مجله گیزمیز

زلزله،شبکه های اجتماعی ،حاشیه ها

ادمین/27
۲۵ آبان ۱۳۹۶
۸ نظر
 • زلزله مهیب غرب کشور از همان لحظات اولیه شبکه های اجتماعی را تسخیر کرد. تایم لاین شبکه های اجتماعی مملو از خبر زلزله در شهرهای مختلف کشور بود. در زمانی کوتاه کل ایران از یک فاجه خبردار شد. روند انتشار اخبار و اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی پیگیرانه ادامه یافت و فضای مجازی کارکردهای مثبت خود را در این ماجرا به رخ کشید.

   

   

  نقش شبکه‌های اجتماعی در زلزله

   

   

   تصویری از خرابی های جنجالی مسکن مهر

  ، کارکردهای شبکه های اجتماعی در زلزله کرمانشاه از اظهار نظر و اظهار همدردی گرفته تا تشکیل کمپین های مختلف جمع آوری کمک های مردمی، انتشار توصیه های مختلف درباره چگونگی مقابله با پس لرزه ها، چگونگی امداد رسانی و تهیه اقلام ضروری و… را در بر گرفت.


  به طور خلاصه می توان واکنش ها و کارکردهای شبکه اجتماعی را در دو بخش متن و حاشیه بررسی کرد.

  متن  

  نقش شبکه‌های اجتماعی در زلزله 

   

   

  توئیت یکی از امدادگران  


  ۱-ابراز همدردی با حادثه دیدگان و انتشار اخبار
  در ابتدا مردم در شبکه های اجتماعی احساسات خود را درباره این حادثه تلخ بیان کردند در ساعات اولیه زلزله موجی از پیام های همدردی و تسلیت و ابراز ناراحتی برای آسیب دیدگان حادثه منتشر شد. پیام هایی که دیگر برخلاف دیگر واکنشهای مردمی در فضای مجازی به جز در موارد معدودی در آنها اثری از طنز و شوخی دیده نمی شد. همه اندوهگین، نگران و منتظر بودند تا ببینند که ابعاد فاجعه تا کجاست.


  در این بین فضای مجازی به خصوص شبکه های اجتماعی به مهمترین ابزار برای انتقال اطلاعات تبدیل شد، هر خبر، آمار، تصویری و حتی شایعه ای به سرعت در کانال های تلگرامی، حساب های توئیتر، صفحات فیس بوک و اینستاگرام پخش می شد و می شود. 

  ۲- راه اندازی کمپین های مردمی امداد رسانی
  دومین کارکرد شبکه های اجتماعی در این زلزله راه اندازی کمپین های مردمی برای جمع آوری کمک  و ساماندهی امداد رسانی به مناطق آسیبب دیده است.  قدرت سازماندهی شبکه های اجتماعی آنقدر بود که حتی در موارد زیای کمک های مردمی زودتر از کمک های دولتی به مناطق زلزله زده رسید. بسیاری هم با سازماندهی گروه های و نهادهای خیریه به مکان های آسیب دیده رفتند و توانستند در امداد رسانی موفق عمل کنند.


  سلبریتی ها و شخصیت های هنری و ورزشی نیز در این میدان وارد شده و اقدام به جمع آوری کمک کردند. افراد و شخصیت هایی همچون علی دایی و صادق زیباکلام فراخواهایی برای جمع آوری کمک  در فضای مجازی منتشر کردند.فراخوان هایی که نتایجی فراتر از انتظار داشته است. صادق زیباکلام گفته است انتظار نهایتا جمع آوری ۱۰ میلیون تومان کمک مردمی را داشته است ولی در طول چند ساعت بیش از ۲۰۰میلیون تومان پول به حساب اعلامی او واریز شده است.


  بسیاری دیگر نیز که امکان سازماندهی کمک در مناطق آسیب دیده را داشتند شماره حساب در فضای مجازی منتشر کردند تا از این طریق مشارکت داشته باشند. اما ساعتی پس از زلزله سازمان انتقال خون اعلام کرد که کمبود گروه خونی "او منفی" وجود دارد، همین اعلام و انتشار گسترده خبر در فضای مجازی سیل مردم در شهرهای مختلف را به مراکز سازمان انتقال خون کشاند تا آنها نیز بتوانند  مسئله حیاتی کمبود خون را رفع کنند.


