مجله گیزمیز

جنجال خبر گربه خوری در سیستان

ادمین/27
۴ خرداد ۱۳۹۷
۱۰ نظر
 •  مردم در سیستان و بلوچستان گربه می خورند؟

   

   

   

  📸 عکسی در فضای مجازی منتشر شده که دیگی را با چند چنگال و تکه‌های گوشت مثل سیرابی نشان می دهد. نویسنده متن با انتشار این عکس مدعی شده که فقر در بخش هایی از سیستان و بلوچستان چنان شدید شده که عده ای در ماه رمضان #گوشت_گربه و #کلاغ_مرده می خورند.

  📸 عکس را #حسن_شمشادی منتشر کرده، خبرنگار صدا و سیما با سابقه کار در سوریه و عراق. ۵۰ ساله و دارای سابقه مربیگری قرآن در استانداری، صدا و سیما، آب و فاضلاب و دادگستری لرستان.

  در اینستاگرام محکم پای حرفش ایستاده و برای کسانی که علیه این مطلب او واکنش نشان داده #صبر آرزو کرده‌است.

  چند نکته در مورد این ماجرا:

  ۱⃣ دو سال پیاپی به سیستان و بلوچستان سفر کردم. آنچه در شهرها و روستاهای مختلفش دیدم آمیزه ای از مهربانی بی حد و حصر، فقر آزاردهنده، محرومیت از خدمات آموزشی و بهداشتی، صمیمیت، امنیت و … بود.

  در چند فایل صوتی و مطلب نوشتم که سخت است باور کنیم این محرومیت و نادیده گرفتن #غیر_عمدی است.

  ۲⃣ اطلاع دقیقی در مورد عکس و خوراک گربه ندارم، اما آقای شمشادی به عنوان مربی قرآن قطعا” می داند که گوشت گربه در اسلام #حرام است و بسیاری از مردم سیستان و بلوچستان اهل تسنن هستند و باورکردنی نیست که با گوشتی که حرام است سحری و افطار بخورند.

  ۳⃣ وقتی #محمود_افغان، اصفهان را محاصره کرد، گرسنگی چنان بر مردم غالب شد که گربه ها را و حتی کودکان و اجساد را خوردند.

  #گرسنگی، ایمان نمی شناسد اما باور کنیم که در سیستان و بلوچستان بدون #محاصره، مردمی گربه می خورند؟!

  کشور ما که به روایت گزارش های دوستانی مثل همین آقای شمشادی در اوج اقتدار و ابهت و امنیت و آسایش در خاورمیانه و چه بسا جهان قرار دارد، آن قسم حضرت عباس ها را باور کنیم یا دیگ #گوشت_گربه؟!

  ۴⃣ آقای شمشادی گزارشگر و خبرنگار صدا و سیماست، رسانه ای که گزارش هایش از سیستان و بلوچستان یا از ناامنی و #عملیات_تروریستی روایت می کند که باعث شده مردم از سفر به این دیار هراس داشته باشند یا آنها را لبخندزنان در صفوف #انتخابات و راهپیمایی ها نشان داده.

  آقای شمشادی به عنوان یک خبرنگار که در همین راستا قدم برداشته و مواضع اصولگرایانه دارد یک باره از خواب بیدار شده و با فقر در سیستان و بلوچستان آشنا شده یا دارد با #سیاه نمایی آب به آسیاب دشمن می ریزد؟ (اتهام معمول برای منتقدان در طول سال های گذشته)

  ۵⃣ اگر سیستان و بلوچستان نرفته اید، حتما” بروید، نه فقط زابل و زاهدان که روستاهای #خاش و #پیشین و #چابهار و #ایرانشهر را ببینید.

  تن تان از این همه #محرومیت می لرزد و البته این مردم را ستایش می کنید که چطور هنوز به مسئولان #وفادار و امیدوار مانده‌اند. فقیر هستند اما شریف مانده اند. اگر قصد حمایت از آنها را داریم #گوشت_گربه سوژه خوبی نیست.

  ۶⃣ فقر در سیستان و بلوچستان، ایلام، خوزستان، بندرعباس، خراسان جنوبی، کردستان و … بیش از آنکه کار #ترامپ، #داماد_صدام_حسین، #عربستان و … باشد نتیجه حکمرانی ضعیف مسئولان ماست.

  آقای شمشادی انشالله که در راستای برنامه این روزهای یک جریان سیاسی هدف شان تخریب چهره دولت و #روحانی نیست. انشالله رسالت خبرنگاری را دنبال کرده اند.

  ایشان آنقدر تجربه دارند که بدانند جز روحانی کسان دیگری هم در ۴۰ سال گذشته تصمیم گیر بوده‌اند، اما آیا حاضر با همین شفافیت انگشت شان را به سوی #همه دراز کنند؟ یا چون زدن دولت این روزها ثواب دارد دلواپس فقر شده اند؟

  ۸⃣ اعتقادی به پاک کردن صورت مسئله ندارم، درد مردم را تا ابد نمی شود حاشا کرد، فقر و بی عدالتی را نمی شود مدام گردن استکبار جهانی انداخت که یک باره مردم فریاد می زنند “دشمن ما همینجاست/دروغ میگن آمریکاست” اما به همان اندازه هم ناامید کردن مردم و سیاه کردن دل ها از همه چیز و همه کس را خطرناک می دانم.

