مجله گیزمیز

رتبه ضعیف ایران در بین با ارزش‌ترین گذرنامه‌ها

 • موسسه «هنلی پاسپورت ایندکس» (The Henley Passport Index) با انتشار تازه‌ترین رده‌ بندی گذرنامه ‌ها، قدرتمندترین و ضعیف‌ ترین پاسپورت ‌های جهان را معرفی کرد که گذرنامه ژاپنی با امکان سفر آزاد به ۱۹۰ کشور، معتبرترین پاسپورت جهان شناخته شده است.

   

   

  افزایش تقاضا برای صدور گذرنامه/مدت اعتبار گذرنامه کمتر از 6 ماه نباشد

   

   

  ایران در این رتبه‌بندی در جایگاه ۹۸ قرار گرفت و شهروندان آن قادرند بدون اخذ ویزا به ۴۳ کشور مسافرت کنند.

   

  مهمترین شاخص در تعیین این رتبه‌ها، تعداد کشورهایی است که می‌توان بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به آنها سفر کرد. براساس رده بندی جدید که این موسسه منتشر کرده است، سنگاپور بدون تغییر در رتبه بندی ماه ژوئن (خرداد۹۷) در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفته که اتباع آن امکان سفر بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به ۱۸۸ کشور را دارند.

  گذرنامه آلمان که پنج‌سال در مقام نخست این فهرست قرار داشت در رتبه‌بندی جدید و بدون تغییر نسبت به رده بندی ماه می (خردادماه) و امکان سفر آزاد به ۱۸۸ کشور مشترکا با فرانسه و کره جنوبی در جایگاه سوم این رده‌بندی قرار گرفت.

  رتبه چهارم معتبرترین گذرنامه نیز مشترکا با امکان سفر آزاد به ۱۸۷ کشور به دانمارک، فنلاند، ایتالیا، سوئد و اسپانیا رسید.

  آمریکا در یک‌سال گذشته تغییرات قابل توجهی را در این جدول تجربه کرده است. گذرنامه این کشور سال گذشته جزو سه رتبه نخست این جدول بود که در نخستین رده‌بندی پاسپورت‌های قدرتمند ‌سال ۲۰۱۸ دو پله سقوط کرد و به جایگاه پنجم رسید. گذرنامه آمریکا هم اکنون نیز بدون تغییر نسبت به آخرین رده بندی این جدول، در کنار گذرنامه کشورهای انگلیس، نروژ، اتریش، لوکزامبورگ، هلند و پرتغال و امکان سفر اتباع این کشورها به صورت آزاد به ۱۸۶ کشور در جایگاه پنجم معتبرترین گذرنامه قرار گرفت.

   

  ایران در این رتبه‌بندی در جایگاه ۹۸ قرار گرفت و شهروندان آن قادرند بدون اخذ ویزا به ۴۳ کشور مسافرت کنند. در عین حال، امارات عربی متحده که اتباع آن در سال ۲۰۰۶ میلادی در جایگاه ۶۲ قرار داشت، با جهش خوبی در این رده بندی به جایگاه بیست و یکم صعود کرد و توانست با امکان سفر آزاد به ۱۶۱ کشور، بهترین گذرنامه عربی و منطقه خاورمیانه را به دست آورد.

  اما ضعیف‌ترین یا به عبارتی بی‌اعتبارترین گذرنامه با امکان سفر بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به ۳۰ کشور، مشترکا به کشورهای عراق و افغانستان تعلق گرفته است که رتبه ۱۰۶ این جدول را به دست آورده‌اند.

   

   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 4
  1. The passport is just like notebook.
   what the different between Chinese person with Iranian person ?
   or different between Indian person or American person ?
   or different between south Korean person or french person ?

   colors, beauty,big hand, redhead, or small eyes…all of these is secondary things. and it’s not important. all of people in the world looking for Unit world without passport, just humanity is enough with a little change of some countries culture. finally, every one can travel from where to anywhere without visa, without passport Nationality card is enough.
   If wishes were horses, beggars might ride
   0   3
  2. دستشون درد نکنه خیلی هم خوب
   2   3
  3. ارزش خودمونم در حد تروریستی پایین اوردن، دیگه نمیدومم دلیل انقلاب کردن ملت چیزی غیر از تسخیر بود؟! اسلام بود رفاه بود اعتقاد بود دین بود ارزش ایرانی و پولش بود ماشینای بهترین مدل بود فقط ی چیز نبود اونم امکانات مجانی ، یعنیییی مردم دانسته میزدن همه جارو خراب میکردن تا بعدا. به مجانی برسن، اصلا فکرشم خنده داره 😐 کدوم کشور با امور مجانی اداره شده اما روشنفکرا فکر کردن خب نفت داریم پس شدنیه، ملتی که همواره توی حجوم بیگانه و سختی کشیدن اول بوده دو نفر اومدن ابادش کردن چون اگه این دو نبودن و بعده قاجار گرفتار فرقه میشدیم واویلا بود هنوز. با اسبو شتر باید حرکت میکردیم چون کاره فرقه با سازندگیه ان دو خیلی عقب افتاد برای نابودیه ایران،فعلا شرایط فرقه سخت شده و جنگ روانی با ایراتی هارو شروع کردن مردم میگن دارو؟؟ اینا دارو مفت میدن عراق، مردم میگن زلزله ؟ اینا برای سوریه خانه میسازن و هزار جور محبتی که فقط به عربا. میکنن، چند. وقته خبر اول کشور اینه که درگیری. بین کل فرقه راجب دسترنج و سرمایه مردمه!!! یکسری میگن فعلا نقش بازی کنیم بعدا پول کشورو به عرب بدیم یکسری شونم میگن نه ب دنیا چ ما بازم پول میدیم اصلا جلو چشم ملت و دنیا میدیم ،ما هم اگه به بز توهین نشه مث بز فقط نگاه میکنیم،
   8   4
  4. از اون چهل و سه تا کشوری که ایرانیان بدون اخذ ویزا میتونند سفر کنند ۴۲ تاش گدا گشنه و غربتی و جنگ زده هستند…خخخخخ
   5   0
 • ارسال نظر