مجله گیزمیز

جنجال “آتش‌زدن پراید” در اعتراض به جریمه پلیس

ادمین/27
۲ خرداد ۱۳۹۷
۱۵ نظر
 • روز گذشته تصویری از آتش زدن یک خودرو در اعتراض به جریمه پلیس راهور در چهارراه جهان کودک تهران منتشر شد که در آن شهروندی که به نظر می آمد اهل استان گلستان با پلاک ایران ۶۹ باشد، سخت‌ترین واکنش اعتراضی را از خود نشان داد.

  جنجال

   

   

  روزنامه قانون نوشت: «مامور راهنمایی و رانندگی یک بار راننده پراید را جریمه کرد و راننده به فاصله چند ساعت بعد، دوباره مرتکب تخلف و جریمه شد. این بار راننده نتوانست طاقت بیاورد و با عصبانیت تمام، ماشین پرایدش را جلوی چشم همه عابران پیاده و سواره‌هایی که در خیابان بودند، آتش زد. کسی نمی‌داند رقم جریمه ای که در برگه راهنمایی و رانندگی نوشته شد، چقدر است اما قیمت ماشین او حداقل ۲۰ میلیون تومان بود که به آتش کشیده شد».

  روز گذشته تصویری از آتش زدن یک خودرو در اعتراض به جریمه پلیس راهور در چهارراه جهان کودک تهران منتشر شد که در آن شهروندی که به نظر می آمد اهل استان گلستان با پلاک ایران ۶۹ باشد، سخت‌ترین واکنش اعتراضی را از خود نشان داد.

  با آنکه در رسانه‌ها خبری از علت اقدام مرد جوان گزارش نشد و پلیس راهور نیز پاسخ رسمی درباره آن نداد اما شاید بتوان تصور کرد که او قبل از اینکه حتی همان جریمه اول را بگیرد، هجوم فکر و خیال های قرض‌ها و بدهی‌ها عاصی‌اش کرده یا شاید صبح قبل از اینکه از خانه بیرون بیاید، با همسرش بر سر خرید روزانه و بی پولی دعوا کرده است! اتفاق آتش زدن خودرو در برابر دوبار جریمه شدن وقتی عجیب به نظر می‌آید که فردی حاضر شده برای اعتراض به جریمه مامور راهنمایی و رانندگی، بخش مهمی از سرمایه زندگی اش را آتش بزند.

  اتفاقی که می‌تواند خبر از آشفته بودن حال اجتماع ایرانی و پایین آمدن محسوس آستانه تحمل مردم داشته باشد وگر نه چه دلیلی می تواند آتش زدن خودرو برای اعتراض به یک جریمه را توجیه کند؟ اتفاقاتی از این دست در سال‌های اخیر به دفعات تکرار شده و کمترین توجه را نیز از سوی مسئولان داشته است. ۲۵ فروردین امسال نیز مردی ۵۱ ساله در خیابان دانشگاه اقدام به آتش زدن خودش کرده بود که حضور مردم مانع از این کار شد. در آذر سال گذشته نیز مردی در خیابان ولیعصر(عج) تهران موتورش را مقابل چشم های عابران آتش زد.

  اسفند سال ۹۴ نیز یک دستفروش وقتی با برخورد خشونت آمیز ماموران شهرداری برای جمع کردن بساطش مواجه شد، خود را آتش زد… همه این اتفاقات می تواند یک فصل مشترک داشته باشد و آن‌هم عصبی شدن روز افزون شهروندان در برابر فشار و مشکلات زندگی است که در حوادثی اینچنین ، خود نمایی می کند.

  آمارهای سال گذشته نشان می دهد که ۲۸٫۵ درصد از کل معاینات بالینی پزشکی قانونی مربوط به نزاع است که این آمار در سال های دیگر نیز تکرار شده و همواره در رتبه اول آمار معاینات پزشکی قانونی قرار داشته است. این روزها بسیار شاهدیم که اعتراض های شهروندان به از بین رفتن حق‌شان در حوزه های مختلف مالی، بانکی، شهری، اجتماعی و .. . با تجمع در برابر ادارات و نهادهای دولتی صورت می‌گیرد که این خود بیانگر نوع دیگری از عصبانیت و پایین آمدن آستانه تحمل مردم است.

  در این باره سید حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با بیان اینکه آستانه تحمل اجتماعی مردم ایران در سال های اخیر به دلایل مختلفی کاهش یافته و این مساله یک زنگ خطر جدی است، می‌گوید: روزانه شاهد آن هستیم که شهروندان با کوچک ترین اتفاقاتی که خلاف میل آن‌ها بوده یا در مواردی که حقی از آن‌ها پایمال شده است، واکنش‌های تند و خشن نشان می دهند. اکنون شرایط زندگی شهری بسیار متفاوت از سال های قبل شده و اینکه مردم فشارهای مختلفی را تحمل می‌کنند، واقعیتی است که امروز با آن مواجه هستیم. تنگناهای اقتصادی وجه مشترک این فشارهاست. علاوه بر این مردم سختگیری‌های دیگری را هم متحمل می‌شوند.

