مجله گیزمیز

دو هزار دختر بچه بیوه در کشور وجود دارد….

 • شرکت‌کنندگان در نخستین همایش ملی بررسی ازدواج کودکان با اظهار نگرانی در خصوص وجود آمار ۱۷ درصدی در زمینه ازدواج کودکان در کشور بر ضرورت اصلاح قوانین در این زمینه تاکید کردند.

   

  در این همایش، شهلا اعزازی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، با اشاره به مسئولیت دولت ها در قبال خانواده ها تاکید کرد: در بسیاری از کشورها، دولت به مسائل داخل خانواده مثل تعداد فرزندان هم دخالت دارد. این در حالی است که ازدواج دختران و پسران در سنین پایین در ایران بدون هیچ نظارتی از سوی دولت انجام می شود.

   

  این جامعه شناس با بیان اینکه بر اساس قوانین بین المللی، افراد تا ۱۸ سالگی کودک محسوب می شوند، تاکید کرد: این به آن معنا است که تا ۱۸ سالگی افراد باید تحت پوشش خانواده باشند و در صورتی که خانواده توان یا صلاحیت لازم را نداشته باشد، حمایت از کودکان بر عهده دولت است.

   

  عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تناقض موجود میان سن قانونی برای انجام برخی مسئولیت های اجتماعی و پایین بودن سن قانونی ازدواج در ایران، گفت: اگر یک دختر برای نخستین بار بخواهد ازدواج کند، تا هر سنی حتی ۴۰ سالگی نیازمند اجازه ولی است، اما قانون این اجازه را می دهد که پدر حتی در سنین زیر ۱۳ سالگی دختر خود را به ازدواج فردی درآورد.

  .

   

   

  ثبت ۴۳ هزار ازدواج دختربچه های ۱۰ تا ۱۵ سال….

   

  وی ادامه داد: در حال حاضر ۴۳ هزار ازدواج دختربچه های ۱۰ تا ۱۵ ساله در کشور داریم که از این تعداد ۲ هزار دختربچه و پسربچه از همسر خود جداشده یا بیوه شده اند.

   

  اعزازی اضافه کرد: اگر فکر کنیم آمار ازدواج دختران در روستاها بیشتر است، این غلط است؛ زیرا بیش از نیمی از ازدواج کودکان در شهرها رخ می دهد.

   

  این جامعه شناس افزود: مسئله ازدواج در سنین پایین به همان اندازه که برای دختران آسیب دارد، برای پسرها هم مشکل آفرین است اما مشکلات جسمانی و اجتماعی برای ازدواج دختران در سنین پایین بیشتر است.

  اعزازی با اظهار نگرانی از افزایش آمار ازدواج کودکان در کشور گفت: در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ تعداد ازدواج کودکان ۱۰ هزار مورد افزایش داشت و طلاق آنها هم روند افزایشی دارد.

   

   

  دلایل ازدواج کودکان

   

  وی تاکید کرد: هیچ تحلیل کیفی در زمینه ازدواج کودکان وجود ندارد اما آداب و رسوم محلی، ناآگاهی والدین و عوامل خارجی همچون نبود مدرسه در مناطق محروم از جمله دلایل ازدواج کودکان است.

   

  اعزازی گفت: داده های روان شناسی و پزشکی به ما می گوید که کودک تا ۱۵ سالگی در حال رشد بدنی است و درگیر تغییرات هورمونی که موجب تغییرات رفتاری می شود. حال ما از این کودک می خواهیم که جنینی را در بدن خود بزرگ کند و در ازدواج کودکان نقش همسری، مادری و اجتماعی همزمان برای کودک تعریف می شود.

   

  اعزازی ادامه داد: در پاره ای موارد، ازدواج کودکان برای رهایی از فقر خانواده انجام می شود که در این زمینه نقش دولت حائز اهمیت است زیرا کودک نباید قربانی بی توجهی خانواده و دولت شود.

  .

   

   

  لزوم توجه ویژه دولت به استانهای مرزی

   

  وی ادامه داد: در استان های مرزی مثل سیستان و بلوچستان و هرمزگان، دختران به دلیل نبود امکانات آموزشی یا باید در سنین پایین ازدواج کنند یا در زمینه های کشاورزی مشغول کار شوند. به همین دلیل از دولت خواسته ایم به مناطق محروم و حاشیه ای توجه ویژه داشته باشد.

   

  عضو فراکسیون زنان مجلس افزود: دختران ازدواج کرده در سنین پایین چون مراحل کودکی و نوجوانی را طی نکرده اند، نمی توانند همسر و مادران خوبی باشند و تجربه نشان داده بیشتر آنها دچار مشکلات روحی و افسردگی می شوند.

   

  وی با بیان اینکه آداب و رسوم یک منطقه یک شبه قابل تغییر نیست، تاکید کرد: صدا و سیما، آموزش و پرورش و دیگر دستگاه‌های مسئول باید فرهنگسازی کنند.

