مجله گیزمیز

رونمایی از “قرآن کشتی مطلا”

ادمین/27
۲۹ دی ۱۳۹۶
۴۲ نظر
 •  "قرآن کشتی مطلا" در موزه آستان مقدس کریمه اهل‌بیت (س) رونمایی شد.

  این اثر هنری بیست و سومین اثر هنری قرآنی در این ۲۶ سال فعالیت علی‌اصغر موسویان است.


   

   

   

  ساختن چیزهای تزیینی از جنس طلا، نقره، برنز یا هر چیز دیگری، از اتفاقات بیرون از زندگی معمول مردم است و حاشیه ای به حساب می آید و در دنیای «خبر»، پرداختن به جزییات این ساخته ها، جزو «اخبار زرد» به حساب می آید و کنجکاوی جدیدی نیست؛ اما آیا اگر آنچه با طلا ساخته شده، کتاب آخرین پیامبر الهی باشد هم باز حکایت از همین قرار است؟

  به گزارش تابناک، رسول «توحید» در جامعه ای که بیش از هر چیز با بستگی ها و وابستگی های قومی، قبیله ای شکل یافته بود، پیش و بیش از خویشان و بستگانش از فقرا دل ربود؛ فقرایی که از اشرافی اندیشی و اشرافیگری متحجرانۀ «مدینه ­العرب» خسته و درمانده بودند. آنان سخن فرزند «امین» عبدالله(ع) را باور کردند. این فقرا تا دورۀ یازدهمین امام شیعیان(ع) همواره در کنار ائمه معصوم ما ـ علیهم السلام ـ ایستادند، چون هم رسول خدا(ص) و هم خاندان بزرگوارش، به راستی نه اشرافی اندیش که «عدالتگرا» بودند و این «عدالت» آنقدر در نظر و عمل آنان اهمیت و جلوه داشت که در اصول باورهای شیعیان ایشان در کنار «توحید» و «نبوت» قرار گرفت. رسولِ مهربانِ خدا(ص) هر جای مجلس که پیش می آمد، می نشست تا بر برابری مومنان تأکید و از کوچکترین نشانه های اشرافیت پرهیز کرده باشد.

  خاندان شریف رسول خدا(ص) نیز سیره و سنت ایشان را تداوم بخشیدند و آن را به بخشی مهم از سنت اسلامی تبدیل کردند. همنشینی با محرومان و پرهیز از تجملات، از این طریق به بخشی از باورهای مسلمانان تبدیل شد.

  بنا بر این گزارش، علمای مسلمان نیز بر تداوم این سنت پای فشردند و همواره به فقرای مادی در جامعه خود توجه داشته و از زندگی اشرافی پرهیز داشته اند. معروف است و مسلم که مثلاً علمایی چون غروی اصفهانی ـ که علامۀ محبوب روزگار خود بود ـ حتی از خرید بهترین سبزی ها و میوه ها پرهیز داشته اند تا دیگران هم بتوانند سبزی و میوۀ مرغوب به خانه ببرند. هنوز هم برخی از علما به نکاتی ازین دست توجه و اهتمام عملی دارند.

  یا مشهور و جالب است که شیخ انصاری ـ که مرجع بی رقیب روزگار خود بود ـ ناهار دختر خود را با ناهار فقیرترین دانش آموزانِ مکتب های آن عصر تنظیم می کرده و در جواب غر و لندهای او به خالی بودن نان، به او یادآوری می کرده که حواسش به همکلاسی های فقیرش باشد و هنوز هم هستند علمایی که بیش از ناهار فرزند خودشان، حواسشان به ناهار هم کلاسی های فرزندشان است.

