مجله گیزمیز

تابویی که زنان اردبیلی شکستند

ادمین/27
۲۶ مرداد ۱۳۹۶
۱۴ نظر

 • تعداد بیشتر شده؛ تعداد زنانی که اجازه تماشای مسابقات والیبال مردان به آنها داده شد. این بار دیگر نه گزینشی در کار بود و نه سخت‌گیری. استادیوم حسین رضازاده در اردبیل، جایی بود که درهایش به روی همه بانوان ایرانی گشوده شد، نه‌فقط برای خانواده ورزشکاران و ورزشی‌ها!

      

  شرق : حضور پرشورتر از آن بود که خود دختران و زنان هم فکرش را بکنند. اختصاص هزارو ۵٠٠ صندلی از کل ظرفیت این استادیوم شش‌هزارنفری به بانوان، همه آنها را هم غافلگیر کرده بود.  

   

  آن هم در شرایطی که تا همین دو ماه پیش در جریان رقابت‌های لیگ جهانی ٢٠١٧ والیبال، ممنوعیت ورود زنان تماشاگر به استادیوم ١٢‌هزارنفری آزادی پابرجا بود و سهم آنها از این استادیوم باعظمت تنها ٣٠٠ صندلی بود، آن هم برای افرادی مشخص. حالا ظرفیت تماشاگران زن از حدود سه درصد به ٢۵ درصد سالن رسیده است.  

   

  این مسابقات با قهرمانی مقتدرانه ایران و صعود به رقابت‌های جهانی همراه شد اما آنچه بیش از نتایج ایران خبرساز شد، حضور پررنگ تماشاگران زن بود. به نظر می‌رسد میزبانی اردبیلی‌ها از مسابقات والیبال انتخابی قهرمانی جهان طور دیگری بود. به شکلی که حتی باید مسئولان فدراسیون والیبال در پایتخت از برگزارکنندگان این رقابت‌ها درس بگیرند.  

   

  اینکه مقامات اردبیلی از شورای تأمین استان گرفته تا استانداری، امام‌جمعه و اداره ورزش و جوانان این شهر چطور شجاعانه ایستادند و بدون اینکه حاشیه‌ای به وجود بیاید، این رویداد بین‌المللی را در نظم و امنیت کامل برگزار کردند.  

   

  اردبیلی‌ها مسابقاتی را برگزار کردند که در هر چهار دیدار ایران در این میدان، زنان بدون هیچ محدودیتی به سالن آمدند و تشویق‌هایشان را بدرقه راه بلندقامتانی کردند که با چهار پیروزی مقتدرانه مسافر رقابت‌های جهانی شدند. بی‌تردید فدراسیون والیبال و به دنبال آن مسئولان وزارت ورزش در دولت فعلی، در سال‌ها جنجال و کشمکش بر سر برداشتن ممنوعیت ورود خانم‌ها به سالن‌های والیبال، قدم‌های مثبتی برداشته‌اند که حالا باید نتیجه خوب آن را در رقابت‌های اردبیل ببینیم، اما سؤال اینجاست آیا تابوی حضور زنان تماشاگر در مسابقات این رشته برای همیشه شکسته خواهد شد؟

   

  نکند این حضور هزارو۵٠٠نفری مقطعی و تنها مختص به خانم‌های اردبیلی باشد؟ آیا ازمیان‌برداشتن نگاه تک‌جنسیتی در سالن‌های والیبال که فدراسیون جهانی والیبال، مخالف سرسخت آن است، به شهرهای دیگر کشور به‌ویژه پایتخت هم خواهد رسید؟ مدیران وزارت ورزش بارها اعلام کرده‌اند از نزدیک درحال بررسی ورزشگاه‌ها هستند تا مشخص شود کدام‌یک از آنها شرایط لازم برای حضور خانواده‌ها در انواع رویدادهای ورزشی را دارد. 

   

  این اظهارنظرها نشان می‌دهد مدیریت ورزش ایران به خوبی می‌داند ادامه روند عدم حضور بانوان در ورزشگاه‌ها در آینده‌ای نه‌چندان دور ورزش کشور را با بحران‌های بزرگ از طرف نهادهای بین‌المللی مواجه خواهد کرد؛ همان‌طور که سال گذشته فدراسیون جهانی والیبال، والیبال ایران را در صورت عملی‌نشدن این موضوع به محرومیت از رقابت‌های لیگ جهانی تهدید کرد. ضمن اینکه نباید فراموش کرد فشارهای داخلی از سوی بانوان ایرانی که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، در اعتراض به این ممنوعیت نسبت‌ به سال‌های گذشته هم زیادتر شده است و نباید این مطالبه را که جزء حقوق مدنی آنهاست، بدون جواب گذاشت.  

