مجله گیزمیز

خبرنگار:FATF چیست؟ معترض: نمی‌دانم!…

 • خبرنگار:FATF چیست؟ معترض: نمی‌دانم!

   

   

  تجمع مخالفین تصوین CFT مقابل مجلس شورای اسلامی

   

   

   

  همزمان با بررسی CFT در مجلس شورای اسلامی، عده‌ای که تعدادشان حدود ۵۰۰ نفر می‌رسید با تجمع مقابل مجلس و سر دادن شعار خواستار عدم تصویب CFT توسط نمایندگان بودند.

  به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی یکشنبه، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) را به عنوان اولین دستور مورد بررسی قرار دادند و در نهایت با ۱۴۳ رای موافق، ۱۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۷۰ نماینده، این لایحه را با یک ماده واحده و هفت حق شرط تصویب کردند.

  همانگونه صحن علنی مجلس با حواشی مواجه بود، جمعی از مخالفان تصویب لایحه  CFT که حدود ۵۰۰ نفر می شدند، مقابل مجلس با در دست داشتن پلاکاردهایی حاوی شعارهایی همچون «نه به خود تحریمی»، «برجام نمی‌خواهیم»، «FATFخیانت است به ملت» اعتراض خود را به تصویب لایحه کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) اعلام کردند. آن‌ها شعار می دادند که «مرگ بر منافق»، «مرگ بر ضد ولایت فقیه» و «رای نمایندگان باید شفاف گردد». بیشتر تجمع‌کنندگان را خانم‌های جوان تشکیل می‌دادند و تعداد مردان شاید به صد نفر هم نمی‌رسید. تعداد مردان و زنان بالای ۴۰ سال در بین تجمع‌کنندگان بسیار محدود بود.

  مرد جوانی درباره دلیل حضور خود در مقابل مجلس اظهار کرد: ما با آمریکا مشکل اساسی داریم و زیر بار حرف زور آن‌ها نمی‌رویم.

  وقتی از وی که از حوزه علمیه تهران در این تجمع شرکت کرده است درباره FATF و CFT‌می‌پرسم می گوید: از ماهیت این لوایح اطلاع دقیقی ندارم اما دشمن دنبال جهانی‌سازی است و می خواهد مسائل امنیتی و اقتصادی را یکدست کند. هدف اصلی دشمن محدود کردن قدرت نظامی ایران است. آنها می خواهند تسلط بیشتری بر اقتصاد ایران داشته باشند.

  این جوان در پاسخ به این پرسش که آیا FATF برای کشور منافعی هم دارد؟ بیان می‌کند: ما یقین داریم که امریکا دشمن ماست و به چراغ سبز آمریکا اعتماد نمی کنیم. ما با آمریکا سر سازش نداریم. نمایندگانی که به این لایحه رای موافق می دهند، گرایش به شیطان پیدا کرده اند.

  به سراغ خانمی حدودا ۵۰ ساله که کفن نمادینی به تن دارد رفتم و دلیل حضورش در مقابل مجلس را می‌پرسم. او جواب می‌دهد: FATF موجب تسلط بر نهادهای مالی ایران می‌شود. ما اجازه نمی دهیم استقلال و آرمان‌های‌مان از دست برود.

  خانم جوان‌تری به جمع ما می‌پیوندد و وقتی می‌گویم که تقریبا تمام کشورهای جهان این لایحه را پذیرفته اند به وسط بحث می‌پرد و می‌گوید: فقط ۸۰ کشور عضو FATF هستند. این‌ها کشورهایی هستند که حکومت، مجلس و نیروی نظامی ندارند.

  این خانم بعد از این‌که از سوالات عصبانی می‌شود از چند جوان می خواهد که مرا به نیروی انتظامی تحویل دهند. مامور نیروی انتظامی بعد از دیدن کارت خبرنگاری، از آن چهار پنج نفر می‌خواهد اجازه دهند آزادانه کارم را انجام دهم و آن‌ها هم به وسط جمعیت می‌روند.

  با آمدن خبر تصویب CFT در مجلس، شعارها علیه نمایندگان بلند می‌شود.

  نصرالله پژمان‌فر نماینده مردم مشهد در میان تجمع کندگان حاضر شده و بیان می کند: رای نمایندگان باید شفاف باشد و آنها رسما آرای خود را اعلام کنند.

