مجله گیزمیز

زلزله بزرگ در خاورمیانه/قطر،ایران،عربستان سعودی!

 •  

   

  محاصره قطر، فرصت بزرگ برای ایران

   

   

  سابقه رفتارهای ایران نشان داده که همیشه با هدف تامین حداکثری منافع ملی به همسایگان در برابر خطرات بزرگ کمک کرده است.

   زلزله بزرگ در منطقه روی داده است. ۴ کشور عربستان  سعودی، مصر، بحرین و  امارات، ضمن قطع روابط با قطر، شهروندان این کشور را اخراج، همه مرزهای هوایی، دریایی و زمینی خود را به روی ورود و عبور شهروندان و وسایل حمل و نقل قطر بسته اند و عملا این کشور کوچک اما ثروتمند و تاثیرگذار را در محاصره شبه کامل قرار داده اند. 

  یکی از مهمترین دلایل این ۴ کشور برای اقدام علیه قطر موضوع ایران است. آنها قطر را به حمایت از ایران و پیگیری سیاست های ایران و حمایت از مخالفان و فعالان براندازی در این کشورها و فعالیت علیه امنیت ملی ۴ کشور می دانند.

  در وضعیت فعلی، فرصت طلایی برای ایران فراهم شده است تا با باز کردن مرزهای دریایی و هوایی و امکانات خود در برابر قطر، مانع از تکمیل محاصره قطر شود و راه را برای مقاومت قطر در برابر سه همسایه  خود باز کند. 

   

  محاصره قطر، فرصت بزرگ برای ایران
   

  با این اقدام زمان مقاومت قطر در برابر ۴ کشور نیز بیشتر خواهد شد. ادامه تنش در شورای همکاری خلیج فارس به سود ایران است.

  قطر دیر یا زود تسلیم عربستان سعودی خواهد شد و قدرت مقاومت در برابر فشارهای همه جانبه ۴ کشور مصر عربستان سعودی قطر و بحرین و به ویژه ۲ کشور همسایه یعنی سعودی و امارات ندارد.

  به عنوان مثال ایران می تواند تعداد پروازهای هواپیمایی از تهران،‌ شیراز، لار ، بوشهر، بندرعباس به دوحه قطر و همزمان حرکت کشتی های باری و مسافری از بنادرجنوبی ایران به قطر را افزایش دهد. در حال حاضر شمار زیادی از شهروندان قطری و خارجی برای سفر به قطر با مشکل بزرگی روبه رو هستند که کلید حل آن در دستان ایران است.

  این اقدامات می تواند باعث رونق و سود بزرگ بنادر و فرودگاه های  استان های جنوبی ایران شود. 
  این اتفاقات فرصت طلایی در همه زمینه ها برای ایران است. 

  در زمینه بازرگانی و اقتصادی، ایران می تواند راه را برای خروج قطر از محاصره اقتصادی – ارتباطی فراهم کند. این فرصت بزرگی برای بازرگانان و بنادر و فرودگاه های ایران است که با پذیرش بازرگانان ، کشتی ها و هواپیماهای قطر از این کشور در برابر فشارهای عربستان سعودی و امارات حمایت کند.

  ایران با این اقدام می تواند از قطر در مهمترین زمینه یعنی در سوریه امتیاز بگیرد. ایران و قطر در زمینه های مختلف و در راس آنها سوریه و سرنوشت باقی ماندن یا برکناری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اختلاف شدید دارد.

  با این حال ایران و قطر در زمینه حمایت از حماس، حزب الله لبنان، حمایت از اخوان المسلمین، مخالفت با سیاست های منطقه عربستان سعودی و حمایت از برجام توافق نظر نسبی دارد.

  اتفاقات فعلی درباره قطر فرصت بزرگ سیاسی – اقتصادی برای ایران است که می توان از آن به سود منافع سیاسی – اقتصادی کشور استفاده کرد.

   سابقه رفتارهای جمهوری اسلامی ایران هم نشان داده که همیشه با هدف تامین حداکثری منافع ملی به همسایگان در برابر خطرات بزرگ کمک کرده است. 