   

  فریبا محمدیان، معاون امور بانوان در وزارت ورزش یکی از مدیرانی بوده که به این موضوع اشاره می‌کند. او به صراحت از پیگیری‌های این وزارتخانه برای حل مشکل حضور بانوان در استادیوم‌ها صحبت‌ کرده است: «در تلاش هستیم به دور از هر نوع هیاهو این امر محقق شود اما در این راستا به بسترسازی از طرف رسانه‌ها نیازمندیم و آنها می‌توانند با تحلیل‌هایی با محوریت جامعه‌شناسی، مزایای حضور خانواده‌ها در مکان‌های ورزشی را برای جامعه تشریح کنند. داشتن اوقات فراغت سالم می‌تواند از بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کند. در صورت مهیاشدن فضای استادیوم‌های ورزشی برای حضور خانواده‌ها، کمک شایانی به افزایش نشاط در جامعه می‌شود».

   

  پایان سه سال محرومیت 

  حضور زنان تماشاگر ایرانی در ورزشگاه‌ها بعد از انقلاب محدود شد. اما ورود آنها در مسابقات رشته‌هایی مانند والیبال، هندبال، بسکتبال و تنیس موردی نداشت تا اینکه در مسابقات جام جهانی والیبال ۲۰۱۴، تعداد زیادی از بانوان برای تشویق تیم ایران به سالن ۱۲هزارنفری آزادی رفتند. پس از آن بود که انتشار برخی از عکس‌ها از تماشاگران این رقابت‌ها حساسیت‌برانگیز و در نهایت سبب ممنوعیت ورود زنان به استادیوم والیبال شد.

   

  با اعلام این خبر تعداد زیادی از بانوان در اعتراض به این اقدام مقابل استادیوم ۱۲هزارنفری تجمع کردند. با توجه به این موضوع این زنان تصمیم گرفتند مطالبه‌ خود (رفع تبعیض جنسیتی) را از طریق ارسال نامه به فدراسیون‌های جهانی والیبال پیگیری کنند. در نهایت با ورود فدراسیون جهانی والیبال به این ماجرا، فدراسیون والیبال تهدید به محرومیت از رقابت‌های سطح یک لیگ جهانی شد.

   

  بعد از رایزنی‌های مکرر، فدراسیون جهانی در حالی پذیرفت مجوز میزبانی رقابت‌های لیگ جهانی را به ایران بدهد که با توجه به شرایط خاص فرهنگی و ملی ایران، زنان در بخش جداگانه‌ای از سالن حضور پیدا کنند و در صورت جلوگیری از ورود زنان، حق میزبانی از ایران سلب ‌شود و والیبال ایران به دسته پایین‌تر لیگ جهانی سقوط ‌کند. این‌گونه بود که فدراسیون والیبال در رقابت‌های لیگ جهانی دو، سه سال گذشته در سایت فروش اینترنتی بلیت مسابقات «سهمیه خانم‌ها» را هم اضافه و اعلام کرد خرید بلیت برای زنان امکان‌پذیر است.

   

  اقدامی که در واقع ترفندی برای فرار از محرومیت‌های بین‌المللی بود. در تمام این سال‌ها بانوان هیچ‌وقت نتوانستند مثل آقایان به صورت اینترنتی بلیت مسابقه‌های لیگ جهانی را خریداری کنند و هر بار به سایت مربوطه مراجعه کردند، با گزینه تکمیل ظرفیت مواجه شدند. در تمام این سال‌ها تنها بانوان خارجی که وابسته به تیم‌های میهمان بودند، به اضافه کارمندان زن فدراسیون والیبال اجازه حضور در استادیوم ١٢‌هزارنفری آزادی را برای تماشای بازی‌های لیگ جهانی داشتند. حضور زنان تماشاگر در مسابقات والیبال در مقطعی به‌قدری بغرنج شد که حتی از ورود خبرنگاران خانم در جایگاه خبرنگاری هم ممانعت به عمل آمد.  

   

  همچنین بهمن ماه سال گذشته بود که در اقدامی دیگر از ورود خانم‌ها به جایگاه تماشاچیان مسابقات جهانی والیبال ساحلی کیش نیز جلوگیری شد. این در حالی بود که در میزبانی پیشین کیش از این مسابقات مشکلی برای حضور خانم‌های تماشاگر وجود نداشت. بااین‌حال موضوع ممنوعیت حضور بانوان تماشاگر در مسابقات لیگ جهانی به جایی انجامید که مسئولان فدراسیون والیبال تنها در رقابت‌های امسال مجوز حضور ٣٠٠ نفر از بانوان را که افراد مشخصی از خانواده ورزش بودند، صادر کردند.  