   

  ذوالقدر اظهار کرد: برای انجام ازدواج، فقط بلوغ جنسی کافی نیست و بلوغ فکری و عقلی لازم است و دختر باید درکی از زندگی مشترک داشته باشد.

   

  نماینده مجلس دهم اضافه کرد: در قانون مدنی، نکاح دختر قبل از ۱۳ سالگی و برای پسر قبل از ۱۵ سالگی نیاز به اذن ولی و تشخیص دادگاه دارد و بر این اساس دختران بدون منع قانونی از ۶ سالگی می توانند ازدواج کنند.

   

  ذوالقدر افزود: مجلس، اصلاح این قانون را در اولویت قرار می دهد تا با یک طرح مناسب، مانع انجام اینگونه ازدواج ها شویم.

   

  عضو فراکسیون زنان مجلس اظهار کرد: در این زمینه باید با مراجع صحبت کنیم زیرا سوء استفاده های زیادی از این قانون می‌شود. همچنین باید مدارس تا مقاطع بالاتر برای دختران در مناطق محروم ایجاد شود.

  .

   

   

  ۷۰۰ میلیون نفر در جهان در سنین کودکی ازدواج کرده اند

   

  وی افزود: بر اساس آمار بین المللی از هر سه دختر در کشورهای در حال توسعه یک نفر در سنین کودکی ازدواج می کنند به طوری که ۷۰۰ میلیون نفر در جهان در سنین کودکی ازدواج کرده اند.

  عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در جوامع سنتی، ازدواج در سنین پایین هیچ تعجبی نداشت و منافع اقتصادی در همسرگزینی بسیار مورد توجه بود زیرا ازدواج را ابزاری برای بهبود وضع اقتصادی و رفاهی خانواده می دانستند، همچنین حفاظت از دختران در مقابل آسیب های اجتماعی یکی از عوامل ازدواج زودهنگام بود.

  احمدنیا اضافه کرد: طی چند دهه گذشته، جمعیت شهری ایران چند برابر شده است اما تصویر واقع بینانه این است که بیشتر جمعیت شهری ما همان فرهنگ روستایی گذشته را دارد.

   

  معاون سازمان بهزیستی تاکید کرد مبارزه با فقر باید در اولویت اصلی برای کاهش ازدواج کودکان قرار گیرد.

   

   

   

  نیجر بالاترین آمار ازدواج کودکان را در جهان دارد

   

  احمدنیا افزود: بر اساس آمار سال ۲۰۱۵، کشور نیجر با ۷۶ درصد آمار ازدواج کودکان، بالاترین میزان را به خود اختصاص داده است و کشورهایی همچون چاد، مالی و هند در رتبه های بعدی قرار دارند. این در حالی است که ایران با ۱۷ درصد آمار ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال در وضعیت نسبتاً بدی قرار دارد.

   

   

