مجله گیزمیز

 دخترانِ پیر…

ادمین/27
۲۵ مهر ۱۳۹۶
۲۶ نظر
 •  دخترانِ پیر

   

  همه شبیه همند؛ کوچک و بزرگ، پیر و جوان. اینجا در منطقه محروم زیلایی از توابع مارگون شهر یاسوج، زندگی زنان و دختران بر یک مدار تکرار می چرخد. بر مدار کار.کار اینجا برای زنان و دختران، قبل از طلوع افتاب شروع می شود و تا تاریکی هوا ادامه پیدا می کند؛قصه کار برای تک تک این دختران، از چوپانی و جمع کردن هیزم و بنه چینی به رفت و روب خانه و پختن غذا می رسد و رسیدگی به بچه ها. بار مسیولیتی که از روزهای کودکی شروع می شود و تا روزهای بزرگسالی ادامه پیدا می کند. قصه دختران زیلایی،قصه رنج و محرومیتی مداوم است. محرومیتی ناشی از فقط اقتصادی که وقتی با سوء تغذیه همراه می شود، رد پایش را روی چهره تک تک آنها می گذارد.آنوقت مارال ٢٣ ساله شبیه زنهای سی و چند ساله می شود و چهره فرشته ٢۶ساله، به ۴۵ساله ها می ماند. اینجا همه شبیه همند؛به چشم هایشان که دقیق شوید، یک حرف را می زنند، دست هایشان یک قصه را روایت می کند؛محرومیت اینجا هر روز بر چهره زنان و دختران سیلی می زند.

   

  مینا نژدی پور، 25 سال

  مینا نژدی پور، ۲۵ سال

  کبری آتشگاه، 30 ساله

  کبری آتشگاه، ۳۰ ساله

  سریاپور چهارتور، 35 ساله

  سریاپور چهارتور، ۳۵ ساله

  زهرا قبادیان ران، 25 ساله

  زهرا قبادیان ران، ۲۵ ساله

  مهتاب آبرون، 28 ساله

  مهتاب آبرون، ۲۸ ساله

  الصی جان قوام مقدم، 30 ساله

  الصی جان قوام مقدم، ۳۰ ساله

  زرین تار خور، 31 ساله

  زرین تار خور، ۳۱ ساله

  سکینه قبادیان ران، 25 ساله

  سکینه قبادیان ران، ۲۵ ساله

  فرخنده اسلامی، 20 ساله

  فرخنده اسلامی، ۲۰ ساله

  جانگلی آتشگاه، 35 ساله

  جانگلی آتشگاه، ۳۵ ساله

  رقیه والا فرد، 26 ساله

  رقیه والا فرد، ۲۶ ساله

  سکینه مبارکنه، 27 سال

  سکینه مبارکنه، ۲۷ سال

  مهربان دژ، 25 ساله

  مهربان دژ، ۲۵ ساله

  نسا نژندی، 35 سال

  نسا نژندی، ۳۵ سال

  مریم نژدی پور، 25 سال

  مریم نژدی پور، ۲۵ سال

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 26
  1. آخی…
   اینا اینجوری میشن اونوقت بعضیا اون بالا خودشون رو میکوبن دوباره میسازن!
   39   3
   • سر خم می سلامت بشکست اگر سبویی ……
    آقایون باید چهره هاشون تو ۹۰ سالگی از سفیدی افتاب نخوردن بدرخشه و به نورانیت عبادت تعبیر بشه …..
    مردم که هیچ وقت محلی از اعراب نداشته و ندارن
    ما ادم معمولیا فقط برای رای دادن به درد میخوریمپیر و جوونمونم واسشون فرقی نمیکنه
    فیل به قوله معروف زنده و مرده اش صد تومنه
    21    1
   • کی میخواد جواب اینا رو بده؟؟؟؟؟
    مسئولین یه کم جم و جور تر سر سفره انقلاب بشینید … اصلا نه مملکت رو خوردین پاشین برید شاید به مظلومان و محرومان رسیدگی شد. مثلا با همین شعار انقلاب کردین.
    متاسفم متاسفم متاسفم
    22    1
  2. اندکی تأمل و تفکر