  در این زمینه می توان به دو مورد مشخص اشاره کرد.

  اول – به هنگام حمله عراق به کویت، ایران با وجود اختلافات زیاد با کویت و حمایت کویت از صدام در جنگ علیه ایران،‌ اما از حمایت و تایید حمله صدام به کویت خودداری کرد اشغال کویت را حمایت نکرد. مرزهای خود را به روی شهروندان کویتی باز کرد و دولت در تبعید کویت مستقر در شهر عرعر عربستان سعودی را به رسمیت شناخت و اجازه داد سفارت کویت در تهران با قدرت به کار خود ادامه دهد و از شهروندان کویتی فراری در ایران حمایت کند.
  این اقدامات باعث شد کویت با وجود بروز همه اختلافات همیشه ایران را در صف کشورهای دوست قرار دهد و از مشارکت در اقدامات علیه جمهوری اسلامی خودداری کند.

  دوم – ایران در زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۱۹۹۱ و در پی جنگ کویت،  پیشنهاد دولت صدام برای انتقال هواپیماهای نظامی و غیرنظامی اش به ایران برای در امان ماندن از بمباران آمریکا را پذیرفت.

  ایران مرزهای خود را برای ورود هواپیماهای نظامی و مسافربری عراق به ایران برای در امان ماندن از بمباران آمریکا باز کرد. در نتیجه این اقدامات، ایران تعداد زیادی از هواپیماهای نظامی و غیرنظامی عراق را به عنوان امانت پذیرفت. ایران بخشی از این هواپیماها را به دولت فعلی عراق پس داد و برخی دیگر را نیز به عنوان غرامت جنگی نگه داشت. ایران از این هواپیماها برای تعمیر و نگهداری هواپیماهای داخلی استفاده کردو برخی از هواپیماهای عراقی را نیز در خطوط داخلی استفاده کرد.

   


   

   

  کشورهای عربستان، بحرین، مصر، و امارات روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند.

  🔹کشورهای عربستان، بحرین، مصر، و امارات روز دوشنبه طی بیانیه‌هایی جداگانه  قطع تمام روابط دیپلماتیک و ارتباط‌های زمینی و هوایی خود را با کشور قطر با خاطر آنچه «حمایت دوحه از تروریسم و دخالت در امور دیگر کشورها» نامیده‌اند، اعلام کردند.
  🔹کشورهای مذکور همچنین عضویت قطر در ائتلاف متجاوز سعودی علیه مردم یمن را لغو کردند.
  🔸خبرگزاری دولتی بحرین ضمن اعلام قطع روابط دیپلماتیک با قطر اعلام کرد که شهروندان قطری ۱۴ روز مهلت داد تا هرچه زودتر خاک بحرین را ترک کنند/فارس

   

  ♦️ایران تنها راه تنفس قطر

  🔹با محاصره قطر از سوی ۳ کشور همسایه ( بحرین، امارات و عربستان سعودی) قطر تنها از طریق آب های بین المللی و آب های منطقه ای ایران و آسمان ایران می تواند با جهان خارج ارتباط برقرار کند/عصر ایران

  🔹از میان ۶ کشور جنوب خلیج فارس، ۳ کشور روابط خود را به طور کامل با قطر قطع کرده اند اما ۲ کشور عمان و کویت سکوت کرده اند و تاکنون واکنشی نشان نداده اند/انتخاب

  🔹عربستان سعودی: حجاج قطری از ممنوعیت ورود و عبور شهروندان قطری از عربستان سعودی مستثنی شدند/تسنیم

  🔹بهای نفت در پی قطع روابط دیپلماتیک کشورهای حاشیه خلیج فارس با قطر افزایش یافت/ایران

   

   


   

   

  🔺قطر تبدیل به جزیره شد


  🔹با اقدام عربستان سعودی در بستن تنها مرز زمینی قطر، این کشور شبه جزیره ای عملا تبدیل به جزیره شد/قطر تنها یک مرز زمینی دارد/فارس

  🔹  لیبی نیز روابط دیپلماتیک خود را به دولت قطر قطع کرد

  🔹رسانه های سعودی و اماراتی با انتشار اخباری مردم قطر را به کودتا تشویق می کنند

  🔹تعلیق پروازهای هواپیمایی دولتی مصر به قطر

  🔹"حدود نیمی از مواد غذایی قطر از خاورمیانه وارد می‌شود که بخش عمده آن از مرز زمینی سعودی است. این مرز اکنون بسته شد".