  وی به سختگیری‌هایی که گاه قانون به مردم تحمیل می‌کند، اشاره کرده و می گوید: در این مواقع مجری قانون مقصر نیست. قانونی که نوشته شده زمینه‌ای را فراهم می‌کند که مشکلات مردم در حوزه‌های مختلف بیشتر شود. در چنین شرایطی واکنش‌های متفاوتی از سوی مردم سرمی‌زند. عده‌ای با بی‌تفاوتی از کنار این مسائل عبور می‌کنند اما این بی‌تفاوتی عمر طولانی ندارد. در نهایت افراد بی‌تفاوت جامعه نیز در مقابل چنین شرایطی واکنش نشان می‌دهند.

  وی می افزاید: خودخوری، پرخاش، نزاع، افسردگی، یأس و… از واکنش‌های معمول در برابر اتفاقات اجتماعی است. نکته مهمی که باید درخصوص آستانه تحمل افراد جامعه مدنظر داشت، سطوح آن است که نسبت به هر فرد متغیر و متفاوت است. بسته به تجارب افراد، شرایطی که در آن قرار گرفته‌اند و همچنین مهارت‌های اجتماعی که افراد در طول زندگی می‌آموزند، آستانه تحمل‌شان کم یا زیاد خواهد بود. اما در کل می‌توان گفت همه مردم در مقابل فشارهای اجتماعی بی‌تفاوت نیستند.

  این کارشناس خاطر نشان می کند: واکنش‌ها نسبت به مسائل اجتماعی می‌تواند متفاوت باشد. یکی از تعیین کننده‌های مهم در شرایط فشار اجتماعی بحث تاب آوری و مداراست. مدارا به‌معنای پذیرش شرایطی است که باب میل ما نیست. برای خروج از شرایط فشار و تنگناهای اجتماعی افراد باید آستانه تحمل خود را بالا ببرند. واکنش‌ها نباید به‌گونه‌ای باشد که به دیگران و جامعه آسیب بزند. تاب آوری اجتماعی دو طرفه است به این معنا که هم مردم و هم مجریان قانون باید مهارت‌های لازم را بیاموزند؛ به‌عنوان مثال در حوادث دی سال گذشته دیدیم که ماموران ناجا در پایتخت با مردم برخورد نکردند. این‌گونه رفتار، نمونه بارز یک تاب آوری اجتماعی از سوی مجریان قانون است.

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 15
  1. کی میخوایم فرهنگشو یاد بگیریم که اولا درست رانندگی کنیم دوما اگه خلاف کردیم در مقابل جریمه پلیس مقاومت و اعتراض نکنیم؟وقتی خلاف مقررات رانندگی میکنی باید جریمه بشی. اعتراض چه معنی داره؟ همه جای دنیا همینه حتی سختگیر تر از ایران.
   31   40
   • با کسی که توی راهنمایی رانندگی خدمت کرده حرف بزن، بهش میگن این دفترچه رو تا شب باید تموم کنی، فرهنگ رانندگی صفر، جاده و خیابان ها غلط، مامور ها هم بی وجدان، شما این وسط همه چی رو میندازی گردن راننده، انصاف نیست .
    10    2
   • چی میگی
    خود من بیست بار از طرف این مأمورا ألکی و بیخود جریمه شدم
    حتی توی یک روز سه بار با وجود اینکه دست فرمان و رانندگیم حرف نداره
    واستین یه خاطره تعریف کنم یه بار جلوی گیت هر چی ماشین رد میشد نگه نمیداشت
    منو نگه داشت و گفت بزن بغل بعدم شروع کرده چرت و پرت گفتن که منو معطل کنه اخرشم جریمم کرد
    یکی از ماشینای دم گیت خیلی نگاه میکرد از این بلوچای متعصب بود منم پیاده شدم
    بهش اشاره کردم به زبون خودمون گفتم ببین این همه مرد رو نگه نداشت منو نگه داشت خخخ
    عاقا این یارو قاطی کرد با مشت زد رو فرمون و پیاده شد هی میگفت سلیقه ای جریمه میکنی
    دعوا شد زدن این مامورا رو
    یکیشون از اون ور داد زد برو برو شهرو بهم ریختی خانم
    منم ماشین رو سوار شدم گازشو گرفتم بعله
    امامی جون مادرت به حرمت ماه رمضون نیای بزنی تو ذوقم
    5    3
   • داش مهران حرف شما درست ولی قبول کن وضعیت بد اقتصادی هوش از مردم گرفته و کم اعصابشون کرده ..این ولی اشتباه کرد ماشین رو آتیش زد باید یه سیلی آبدار میزد به صورته ماموره ..من خیلی جریمه شدم و میدونم بعضی از این مامورا زیگیل هستند و فقط دوست داری بزنیش
    7    5
   • درست رانندگی کردن ی داستانه اینطور عصیان داشتن یه داستانه دیگه.هستند افرادی ک خودروی میلیاردی دارن زندگی با آرامش ( لااقل از منظر مالی ) و اگه در روز بارها هم جریمه بشن مهم نیست براشون.فشار زندگی بر همه یکسان نیست.دو روز دیگه هوا گرم تر میشه پرخاشگری بیشتر
    0    3
   • خلاف کردی جریمه میشی.اما سیستم مملکت داغونه.همین ۴شنبه ای که گذشت رفته بودم مرکز اجرائیات.دوتا جریمه دوربین داشتم که یکیش واسه اصفهان بود و یکیش تهران.مطمئن بودم که واسه من نیست.چون هم میدونستم خلاف نکردم هم میدونستم تو محل کارم بودم.یکیش واسه ی ال ۹۰ بود یکیش هم ی پراید.تشابه پلاک بود.تازه ی چیز جالب این بود که کد جریمه رو زد عکس ال ۹۰ اومد بعد که رفتم کپی مدارکت رو گرفتم اومدم پلاک رو دوباره اشتباهی زد.اونم باز ال ۹۰ سفید بود.کافیه این دو تا با هم اشتباه بشن.دیگه نمیتونی ثابت کنی ماشین تو نیست.تو عکس هر قابل تشخیص نیست که ماشین تو هست یا نه.حالا ماشین من فرق داشت قبول کردن.اگه ماشین من هم ال ۹۰ بود دیگه نمیتونستم ثابت کنم.میگفتن خودتی.
    1    0
  2. خراب شده…
   7   5
  3. رضا 26 اصفهان