   پول و امنیت و رفاه و ارامش و اسایش و راحتی شدن ابزار بازی یه عده ادمهای بدطینت سیاستمدار دنیا طلبی که فقط خوشی و راحتی و رفاه خودشون تامین باشه گور بابای بقیه ..
   باد میندازن تو غبغب و شونه بالا میدن میگن ما خواستیم تونستیم بقیه فقیر و ندارن مشکل خودشونه کی جلوشونو گرفته اگر فقیرن از سادگی و بی سیاستی خودشونه ادم توی این دوره زمونه باید گرگ باشه تا خورده نشه ..
   اون سیاستی که بهت بگه چطوری حق مردم رو بکشی بالا و سر مردم و ملت رو کلاه بذاری سیاست نیست حماقته .. شاید دو روز دنیاتو خوش باشی ولی اخرت از تو چشمت در میارن ..
   بانکداران محترم هم که ماشاالله همش سود ربا روی حقوق روزشمار کارمندای دولت با پرداختن حقوق هر ماه توی ماه اینده کاخ اخرتشون رو خوب میسازن …
   اگر دولت دولت محمدی بود حساب وکتاب داشت والان اینت دختران بیچاره ارزو بر دل نبودن که یه عده اونطرفتر عکسهای لاکچریشونو بذارن توی سایتها و پروفایلهای شبکه مجازیشون
   بخدا این دولتهایی که مسبب ایجاد محرومیت اقتصادی و فقر در بین این اقشار بی گناه و بی زبان و بی سیاست الوده نشده به پولشویی و دور زدن مردم هستن فردا جوابگوی یکی دووتا ادم نیستن جوابگوی یه ملتن که اختیارشون رو دادن دستشون که براشون خط مشی بکشه
   http://cld15.irans3.com/dlir-s3/1053500x288_1418071536817777.jpg?1508266570
   25   1
  3. و گروههایى که در سرتاسر این کشور این انقلاب را به ثمر رساندند، همان زن و مرد محروم [بودند] و همانهایى که مستضعف هستند و کاخ‏نشین‌ها آنها را استضعاف مى‌‏کنند و اینها ثابت کردند که کاخ‌‏نشین‌ها هستند که ضعیفند و پوسیده‌‏اند و براى این ملت هیچ کارى نکرده‏‌اند و نخواهند کرد” (صحیفه امام، ج‏۱۴، ص ۲۶۱).
   “تنها آنهایى تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت و استضعاف را چشیده باشند. فقرا و متدینین بیبضاعت گردانندگان و برپا دارندگان واقعى انقلابها هستند. ما باید تمام تلاشمان را بنماییم تا به هر صورتى که ممکن است خط اصولى دفاع از مستضعفین را حفظ کنیم…ما براى احقاق حقوق فقرا در جوامع بشرى تا آخرین قطره خون دفاع خواهیم کرد” (صحیفه امام، ج‏۲۱، ص ۸۶ و ۸۷).
   “بار سنگین انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی بر دوش قشر مستضعف است و همین گروه هستند که در جبهه و پشت جبهه فداکاری می‌کنند و نه طبقات بالا: “شما باید توجهتان به این توده‏‌هاى مستضعفى که با زحمت خودشان و رنج خودشان الآن در جبهه‌‏ها مشغول فداکارى هستند که خداوند تأییدشان کند و در پشت جبهه هم مشغول فداکارى هستند و مستضعف‏اند، آن بالاها اینها را ضعیف مى‌‏شمارند… برای اینها کار کنید” (صحیفه امام، ج ‏۱۵، ص ۷۵).