  🔹دولت یمن ( دولت مورد حمایت عربستان سعودی و عضو سازمان ملل مستقر در بندر عدن یمن)‌ روابط با قطر را قطع کرد.

  🔹همزمان دولت متشکل از حوثی ها (انصارالله) و علی عبدالله صالح (رئیس جمهور سابق یمن) مستقر در صنعا از قطر حمایت کردند

  🔹خطوط هوایی قطر نیز برای تلافی اقدامات کشورهای عربستان، امارات و مصر، تمام پروازهای خود به عربستان را لغو کرد/فارس

  🔹امارات سفر شهروندانش را به قطر ممنوع کرد. این ممنوعیت شامل سفر، اقامت و حتی عبور از کشور قطر می‌شود./ گلف نیوز

  🔹عربستان پذیرش میانجیگری برای حل بحران با قطر را رد کرد/ایرنا

  🔹مجمع الجزایر «مالدیو» درپی تصمیم عربستان، روابط دیپلماتیک را با قطر قطع کرد. /فارس

   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 1
  انتشار یافته : 19
  1. گیم اف ترون قرار بود دیرتر پخش بشه !
   واقعا کارای عجیبی میکنن !
   10   1
   • ازهمه اینا گذشته عرعر هم شد اسم شهر؟ حالا مامیدونیم عربا زیاد عرعر میکنن ولی دیگه راضی نیستیم ب رسمیت شناخته شه. 🙂
    7    8
    • ادمین چرا توهین نژادپرستانه ی ایشون رو منتشر میکنی؟

     از هموطنان عرب و همه ی عربهای جهان عذرخواهی میکنم

     من فارس هستم و به هیچ نژادی توهین نمیکنم
     6     5
     • خخخخخخخ آقاهاشم کلی خندیدم ، برای دوتالایک اینطوری جوگیربازی درنیار ، هموطنااااااان عرب؟ ایرانیه عرب؟ اصلا شماها میفهمید چی میگید؟ اگر عرب هستن پس اسم ایرانی چیه روشون و توایران چیکارمیکنن؟ اگر ایرانی هستن پس چرا متصل میکنید ب اعراب؟
      بس کنید این مسخره بازیاتون و چطور ب خودت اجازه میدی جنوبیای زحمت کش و ب عربای احمق ربطشون ندید جنوبیا شرف دارن و غیرت قابل مقایسه با اونهانیستن ، صرفا بدلیل زبانی ک کمی نزدیک ب زبان عربهاست دلیل نمیشه این اشخاص و ب اعراب بی خاصیت مربوط کنید .

      آقا هاشم از این جو بیا بیرون و فکرکن قبل اینکه حرف بزنی معنی نژادپرستی رو درک کن ، فکرکردن گناه نداره . بگو من ب هموطناااااان ایرانیم احترام میذارم نه ایرانیان عرب ، ایرانی؟ عرب؟ چ تناقض مسخره ای!!! ازکجادراومد این؟ دو تاکشور ک فرهنگاااااا زمین تاآسمون فرق دارن باهم رو ب نوعی مربوط میکنن ، درضمن تو دلت میخاد چاپلوس عربها باشی دیگه مشکل خودته

      منم فارس هستم و ازتمااااام ایرانیا بخاطر خودشیرینی تو برای اعرابی ک میخان سر ب تن ایران و ایرانی نباشه عذرمیخام.