  او ادامه می‌دهد که ما مطالبات خود را ادامه خواهیم داد.

  فرد دیگری پشت بلندگو اعلام می‌کند که ما کوتاه نیامده و مطالبه‌گری خود را ادامه می دهیم.

  نیروی انتظامی از لیدرهای تجمع‌کنندگان درخواست می کند که به تجمع پایان دهند و آن‌ها نیز از منتقدان می‌خواهند که به تجمع پایان دهند.

  در حالی‌که هماهنگی‌ها برای بازگشت از مقابل مجلس آغاز شده و تجمع در حال پایان یافتن است، به سراغ جوان دیگری می‌روم و از وی درباره FATF و CFT و دلیلی مخالفتش می پرسم.

  او پاسخ می‌دهد: این لوایح راه‌حل نیست. راه حل اقتصاد مقاومتی است. آیا قیمت دلار با برجام پایین آمد؟ برجام عبرت خوبی است. با پیوستن با CFTو FATF از لیست سیاه خارج نمی‌شویم. خروج ما از لیست سیاه به اجماع جهانی نیاز دارد و عربستان و رژیم صهیونیستی اجازه این کار را نمی‌دهند.

  خانم جوانی دیگری می‌گوید:حق شرط رعایت نخواهد شد به این دلیل که عربستان و اسرائیل دو عضو ناظر در FATF هستند. ما با پیوستن به این لایحه، اطلاعات خود را در اختیار سایرین قرار می دهیم و این یعنی خود تحریمی.  بیشتر مشکلات ما ریشه داخلی دارد و باید این مشکلات حل شود. اگر در تبادل بانکی به مشکل خوردیم فدای سرمان. اگر مجلس دلسوز باشد برای این مشکل راه حلی پیدا می کند.

  با مردی که در حال هماهنگ کردن برای بازگشت خانم‌هاست هم صحبت می‌شوم. او می‌گوید:اصلا FATF حلوا و عسل. شخص اول مملکت با این لایحه مخالفت کرده است پس چرا نمایندگان این مساله را رها نمی‌کنند؟

  به او می گویم که طبق گفته علی لاریجانی، دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه‌ رئیس مجلس درباره‌ بررسی کنوانسیون‌های مرتبط با FATF اعلام کردند که ایشان با بررسی این لوایح در مجلس مخالفتی ندارند که در پاسخ می‌شنوم: رهبری نظر خود را قبلا اعلام کرده‌اند، حرف لاریجانی برای ما ملاک نیست. ما پیام رهبری را گرفته‌ایم. FATF اگر بهترین هم باشد، کسی نباید روی حرف رهبری، حرف بزند.

  از او درباره ماهیت FATF سوال می‌کنم و جواب می دهد:پزشکیان می گوید من نمی دانم FATF چیست. بعد از من چه توقعی دارید؟ نمایندگان هم بهتر از من جواب شما را نخواهند داد. وقتی آنها از FATF اطلاعی ندارند، چگونه به آن رای می دهند؟

  حدود ساعت ۱۲ ، تجمع پایان یافت اما تجمع‌کنندگان هنوز خط و نشان می‌کشیدند.

   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 9
  1. و باز هم گندی دیگر از طرف دولت و مجلس

   باز دم ظریف گرم که گفت ما تضمین نمی تونیم بدیم فکر کنم دیگه دولت به بلوغ سنی رسیده. (پس چرا برای برجام این حرف و نزند؟) یعنی اون موقع بعد از این همه مدت دشمن شو نشناخته ایشون که زمان انقلاب شعار مرگ بر آمریکا میداد و با خانم ابتکار خانه جاسوسی آمریکا رو که فتح کردن یعنی آمریکا اون موقع با آمریکا الان عوض شده ….. یعنی بعد از این میرن سراغ موشکامون …… یعنی یه برجام دیگه بازهم هستش
   اینا دیگه روی دوره قاجارم کم کردن …….. آخه چقدر باید ما توان اشتباه این جماعت و باید بدیم

