مجله گیزمیز

بعد از ازدواج سفید، ازدواج ساندویچی هم رسید

ادمین/27
۲۱ آبان ۱۳۹۶
۷ نظر
 • بعد از ازدواج سفید، ازدواج ساندویچی هم رسید

   

   

  روزنامه همدلی نوشت: دو سه روزی است کلیپی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که حکایت‌ از دغدغه‌های اجتماعی یک استاد مردم‌شناسی دانشگاه تهران دارد. در آن کلیپ که بخشی از نشستی درباره ازدواج سفید در کانون اندیشه جوان است، خط قرمزی (البته نمی‌دانیم، شاید به زعم ما در دنیای روزنامه‌نگاری خط قرمز باشند) نمی‌ماند که ابراهیم فیاض از آن عبور نکرده باشد.

   

  او چند سال پیش هم درباره انقلاب جنسی در ایران صحبت‌هایی داشت که مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفت. ابراهیم فیاض را در دسته‌بندی‌های مرسوم، اهل سیاست امروز، اصولگرا می‌دانند و برخی معتقدند که با توجه به پشتوانه‌های سیاسی که دارد، می‌تواند همه آنچه را در دل و ذهنش می‌گذرد، مطرح کند. اما هرچه باشد، حرف‌های این استاد دانشگاه تهران شنیدنی است و حالا ما تلاش کردیم خواندنی‌اش هم بکنیم.

   

  فیاض در این جلسه گفته است:

   

  الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه … سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟

   

  حالا دیگر خانواده گران شده است چون سرمایه‌داری همه این‌ها را گران می‌کند، فقط اشراف می‌توانند در دوره سرمایه‌داری ازدواج کنند.

   

  هنوز هم شما ببینید که در محور قدرت چه خبر است، بحث‌های آقایان در محور قدرت چیست و بحث‌های مردم چیست؟

   

  من دقیقاً یادم است. شاه، زمانی بدبخت شد که آمد تلویزیون و گفت دقیقاً ۱۰۰ سال از غرب عقب هستیم و باید در ۱۰ سال جبرانش کنیم و شعار دروازه بزرگ تمدن را داد و یکهو، کله شد. آنقدر سرعت مدرنیسم را بالا آورد که خودش هم در آن نابود شد.

   

  موقعی که مبنا این شد که با سرعت تمام جلو برویم، جامعه را جای خانواده می‌نشانید. موقعی که قرار شد جامعه را جای خانواده بگذارید تا پیشرفت را ایجاد کنید، اقتصاد موتور محرکه جامعه می‌شود.

   

  جامعه‌شناسی باید خفه شود، علوم اجتماعی باید خفه شود، که خفه‌اش هم کردند، جای ما روان‌شناسی نشاندند با عرفان هم قاطی‌اش کردند. الآن نتیجه‌اش چه شد؟ الآن شده یک محافظه‌کاری اجتماعی و کسی بحث اجتماعی نمی‌کند.

   

  کو عدالت؟ سخنرانانی همه در بحث انقلاب مانند شریعتی و بقیه، همه‌اش بحث عدالت بود و چه شد یکهو تبدیل شد به رستگاری شخص و همه‌اش در خواب و در بیداری و کی خواب دیده است کاکو؟ مملکت همه‌اش شد عرفان، هیچ‌کس روی زمین نبود، همه در آسمان‌ها رفتند.

   

  با این روان‌شناسی به اضافه عرفان یک اشرافیتی شکل گرفت. علوم انسانی که مبنایش بر عقلانیت و دین عقلانی بود را گذاشتند کنار، یک حرکتی شروع شد و قشر متوسط حرکتی را شروع کرد. یعنی در نتیجه اقتصادی بازسازی آقایان، قشر متوسط شروع کرد به اعتراض جمعی‌اش، اما قشر پایین چه؟ با تجاوز، آتنا، اهورا و مرتب دارد می‌آید دیگر و می‌بینید که چه خبر است، یعنی ناامنی اجتماعی تا کجا آمده است.

   

  اگر محور اقتصاد باشد، بدون جامعه، نتیجه‌اش این می‌شود. اگر نتوانیم پارادایم عقلانیت و عدالت را در جامعه با هم قاطی کنیم، جامعه ما حتماً با بحران روبه‌رو خواهد شد، آثارش هم آشکار شده است و مقدمه‌اش این تجاوزهای قشر پایین است.