   

  باید دید حالا که فدراسیون والیبال و همچنین وزارت ورزش دولت فعلی در مسابقات انتخابی قهرمانی جهان اردبیل این حرکت مثبت را انجام داده‌اند و درصدد هستند تا راه را برای حضور همیشگی بانوان در سالن‌های مسابقات این رشته باز کنند، نهادهای امنیتی و مراجع دینی چه واکنشی به این اقدام نشان خواهند داد. فوتبال یکی دیگر از ورزش‌هایی است که بانوان ایرانی از تماشای دیدن مسابقات آن بعد از انقلاب محروم بوده‌اند. گروهی از چهره‌های مطرح اخیرا از رئیس‌جمهور خواسته‌اند ممنوعیت ورود بانوان را از استادیوم‌های فوتبال از میان بردارد.

   

  آنها از حسن روحانی خواسته‌اند هر طور شده در روز بازی ایران- سوریه در استادیوم باشند و صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی ٢٠١٨ را جشن بگیرند.

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 14
  1. آفرین به دختران عزیز و باغیرت ایرانی
   این شادی ها حق شماست که عده ای سعی دارن با توهمات پوچ و توخالی آنرا از شما سلب کنند
   نگذارید این افکار پوچ و بیهوده ، فرهنگ کهن ایران زمین را به تاراج ببرد.
   32   13
  2. خیلی جالبه یه حق مسلم تبدیل به تابو و آرزو شده در این مملکت بی سر و سامان.
   37   12
  3. حالا اینکه عده ای زن هستند زیاد ایرادی ندارد ولی این نباید بهانه حضور در جامعه بشه. لابد میخان بعدا وزیر هم بشن
   20   36
  4. رفتن به استادیوم برای من به شخصه اصلا اهمیت نداره جون بعدش از خودم سوال میکنم ایا رفتن به استادیوم فرهنگ نابودمونو تغییر میده جوابم خیر هست وقتی من نمیتونم بدون اجازه ولی حالا اگر۷۰ سالم هم باشه عقد کنم نمیتونم به کشورهای خارجی سفر کنم راحت نمیتونم تنها زندگی کنم باز هم بخاطر فرهنگ عقب مونده کشورم استادیوم چه اهمیتی میتونه داشته باشه با توجه به اینکه مردها و پسرهای کشورم رفتارهای زشت و بی ادبانشونو حضور خانما بازداری نمیکنه و خانمها توهین هم میشنون پس بی اهمیت ترین چیز برای من هست
   از خانمها تقاضا دارم بیاییم بفکرپیشرفت شخصیمون باشی که بتونیم روانمونو با پیشرفت خودمون راضی کنیم نه دستاویزهای فرهنگی ظاهری که برامون درست کردن مثل استادیوم و حجاب اجباری و اختیاری و چه و چه بیاییم بجای بیکاری و فکرهای بیهوده مهارتهامونو بالا بیریم تا نیازمند کسی نباشیم
   28   7
  5. اره دیگه هیچ مشکل دیگه ای وجود نداره فقط خانوما اجازه نداشتن برن استادیوم که اونم حل شد.
   14   11
  6. عجیبه که بانوان به جای اینکه به زن بودن خودشون افتخار کنن و سعی کنن با حفظ جنسیت خودشون به تعالی برسن دارن سعی میکنن رفتارهای مردانه انجام بدن
   در واقع اینگونه به اونها القا شده که زن بودن و رفتار زنانه ذلت هست و برای عزتمند شدن باید شبیه مردها شد
   این نوعی عقده ی حقارت هست که رهاورد فمینیسم هست

   بانوان محترم لطفا زندگینامه ماری کوری و بانو مجتهده امین رو مطالعه کنید تا فریب شعارها رو نخورید
   16   35
   • بگذارید زنها خودشون راه تعالی خودشون رو انتخاب کنن نه شما یا هر کس دیگه ای. من فکر میکنم که چرا اصطلاحاتی مثل “مرد و مردونه”، “مردی”، “مردانگی” و … در فرهنگ لغاتمون داریم اما زن و زنونه، زنی، زنانگی و … نداریم. همین کافیه برای فهمیدن فرهنگ مردسالاری تو کشورمون.
    مثلا من از بچگی همیشه وقتی به منابع تفسیر خواب داخلی مراجعه میکردم احساس حقارت میکردم چون اصولا هیچ تعبیر خوابی برای زنها تعریف نشده بود. انگار زنها در حافظه تاریخ وجود نداشتن. تازه گمان نمیکنم اصطلاح ضعیفه و خواب زن چپه و از این دست موارد رهاورد فمینیست باشه!
    بعدش هم شما وقتی میتونی به زنها بگی نرن استادیوم و تماشای بازی مردها که به همون اندازه که برای مردها استادیوم دارین برای زنها هم استادیوم داشته باشیم و بازی برگزار کنیم. تازه تماشای مسابقه کجاش رفتار مردانه است؟! یه سرگرمیه که اتفاقا با خانواده خیلی هم خوش میگذره.
    31    12
    • دوست عزیز شما هم کاملا تحت تاثیر لجن پاشی های فمینیسم واقع شدید.
     تماشا و تشویق جست و خیز مردان چه فضیلتی هست که عده ای با وعده ی آزاد کردنش سعی در فریفتن زنان دارن؟
     بنده هم همین رو عرض میکنم زن بودن اصلا چیز بدی نیست که بخوای با شبیه مردان شدن جبرانش کنی
     جسم زن و روحیه و عواطف زن با جسم و عواطف مرد متفاوت هست شگفتا که فمینیسم با چشم پوشی از تفاوت ها حکم واحد صادر میکنه
     من مطمئنم که فمینیست ها اینقدر هم ابله نیستن که چنین خطایی بکنن بلکه یک غرض سیاسی دارن که تا حدود زیادی بهش رسیدن