   “با توجه به اینکه بار سنگین انقلاب بر دوش قشر مستضعف است… وظیفه داریم فعالیت و توجه را به نواحى محروم، خصوصاً جنوب شهر، که در رژیم گذشته توجهى به آنها نشده، معطوف کنیم” (صحیفه امام، ج‏۱۵، ص ۲۷۳).
   “خدا نیاورد آن روزى را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشترى برخوردار شوند. معاذ اللَّه که این با سیره و روش انبیا و امیر المؤمنین و ائمه معصومین- علیهم السلام- سازگار نیست” (صحیفه امام، ج‏۲۰، ص ۳۴۱).
   آیت الله خمینی که می‌گفت ” یک موی کوخ نشینان ” را به ” همه کاخ نشینان ” ترجیح می‌دهد، اینک در کاخ سلطنتی پر هزینه‌ای آرمیده است. در شروع این طرح گفتند:“مرقد و مصلای امام خمینی در بهشت زهرا بنایی شامل ۶۰۰ هزار متر مربع بنای سر پوشیده، مساحت مسقفی به طول یک کیلومتر و عرض بیش از نیم کیلومتر است که نظیر آن در هیچ یک از دیگر بناهای مذهبی جهان چه اسلامی چه مسیحی چه یهودی و چه مذاهب غیر توحیدی نمی‌توان یافت” (روزنامه اطلاعات، سال ۱۳۷۱ ).
   مرقد دارای چهار گلدسته طلاکاری شده به بلندی ۹۱ متر، پنج گنبد (گنبد اصلی فلزی و طلاکاری شده، ۴ گنبد دیگر کاشی کاری شده)، ۵ ورودی اصلی در صحن‌های شرقی و غربی، موزه‌ای به مساحت ۱۵ هزار متر مربع، و…است.
   در دوران شهرداری محمود احمدی نژاد- با تصویب شورای شهر دوم- مجموعه “شهر آفتاب” به مرکزیت مقبره امام، با بودجه ۸۰۰ میلیارد تومان آغاز شد. مهدی چمران- رئیس شورای شهر تهران- در ۲۰ دی ۱۳۹۴ طی مصاحبه‌ای گفت : “شهرداری تهران هزار میلیارد تومان تا امروز برای شهر آفتاب هزینه کرده و ما امیدواریم در سال آینده شاهد افتتاح فاز اول این مجموعه باشیم”.
   ؛…
   حالا چی رو باور کنیم؟ ترامپ گفت ۱۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ دلار پول پارسال وارد این کشور شده ولی انقد قضیه خلیج فارس و عربی رو بزرگ کردن تا کسی نپرسه این پول چی شد؟…چرا خرج همین محرومین نمیشه ؟
   53   173
   • چه انتظاری داری از این کشور و ملت متعصب و زودباور و جو گیر که یه وجب خاک این کشور برا خودش نیست و کل قوانین و زندگیش عربیه همه ی اخبار را نشنیده میگیره و فقط برای یه اسم سینه چاک میکنه عربده میکشه وطنم وطنم و …
    15    154
   • از ابى عمر اعجمى که امام صادق (ع) به من فرمود: اى أبا عمر، راستى که نُه دهم دین در تقیّه است و کسى که تقیّه ندارد، دین ندارد، و تقیّه در هر چیز هست جز در نوشیدن نبیذ و مسح بر روى کفش (به جاى روى پا).
    مترجم : کمره ای  کتاب : اصول کافی ترجمه کمره ای جلد ۴  صفحه : ۶۴۱
    تمام فرمایشاتی که شما از صحیفه نور آوردید ممکن است تقیه باشد. همانطور که کل قولهایی که در فرانسه داده شد با یک جمله کوتاه ” خدعه کردم” هوا شد.
    14    1
  4. مهدی ۲۰(۴۴۴ سابق)