  نهادهای خیریه همچون جمعیت امام علی تمام فعالیت رسانه ای خود را در مجازی متمرکز کرد تا بتواند از این طریق کمک های مردمی را جمع آوری کند. 

  ۳- گزارش های عینی و اطلاع رسانی درباره وضعیت منطقه
   سومین کارکرد شبکه های اجتماعی که از روز گذشته بسیار بارز بوده است به اطلاع رسانی درباره مناطقی که کمتر به آنها امداد رسیده بود، مربوط می شود. مردم حاضر در منطقه و افراد داوطلبی که به سرپل ذهاب و روستاهای آن می رسند با انتشار مشاهدات عینی خود به نیروهای امدادی کمک کردند تا روستاهایی که آسیب زیاد دیده بودند و از کمک محروم مانده بودند شناسایی شوند. 

   

   

  نقش شبکه‌های اجتماعی در زلزله

   

  مقایسه دو نوع برخورد با آسیب دیدگان حوادث طبیعی 

  حاشیه 
  این موارد کارکرد های شبکه های اجتماعی در امداد رسانی و همدلی با زلزله زدگان بود. اما در  کنار این موارد مردم در شبکه های اجتماعی در روزهای اخیر با  نگاه تیزبین خود اتفاقات مناطق زلزله زده را رصد کرده اند و جز به جز به آن واکنش نشان دادند. اتفاقاتی که با واکنش های مردمی تبدیل به مسائل حاشیه ای مهم در این زلزله شده است. 

  امداد رسانی زیر ذره بین
  مهمترین مسئله در این بخش تمرکز و دقت افکار عمومی بر نحوه امدادرسانی دولتی و نهادهای مسئول بوده است. در این مورد انتقادات گسترده ای از سوی مردم نسبت به عملکرد مقامات کشور صورت گرفته است. بسیاری بر مبنای گزارش های منتشر شده و روایت های موجود از وضعیت مناطق زلزله زده نحوه امداد رسانی را کند و ناکارآمد دانسته اند. 

  آنها دولت را متهم به کم کاری می کنند و می گویند دولت می توانست عملکرد بهتری در امداد رسانی داشته باشد. 

  کاربری در این باره نوشته است: «فقط تصور کنید زمان زلزله بم این دولت با این سطح از خدمات سرِکار می بود؟»!

   

   

  نقش شبکه‌های اجتماعی در زلزله

   

   

  در این بین مردم امداد رسانی ارتش را قابل قبول دانستند و از آن تمجید کردند. گزارش های در مناطق زلزله زده نیز نشان می دهد که مردم از عملکرد ارتش رضایت داشتند. 

  عملکرد هلال احمر نیز مورد دفاع قرار گرفته است اما به اندازه ارتش دیده نشده است. در فضای مجازی همچنین گزارش هایی و روایت های منتشر شده است که نشان می دهد کمک های مردمی زودتر از کمک های دولتی به برخی از مناطق رسیده بود. 

  عملکرد دولت بیش از هر چیز در زمینه توزیع اقلام ضروری مخصوصا چادر و پتو زیر سوال رفته است. علی رضا در این باره نوشته است: «دولت بی تدبیری و بی عرضگیش رو حتی در توزیع اقلام مورد نیاز زلزله زدگان هم نشان داد.»

  در این بین عدم اعتماد به دولت و نهادهای حکومتی نیز از بارزترین مسائل است. بسیارهای از کمک های مردمی یا به طور شخصی و گروهی جمع آوری شده و یا در اختیار نهادی های خیریه غیر دولتی قرار گرفته است. در فضای مجازی یکی از بحث ها و نگرانی ها این است که آیا این کمک ها به مردم آسیب دیده می رسد یا نه؟ 

  نحوه توزیع کمک های مردمی نیز به شدت مورد نقد قرار گرفته است به نحوی که یکی از کاربران با انتشار ویدیویی از پرتاب اقلام مورد نیاز مردم به داخل جمعیت نوشت: «اصلاً ذره‌ای شعور در حرکاتِ مسئولین و کارمندانشون دیده نمیشه ذره‌ای حس همدردی نمیبینید، انگار رفع تکلیف به زور آوردنشون.»

