مجله گیزمیز

بیکاری در کدام رشته های تحصیلی بیشتر است؟

ادمین/27
۲۱ شهریور ۱۳۹۷
۶ نظر
 • بیکاری در کدام رشته های تحصیلی بیشتر است؟

  بیشترین نرخ بیکاری به رشته های تحصیلی حفاظت محیط زیست، علوم حیاتی،معماری و ساختمانی،علوم فیزیکی اختصاص دارد و همچنین کمترین نرخ بیکاری مربوط به گروه بهداشت است.

  بیکاری در کدام رشته های تحصیلی بیشتر است؟

  بررسی وضع فعالیت جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل دوره های عالی در سال  ۹۶ از سوی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار بیانگر این است که  نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل دوره های عالی در سال ۹۶، برای گروه مردان و زنان در کل کشور ۱۹٫۴ درصد، برای گروه مردان۱۳٫۵ و برای گروه زنان ۳۰٫۴ درصد بوده است.

   از حدود ۱۲٫۵ میلیون نفر جمعیت فارغ التحصیلان یا در حال تحصیل دوره های عالی حدود ۷٫۱ میلیون نفر (۵۶٫۹) فعال اقتصادی می باشند که از این تعداد ۵٫۷ میلیون نفر (۸۰٫۶ درصد) شاغل و ۱٫۴ میلیون نفر(۱۹٫۴ درصد) بیکار هستند. همچنین ۵٫۴ میلیون نفر(۴۳٫۱ درصد) غیر فعال اقتصادی می باشند.

   در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۹۵ بیش از۴۲۴ هزار نفر به جمعیت فعال این گروه اضافه شده است. همچنین حدود ۳۸۵ هزار نفر به جامعه شاغلان و بیش از ۳۹ هزار نفر به جامعه بیکاران افزوده شده است. نرخ بیکاری در سال ۹۶ نسبت به سال قبل به میزان ۰٫۶ درصد کاهش داشته است.

  در بین گروه های عمده رشته تحصیلی، بیشترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به گروه های « حفاظت محیط زیست»(۳۷٫۵ درصد)، علوم حیاتی(زیستی)،(۲۸٫۴درصد) و« معماری و ساختمان (سازی)،(۲۶٫۲ درصد) و « علوم فیزیکی(طبیعی)» (۲۵٫۷ درصد) می باشد. همچنین کمترین نرخ بیکاری مربوط به گروه «بهداشت» (۸۷ درصد) است.

   از کل جمعیت دارای تحصیل عالی  یا در حال تحصیل دوره های عالی کشور ،۵۲٫۶ درصد را مردان تشکیل داده اند که از این میزان ۷۰٫۷ درصد فعال (۸۶٫۵ درصد شاغل و ۱۳٫۵ درصد بیکار) و ۲۹٫۳ درصد غیر فعال اقتصادی می باشند.

   از کل جمعیت دارای تحصیلات عالی و یا در حال تحصیل دوره های عالی کشور،۴۷٫۴ درصد را زنان تشکیل داده اند که از میزان ۴۱٫۶ درصد فعال ( ۶۹٫۶۱درصد شاغل و ۳۰٫۴ درصد بیکار) و ۵۸٫۴ درصد غیرفعال اقتصادی می باشند.

  بر اساس همین نتایج بالاترین نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل دوره های عالی به ترتیب به استان های کرمانشاه (۳۶٫۲ درصد)،چهارمحال و بختیاری(۲۷٫۱ درصد ) و کرمان (۲۵٫۷ درصد ) اختصاص دارد. همچنین کمترین نرخ بیکاری مربوط به استان قم (۱۱٫۳درصد ) می باشد.

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 6
  1. سحر دختر مهتاب

   سلام
   من سحرم یه فوق لیسانس محیط زیست با بالاترین نرخ بیکاری 🙂
   شغل: یه قرارداد چی ساده!
   7   2
  2. نیازی نبود خودشونو خسته کنن و نرخ بیکاری فارغ التحصیلان محیط زیست رو در بیارن از وضع محیط زیست کشورمون مشخصه که همشون بیکارن..
   12   1
  3. مکانیزم کشورهای پیشرفته برای تربیت نیروی کارآینده:
   ۱-کشف استعداد وعلاقه افراد درسنین پایین ۲-سرمایه گذاری روی استعدادها ۳-کمک به شکوفا شدن استعداد دانش آموزان و تدریس دروس به درد بخور برای دانش آموزان! ۳-طبقه بندی دانش آموزان براساس مهارت ۴-برآورد صحیح از بازار کار در آینده ومشخص شدن نیروی کار مورد نیاز۵-ایجاد رابطه صحیح بین صنعت و دانشگاه ۶- رسیدن دانشجو یا هنرجو در مرحله پایانی(بعد از تحصیلات و دوره آمزشی) به کار مورد علاقه اش و راضی بودن از زندگی

   مکانیزم ایران برای تربیت نیروی کار آینده:
   ۱-عدم کشف استعداد و علاقه دانش آموزان ۲-خالی کردن جیب دانش آموزان برای آموزش۳-تدریس ده ها واحد به درد نخور و دروس نامرتبط با رشته۴- قرار دادن سدی به اسم کنکور برای دانش آموز و تلقیین به دانش آموز که اگه درس نخونی به درد جامعه نمیخوری۵-نادیده گرفتن مهارت و استعداد دانشاآموزان و پرورش هزاران نیرویه بی کیفیت و همچنین مشخص نبودن رابطه ای بین صنعت، نیروی کار و بازار۶-احساس پوچی دانشجو بعد از اتمام تحصیلات و پیدا کردن کار با پارتی

   تو این مملکت به جای اینکه با کشف استعداد مهارت و علاقه دانش آموز و درمان کردن اقتصاد مریض کشور و ایجاد رابطه درست بین دانشگاه و بازار و تامین آینده افراد و در نهایت تشکیل جامعه پویا، یه مشت مسئول بی شرف دزد خائن و مفسد مبنا را پول کردن.وضع اقتصادی نابسمان الان حاصل بی تدبیری ها و دزدی و رانت و پارتی بازیه آقازاده هاست،خدا لعنتتون کنه
   8   1
 • ارسال نظر