   این کشور نفرین شدست
   هیچ نکته ی مثبتی نداره
   آهای ادمهای پارسا متقیان و حق جویان معتقد به لایف استایل اسلامی
   ببینید بعد ۱۴۰۰ سال و به خصوص ۳۸ سال نتیجه و کاربرد عقایدتونو
   127   97
   • چرا اینقدر آسمون به ریسمون میبافی
    اینو برو از اون جماعت دزد لیبرال مسلک ریش دار و تسبیح بدست بپرس. این نتیجه سرمایه داری و توسعه غربیه. اینام همون کسانی ان که زیر چرخ توسعه له میشن
    لایف استایل اسلامی یعنی شهید چمران که برای بچه های یتیم خونه ش جونشم میداد. یعنی شهید حججی که بدون ادعا عمر و درآمدشو خرج روستاهای محروم میکرد. یعنی شهید شهریاری که بی مزد و منت کار میکرد و غربگراها خونشو به هدر دادن

    ضمنا نمیدونستم غرب اصلا بدبخت و بیچاره نداره
    45    24
    • مهدی 20 (444 سابق)

     واقعا انقدر سخت فهمیدن؟!!
     یه نگاهی به آمارهای سازمان ملل بنداز بعد به خودت اجازه صحبت درباره بدبختی های غرب بده
     آمریکا آره پر بدبخته ولی خیلی کمتر از ما
     ولی شما تو کشورهای اسکاندیناوی اتریش هلند بلژیک اگه یه بدبخت حتی یه دونه پیدا کردی بیا بزن زیر گوش من
     شکست قبول کنید این تمدن جعلی در حال فروپاشیه چرا نمیتونی یه مثال از کشور موفق اسلامی بزنی الان هم اسم اندونزی میخوای بیاری که فقط اسم اسلام روشه یا قطر که کلا خود قطریا کاری نمیکنن واسه کشور!!
     اینو یادت باشه شما از شوروی شاختر نیستید شوروی جلوی غرب زانو زد اینا که دیگه…
     ضمنا اصلاح طلب یه حقس برای مشغول کردن و پای صندوق کشیدن امثال شما
     22     4
     • اینقدر آمار سازمان مللو به رخ من نکش. غیر از اینه که سازمان ملل بعد از جنگ جهانی دوم و برای منافع کشورهای پیروز جنگ تشکیل شد؟ الان هم همینه و همه آمارها و عملکردها تابع منافع کشورهای قدرتمنده. نه حقیقت

      باید یک طرف دنیا همیشه جنگ و گرسنگی و جهل باشه تا یک طرف راحت و در رفاه نکبت آور زندگی کنن. این دنیاییه که برامون ساختن
      چشماتو ببند تا در رفاه زندگی کنی!
      همین کسانی که سنگشونو به سینه میزنی پاش بیفته اون روی خودشونم نشون میدن. بیل گیتس چندی پیش از طرح واکسیناسیون کشورهای آفریقایی پرده برداشت که در قالب واکسیناسیون جمعیتشونو کنترل کنن. در واقع یک جور کشتار تمیز. تا جهان برای نفس کشیدن اون چند درصد خوشبخت تنگ نشه

      حالا اومدی برای من از چی حرف میزنی؟ اگر تمدن غرب انسان تربیت میکرد باید گروه گروه از کشورهای خوشبخت اسکاندیناوی داوطلب برای جنگ با هر ستمگری اعزام میشد. اصلا اونا از خودشون میپرسن توی دنیا چه خبره؟ یا ربطی بهشون نداره؟
      این خوشبختی به درد لای جرز دیوار میخوره

      اما ایران که نصفه و نیمه اسلامی شده. در موفقیتش همین قدر بس که انسانهایی تربیت کرده که بقول شهید آوینی در برابر شدائد بر هر چه شک و ترس و تردید و تعلق غلبه میکنن.
      نمیخواد به من بگی اونا ساده بودن و گول خوردن. زندگی نامه شهدا رو تحلیل کردم. خوشبختی از نظر من یعنی بدون تردید و تعلق زندگی کردن. که تمدن غرب در این مورد اصلا رهاوردی نداشته و نداره