  نحوه حضور حسن روحانی در سرپل ذهاب هم با انتقادات شدیدی روبه رو شد. حضور او در داخل ماشین و تحت حمایت نیروهای ها ضدشورش واکنش منفی بسیاری را به همراه داشته است. مردم با انتشار تصاویری از نحوه بازدید روسای جمهور پیشین در زلزله ها  و حضور آنها در میان مردم این رفتار روحانی را توهین آمیز خواندند. برخی دیگر معتقدند او نمی توانسته است در این باره تصمیم بگیرو تیم امنیتی رییس جمهور در این موارد تصمیم می گیرد. 

   

   

  نقش شبکه‌های اجتماعی در زلزله

  انتقاد وحید یامین پور از نحوه حضور روحانی در بین زلزله زدگان 

   

   

  برخی از کاربران نحوه حضور روحانی در میان زلزله زدگان را با نحوه حضور ترامپ و اوباما در میان آسیب دیدگان حوادث طبیعی مقایسه کردند. 

  در کنار این مسئله انتشار تصویر یک بنر خوش آمدگویی  به رییس جمهور از سوی روابط عمومی بهزیستی نیز با واکنش تند مردم روبه رو شده است بسیاری این کار را در شرایط کنونی زیر سوال برده اند. برخی از کاربران خواستار برکناری مدیر مربوطه شده اند. 

   

   

   نقش شبکه‌های اجتماعی در زلزله

  بنر جنجالی در کرمانشاه  

   

  مجتبی فتحی روزنامه نگار در این باره توئیت کرده است: «جا داره اولین دستور روحانی در سفر به کرمانشاه برکناری رئیس و مدیر روابط عمومی اداره کل بهزیستی کرمانشاه باشه که در شرایط بحرانی هم دست از پاچه‌خواری برنداشتند.»


  حاشیه‌ی دیگر در سخنان حسن روحانی در جمع آسیب دیدگان رقم خورد، زمانی که او از همراهی نیروهای مسلح تشکر کرد و نام ارتش، سپاه و بسیج را برد جمعیت فریاد زدند "فقط ارتش"! این ویدئو بارها در فضای مجازی منتشر شد و مردم از خدمات نیروهای ارتش قدردانی کردند. 

  مسکن مهر و ماجراهای آن
  موضوع دیگری که به شکل ویژه ای در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت، به تصاویر اولیه از زلزله باز می گردد در همان روز اول تصاویری از خرابی و ویرانی واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب منتشر شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. 

  این تصاویر در کنار اظهارات اسحاق جهانگیری درباره تائید ویرانی واحد مسکن مهر باعث شد که از همان روز اول زلزله کاربران شبکه های اجتماعی از این طرح به شدت انتقاد کنند و باز هم به دولت نهم و دهم به ریاست محمود احمدی نژاد حمله کنند. 

  این موج باعث شد، کاربران اصولگرا به حمایت از مسکن مهر بپردازند و در مقابل منتقدان مسکن مهر جبهه گیری کنند. این جبهه گیری با حملات تند کاربران اصولگرا به دولت و اصلاح طلبان همراه بود. 

  به این ترتیب فضای مجازی با محوریت "مسکن مهر" در روز اول دو قطبی شد. منتقدان مسکن مهر را مسکن  را بدون ایمنی لازم و موجب شرم خواندند و خواستار محاکمه مقصران در ساخت و ساز بدون ایمنی مسکن مهر شدند.

   از سوی دیگر اصولگرایان از رویکرد دولت روحانی در روز اول زلزله انتقاد کردند. امیر اکبری در این باره توئیت کرده است: "تو ستاد بحران دولت روحانی یه دستورالعمل دارن، بندازید گردن دولت قبل، بقیشم ول کنید به امون خدا.»

  تولد یک نوزاد و نجات یک کودک از آوار
  فضای مجازی در کنار آنکه تحت تاثیر اخبار بد و ناراحت کننده زلزله کرمانشاه قرار دارد اما گاهی هم به اخبار امید بخش وخوشحال کننده این فاجعه واکنش نشان می داد. تولد نوزادی به نام "آوا" در بیمارستان صحرایی در سرپل ذهاب احساسات فراوانی را در شبکه های اجتماعی برانگیخت. 