  اگر ساده زیستی، توجه و اهتمام به فقرا و نیز پرهیز از رفتارهای اشرافی را سیرۀ رسول خدا، ائمه اطهار و علمای راستین بدانیم، آنگاه ساختن کشتی مطلا و قرآن مطلا را چگونه باید ببینیم و تفسیر کنیم؟

  بنا را بر این می گذاریم که هیچ بیکاری در کشورهای اسلامی وجود ندارد، هیچ کارگر و کارمندی هم زیر فقر نیست و در بیرون از جهان اسلام هم هیچ انسان محروم و فقیری نیست که به حکم «انسان» بودن و «انسانیت» به یاری مادی ما نیازمند باشد. و گیریم که هیچ کار فرهنگی یا هنری ضروری تر و مهم تری هم در جامعه اسلامی وجود ندارد که این قبیل هزینه ها برای آن صرف شود. قبول؛ آیا باز هم «قرآن مطلا» با سیره و سنت رسول توحید و عدالت ناسازگار نیست؟ آیا این حرکت در جهت خلاف حرکت آن بزرگوار به سوی جامعۀ توحیدی و عادلانه نیست؟

  حالا اگر از آن فرض دست بکشیم و به جامعه و واقعیت های آن سری بزنیم، چه؟ گیریم که قرآن مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط صد خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید بر خلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان ـ علیهما السلام ـ آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول خدا(ص) سازگار است یا با سنت جاهلی که آن حضرت به مبارزه با آن پرداخت؟

  خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر، احساسات بسیاری را جریحه دار کرده و این می تواند آغازی باشد بر توجهی مبارک و نیز بازگشتی مبارک. شاید وسط دعواها و مناظرات بیهودۀ سیاسی ما برخی از اصول را فراموش کرده باشیم و یکی از این اصول، توجه به فقرا و محرومانی است که هر یک از ما می شناسیم. شاید باید یک بار دیگر به این توجه کنیم که هدایا و نذورات خود را چگونه صرف کنیم تا به سیرۀ ائمه(ع) نزدیکتر باشد.

  آیا توجه عمومی به «قرآن مطلا»، می تواند توجه ما را به «عدالت اجتماعی» و «عدالت اقتصادی» بازگرداند؟ آیا این امر باعث می شود که ما از دعواهای بیهوده سیاسی بر سر میزها کمی دست بکشیم و کمی هم به فکر اصول اجتماعی اسلام باشیم؟

   

   

   


   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 1
  انتشار یافته : 42
  1. اینجانب ادمین ۲۷ همه کاربران عزیز گیزمیز رو به آرامش دعوت میکنم باشد که کامنتی غ ق ا نشود
   با تچکر
   42   4
   • باشه صبر میکنیم و خشم و غضب خودمون رو با عزم و اراده مون یکی میکنیم برای اون روز موعود…
    24    2
   • وااااای
    چقد بی چشم و رویین شماها
    ینی اقایون با پول خودشون حق ندارن طلا بخرن
    ینی بد کاری میکنن با پول خودشون واستون قرآن طلایی درست میکنن
    چرا نمیتونین ببینین زمامدارانمون از ثروت جد و آبائیشون واسه گسترش اسلام خرج کنن
    مرسی
    اه
    21    4
  2. وای خداجونم مرسی که حکومت دینی و دین حکومتی دارم!
   واقعا خلا قرآن مطلا تو زندگی خودم و جامعه حس میشد!
   مسیولین عزیزبه این ها هم فکر کنید! میدونید که از جنس مربا و مشما و متکا هنوز نداریم دیگه؟!زودتر از بیت المال بکنین بسازین!
   چقدر خوشحالم که ۷۰کیلو طلا داره به عراق هدیه میشه! انشاا… تو خوشی ها استفاده کنن انشاا… عروسی مامان نوری المالکی با بابای حیدرالعبادی!
   مرسی که ج.ا جونم عشقولی من کادوی ولنتاین دلار ۵۰۰۰تومنی و تورم دونده عین اسب داد!
   ج.ا جون عسیسم مسی هسی!
   63   6
  3. ایشالا که عنقریب به گل بشینه.نظرمم تریبون چاپ شده و خیالی نیس
   52   6
  4. واااااااااااااااایییییییی دارم روانیییی میشمممممممممممم رواااااانننننییییییییییییییییی
   مردم از فقر و تورم کمرشون شکسسسسسسسسسستتتت
   کشتی طلاااااا
   آقا من با قرآن مشکلی ندارم این ک معجزه ی پیامبره و مطالب بی نظیری داره و بی سابقس اونم درست
   اما اخه اینکار حتی سودی واسه انتشار یا معرفی قراآنم نداره آخهههه
   الان مردم علاقشون ب دین بیشتر میشه ب خوندن قرآن راغب تر میشن؟؟؟
   با این کاراشون روز ب روز مردمو از دین متنفر تر میکنن
   وااااااااااییی خدااااا
   ادمین جون اخه چطور اروم باشیم هییییی
   35   2
  5. بی خیال دنیا