      این دنیایی هم که می بینی رییس روساش همون خوشبختها هستن. پس از اونا بپرس چه خبره؟
      4      13
     • مهدی 20 (444 سابق)

      تاریخ قضاوت شما و امثال شما رو میکنه…
      من دیگه حیفم میاد چیزی بگم
      4      1
    • mshd محترم ، غرب اگر در رفاه هستند حاصل تلاش و کوشش خودشون هست و آفریقایی و آسیایی اگر بدبخت باشه به دلیل کاهلی بی ارده ای و بی سوادی خودشون هست که اینجا هستند…ربطی به جنگ نداره ..زاپن و کره جنوبی آسیایی هستند ولی در رفاه و پیشرفته هستند چون خودشون خواستند و خودشون تلاش کردند
     1     0
   • بدبختی اینجاست که همین شیر زنان و دختران عزیز کشورمون هم از نژادهای اصیل ایرانی هم هستند که اینجوری زحمت و سختی می کشند!!! و بسی جای تاسف دارد برای متولیان نظام اسلامی که مردم اصیل کشورش که در نقاط دور دست هستند را اصلاً نمی بینند!!!!!!!!
    11    150
    • مهدی 20 (444 سابق)

     و همین عذاب مرزنشینان خطر تجزیه رو جدی میکنه…
     9     1
    • وقت هایی هم که میبینه بهشون میگن گداپرور.

     البته من سنگ هیچ دولتی رو به سینه نمیکوبم منتها این یک کار اون دولت رو به شدت تایید میکنم
     2     3
   • مهدی 20 (444 سابق)

    حاجی نکشی خودت ره!
    یه پست ۵۰۰ تا دیس یه جا. ۱۰۰ تا لایک!!
    6    16
  5. سر سوریه و لبنان و فلسطین سلامت. مهم اینه که اونا حالشون خوب باشه و مام کار کنیم و بریزیم تو شکمشون تازه فحشم ازشون بخوریم.
   21   5
  6. ای خدا
   طفلیا اونقدی سختی کشیدن ببین چی ب سرشون اومده
   11   22
  7. بی خیال دنیا

   گیز میز عزیز ای کاش صورت هایشان را شطرنجی می کردید اینها انسا نهای آبرودار و با عزتی هستند که باید بر رنج آنها و تلاش آنها آفرین گفت وتاسف خورد بر مسولینی که در این مملکت دم از عدالت علی می زنند آفرین به غیرت مسولین که در سال ۲۰۱۷ باید فقر در کشور باشد عده ای حقوق ملیاردی و بعضی از آدمها در رنج و عذاب
   8   7
  8. بی خیال دنیا

   امام علی (ع) در نهج البلاغه میگه دنیا در برابر دیدگان من پشیزی نمی ارزد و دل به دنیا نبنید که پس از مرگ مالتون یکی صاحب می شود و ناموستون مال دیگری می شود پس ای کسانی که حرص مال دنیا چشم هایتان و گوش هایتان را کر کر و کور کرده مرگ از رگ گردن به شما نزدیکتر است تا وفقت است تا می توانید به خلق خدا کمک کنید
   42   2
  9. یه نفر دیروز یک میلیارد به میانمار کمک کرد : یه سوال از کجا اورده . چرا به دیگران بذل و بخشش میکنه اون پفیوز
   74   160
  10. ایران ، ویران
   14   4
  11. دقت کردین بازم وضعیت لایک و دیسلایکا یه جوووری شده؟؟
   غلط نکنم عمو رفرش زن دوباره برگشته
   9   1
  12. تمام نظرات صحیح که شرایط زندگیشون سخته من خودم نمیتونم اینجوری زحمت بکشم ولی حسرت اون صمیمیت و یکرنگی که تو روستاشونو دارن و دغدغه ماهارو ندارن و میخورم دلم میخواد مث اونا بودم
   1   5
 • ارسال نظر