  تصاویر آوا بارها در فضای مجازی نشر داده شد و کاربران تولد او را امید بخش و مایه خوشحالی دانستند.

   

   

   نقش شبکه‌های اجتماعی در زلزله

  از طرف دیگر نجات یک کودک بعد از سه روز از زیر آوار باعث خوشحالی مردم در فضای مجازی شد.

   

  حاشیه های دیگری نیز وجود داشت  در یک مورد انتشار فیلم گرفتن یک روحانی  با خرابه های زلزله برای جمع اوری کمک و تبلیغ حمایت مردم از زلزله زدگان حاشیه ساز شد. تصویر اولیه این تصور را ایجاد کرده بود که ای نروحانی به دنبال گرفتن عکس یادگاری است که همین تصور واکنش های تندی را در پی داشت.

   

  مورد دیگر مقایسه بحث برانگیز امداد راسنی به زلزله زدگان تا پذیرایی از زائرین اربیعین بود که این مقایسه خشم و ناراحتی بخشی از کاربران فضای مجازی را بخ دنبال داشت.

   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 8
  1. زنده باد فضای مجازی که تونست بار سنگینی به عهده بگیره تا مردم به کمک هم بشتابند
   41   0
  2. دکتر بهرامى فوق تخصص
   غدد دانشگاه کرمانشاه

   دوستان سلام
   امروز به مناطق زلزله زده رفتم از دشت ذهاب به سمت ازگله که آسیب بیشتری دیده اند روستاهای محروم و مخروبه زیادی هستند تا حد امکان بیش از ده روستا را از نزدیک دیدم نکات مهمی به نظر من رسید که برای همفکری و چاره اندیشی عرض می شود .

   اول این که انبوه ماشین های حاوی کمک های مردمی که افراد شخصا آن ها را توزیع می کردند به چشم می خورد که از نظر تعداد شاید صدها برابر ماشین های دولتی بود و اصلا قابل مقایسه با وسایل دولتی حاوی کمک ها نبودند ظاهرا مردم ترجیح می دهند شخصا کمکها را حمل کرده و بدست نیازمندان برسانند این امر جای تامل بسیار دارد و خود عامل مشکلاتی می شود .

   دوم مشکل اصلی و عمده بی نظمی شدید و فقدان مدیریت در ارسال کمک ها است و تا این مشکل حل نشود به نظر من بهره وری بسیار اندک است عده ای شاید ده ها چادر گرفته اند و عده ای از سرما از بین می روند چون روش انجام کار سازمان بندی نشده و چادر ها را در انبوه جمعیت پخش می کنند در مورد مواد غذایی هم داستان همین است عده ای بصورت حرفه ای روزانه بارها و بارها دریافت کننده اند و به گروهی هیچ نمی رسد فرضا شیر خشک یا پوشک اگر ببرید بسیاری می گیرند در حالی که اصلا بدست نیازمندان واقعی نمی رسد تا وضعیت چنین است کمک های مالی به تنهایی اصلا کارساز نیست .

   دوستان مهم ترین کمک ما بعنوان افراد تحصیلکرده این است که علاوه بر کمک مالی کمک فکری کرده و راهگشایی کنیم .

   سوم این که بخش بزرگی از شهر و روستاها مخروبه شده و قابل بازسازی نیست همانند همه بحران هایی که در دنیا می بینیم باید اول اسکان مردم تامین شده و بجای پرتاب چادر به میان آن ها در مناطق مناسب چادر ها بصورت منظم نصب افراد آمار برداری و توزیع امکانات مدیریت شود به خصوص با توجه به سرمای پیش رو تعللی نباید صورت گیرد.

   یادمان باشد که خانه های مخروبه قابل تعمیر نیستندونهایتا این که اگر مدیریت و سازمان دهی علمی را مانتوانیم به مسئولین پیشنهاد و دیکته کنیم مطمین باشیم که پرداخت پول و ارسال امکانات چاره ساز نیست مدیریت هیئتی راه به جایی نمی برد .

