مجله گیزمیز

روز جهانی عکاسی؛ نگاهی به تاثیرگذارترین عکس های ثبت شده در تاریخ

ادمین/27
۲۸ مرداد ۱۳۹۶
صفر نظر
 •  

  ۱۹ اوت، مصادف با ۲۸ مرداد ماه، در تقویم بسیاری از کشورهای جهان به عنوان روز جهانی عکاسی نامگذاری شده است. پیشنهاد نام‌گذاری این تاریخ به عنوان روز جهانی عکاسی نخستین بار توسط انجمن‌های عکاسی در آمریکا اعلام شد. اما باید اشاره کنیم که شورای عکاسی بین‌المللی هند نخستین نهادی بود که در سال ۱۹۹۱ این روز را به طور رسمی جشن گرفت.

  از آن تاریخ به بعد، هر سال کشورهای بیشتری ۱۹ اوت را به عنوان «روز جهانی عکاسی» در تقویم‌ های خود ‌گنجانده‌اند. شایان ذکر است که در تقویم ایرانی هنوز چنین روزی ثبت نشده است.

  داستان ۱۹ اوت از این قرار است که یک هنرمند فرانسوی موسوم به «لوئی داگر» در سال ۱۸۳۷ به فناوری‌ای دست یافت که تصویری پایدار بر صفحه‌ نقره‌اندود ثبت می‌کرد. او فناوری خود را داگروتیپ نامید که در تاریخ عکاسی بعنوان نخستین شیوه‌ی عملی ثبت تصویر شناخته می‌شود. به دنبال این اختراع، آکادمی علوم فرانسه، در ژانویه ۱۸۳۹ داگروتیپ را بعنوان یک اختراع فنی به ثبت رساند. سپس دولت فرانسه، در ۱۹ آگوست ۱۸۳۹ از داگر خواست تا جزئیات فنی داگروتیپ و چگونگی کارکرد این فرایند را برای عموم شرح دهد.

  این نخستین رونمایی عکاسی برای عموم مردم بود و دولت وقت فرانسه، در آن روز، اختراع جدید یعنی «عکاسی» را بعنوان هدیه‌ای رایگان به تمام جهان اعلام نمود.

  عکاسی، هنری نامحدود است که عکاس هر آنچه بخواهد را می تواند به سبک و روش ویژه خود به بیننده نمایش دهد. اما به صورت کلی، شاخه های مجزایی برای آن تعریف کرده اند تا هر شخص با توجه به سلیقه، علاقه مندی و هدف خود، در یک یا چند دسته از این هنر، فعالیت نماید. از جمله می توان به عکاسی نجوم، اجسام بی جان، معماری، ورزشی، پرتره، حیات وحش، خبری، طبیعت، شب، صنعتی و ماکرو اشاره کرد.

  این هنر تکنیک های متنوعی نیز دارد که از سیلوئت (ضدنور)، پنینگ، HDR تا مادون قرمز و پانوراما را شامل می شود.

  هنر نامحدود، جذاب و البته بسیار کاربردیِ عکاسی همیشه داستان های فوق العاده ای در دوره های تاریخی مختلف به دنبال داشته است و برخی از عکس ها به عنوان بهترین تصاویر ثبت شده در تاریخ ماندگار شده اند. عکس هایی که بعضا بسیار تلخ و ناراحت‌کننده هستند و گاهی هم نمایش‌دهنده یک تحول، انقلاب، پیروزی یا خوشبختی به‌شمار می روند.

  در همین راستا، حتما برایتان جالب است تا برخی از ماندگارترین، تاثیرگذارترین و زیباترین عکس های ثبت شده در تاریخ را ببینید. برای این منظور، ما تعدادی از آن ها را برگزیده و در ادامه درج کرده ایم. امید که مورد توجهتان قرار بگیرند.

   

   

   


   

  خودسوزی راهب، مالکوم بروان – ۱۹۶۳
  عکاس خبرگزاری آسوشیتد پرس، لحظه خودسوزی «تیچ کوانگ داک» در خیابان سیگون در کشور تایلند که به دنبال تظاهرات بودائی ها علیه دولت صورت گرفته بود را به ثبت رسانده است.

  کودک و لاشخور، کوین کارتر، ۱۹۹۳
  کوین کارتر، عکاس و فتوژورنالیست سرشناس، در سودان موفق به ثبت عکس معروف کودک و لاشخور شد. این عکس در ۲۶ مارس ۱۹۹۴ در روزنامه نیویورک تایمز به چاپ رسید و در همان سال جایزه پولیتزر را نیز دریافت کرد. گفتنی است، کارتر در ۲۷ جولای ۱۹۹۴ به خاطر افسردگی خودکشی کرد.

  ناهار بر فراز آسمان خراش، عکاس نامعلوم، ۱۹۳۲

  مردان تانک، جف وایدنر، ۱۹۸۹
  این عکس از بالکن طبقه ششم هتل پکن گرفته شده است. عکاس خبرگزاری آسوشیتد پرس، از رژه ارتش چین یک روز پس از کشتار تظاهرکننده های دموکراسی طلب توسط حکومت عکاسی کرده است.

  سقوط مرد، ریچارد درو، ۲۰۰۱
  ثبت سقوط یکی از قربانی های حادثه ۱۱ سپتامبر از بالای برج های دوقلو

  آلان کردی، نیلوفر دمیر، ۲۰۱۵
  آلان کردی، یکی از آواره‌های جنگ داخلی سوریه بود که جسدش را آب‌های دریا به ساحل آوردند. عکس گرفته شده از جسد وی موجی از واکنش‌ها را در دنیا برانگیخت.