  ۹⃣ این ماجرا پیگیری شود، اگر حقیقت دارد آقای شمشادی در یک بخش خبری به نمایندگی از همه مردم نامه مولا علی (ع) به عثمان به حنیف حاکم بصره را بخواند.

  آنجا که می نویسد:« هیهات که شب با شکم انباشته از غذا سر بر بالین نهم و در اطراف من شکم هایى گرسنه و جگرهایى تشنه باشد. آیا چنان باشم که شاعر گوید: و حسبک داء آن تبیت ببطنه / و حولک اکباد تحنّ الى القدّ (تو را این درد بس که شب با شکم سیر بخوابى و در اطراف تو گرسنگانى باشند در آرزوى پوست بزغاله اى)

  آیا به همین راضى باشم که مرا امیرالمؤمنین گویند و با مردم در سختی هاى روزگارشان مشارکت نداشته باشم؟ یا آنکه در سختى زندگى مقتدایشان نشوم ؟»

  🔟 مردم آن دیار فقیر هستند اما مغرور و سربلندند. به نام دلسوزی، غرورشان را جریحه دار نکنیم. #کار و #نان و #لبخند به آنها نمی دهیم، #زخم نزنیم به غیرت و غرور و شرف بلوچ و سیستانی.

   

  واکنش برخی کانالها به این ادعا:

   

  * پست غیرواقعی و تحریک افکار عمومی!

  پست غیر عادی و شتاب زده حسن شمشادی خبرنگار صدا و سیما از عکس ظرف غذای یک خانواده سیستانی که خیلی پیش تر از اینها در فضای مجازی منتشر شده بود؛ و حالا شمشادی با بازنشر آن در صفحه اینستاگرامش اولا اینگونه القا می کند که خودش عکس را گرفته و ثانیا ادعا می کند ظرف خوراک از گوشت گربه است جای شگفتی و تاسف دارد!

  باید گفت که محتویات این ظرف پوست مرغ و سیرابی است نه گوشت گربه و کلاغ مرده. مردم روزه دار سیستان و بلوچستان هیچ گاه با گوشت حیوان حرام گوشت روزه خود را افطار نکرده‌اند!

   

  *امروز انتشار خبر و عکس خوردن گوشت گربه از سوی یکی از خبرنگاران با سابقه صداوسیما، واکنش های زیادی رو در پی داشت.

  بسیاری از مردم سیستان و بلوچستان نسبت به این خبر آزرده خاطر شدند و میگویند این موضوع به هیچ وجه صحت نداره.

  خبرنگاری که این مطلب رو منتشر کرده تنها واکنشی که نسبت به اعتراضات مردم نشان داده این بوده که آنها رو به صبر دعوت کرده!

  ضمن اینکه ایشان در انتهای اون مطلب، شماره حساب خودشون رو هم گذاشتن و از مردم درخواست واریز وجه کردن برای کمک به مردم محروم اون مناطق.

  همین مسئله باعث شده مردم بیش از پیش نسبت به صحت اون مطلب شک کنند.

  در هر صورت مردم از آن خبرنگار انتظار ارائه مستندات در مورد صحت این موضوع رو دارن.

  یکی از فعالان رسانه ای سیستانی، امروز به روستاهای ذکر شده سفر کرده تا از نزدیک پیگیر صحت این موضوع باشه. یک ساعت پیش در استوری خود نوشت که این موضوع رو از مردم روستا پیگیری کرده و صحت نداشته و به زودی مفصل در مورد این قضیه توضیح میده.

   

  *جناب آقای شمشادی بسیار متاسف هستم از این پست غیر واقعی شما که گذاشته اید . این پست حاکی از عدم شناخت شما از منطقه و مردم آن حالات و رفتار آنان می باشد. عدم شناخت شما به حدی است که روستاهایی را که نام برده اید و از آن به عنوان شهرستان زابل یاد نموده اید اصلا مربوط به شهرستان زابل نیست. بعضی از دوستان بیوگرافی شما را برای من اعلام نمودند و این بیشتر باعث تعجب ما از عملکرد شما گردید. اگرچه مردم سیستان در شرایط سختی به سر می‌برند اما حاضرند روزه بگیرند سختی بکشند ولی تن به چنین کارهایی را که شما از آن نام برده اید ندهند. شما از این مردم متأسفانه شناخت ندارید وگرنه چنین مطلبی را منتشر نمی نمودید . من نمی‌دانم که مدارک و مستندات شما از این مطلب غیر واقعی چیست؟ این موضوع می‌تواند شما را تحت پیگرد قانونی قرار دهد اما ما قطعاً وارد این موضوع به طور جدی خواهیم شد. قطعا به هیچ فردی در هر جایگاهی که باشد اجازه نخواهیم داد که اینگونه حیثیت و شرافت و شخصیت آنان را ملعبه دست خود قرار دهد. شما دو راه را در پیش رو دارید اولا مناسب است هر چه سریعتر نسبت به اصلاح مطلب منتشر شده خود اقدام و از مردم شرافتمند سیستان عذرخواهی نمایید و دوم اینکه مدارک مستندات خود را ارائه نمایید . مطمئن باشید اگر چنانچه ظرف چند ساعت آینده این کار را ننمایید به عنوان مسوول و نماینده ای از این مردم غیرتمند به دلیل تشویش اذهان عمومی و درج مطالب کذب از طریق مراجع ذیربط شکایت و شما را تحت پیگرد قانونی قرار خواهیم داد.

   

  برچسب ها :