      یادش بخیر قبلا گیزمیز دوتاآدم باسواد و درست حسابی داشت
      3      6
  2. أه تف به این شانس! منو بگو چقد نقشه داشتم ۲۰۲۲ برم قطر!
   حالا که جام جهانی میاد بیخ گوشمون…لعنتیا…همین کم بود قطر هم جنگ بشه.
   10   4
  3. فتانه/28/تهران

   از وقتی ترامپ رفت عربستان اینا پشتشون گرم شد جسورتر شدن خدا لعنتش کنه اومد نفت ریخت رو آتیش باعث شد اینا شمشیرشونو برای ایران از رو ببندن و لحنشون تندتر شه ایران باید درایت به خرج بده از بازیه اینا فاصله بگیره .
   قطر هم با حرفای پادشاهش از قبل انتخابشو نشون داد.
   15   4
  4. هاهاهاها اینده از آن ماست
   7   15
  5. امپراطوری داره گسترده تر میشه
   3   11
  6. جنگی دیگر
   9   5
  7. همه چیز بر سر ایران است

   مگر خمینی کبیر چه کرده است که کل جهان مبهوت ایران شده است

   به نظام اسلامی ایران افتخار میکنم
   22   30
  8. این یک دسیسه ائی هست که خودشون با هم چیدن و میخان ایران رو وارد یک بازی و بحران خطرناک بکنن و این بی ربط با سفر اخیر شیخ ترامپ به عربستان نیست که سران همه ی کشورهای عرب هم به خاطر ترامپ اومده بودند عربستان از جمله سران قطر.
   20   5
   • منم حس تورو دارم احساس میکنم ایرانو میخوان بازی بدن…….ایران باید خیلی هوشمندی به خرج بده
    6    2
  9. اگه این دولت قاجار سر سوزنی عرضه داشته باشه می تونه از این فرصت تاریخی پیش اومده بین قطر و سایر دول عربی نهایت استفاده رو ببره.
   نمی دونم دوحه تا کی بتونه در برابر فشارها دوام بیاره. اما الان فرصت بی نظیریه تا ایران بتونه بازار قطر رو در آستانه ی جام جهانی ۲۰۲۲ به شکل کامل در اختیار بگیره.
   قطر یه بازار ۵ میلیاردی تنها برای محصولات و مواد غذایی داره. امیدوارم تدبیری باشه و این فرصت هم مثل بازار بزرگ روسیه از دست نره. این فرصت بزرگ رو هدیه ی عربستان به ایران بدونید.
   امیدوارم …
   13   16
  10. در اینکه قطر حامی تروریست داعشه شک نکنید، در اینکه در این انزوای قطر، رد پای تلاشهای ایران وجود داره هم شک نکنید… اما
   بیخودی دل خودتون رو خوش نکنید که ایران از بازار و فرصت پیش آمده سود ببره، برای اینکه قطر به این نقطه برسه، ایران کلی امتیاز پیش پیش بهش داده و از این به بعد هم خواهد داد…همچنان که تا حالا به سوریه و لبنان و عراق و حزب الله کمک کرده…
   اینجاست که باید به قطر گفت : مرا به خیر تو امیدی نیست، شر مرسان..
   فقط امیدوارم ایران وارد بازیشون نشه…اون همه تسلیحات نظامی که عربستان خرید،، بیخود نبوده و باید خرج بشه…
   9   7
   • با نظرت موافقم ضمن اینکه قطر بالاخره دیر یا زود مجبوره با همسایه ی مهم وتاثیرگذار خودش عربستان سازش کنه ..شاید چند ماه بتونه به یه شکلی دوام بیاره
    5    1
  11. قطع رابطه عربستان سعودی و چند متحد این کشور با قطر و شکاف در شورای همکاری خلیج فارس بازتاب گسترده ای در محافل و رسانه های سیاسی منطقه و دنیا داشته و هر یک از منظری به تحلیل می پردازند.

   در ایران نیز تحلیل های متفاوتی ارایه شده است. برخی معتقدند ایران باید از این فرصت نهایت استفاده را به عمل آورد و به صرف بالا رفتن قیمت نفت اکتفا نکند و بعضی دیگر هشدار می دهند این یک دعوای خانوادگی میان اعراب حاشیه خلیج فارس است و ما نباید وارد شویم هر چند که با بهره اقتصادی مانند دوران حمله عراق به کویت مشکلی ندارند.