     حرف حق یک چیز هست : زن و مرد هردو انسان هستن و از حقوق مربوط به انسان به طور مساوی و مشابه برخوردارند
     ولی دو جنس مختلف هستند و هرکدام از حقوق جنس خود برخوردار و از حقوق دیگری محروم هستن
     بهره مند کردن زن از حقوق مرد به این معناست که جنس زن رو حقیر شمردی و برای جبران این حقارت اون رو با حقوق جنس مخالف ترمیم میکنی

     حاصل تلاشهای فمینیسم کشاندن زن به عرصه ی مردان و تحقیر اوست
     همه ی جوکهایی که برای جنس زن میسازن و آخرش مینویسن دختر است دیگر » رو همین طرفداران حقوق زن میسازن
     تحقیر زن و تحریک شخصیت او برای انتقام گیری یک حربه ی سیاسی قدیمی است
     افسوس که خوابیم…
     5     26
     • شما که بیداری و از حقوق زن باخبر لطف کن بفرما که زنان در بهشت باید حجاب بگذارند یا نه؟ اگه زن مومنه رفت بهشت و شوهرش هم بهشتی بود تکلیف زن چیست؟ میشه یک حوری در کنار بقیه هزاران حوری آقا ؟
      14      4
     • دوست عزیز اولا من بهشت نرفتم که ببینم اونجا چه خبر هست
      ثانیا بر اساس مطالعات دینی ما در بهشت اصلا تکلیف وجود نداره پس زن هم مکلف به حجاب نیست(البته طبیعتا در بهشت نگاه آلوده و ناپاک هم نیست)
      در بهشت نسبتهای خویشاوندی و از جمله نسبت زوجیت بین افراد وجود نخواهد داشت بلکه اگر یک فرد بهشتی یکی ازخویشان خود را دوست بدارد از باب دوستی و همصحبتی با او محشور میشود نه از باب خویشاوندی
      یک بیان فلسفی هم هست که از بسط آن در این مجال عاجزیم ولی مختصرا عرض میکنیم :
      آخرت جای برانگیخته شدن حقایق موجودات است و حقیقت انسان نه زن است و نه مرد، جنسیت از عوارض لاحقه و مصنفه ی نوع است و در آخرت نوع اشیاء که تمام حقیقت آن است محشور میگردد فاغتنم
      1      11
     • اینا در اصل سرگرم کردن مردم به چیزهای پیش پا افتاده است تا انقدر مردم درگیر حجاب بذارن یا نذارن، استادیوم برن یا نرن، ریش بذارن یا نذارن و … هستن که کسی حواسش به دزدها نیست!!!
      داستان اینه که همه حق دارن خودشون انتخاب کنند که چی بپوشن یا چه جوری باشن و کجا برن ولی در واقع اینکه چرا انقدررررررر به این مسائل پرداخته میشه دلیلش اینه که صبح تا شب مردم انقدر تو شبکه های اجتماعی و مجالس دوستانه و خانوادگی به صحبت درباره این چیزا بگذره تا وقت تموم بشه و دزدها با خیال راحت به دزدیهاشون برسن.
      10      1
  7. اشتباه نشه من قبول دارم حق قانونی خانمها حضور در استادیوم هست منظورم اینه که اولا فرهنگ و امنیت نداریم متاسفانه دوما اینکه استادیوم رفتن اینقدر فکرمونو پرنکنه که از پیشرفتهای شخصیمون غافل بشیم دخترها لیاقتشون بهترینهاست پس سعی کنیم اقایون که همه فکر ذکرشون فوتبال هست جلوتر بریم
   7   4
  8. نظرات ماکه پخش نمکیشه منم اعتصاب غذای خشک میکنم
   5   0
 • ارسال نظر