   طرحش زیباست
   4   48
   • بی خیال دنیا

    چقدر مخالف زود قضاوت نکنید بچه ها

    شاید کسی طلا رو نظر کرده باشه شماها علم و غیب دارید که این بودجه بیت المال یا از خمس زکات مردم یا صدقات باشه یا دقیقا اطلاع دارید این طلاها از کجا اومده که صریح اظهار نظر می کنید

    ضمنا من گفتم طرحش قشنگه در باره مصرف طلا در اون نظری نداشتم
    1    20
    • گه خورده طلا رو نظر کرده
     مردم بیچارن. اونوقت طرف کتاب عربها رو با طلای نظر کرده میسازه!!!!!!!!!!
     5     2
  6. وقتی که یه حسینیه جای خودشو به کاخ بده وبا همه ی بریز و به پاش های سالیانش همه جا حرف از ساده زیستی صاحبانش باشه.ساخت یه کشتی مطلا برای اهل بیتمون جای دوری نمیره هرچند بر خلاف سیره ی اهل بیت و معصومین هست .وطبق نظر نویسنده قلبا امامان بزرگوارمون راضی به زحمت برخی نیستن همین که ازشون الگو برداری بشه وراهشون در جهت کمک به همنوع نیازمند ادامه دار بشه راضی ترن.
   6   41
   • همین تو نبودی که موقع خریدن هواپیما و خاتمه دادن به بازی با جون مردم تو هوا گلو جر میدادی که وا بیت المال وا دین وا شریعت!چرا پول مردم خرج مردم میکنید؟!
    #منافق_نباش
    زن باش و حرفت عوض نکن!
    20    2
   • خودش میگه برخلاف شریعت و اسلامه!
    بعد میگه عیب نداره چون حکومت میگه کاملا هم درسته!
    یعنی حکومت از اصل دین برای امثال شما مهم تره!
    انگلیس گه بخوره انقدر مکار باشه!!
    23    2
  7. افسانه شیراز

   این اخونده همون راوی جریان قابله و یا علی نیست؟؟؟

   اینطور که توی خبرا اومده قراره بفرستنش عراق،حالا فقط همینم که نبوده هر دفعه یه چبزه،یکبار ضریح طلا،گنبد وبارگاه ومناره طلا،در طلاو… توی این اوضاع بد اقتصادی که اقتصاد مملکت ورشکسته شده چرا باید هر بار کلی از سرمایه مملکت از کشور خارج بشه بدون هیچ منفعتی؟ دیگه به این نتیجه رسیدم که این مسئولین ما کلن نمیفهمن خروج ارز از کشور بدون هیچ بازدهی به ضرر یک اقتصاد نرمال هست چه برسه به این اقتصاد درب وداغونه ما…
   30   0
   • سارا۳۵تهران