  طلوع زمین، ویلیام آندرس، ناسا، ۱۹۶۸
  این عکس کره زمین است که در ۲۴ دسامبر ۱۹۶۸ در ماموریت آپولو ۸ توسط ویلیام اندرز ثبت شد.

  ابرهای قارچی بر فراز ناگاساکی، لیوتنان چارلز لوی، ۱۹۴۵

  ستون های آفرینش، ناسا، ۱۹۹۵
  که به ستون‌های آسمان نیز از آن یاد می‌شود، تصویری شناخته شده است که توسط تلسکوپ هابل از خرطوم فیل‌هایی واقع در سحابی عقاب گرفته شده. این تصویر هابل از ۳۲ عکس مختلف ساخته شده که با ۴ دوربین گرفته شده‌اند.

  فرار از آتش، استنلی فورمن، ۱۹۷۵
  استنلی فورمن فوتوژورنالیست سابق بوستون هرالد بوده و برنده جایزه پولیتزر شده است.

  مردی روی ماه، نیل آرمسترانگ، ناسا، ۱۹۶۹
  نیل آرمسترانگ، نخستین انسانی است که طی مأموریت آپولو ۱۱ در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ بر کره ماه گام نهاد. در این عکس باز آلدرین را می بینید که روی کلاه او آرمسترانگ دیده می‌شود که در حال پیاده‌روی در ماه‌است.

  پسر زال، بیافرا، دن مک‌کولین، ۱۹۶۹

  پسر یهودی احاطه شده در ورشو، ۱۹۴۳

  شنبه خونین، اچ اس ونگ، ۱۹۳۷

  مادر مهاجر، دوروتی لانگ، ۱۹۳۶

  فاجعه هیندنبورگ، سم شیر، ۱۹۳۷

  Guerillero Heroico، آلبرتو کوردا، ۱۹۶۰
  عکس نمادین از چگوارا که در ۵ مارس ۱۹۶۰ در مراسم یادبود لاکوبره گرفته شده است.

  دالی اتمیکوس، فیلیپ هالسمن، ۱۹۴۸

  چشم اندازی از پنجره، ژوزف نیسه‌فور نیپس، ۱۸۲۶
  اصطبل و کبوترخانه، نخستین عکس تاریخ که بدست نیپس در سال ۱۸۲۶ گرفته‌ شد. ژوزف نیسه‌فور نیپس بیشتر به عنوان مخترع عکاسی شناخته می شود و یکی از پیشگامان در این زمینه به شمار می رود.

  پرش به سوی آزادی، پیتر لایبینگ، ۱۹۶۱
  پرش نگهبان مرزی آلمان شرقی از روی سیم خاردارها در طول ساخت دیوار برلین

  دست خانم ویلهلم رونتگن، ۱۸۹۵
  فیزیکدان آلمانی و کاشف اشعه ایکس است که اولین جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۰۱ به دست آورد. این عکس، دست همسر رونتگن در سال ۱۸۹۶ و یکی از اولین تصاویر عکاسی شده به وسیله اشعه ایکس است.

  برافراشتن پرچم در ایوو جیوا، جوئه روزنتال، ۱۹۴۵

  امت تیل، دیوید جکسون، ۱۹۵۵
  اِمِت لوییس تیل، پسری آفریقایی-آمریکایی بود که در سن ۱۴ سالگی در می‌سی‌سی‌پی به اتهام نادرست معاشقه با زنی سفید پوست به دست همسر و برادر ناتنی آن زن، کشته شد. قتل دلخراش او به نمادی برای جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا تبدیل گشت.

  دختر کارخانه پنبه، لوئیس هاین، ۱۹۰۸
  لوئیس هاین، عکاس و جامعه شناس آمریکائی بود که از زندگی مهاجران فقیر، معدنچیان زغال سنگ پیتسوبورگ و کودکان کار عکاسی می کرد.

  هیتلر در جشن رالی نازی، هاینریش هافمن، ۱۹۳۴

  گاندی و چرخ نخ‌ریسی، مارگارت بورک-وایت، ۱۹۴۶

  جنین، ۱۸ هفته، لنارت نیلسون، ۱۹۶۵

  روز D، روبرت کاپا، ۱۹۴۴

  جنگ بالشت ها، هری بنسون، ۱۹۶۴

  چهره ایدز، ترسی فرار، ۱۹۹۰

  نخستین عکسی که با موبایل ثبت شده است، فیلیپ خان، ۱۹۹۷

  برافراشتن پرچم بر فراز رایشستگ، یفینگی خالدی، ۱۹۴۵

  گرسنگی و قحطی در سومالی، جیمز ناچوی، ۱۹۹۲

  محمد علی کلی در مقابل سونی لیستون، نایل لایفر، ۱۹۶۵

  اعدام سایگون، ادی آدامز، ۱۹۶۸
  آدامز خبرنگار و عکاس خبرگزاری اسوشییتدپرس، مجله تایم و مجله پارید بود. این عکس، اعدام یک اسیر ویت‌کنگی توسط سرتیپ نگوک لوآن در خلال جنگ ویتنام است که ادی آدامز به خاطر آن برنده جایزه پولیتزر و جایزه وُرلدپرس شد.

  برچسب ها :