   بهزاد احمدی نیا روزنامه نگار و تحلیل گر حوزه انرژی اما معتقد است این سناریو را دونالد ترامپ طراحی و در سفر اخیر به عربستان موافقت سعودی برای اجرای آن را جلب کرده و هر چند ظاهر سیاسی با ادعای مبارزه با داعش یا تنبیه قطر به خاطر حفط ارتباط با ایران را دارد ولی در واقع با هدف افزایش قیمت گاز است تا استحصال گاز «شیل» در آمریکا مقرون به صرفه شود و ترامپ بتواند شغل ایجاد کند.

   منظور از گاز «شیل» گازی است که در میان سنگ های سخت محصور است و آزادسازی آن به استفاده از فناوری مشهور به شکست هیدرولیک نیاز دارد. به کار گیری این تکنولوژی اما چندان اقتصادی نیست و هنگامی می صرفد که گاز گران شود و گاز کی گران می شود؟ هنگامی که منطقه تولید گاز و غول گازی دنیا دچار بحران شود.

   این یادداشت که برای کانال «از نفت چه خبر» نوشته شده و در «راهبرد» انتشار یافته حاوی نکات قابل تأملی برای کسانی است که مسایل سیاسی را از دریچه انرژی دنبال می کنند ولو الزاما با نتیجه گیری های آن موافق نباشیم.( تیتر راهبرد البته این است: غوص ترامپ برای مروارید خلیج فارس)

   محورهای اصلی یادداشت بهزاد احمدی نیا از این قرار است:

   – دماغه کوچکی که با عنوان شبه‌جزیره نیز شناخته می‌شود، از ۳۰۰۰ سال قبل محل درآمدهای کلان از بطن خلیج‌فارس بوده است.

   – قطر، یک شیخ‌نشین قدیمی در جنوب ایران است که از زمان ساسانیان درآمد خود را با صید مروارید از خلیج‌فارس به‌دست می‌آورده است.

   -اکنون با بروز ناگهانی یک بحران جدی در روابط این کشور با دیگر کشورهای عربی خلیج‌فارس و بسته‌شدن تمام مسیرهای زمین و دریا و هوا از سه‌جهت، دامی بزرگ برای دوحه، تهران و صنعت LNG خاورمیانه گسترده شده است.

   -طی ۲۴ ساعت منتهی به ۱۵ خرداد۹۶، چند روز پس از سفر ترامپ به خاورمیانه و برگزاری اجلاس کذایی با حضور سران کشورهای اسلامی توسط شاه سعودی، روند جالبی از اتفاقات به‌وقوع پیوست که نگاهی کوتاه به آن می‌تواند به درک بهتر اتفاقی که در حال رخ‌دادن است یاری برساند.

   – پس از اعلام قطع روابط دیپلماتیک عربستان با قطر و فراتر از آن، بسته شدن تمامی مرزهای سعودی به روی قطر، امارات متحده عربی نیز اقدام مشابهی را اعمال کرد.

   – سپس بحرین بود که در ساعت ۵ و ۲۷ صبح به وقت گرینویچ (۹ صبح تهران) با بهانه‌ای متفاوت، اعلام کرد که تمامی روابط و مرزهای خود با قطر را به دلیل آنچه حمایت این کشور از تروریسم ضد دولت بحرین و همراهی با شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران خواند، مسدود کرد.

   – در ساعت ۵ و ۴۳ دقیقه به وقت گرینویچ (۹ و ۱۶ دقیقه تهران) رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا به‌همراه همتای استرالیایی خود در مقابل دوربین‌ها رفت و گفت: “در خاورمیانه اختلافات و مشکلاتی قدیمی سر باز کرده و جای نگرانی ندارد. بحران خلیج‌فارس اثری بر روند مبارزه با تروریسم ندارد و کشورهای عربی هم بهتر است خویشتن‌داری کنند”.

   – از سوی دیگر، پس از برقرار شدن دوباره اعانه نفتی ریاض، قاهره روابطش با قطر را به‌دلیل حمایت دوحه از اخوان‌المسلمین به حالت تعلیق درآورده اما مشخص نیست که چگونه می‌خواهد ۶۰ درصد از مصرف LNG خود را که تاکنون از قطر تأمین می‌شد، تأمین کند.

