این عقیده جلب شده و از پیروان پروپاقرص و جدى او به حساب مى  آمدند.

   

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  جمیز جونز

   

  در سال هاى ۱۹۷۰ کلیساى جونز با اتهامات زیادى مواجه شد از جمله این که در روش مذهبى خود از رفتارهاى غیرانسانى و خارج از قاعده استفاده مى کند. جونز کمى زیاده روى کرد و در تعالیم خود از تنبیه بدنى نیز بهره مى گرفت. بیشترین اتهاماتى که به او مطرح بود عبارت بودند از آزار و اذیت فیزیکى به پیروان و حداکثر آزار و اذیت یاد شده نسبت به کودکان. 

  جونز مبالغ زیادى را نیز به عنوان کمک و اعانه دریافت مى کرد که منشاء بسیارى از این پول ها مشخص نبود و اتهام اختلاس و فساد مالى نیز متوجه او شد.

   با بالا گرفتن این اتهامات در سال ۱۹۷۷ جونز طرفداران خود را جمع کرد و به سوى آمریکاى جنوبى راه افتاد و در گویان ساکن شده و منطقه اى مسکونى به همراه مزارع کشاورزى واقع در جنگل هاى گویان برپا کرده و  آن را به افتخار جونز، جونز تاون (شهر جونز) نامیدند.
   

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

   

  یک سال بعد، برخى از کسانى که پیش از این عضو گروه جونز بوده و آن را ترک کرده بودند، به سراغ «لئو رایان»  نماینده دموکرات کنگره رفته و از او خواستند عده اى را براى تحقیق درباره نحوه زندگى جونز تاون به این شهر اعزام کند. در روز اول همه چیز به نظر خوب و عادى مى رسید اما روز پس از آن و در حالى که رایان و گروه او قصد خروج داشتند، عده اى از افراد گروه مخفیانه به سراغ رایان آمده و از او خواستند تا کمک کند آنها از گویان خارج شوند. 

  وقتى جونز این خبر را شنید برآشفت و یکى از محافظان او با چاقو به رایان حمله کرد.نماینده کنگره و چهار نفر از همراهان در حال رسیدن به هواپیما به قتل رسیدند.

  در بازگشت به شهر جونز دستور داد که تمامى افراد شهر دست به خودکشى بزنند تا شهر از سکنه خالى شود. جونز در بلندگو فریاد مى زد که مردم خود را از «لذت مرگ» محروم نکنند. قرص هاى سیانور بین مردم توزیع شد. هر که سرپیچى کرده و قصد فرار داشت توسط گارد جونز به قتل رسید. یکى از افراد شهر توانست بگریزد و ارتش وارد صحنه شد. تنها ۵ نفر از این خودکشی دسته جمعی نجات یافتند که داستانهای تکان دهنده آنها از شکنجه های جونز سراسر آمریکا را لرزاند. هیچ نوار ویدیویی در شهر جونز پیدا نشد. تنها یک نوار صوتی ۴۵ دقیقه ای از سخنرانی جونز، پیش از این خودکشی دسته جمعی یافت شد که در انتهای آن جونز از جمعیت می خواهد که به فرزندانشان نوشیدنی زهرآلود بدهند. سپس صدای ناله ها و ضجه های مادران آنها به گوش می رسد. پس از آن نیز جونز به همه می گوید که بر روی زمین دراز بکشید و جام زهر را بنوشید که نتیجه آن این تصاویر است. می توانید انبوه جنازه های افتاده روی زمین را از نمای بالا ببینید.
   

   

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون

  ماجرای خودکشى دسته جمعى در جونز تاون


   

   

   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 18
  1. من چند هفته پیش اتفاقی اسم این ماجرا رو شنیدم و در موردش سرچ کردم. تمام فیلم ها و مطالبش توی گوگل هست. واقعا شوکه شدم و هر بار بهش فکر میکنم یه حال بدی میشم. ماجرا برای ذهن من نامفهومه. نمیتونم درکش کنم دقیق. اینکه مادر چقدر راحت به بچش سم میخوروند بدون لحظه ای درنگ. اون افرادی که میخواستن فرار کنن و نمیخواستن بمیرن و بزور بهشون سیانور میخوروندن. فقط نمیدونم شاید کل ماجرا یه چیز دیگه باشه. اونجور که خوندم این موضوع زیاد باز نشد و سر و صداشو به هر نحوی خوابوندن پس اون همه فیلم و عکس و نوار صداهای ضبط شده رو چرا و به چه علتی گرفتند. اینهایی که میخواستن ماجرا مخفی بمونه و گندش در نیاد چرا فیلم ها رو علنی و عمومی کردند…
   کلا که خیلی ماجرای مرموز و عجیبیه
   19   0
   • اگه فیلم( Veil ) رو ندیدین پس حتمانگاه کنین … میشه گفت تقریبااطلاعات کاملی دراین مورد به بیننده میده !
    4    0
   • سرباز آریایی