   به این فکر می کنم که تا سال ۱۴۰۰ با روحانی داریم حالم بد میشه…
   11   32
   • دشمن بین خود ماست!! همینایی که اونموقع مرگ فرستادن خونه و ویلا و جت شخصیشون تو آمریکاست… خودمون هم رحم نمی کنیم به خودمون… بسه دیگه تا کی می خوایید با تکیه به آدمایی حرف بزنین که اونجا رو بهشت می دونن و وعده بهشت آخرت رو به بدبختایی که اینجا موندن می دن!!! همونایی که می گن دخترای ایرانی برن نوار غزه بچه هاشون به دنیا بیارن بعد بچه های خودشون تو بهترین بیمارستانای آمریکا بچه دار شدن!!! خوبه دیگه ایران برفی هم نداره که مردم ما همچنان سرشون زیر برفه!!!!
    6    6
  2. چند ساله با این دوشواری دارید زندگی میکنید؟
   دوشواری؟ خیلی هم جای خوبیه! … یکه! دوشواری نداره اینجا! خیلی هم عالیه! یچ بشر، از اون روزی که من آمدم اینجا نشستم تا حالا، یه دانه چوب-چوب-چوبمه ورداشت، نبرد… نبرد، هیچ کس. کاری هم کسی با من نداره، منم هیچ بشر کار ندارم.
   15   5
  3. مجلس فرمایشی همینه دیگه
   این همون مجلسیه که برجام را ۲۰ دقیقه ای تصویب کرد
   تف به شرفت لاریجا… آخه این خانواده چی میخوان از این کشور که دست بردار نیستن و تمام شغل های کلیدی را ۴۰ ساله تصاحب کردن و ول کن هم نیستن د اگه شما مدیریت بلد بودین که این وضعیتمون نبود
   ۴۰ ساله مدیریت دست همین خانواده های معروفه
   تف به شرف اون نماینده خودفروش و خائن که هرچی بهش دیکته کنن به همون رای میده
   خاک بر سر ما با این نمایندهامون
   سرنوشت ۸۰ میلیون آدمو به پول و وعده چارتا وزیر خائن به قهقرا میبرین
   تف تو ذاتتون
   10   7
  4. تنهایی ایران
   9   1
  5. سلام
   بعد مدتها به گیزمیز سر زدم،امیدوارم حال همگی خوب باشه.
   الهام جان صفحه تریبون ازاد حذف شده؟
   2   1
  6. اینا یه مشت ادم بیکارن که معلوم نیس از کجا (هرچند معلومه از کجا) جیره و مواجب میگیرن که بیان به عنوان سیاهی لشکر حضور پیدا کنن،شکر خدا که هروقتم برخلاف مردم بودن روشون سیاهه،هیچکدوم اندازه یه بچه دوسه ساله فهم و شعور ندارن،همشون به جا مغز تو کلشون گچه
   10   7
  7. خوبه که قبل از نظر دادن نگاهی به گوگل هم بندازیم…. FATF نهاد مبارزه با پولشویی و عدم تبادلات مالی با تروریسمه…. یعنی واقعا همه راضی هستید پالت های پول تو کیسه مشکی خارج بشه و بعدم تو کیسه مشکی دست به دست بره به مقصد مورد علاقشون؟؟؟ CFT هم فعالیتش مشابه و برای مبارزه با نقل و انتقالات مالی تروریسمه… یعنی یا این ۵۰۰ نفر خودشون تروریست بودن یا در جابجایی پالت ها نقش دارن. شفاف سازی این موضوع خیلی هم به نفع مردم عادی ایرانه اینطوری تاجری که جنس صادر کرده نمی تونه به هر قیمتی خواست دلار حاصله رو بفروشه این یعنی شفافیت مالی… الان ایرانیا همیشه باید پول نقد ارزی تو سفر ببرن چون به علت عدم شفافیت نظام بانکی هیچ بانک بین المللی حاضر نیست با ما فعالیت کنه شرکتای دلال واسطه هم از این راه کلی پول به جیب می زنن…..اون خانم جوانی هم که در مورد کشورهای عضو FATF حرف زده باید بره یه نگاهی بندازه به لیست من نمی دونم آمریکا، کانادا، انگلیس، اتحادیه اروپا استرالیا که عضون کی گفته نیروی نظامی و مجلس ندارن؟؟!!! حماقت شاخ و دم نداره همینه که روز به روز مردم دارن بدبخت تر می شن!!!!
   13   8
 • ارسال نظر