   و اروم اروم به چیزی که نبایدبرسیم میرسیم
   فقط کاش خون ناحق ریخته نشه
   27   5
  4. واقعا حرف درستی است
   خب خلاف کردی جریمت کردن
   واقعا باید ۱۰ بار دیگه هم جریمش کنن
   2   4
  5. متاسفم که اتش زدن ماشین بیشتر از آتش زدن کارگر آبادانی بازتاب داشت
   7   3
  6. اصلا حوصله ندارم این همه مطلب ناخوشایند را از مسخره بازیهای دولت وملت که زدن به سیم اخر تا مثلا اغتشاشکنند با برنامه های نظام رو بخونم . دولت داره میچرخه شما هم بچرخین تا جفتتون خسته بشین و از پا در بیایین . البته دولت چون زور داره از پا نمیفته از پا میندازه … هه هع
   3   1
  7. واقعا شور جریمه رو درآوردن. سیاستهاشون همش بر مبنای سخت کردن زندگی تو تهران و سخت کردن شرایط برای ماشین داراست. یه بار نشد سیاستشون بر اساس افزایش کیفیت حمل و نقل عمومی باشه. دوبار از اندیشه ماشین بردیم تهران دویست تومن جریمه شدیم. یا جریمه های الکی. کمربند رو بستی میگه خودم دیدم نبسته بودی. افسرده انگار از بالادست تفهیم شده روزی فلان قد قبض رو باید پر کنه. دیگه کم مونده تو اتوبان سرعت بالای سی رو جریمه کنن یا بیان تو پارکینگ خونه دوربین بذارن فاصله ماشین از دیوار رو اندازه بگیرین!
   2   0
  8. به نظر من ربطی به فرهنگ و درست رانندگی کردن نداره،بخدا یجوری شده تو خیابون که رانندگی میکنی هر لحظه امکان اینکه یکی باهات یقه به یقه بشه هست،انگار همه میخوان به همدیگه گیر بدن،هرکسی دنبال دعوا میگرده که یجوری خودش تخلیه کنه،مقصر همه این اتفاقا حکومتیه که به مردمش قول آسایش و رفاه و کار و پول داده بود،اما الان دقیقا برعکسش عمل میکنن و فقط منافع خودشون براشون مهمه و از حق همه دنیا میخوان دفاع کنن الا مردم مظلوم ایران
   4   0
  9. همین پراید زباله هم کلی قیمتشه! این دیگه زیادی فشار از چند جا اومده بهش و بلاخره فوران کرد که متاسفانه کلی به خودش خسارت زد
   میدونیم همه جریمه میشن و باید صبور باشن اما وقتی امنیت اجتماعی امنیت اقتصادی امنیت فرهنگی و رفاه زندگانی رو از بین بردن و بجاش امنیت در برابر اعراب که یوقت بهمون حمله نکنن معلومه مردم قاطی میکنن
   خوبه ادم شب کار باشه روزا کلا دور از جامعه و مردم باشه شب بره سره کارش اعصابو روانشم راحتتره
   4   0
 • ارسال نظر