    دقیقا مسئولین خروج ارز و میفهمن ولی اگر به شهر زادگاه بیشترشون دقت کنی متوجه میشین دارن بنفع وطن واقعیشون کارمیکنن طلاو از مملکت عجم خارج میکنن میرسونن دست عرب که برای مصرف کردنش محق تره
    9    1
  8. خدا ازشون قبول کنه !!
   آدم یاد اون آیه قران میفته که میگه کَمَثل الحِمار یَحمَل اَسفارا…
   واقعا چی تو کلشونه اینا!! اگه کله شون از کاه هم پر شده بود باز یه چیزایی می فهمیدن!! جهالت هم حدی داره! این کارا یعنی چی؟! مگه اینا مقدساتشون نیست؟!
   چه لزومی داره انقدر جنبه مادی به مقدسات بدن!
   اعتقادات و مقدسات جاش تو دل آدمه. و تآثیرش هم تو رفتار آدم جلوه میکنه.
   واقعا وقتی داشتن این آیات رو مینوشتن یه ذره هم به معنی و مفهوم آیات توجه میکردن که داره چی میگه؟
   30   5
   • اینا تنها چیزی که ندارن مقدساته!
    8    1
    • با عرض احترام
     چرا اسلام از ج.ا جدا میکنید؟
     مگه این آیت ا… ها جانشینان پیامبر و امامان نیستن؟پس چرا هیچ اعتراضی به ربا و فساد آشکار نمی کنن؟
     مفتی های مصر و عربستان مگه مسلط ترین انسان ها به اسلام نیستن پس چرا وضع کشورشون اونه؟
     سخته برامون که بفهمیم چه کلاهی رفته سرمون ولی متاسفانه حقیقت اسلام در حکومت داری نهایتا مساویه با ج.ا با ارفاق!
     وگرنه شما بهتر میدونی فساد در حکومت هایی که با قوانین اسلام اداره میشدن از زمان خلفای راشدین و امویه و عباسیه و عثمانی و صفوی و … تا الان ج.ا و عربستان از ارکان حکومت بوده و هست!!
     14     5
    • تا زمانی که چیزی به نام مقدسات وجود داشته باشه همین آش و همین کاسه است.
     مقدسات چیه؟ فقط یه چیزیه که به نامش همه جور گ ه ی میخورن. مقدسات نه برای مردم آب شده نه نون. نه اخلاق شده نه قانون. فقط وسیله است. سپره. سپریه برای بی قانونی ها و دزدی ها و بی اخلاقی ها و حماقت ها. حتی باهوشترین انسانها هم وقتی نام مقدسات به میون میاد منطق رو میگذارن کنار. مثله عشق که جوون رو کور میکنه مقدسات هم منطق رو کور میکنه.
     8     4
  9. مبارکه. الان فقط مونده کعبه رو مطلا کنن. باشد که رستگار شویم. خدا میدونه چقد از قبل ساخت این همه کاخ مقبره و گوساله طلایی، میره تو جیب پیمانکار. منم باشم هر دفعه یه پروژه جدید تعریف میکنم. پروپوزال میدم.
   11   1
  10. قراره بفرستنش عراق !؟ در این صورت واقعا غیر عادلانه و تبعیض آمیزه
   پس سوریه و لبنان چی !؟ 🙁
   14   1
  11. پارسا 17 تهران