   – در این هیاهوی قطع و بستن، پرسشی خنده‌دار مطرح است: چطور ممکن است یک حکومت همزمان از القاعده، طالبان، داعش و اخوان‌المسلمین حمایت کند و حامی شبه‌نظامیان شیعه و ایران نیز باشد؟

   – چطور ممکن است قطر هم در ائتلاف عربستان در یمن سرباز داشته باشد و هم به حوثی‌ها کمک نظامی ارسال کند؟ مگر قطر جز از طریق زمین عربستان، راه دیگری به خاک‌های دنیا دارد؟

   – برای پاسخ، لازم است بدانیم بزرگترین تولید کننده LNG در جهان آمریکاست و سپس روسیه و قطر در مقام‌های بعدی قرار دارند؛ اما بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان، قطر است.

   – این کشور مینیاتوری خلیج‌فارس، به‌تنهایی ۳۰ درصد از کل مصرف جهانی گاز مایع را صادر می‌کند؛ پس نقش تعیین‌کننده‌ای در قیمت جهانی گاز دارد.

   – از سوی دیگر، استرالیا با کمک شرکت‌های سرمایه‌گذاری آمریکا، پروژه‌های عظیمی برای مایع‌سازی گاز در دست اجرا دارد و تصمیم گرفته به‌زودی به رتبه نخست تولید گاز طبیعی مایع از طریق تأسیسات مایع‌سازی، دست یابد.

   – ایالات متحده، اگرچه رتبه نخست تولید گاز طبیعی و مایع‌سازی را در کیسه خود دارد اما از سال ۲۰۱۴ و با افت قیمت نفت، میدان‌های گاز شیل این کشور برای سرمایه‌گذاران جذابیتی نداشتند و صنایع گاز شیل با کمبود پول و صرفه اقتصادی (به‌دلیل ارزان بودن گاز) روبرو شدند.

   – برخی ناظران وقایع امروز را فرصتی برای نزدیکی ایران و قطر دانستند.

   این دوستان باید توضیح دهند که با چه توجیهی ممکن است کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس، یک کشور به کوچکی و ضعف قطر را مانند بره‌ای به دامان غولی مانند ایران بیاندازند؟ لقمه‌ای آنقدر چرب و شیرین که فقط می‌تواند طعمه باشد.

   – قطر از دیرباز به مأمن سران القاعده و داعش و دیگر تکفیری‌ها شهرت داشته و حتی طالبان نیز در آن دفتر کار رسمی دارد، این همان بهانه قطعی مورد نیاز علیه ایران است که کمک می‌کند آمریکا اثبات کند ایران حامی تروریسم است.

   – نشان دیگری که ترامپ با این تیر می‌تواند بزند این است که یک باره قیمت گاز طبیعی در جهان را افزایش دهد و چرخ گاز شیل آمریکا را به راه ‌بیندازد تا مشکل ایجاد شغل و تولید ناخالص ملی را رفع کند.

   -هم زمان عربستان و بحرین و امارات نیز می‌توانند گناه شکست و ناکامی در یمن و سوریه را به گردن قطر بیاندازند و مقامات دوحه که بدون غذاهایی که از عربستان می‌آید، به‌زودی گرسنه خواهند ماند، راهی جز پذیرش آن ندارند.

   – در واقع، این بحران یا با بهانه‌ای محکم علیه ایران به‌پایان می‌رسد یا با خاکساری غول گازی درمقابل عربستان و آمریکا ختم خواهد شد.
   7   1
  12. افسانه شیراز

   دقیقا,یعنی خیلی ساده انگارانه هست که فکر کنیم ایران میتونه از فرصت قهر کشورهای عربی با قطر استفاده کنه چون تجربه ثابت کرده عربها گوشت همو بخورن استخون همو دور نمیندازن,برای ایران وسران مملکت هم فکر کنم تجربه حماس ویا تو دوره جنگ ک فلسطینیها گفتن با برادران عرب خود نمیجنگیم برای هفت پشت بس باشه ک دیگه براحتی به عربها اطمینان نکنن…
   5   1
 • ارسال نظر