   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 1
  انتشار یافته : 15
  1. سه نفر از بچه های کلاسم عقد کردند و امسال ترک تحصیل کردن.دوقلوهام نامادری داشتند که مدام اذیت شون می کرد،حالا هم شوهرشون داده.زهرا خیلی حیف شد.فوق العاده باهوش و با استعداد.فاطمه هم صاف و ساده…دلم میگیره واسه بچگی ومعصومیتش. از این دختر شیطونا هم نبودن که چش و گوش شون باز باشه…
   سارا ولی ناقلا و پر شر وشوره.مادرش گفت وقتی سیزده سالم بود سارا به دنیا اومد حالا هم وقتشه سارا بره سر خونه و زندگیش!
   هیچ وقت هیشکس رو نفرین نکردم اما نامادری دوقلوها 😐
   30   0
   • شما معلم هستید ، باید از این سه تا حمایت میکردی ؟؟؟!!!!
    راه های دیگه هست میشه جلو نامادری یا ناپدری گرفت ، به نظرم حمایت نسل آینده به عهده افراد زیر هستند :
    ۱- معلم
    ۲- امام جامع
    ۳- یکی از چهره های معروف و اجتماعی .
    ——
    نظرم اینکه اگه یک معلم یا امام جامع یا چهره معروف در جامعه یا محله به شدت میان همه اهالی محله محبوب بوده ، دختران یا پسران که از نامادری یا ناپدری رنج میبرن ، میتونن مستقیم با آن افراد حرفهای دلشون میزنن که در این موقعیت ( معلم یا امام یا آن فرد معروف) میتونه از راه های متعدد ، از دختران و پسران چه در مدرسه بودند یا خارج از مدرسه حمایتشون میکنند.
    3    14
    • آقای عادل گویا شما اصلا ایران زندگی نمیکنید یا هیچ اطلاعی ندارید از ماجرا. معلم؟؟؟ گذشت اون زمان که معلم ها محبوبیت داشتن بین مردم. شاید ۲۰ سال پیش اما این روزها دیگه ازین خبرها نیست.
     مادر من همون ۲۰ سال قبل ها تونست ۲-۳ تا از دانش آموزاشو از ازدواج تو دوران ابتدایی نجات بده اما دهها تا رو نتونست. بماند از چک و لگد هایی که معلم ها خوردن بخاطر این ماجرا…
     این روزها معلمی هیچ معنایی برای مردم نداره. شااااااید یه درصد قلیلی هنوزم ارزش بذارن اما دیگه گذشت اون زمان
     امام جماعت ها هم که فکر کنم خودشون از مبلغان این حرکت باشن. حمایت از ازدواج در سنین پایین به تبلیغ و بهانه ی دوری از گناه
     جلوگیری از این حرکت تنها نیاز به قانون و ضامن اجرایی بصورت جدی داره. در صورت بروز اینجور تخلف ها قانون باید حامی این بچه ها باشه و باید از نظر قانونی جلوگیری به عمل بیاد
     میدونم که تو خیلی از روستاها ملاهایی هستن که عقد رو جاری میکنن وحتی دیگه این عقد ها ثبت قانونی نمیشن. باید این جور افراد رو به همراه ولی این بچه ها مجازات های درست حسابی کرد. حتی فقر هم بهانه خوبی نیست برای این کار. اینکه بچتو از سر خودت باز کنی به بهانه فقر. بهتره اون پدر و مادری که راضی به حروم کردن زندگی کودکشون میشن خودشون برن یجایی خودشونو گم و گور کنن تا به بهانه فقر، کل زندگی اون بچه ها حروم نشه
     19     1
    • روستا ها واویلاست من الان در یه روستایی معلمم باورتون نمیشه دختر بچه های پنجم ششم ابتدایی رو شوهر دادن اخه نیم متر بچه با ۲۰ کیلو وزن چی از زندگی میفهمه؟این بچه ها باید الان عروسک بازی کنن و درس بخونن اخه چه موقع ازدواجه؟
     فک کردین چرا آمار طلاق اینهمه بالاست؟ برید تحقیق کنید اکثر اون خانم هایی که طلاق میخوان در سنین پایین ازدواج کردن.
     شما میگید معلما چرا چیزی نمیگن، برادر من همین که سرمون رو نمیشکنن جای شکرش باقیه، هیچکس پشت معلم نیس گذشت اون دوران که قانون و مردم پشت معلم بودن. من جلسه گرفتم باهاشون کلی فسلفه بافی کردم آخرش به صورت خیلی محترمانه بهم گفتن به تو ربطی نداره.
     22     1
    • عادل جان،همونطور که ثنا بانو گفتن دیگه دوره کدخدا منشی گذشته…مدرسه هم حق دخالت در زندگی خانوادگی بچه ها رو نداره. مثل خارجیا هم نمیشه به مددکار اجتماعی یا پلیس بگیم تا والدین بدسرپرست رو تنبیه کنه.
     اتفاقا این نامادری هم از نوع خانوم جلسه ای های سفت و سخت بود.صد رحمت به زن تناردیه…
     بگذریم…شایدم مادرها به دختراشون میگن اگه شوهر نکنی،عاقبت میشی مثل خانوم معلمتون هاااا 😛
     16     0
  2. ۹۰ درصد به علت””فقر”” هست…….
   18   2
  3. بفرستید اموراتشون رو حوزه های علمیه حسابی به عهده میگیره . نگران نباشند انشااااا الللله…
   20   5
  4. تناقض بین فرهنگ و مدرنیته !!
   موضوعی که طبق آموزه های اسلامی یک ثواب قلمداد میشد امروز شده یک ناهنجاری اجتماعی
   14   4
  5. توی ترکیه ازدواج کودکان مجازات داره و بلافاصله دولت طلاق دختر رو میگیره. کاش اینجا هم همینطوری بود.
   19   2
  6. جای تاسف داره… دختر یا پسری که هنوز شخصیتش کاملن شکل نگرفته حالا باید مسؤولیت یه زندگیو بر عهده بگیره!!! از بچگی کردنش از زندگی کردنش بزنه و به فکر این باشه که باید یه همسر خوب باشه و هرچی بزنن تو سرش آخ نگه(این در مورد دخترا صدق میکنه)…
   بعد اون دختر این عقده ی دردناکو تو دلشش نگه میداره و سعی میکنه این بلا سر بچش نیاد… چن تا از دخترای ما باید بمیرن تا دیگه ازین اتفاقا نیوفته… چن تا رویا نابود بشن؟ چن تا حق پایمال بشه؟!
   همیشه صحبت از حق پدرومادراس اما کجا درباره حقوق فرزند گفته شده؟
   22   0
  7. خیلی مادربزرگهای امروزی در سن پایین ازدواج کردند واتفاقا بچه های خوبی هم تربیت کردندومادربزرگ من در ۹ سالگی ازدواج کرده بود وبچه های بسیار الگویی بار اورد ومثلا دختر ۴۰ ساله امروزی با مرد ۵۰ ساله چه شاهکاری میکنند؟ یک زمانی به ین واقعیت میرسیم که همان ازدواج در سن پایین بهتر است .یکی از مفاسد جامعه ناشی از همین افکار به اصطلاح امروزی است.که همه بگندند بعد ازدواج کنند.
   2   7
 • ارسال نظر