   

  ما در حال حاضر نظام آموزشی با این تکنولوژی فعلی نداریم که بچه‌ها یاد بگیرند چه کار کنند. یعنی نظام آموزشی ما یا سانسور می‌کند یا می‌گوید از آن بگذر.

   

  آموزش اصل کار است. آموزش همگانی می‌خواهیم و آموزش تخصصی. آموزش همگانی که امروز در صداوسیما وجود ندارد، وزارت ارشادش ندارد، وزارت مخابراتش ندارد… هیچ‌کدامشان ندارند. آموزش تخصصی‌اش هم که در دانشگاه است اجازه نمی‌دهند. بگذارند کار کنیم همه این‌ها درست می‌شود. اگر راست می‌گوییم و می‌خواهیم از جهل نجات پیدا کنیم، باید مردم را از جهل نجات داد، همه مسائل با آموزش حل می‌شود؛ آموزش، فلسفه می‌خواهد، علوم انسانی می‌خواهد، که این‌ها هم خبری ازشان نیست.

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 7
  1. من یادمه سال ۹۱ بود که این اقای جامعه شناس یه طوفان ساندویچی برپا کرد و بازخورد زیادی در فضای مجازی داشت …حرفاش جالبه و وضعیت الان طوری شده که با سرعت زیادی داریم به سمت آمریکای جنوبی پیش میریم ….کلا خانه از پای بست ویران است و این مساله از ثمرات ج.ا.ا

   http://www.entekhab.ir/fa/news/79346/%D9%85%D8%AD%D8%B1%D9%85-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1-%D9%88-%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D9%BE%D8%B3%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%DB%8C%DA%86
   فیاض تصریح کرد: امروزه شاهد رواج ازدواج های موقتی هستیم که بدون خواندن صیغه صورت می گیرد و در واقع این ها دوست دختر، دوست پسرانی هستند که دوستی آن ها به بهانه ازدواج انجام می گیرد. طبق فتاوایی مثل فتوای حضرت امام خمینی (ره) این افراد عملاً زن و شوهر هستند چون قصد و نیت ازدواج در آن ها وجود دارد ولو این که صیغه محرمیت بین آن ها خوانده نشده باشد.

   این استاد دانشگاه با اشاره به صحبت های حجت الاسلام والمسلمین حائری شیرازی، عنوان کرد: دختر و پسری که با هم غذا بخورند با هم محرم می شوند یعنی اگر پسری، دختری را به خوردن ساندویچ و یا آبمیوه دعوت کند با هم محرم می شوند.

   و در همین راستا کامنتهای خواندنی:
   ترس که نداره. یه ساندویچ میخوریم بعدش لباستو میپوشی و میری
   ساندویچ کالباس ژامبون با قابلیت محرم شدن نیم ساعته ساندویچ کالباس گوشت با قابلیت محرم شده دو ساعته
   ساندویچ نیمرو برای محرم شدن ده ثانیه
   دهانت را می بویند مبادا ساندویچ خورده باشی
   آقا تا از احساستون به کسی مطمئن نشدین هیچ وخت بحث ساندویچ رو وسط نکشین
   من یک نکته را هم خدمت جوانان عزیز عرض کنم …نخورید …..نروید ساندویچ بخورید ……خودتان با خودتان ساندویچ بخورید…
   باهات ساندویچ میخورم اما حق حضانت نوشابه باید با خودم باشه بزودی در خیابان
   -: خانم ببخشید این اطراف ساندویچ فروشی هست؟
   خانومه: خفه شو! کثافت بیشور عوضی!
   22   4
  2. یه چیزی بود میخواستم بگم در مورد صحبتهای خنده دار یکی از مسولان که چون به این پست ربط داشتم میگم!!کاری ندارم اما یکی از مسولان مدام تو تلویزیون میگفت در جنگ فرهنگی علیه مردم و جوانان ما عده ای کمی متاسفانه گمراه شدند!! ههه بابا شاید شما ریاضی بلد نیستید!! همه معتاد شدن!! یکی معتاد مواد و یکی معتاد اینترنت و و فضای مجازی و یکی معتاد پورنو گرافی و خود ارضایی@@ بیا تو خیابون ببین زن متاهل خودشو اویزون بچه خوشگل میکنه!! بیا ببین ازدواج ها سفید و دوستی های پنهانی غوغا میکنه!! بیا ببین پسرهامون شبیه باربی شدن!! دلتون به اون چهارتا جوجه بسیجی خوش کردید!! بابا ایران ۳۰میلیون جوان داره!! راستی اصلا دشمن کجا بود!! خودتون دشمن ملتید وقتی باعث شدید از فقر و گرسنگی سر هر کوچه چهارتا فاحشه بهت آدرس بده!! جنگ فرهنگی از این بدتر؟؟ بابا دشمن کجا بود؟ خودتون دارید گل به خودی میزنید و خبرم دارید و بخاطر داشتن قدرت راحت دروغ میگید و براتون مهم نیس!
   31   2
  3. غریب آشنا(س امامی)