    سه سال پیش از طرف محل کارم توی یک دوره آموزشی مدیریت و سرپرستی شرکت کردم. استاد این دوره ضمن بیان این حادثه می گفت هر چند در جانی و دیوانه بودن جیم جونز تردیدی نیست اما برای اساتید مدیریت در دنیا نوع عملکرد او خیلی مهم و مورد بررسی هست. این توانایی عجیبی است که یک نفر با حرفهاش بتونه آدمها رو متقاعد کنه که از عزیزترین دارایی شون یعنی جانشون صرف نظر کنند. و البته طرفی پیچیده بودن کرداد و رفتار انسانها رو نشون میده.
    2    0
  2. عاقبت بی هویتی . خوبشون شد…
   2   5
   • والا بی هویتی رو که نمی دونم.این آقا تبلیغ نوعی سوسیالیسم می کرده و بر علیه سرمایه داری و گناه آلود بودن اون سخن می رونده.برای اینکه عقل و فهم اعضای فرقه ای که ساخته با دنیای بیرون تماس پیدا نکنه اون ها رو در یک محیط بسته و بدون ارتباط با بیرون جمع کرده و بالاخره هم با تئوری توطئه و اینکه نیرو های آمریکا می خواهند به شهر ما بریزند و بهشت ما رو از بین ببرند! و بچه های ما رو به سرزمین گناه آلود خودشون ببرند تا مشتی احمق انسان نما باشند،اون ها رو راضی به این خودکشی دسته جمعی کرده.ویکی پدیا نزدیک ۱۵ صفحه در ممورد این آدم مطلب داره که مطالعۀ اون بد نیست.یه چیزی شبیه مسعود رجوی بوده.
    1    0
  3. همین دو هفته پیش فیام مستندشو دیدم، یک نمونه از رهبران مذهبی دو آتیشه ولی در عین حال از درون فاسد… دیدن اون همه جنازه که تحت تاثیرحرفهای مذهبی اون آقا شستشوی مغزی شده بودن، واسم خیلی عجیب بود….چه اتفاقی میفته که یه مادر به بچه‌هاش سم میده؟ با دیدن اون فیلم تازه متوجه شدم اونایی که عملیات انتحاری و تروریستی انجام میدن چطور با حرفها و وعده های مذهبی شستشوی مغزی میشن توسط یه عده شیاد و دروغگو.
   جالب این بود بعد از اینکه همه رو وادار به خوردن سم کرد… خودش سم رو نخورده بود ، تا اینکه در انتها با شلیک گلوله یه فرد ناشناس کشته شد.
   11   0
  4. اون سگه برا چی خودکشی کرده؟قیافه اون طوطی ها خیلی با حال بود :)) تو شوکن بیچاره ها
   10   0
  5. افسانه شیراز

   از ادمها بت نسازید، این خیانت است!
   هم به خودتان ، هم به خودشان!
   خدایی میشوند که خدایی کردن نمیدانند!
   و شما در اخر میشوید سرتا پا کافر خدای خود ساخته …!
   16   1
  6. عاقبت افراط و تفریط در هر چیزی آخرش میشه این، یکی نیست به اینا بگه آقا آخه مذهبی و اعتقادی بودن هم یه حدی داره نه دیگه تا این حد!!! حالا هر دین و مذهبی که می خواد باشه نباید توش افراط کرد و اعتدال رو باید همیشه رعایت کرد.
   7   0
  7. هر انسانی عقل داره و میتونه خودش تصمیم بگیره هیچ کس نسبت به بقیه برتری ذاتی نداره اتفاقی که افتاده بخصوص برای بچه ها خیلی وحشتناکه اما کسی مجبورشون نکرده بود این اقا رو به عنوان رهبر انتخاب کنن
   4   0
  8. فیلم کامل حادثه رو میتونید ببینید، فیلم زنده از این حادثه http://www.aparat.com/v/Gfm3c
   8   0
  9. مواظب مذهبی های دو آتیشه باشید ، خطرناکند!!!!!!!!!!!!
   7   0
  10. همش تقصیر نظامه 😀 !

   ــــــــــــــــــــــــــــــــ

   اخبار و تحولات لحظه ای جهان اسلام و سوریه رو با ادمین های حاضر در سوریه از کانال خبری/جهادی “آماج” دنبال کنید:

   https://telegram.me/AmAj24
   0   20
 • ارسال نظر