   واقعا که جای تاسف داره
   به جای اینکه ۷۰ کیلو طلا برای ساخت این استفاده میکردین پولش میکردین و کانکس میخریدین برای زلزله زده های کرمانشاه
   الان یه کانکس معمولی برای چهار نفر با دستشویی حدود ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومن
   و ۷۰ کیلو طلا میشه حدود ۷ ملیارد و ۳۵۰ میلیون
   با نصف پولش میشه هزاران کانکس گرفت و باقیش رو خرج آلودگی هوا کرد
   به فقرا رسیدگی کرد و……..
   13   1
  12. گفتن هزینه فروش این اثر قراره صرف امور خیریه بشه!
   بر فرض هم که چنین باشه باز هم کار اشتباهیه این قرآن طلاها ساختن. نفس این کار غلطه و هیچ جوره توجیه نمیشه
   این که هنرمندی دلش خواسته قرآن رو ریز بنویسه و طلاکاری کنه شاید در ظاهر اشکال نداشته باشه اما بدعت و کار احمقانه ایه. اینکه رییس جمهور و مرجع تقلید بیان از این اثر بازدید کنن مسخره است. حماقته! مرجع تقلیدی که اسیر این بازیها بشه به چه دردی میخوره خدایا. من قضاوت نمیکنم. برفرض که نیت همه خیر باشه و این اثر واقعا فروخته بشه و صرف کار خیر بشه، این ظاهر سازیها و هزینه و وقت صرف ظاهر قرآن کردن یک کار نمادین غلط اندر غلطه. یک فاجعه ست. چیزی که من مخاطب دریافت میکنم جز نفرت از این همه حماقت نیست. اسلام اموی همینه
   قرآن تنها هنری که میتونه روش پیاده بشه خوشنویسی و تذهیبه. مثل هر اثر نوشتاری دیگه. تازه اونم اگر تبدیل به این بازیهای مسخره بشه و آدمو از خود قرآن دور کنه کار باطلیه
   به ذوق اون هنرمند ساده کاری ندارم. ولی این چیزا جز درد و رنج نیست و نه تنها دردی از کسی دوا نمیکنه بلکه باعث درد و رنج بیشتر میشه. حماقت درد داره. از مرجع تقلید انتظار میرفت اینقدر ساده لوح نباشن. و بفهمن معنی کارشون چیه
   10   6
  13. از امام صادق (علیه السلام) از سیره حضرت مهدی (علیه السلام) سوال شد ، حضرت فرمود :« یصنع ما صنع رسول الله ، یهدم ما کان قبله کما هدم رسول الله امر الجاهلیه و یستأنف الاسلام جدیداً۱۳ ؛ همان کاری را که رسول خدا (صل الله علیه و اله) انجام داد ، مهدی انجام می دهد . بد عتهای موجود را خراب می کند ، چنانکه رسول خدا (صل الله علیه و اله) اساس جاهلیت را منهدم نمود، آنگاه اسلام را از نو بنا می کند ».

   فقط میشه تاسف خورد….
   6   3
  14. من کاری ندارم اینو واسه چی ساختن و به چه دردی میخوره
   فقط چند تا سوال برام پیش اومده
   الان این ۷۰ کیلو طلا از کجا بوده؟ استاد بودجه میگیرن یا معدن طلای خصوصی دارن؟
   یا جز چیزای بی حساب کتابه همینجوری دست میکنن تو گاوصندوق ۷۰ کیلو طلا برمیدارن!
   11   0
  15. چیزی نمیشه گفت جز اینکه افسوس بر ما….
   8   0
  16. سجاد/30(27سابق)

   اون اخونده ک نشسته با ذره بین داره کشتی رو نگاه میکنه جوری خرذوق شده انگار کشتی سانچی رو از با۳۲تا سرنشینش از زیر آبا کشیدن بیرون
   11   0
  17. خب خدا رو شکر آدم های لارجی هستیم.در عین نداری کشتی طلا هدیه میدیم.ی همچین آدم هایی هستیم ما.بله
   9   2
  18. ببخشید پول اینهمه طلا رو از کجا آورده ؟
   9   0
  19. این کفره ؛ حرامه ؛ دزدیه
   9   0
  20. این قران مطلا برای من همون کعبه مطلایی هست که عبداله زبیر قصد ساختنش رو داشت و با همون استدلال
   نتیجه گیری : این کارا ج ا رو در ردیف حکومت ریاکار زبیریان قرار میده
   نتیجه ۲ : سندی بر نامشروع بودن ج ا ا
   من خودم مسلمان هستم و به قران و پیامبران و ائمه معصومین اعتقاد دارم ولی میدونم اگه زمان حکومت علی (ع) بود خیلی از همین عمامه به سر ها رو شدیدا مجازات میکرد
   12   1
  21. اسلام انگلیسی ، آخوند انگلیسی ، قرآن طلاکاری شده هم میخاد ….