   ببخشید نون اضافه هم میدن
   9   6
  4. حرف حساب جواب نداره ،متاسفانه روز به روز وضعیت بدتر میشه.
   2   1
  5. بهبود جهان ، تابع اصل تدریج است.
   فرض کنید که معتاد به سیگار باشید و روزی ۵۰ سیگار می‌کشید. بعد ناگهان تحولی در شما رخ می‌دهد و تصمیم می‌گیرید از این لحظه دیگر به سیگار لب نزنید.
   اگر این گونه عمل کردید من ضمانت می‌کنم که تا آخر عمرتان سیگاری باقی خواهید ماند. اما اگر گفتید من تصمیم دارم سیگار را ترک کنم اما از الان تا دوماه دیگر به جای ۵۰ سیگار، ۴۹ سیگار مصرف می‌کنم، من تضمین می‌کنم شما روزی سیگار را ترک می‌کنید.
   برای این که ارگانیزم شما، هم به لحاظ جسمانی و بیولوژی و هم
   به لحاظ عصبی و هم روانی، با ۵۰ سیگار عادت کرده است،
   اگر فردا بخواهید هیچ سیگار نکشید تا ظهر هم تحمل می‌کنید اما واحد سایکوسوماتیک که با ۵۰ سیگار عادت کرده صددرصد در
   برابر بی‌سیگاری مطلق طغیان می‌کند. آن‌قت اگر یک سیگار بکشید، تصمیم‌تان بر ترک سیگار از بین رفته و شکسته شده است و شما ناکام می‌مانید. بدنی که با ۵۰ سیگار عادت کرده است می‌تواند دوماه با ۴۹ سیگار عادت کند و همین‌طور به تدریج از تعداد سیگارها بکاهد.
   عرفا نگران می‌بودند که شما تصمیم‌تان بی‌توجه به این اصل باشد.
   اگر گفتید من از فردا صبح سکوت کامل می‌کنم تا آخر عُمر،
   ورّاج باقی می‌مانید.اگر می‌خواهید خودتان را عوض کنید تدریج را رعایت کنید. برنامه‌ی‌‌های بلند پروازانه نداشته باشید.
   عارفان نه تنها با انقلاب‌های سیاسی اجتماعی مخالفت می‌کردند
   بلکه می‌گفتند در رابطه با خودتان هم نباید انقلاب کنید بلکه باید
   ذره ذره، رژیم روانی و اخلاقی خودتان را تغییر دهید.

   استاد مصطفى ملکیان
   دوازده آموزه مشترک عارفان
   10   0
   • پیرو انقلابهایی که شاه راه انداخت و انقلاب ۵۷ و شاید انقلاب و انقلابهای بعدی.
    شما بیا برای بچه اول مدرسه ای انتگرال درس بده. میفهمه؟ خب نمیفهمه. باید ۱۲ سال صبر کنی و تدریجا آموزشش بدی. خب این برای جامعه و کلیه جوامع هم صادقه. هر چیزی پتانسیل خودش رو میطلبه. شما بخوای هر اتفاق مثبتی تو این مملکت بیفته باید از مهد کودکها شروع کنی. آموزش بدی و صبر کنی تا نسل بزرگ بشه. ۲۰ سال بگذره ۳۰ سال بگذره اونوقته که هر کدوم از این بچه های آموزش دیده خودشون میشن عامل اتفاقات مثبت بزرگ.
    7    0
  6. خدا همه جهان رو شفا بده :))))))
   6   3
 • ارسال نظر