مجله گیزمیز

دولت مکان‌هایی را برای تجمعات اعتراضی مشخص کرد /هایدپارک‌های ایرانی

ادمین/27
۲۲ خرداد ۱۳۹۷
۶ نظر
 • تقریباً تمامی روزنامه‌های اصلاح طلب در شماره امروز تیتر اصلی خود را به طرح شورای شهر تهران درخصوص تعیین محلی برای تجمعات اعتراضی اختصاص دادند. طرحی که کارشناسان آن را کپی برداری از تجمعات «هاید پارک لندن» نامیده‌اند.
  «هاید پارک ایرانی» یعنی خودتان را با داد زدن تخلیه کنید، اما از ما چیزی نخواهید!
  در همین رابطه روزنامه ایران در گزارشی با عنوان «تعیین مکان ویژه برای تجمعات اعتراضی» نوشت:
  «شورای اسلامی شهر تهران روز گذشته دو فوریت طرحی را تصویب کرد که می‌توان آن را گامی عملیاتی برای تحقق اصل ۲۷ قانون اساسی دانست. مطابق این اصل، “تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح، به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است”…این را می‌توان پاسخ عملی شورای شهر به اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر دانست، پاسخی که اعتراض را به عنوان حق مردم به رسمیت می‌شناسد و ساز و کار انجام آن را تسهیل می‌کند…همزمان با این تلاش‌های اصلاح‌طلبانه، ازسوی برخی دولتمردان نیز رویکردهای دیگری پیشنهاد شده است.

  از جمله حسام‌الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، طومارنویسی و جمع‌آوری اینترنتی امضا از سوی مردم را پیشنهاد کرد، با این شرط که این طومارها طی ساز و کاری به مرحله بررسی نهایی هم برسد. اکنون هر دوی این رویکردها در مراحل اولیه هستند و باید منتظر ماند که در آینده چگونه صورت اجرایی می‌گیرند؛ اما فرجام هرچه باشد، امروز این تصمیم‌ها نشان می‌دهد مسئولان صدای مردم را شنیده‌اند. حالا در فکر ساز و کاری هستند  تا به مراتب با هزینه کمتری، هم برای حاکمیت و هم مردم، مطالبات طرح و فریادها سر داده شود».

  عناوین اخبار روزنامه ایران در روز دوشنبه ۱۸ دی :
  «احمد مسجدجامعی» عضو شورای شهر تهران که پیشنهاددهنده این طرح است نیز در مصاحبه با روزنامه اعتماد در پاسخ به این سؤال که «فکر نمی‌کنید مسوول اصلی این ماجرا نهادهای اطلاعاتی و امنیتی باشند؟» گفت:
  «کسی منکر این نیست که این عزیزان اصلی‌ترین وظیفه را در برقراری نظم در شهر دارند. ولی واقعیت این است که این دستگاه‌ها در جای خودشان باید پاسخگو و توضیح‌دهنده باشند و در عین حال ما نیز قرار نیست به مسوولیت آن‌ها ورود کنیم. همان‌طور که در صحن هم گفتم، در هر اعتراضی شکل و شیوه و محتوا مطرح است. ما قرار نیست شیوه و محتوای اعتراض را تعیین کنیم ما فقط برای شکل اعتراض، یک مکان مناسب فراهم می‌کنیم».

  روزنامه آرمان نیز در سرمقاله امروز با عنوان «تجمعات پاستوریزه» در نقد طرح مذکور نوشت:
  «مصوبه اخیر شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر اینکه شهرداری مکلف است که تا یک ماه دیگر مکانی را در پایتخت برای تجمعات اعتراضی شهروندان در نظر بگیرد در واقع به نوعی ایده گرفتن از هاید پارک لندن است که در طول تاریخ همواره مرکز برگزاری تظاهرات گروه‌های مختلف بوده است؛ اما در وادی امر کاملاً مشخص است که این طرح هم در شکل و هم در محتوا ضمن اینکه مخالف روح اصل بیست و هفت قانون اساسی است، در عمل نیز قابلیت اجرا نخواهد داشت».

  عناوین اخبار روزنامه آرمان امروز در روز دوشنبه ۱۸ دی :
  اصلاح طلبان با مطرح کردن «هاید پارک ایرانی» در پی پاک کردن صورت مسئله هستند. در حال حاضر مسئله اساسی «اقدام و عمل» و «پاسخگویی به مطالبات مردم» است. واضح و مبرهن است که مطالبات اصلی مردم مربوط به معیشت و مسائل اقتصادی است. حقوق معوقه کارگران، هزینه بالای اجاره مسکن و تحت فشار بودن مستاجران، گرانی اقلام ضروری خانوار، بیکاری جوانان، تأمین مسکن برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه، رکود در بخش تولید، واردات بی رویه، بازگشت پول مردم از سوی مؤسسات مالی و اعتباری متخلف و…

  «هاید پارک ایرانی» و هیاهوی «تعیین مکان ویژه برای تجمعات اعتراضی» از سوی اصلاح طلبان یعنی بیایید خودتان را با داد زدن تخلیه کنید، اما از ما چیزی نخواهید. این روش یعنی «ناراضی تراشی به جای رفع مشکل مردم». مردم انتظار دارند که طبق وعده‌های انتخاباتی، به حل مشکلات پرداخته شود.

  منبع:مشرق

  برچسب ها :