   خون خودتونو کثیف نکنید ، چیز تازه ای نیست ، بیشتر از اینم ازشون انتظار نمیره… خوبه دارن

   ماهیت واقعیشونو یواش یواش رو میکنن … خدا لقدتون کنه …
   9   3
  22. قراره بفروشیدش پولشو خرج فقیر فقرا کنین؟ قران بزنه به کمرتون الهی
   همین پول ۷۰ کیلو طلا رو میدادین واسه این مردم بیچاره
   کانکس میخریدین برا زلزله زدگان کرمانشاه و کرمان.
   امروز یه فیلم دیدم . پدری توی سرپل ذهاب از شدت استیطال و نا امیدی میخواست زن و بچشو توی چادر اتیش بزنه. الهی که شما توی همون اتیش بسوزید خیانتکاران
   همون قران و خدا و پیغمبری که ازشون سواستفاده می کنین اگه الان بودن سر همتونو از دم میبریدن که بیشتر از این مردمو از دین زده نکنین.
   13   0
  23. بیشتر از همه کسایی که در ساخت این کشتی کمک کردن وبه اصطلاح هنرشون رو گذاشتن خطاکار وگناهکارن
   5   1
  24. بگذارید به حساب نفهمی ما!

   ✍️احسان محمدی

   می گویند سقراط وقتی تقلای مردم را در بازار طلافروش ها می دید، سرش را می خاراند و می گفت:
   – چیزهایی در این دنیا هست که سقراط هم از آنها سر در نمی آورد!

   ساختن گنبد طلا برای امام علی(ع) که مولای فقیران بود و مهمترین تصویری که از او در ذهن ما آفریده شده خورجینی از نان و خرماست که شب ها در خانه یتیمان می بُرد.

   گردآوری و ساخت آجر طلا برای ضریح امام هادی(ع)

   رونمایی از نهج البلاغه ساخته شده با طلای ۲۴ عیار! نهج البلاغه ای که کلام امامی است که یکی از استاندارانش را فقط به دلیل اینکه در مهمانی ثروتمندان شرکت کرده بود عزل کرد!

   ساخت ضریح امامین عسکرین(ع) در قم با ۷۰ کیلو طلا

   ساخت نخستین قرآن با استفاده از ۶۰ کیلو نقره و یک کیلو طلای ۲۴ عیار

   رونمایی از کشتی طلایی که قرآن روی جداره آن حکاکی شده و …

   از آن دست کارهایی هستند که من یکی نمی فهمم. حتی اگر بگویند هزینه آن را خود فقرا داده اند هم می شود پرسید چرا در جامعه ای که گورخواب و فاضلاب خواب و بیش از ۱۲ میلیون زیر خط فقر و صدها مورد جرم و جنایت نشات گرفته از فقر داریم، باید اینطور به مردم آموزش داده شود که به جای صرف هزینه برای رونق زندگی و نابودی فقر آن را تبدیل به طلا در راه رضای خدایی کنند؟!

   بسیار دشوار بتوان پذیرفت خدای تعالی و امامان شیعه مشتاق این همه طلا باشند وقتی که بندگان خدا چشم انتظار #یارانه هستند و زنان و دخترانی برای چند هزارتومان تن می فروشند!

   ⚠️ گفتم من نمی فهمم. لابد حکمتی در ترویج این کارها هست که طی مراسمی و با حضور مقامات از آن رونمایی می کنند. بگذارید به حساب نفهمی من!
   14   2
  25. واقعا متاسفم،خدایا مارو از دست اینا نجات بده
   4   1
  26. وای چقدر فقر در ایران کم شده !
   4   0
  27. کشتیمان غرق شده(سانچی) … کشتی میسازیم !!!
   4   0
   • یه خورده مغایره اخبار..خودشون اعلام کردن ۷۰ کیلو طلا بعد گفتن یه مقدار کم بعد گفتن هزینه شخصی الانم میگن فقط آبکاری بوده
    9    0
  28. خب مجددا خر فرض شدیم و ۷۰ کیلو شد ۱۵۰ گرم.اینم مشکل هم با ی دروغ دیگه حل شد.ایشالله که ما اشتباه کرده باشیم
   6   0
 • ارسال نظر