   نقل از کانال دکتر علیرضا شیری
   13   1
   • ۳۵ سال پیش این مردم دار و ندار شون می دادن برای جبهبه ها ببینید به کجا رسیدن که حاضرن کار و زندگی خودشان تعطیل کنند و خودشان راه بیفته بره کمک اهدایی خودشان و آشنا را ببره

    این یعنی شروع یک فاجعه !
    2    1
  3. بی خیال دنیا

   شبکه ملی خیلی عقبه خیلی از مسایل نمیگه در مربوط زلزله را نگفت فقط میگه مردم دولت یعی پشم-کشک-به خدا مردم مناطق پایین شهر خودشون نان پیدا نمیکنن بخورن باز هم کمک میکند هر انچه دارن در کف اخلاص کمک میکنن مسولی پیدا بشه از رسانه ملی گفته بشه فلان مسولی کمک نقدی کرده به غیر از مقام معظم رهبری این امتحان غظیم الهی برای مسولین است که بتواندد ر پیشگاه خداوند متعال رو سفید بیرون بیایند باز هم از همه ملت ایران جهت کمک های نقدی و غیر نقدی و هم از نیروی ارتش جمهوری اسلامی نهایت تشکر و سپاس دارم خدا پشت و پناه همه شما باشه
   5   5
  4. دولت انگار بدش نمی اومد این بدبختا بمیرن و زجر بکشن
   عملکردش در مقایسه با بقیه شهرایی که سالای قبل زلزله زده بود بهشون خییییییلی ضعیف بوداونقدی ضعیف بود ک آدم شک میکنه به عملکردشون
   اونقد بهشون نرسیدن که ملت ایران آسین بالا زدنو یه بار دیگه غیرتشونو به رخ دولت بی دست و پا نشون کشیدن
   حتی اجازه ندادن از کشورای دیگم کمک وارد شه
   انگاری ک ملت این منطقه دشمن دولت بوده باشن
   13   2
  5. بابا بس کنید توروخدا!! ریس جمهور آمریکا را با یه آخوندی مثل روحانی مقایسه میکنید؟؟ ماها اگه عرضه داشتیم نمیزاشتیم اینا بیان برای ما مدیریت کنن بخدا!! شما ها اگه لیاقت داشتین نمیرفتید آزدای اجتماعی را از این مرد گدایی کنید!! خاک بر سر این۲۴میلیون مخصوصا جوانهای احمقش. من همون اول گفتم به هیچ کسی رای ندید!! هیچکدوم فرق نمیکنن برای مردم!! همتون برید گم بشید!لیاقت ماهاه همین صدا و سیماست که پر از دروغ و نفرت و تبلیغ مذهب و صدرو انقلاب و کوچکترین توجهی به مردم نداره و فقط به فکر راضی کردن اون منبعی که ازش نون میخوره!! لیاقتمون همینه که گرسنه بمونیم!! آنقدر عوضی هستن که حتی مردم اعتماد نمیکنن پول بفرستن شماره حساب هلال احمر قلابی!! مردم خودشون با ماشین کمک میفرستن!! حتی خود آقای زیباکلام گفتن ۷۵۰میلیون جمع کرده و الان تو راهه داره میره کرمانشاه!! حالم بهم خورد از بس تو کوچه و خیابون و فضای مجازی انتقاد دیدم!! حالم دیگه بهم میخوره انقدر انتقاد میکنم۱! هر جا میری یکی از یه موضوعی شاکیه!! یکی میگه آزدای نداریم و یکی میگه کار!! یکی میگه هلال احمر و مدیریتش گند زده و یکی دیگه کوفت@@ عرضه داری خقتونو بگیرید و گرنه مثل اون گوشی لمسی که دستتونه و وقتی رو ویبره میزارید صداش درنمیاد شما خفه بشید پس!!
   19   3
  6. یادتونه بعضی از مراجع تقلید میگفتن تلگرام باید حذف بشه؟؟؟فضای مجای باید حذف بشه ؟؟؟یادتومه میگفتن باعث فساد میشه؟ الان چی باید بهشون بگیم؟؟؟
   6   2
  7. به خدا این فضای مجازی اگه نبود خیلی ز این اطلاعات که مردم الان دارن سانسور میکردن،بی مورد نیس که همش دنببال فیلتر کردن فضای شوم و شیطانی مجازین
   7   1
 • ارسال نظر