مجله گیزمیز

شاهزاده های بازداشتی عربستان را کجا میبرند؟

ادمین/27
۱۷ آبان ۱۳۹۶
۱۸ نظر
 •  

  شیخ سعود المعجب، دادستان کل عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمامی چهره‌های سیاسی و اقتصادی بازداشت شده به‌طور جداگانه مورد بازجویی قرار گرفتند و شواهد و مدارک متعددی نیز از آنها جمع‌آوری شده است.

   

  به گزارش دنیای اقتصاد، دادستان کل عربستان افزود: «هیچ تفاوتی میان مسوولان دولتی و شاهزادگان بازداشت‌شده با هر زندانی دیگری نیست و همه آنها با یکدیگر برابر بوده و هیچ‌گونه برخورد خاصی با آنها نخواهد شد.»

   

  خالد بن‌عبدالمحسن المحیسن، رئیس کمیته مبارزه با فساد عربستان نیز در بیانیه‌ای گفت: «فساد به شکلی گسترده در کشور وجود دارد و مسوولان مبارزه با فساد از سه سال پیش کار تحقیقات درباره این جرائم را آغاز کرده‌اند.»

   

  همچنین گفته می‌شود حساب‌های بانکی مسوولان و شاهزادگان عربستانی بازداشت شده نیز مسدود شده است. این بازداشت‌ها شامل افسران عالی‌رتبه گارد ملی عربستان و تعدادی از روسای باشگاه‌های ورزشی از جمله رئیس باشگاه الاتحاد نیز شد.

   

  اما سوالی که بسیاری از رسانه‌های خارجی مطرح کرده‌اند این است که اکنون این شاهزادگان در کجا نگهداری می‌شوند؟ وضعیت نگهداری آنها به چه صورتی است؟ این سوالات باعث شده تا سی‌ان‌ان و نیویورک‌تایمز گزارش‌های مفصلی از مکان و نحوه بازداشت شاهزادگان زندانی تهیه کنند.

   

  ریتز کارلتون؛ هتل لوکسی که محل نگهداری شاهزادگان است 

  سی‌ان‌ان در گزارش ۶ نوامبر (دوشنبه ۱۵ آبان) به قلم «زهرا الخالصی» می‌نویسد: کمتر از دو هفته پیش هتل لوکس و گرانقیمت ریتز کارلتون جایی بود که مدیران و میهمانان مهم خارجی در آن اقامت می‌کردند.

   

  اکنون این هتل به بازداشتگاه موقت شاهزادگان سعودی تبدیل شده است. رویترز و وال‌استریت‌ژورنال هم گزارش می‌دهند که برخی از شاهزادگان در این هتل لوکس ۵ ستاره در بازداشت هستند. الخالصی می‌افزاید شواهد فراوان اما غیرمعمولی وجود دارد که این فرضیه را تقویت می‌کند. این هتل ۴۹۲ اتاقه تا پایان نوامبر کاملا قرق شده و هیچ‌یک از اتاق‌های آن تا پایان نوامبر خالی نخواهد شد. یکی از کارکنان این هتل روز دوشنبه اعلام کرد که از اول دسامبر «رزرو اتاق‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.» 

   

  رسانه‌های اجتماعی هم اخباری در این زمینه منتشر کرده‌اند. ظاهرا به برخی میهمانان این هتل ابلاغ شده که این هتل را تا پایان هفته تخلیه کنند. ارتباط با مدیران و کارکنان هتل هم به نوشته سی‌ان‌ان میسر نیست. وب‌سایت این هتل هم می‌نویسد که «به‌دلیل برخی شرایط غیرقابل پیش‌بینی، اینترنت و تلفن‌های هتل تا اطلاع ثانوی در دسترس نخواهد بود.» در میان دستگیرشدگان غول‌های سیاسی- اقتصادی به چشم می‌خورند.

   
  گفته شده دولت عربستان با رشوه دادن به برخی شرکت‌ها و مقام‌های خارجی آنها را وادار به سکوت کرده است. دلیل چیست؟ افرادی مانند ولید بن‌طلال که سرمایه‌گذاری‌های فراوانی در خارج از عربستان دارند و از تبار مادری لبنانی بوده و شهروندی لبنان را هم دارد به این دلیل دستگیر شد تا دولت نشان دهد حتی کسانی که ارتباطات گسترده‌ای با خارج دارند از دستگیری‌ها مصون نیستند. از دیگر چهره‌ها خالد التویجری، رئیس دیوان سلطنتی و ولید الابراهیم، غول رسانه‌ای عربستانی است. 
   

  ناظران اوضاع در عربستان می‌گویند دلایل بازداشت شاهزاده ولید بن طلال، آنگونه که مسوولان سعودی می‌گویند ارتباطی با پرونده پولشویی و مبارزه با فساد ندارد. محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان روابط سیاسی و شخصی جدی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دارد.

   

  برخلاف محمد بن‌سلمان، شاهزاده ولید بن طلال علنا مخالفت خود را با موضع‌گیری رئیس‌جمهوری جدید آمریکا ابراز کرده و حتی در جریان تبلیغات انتخاباتی مشاجره کلامی شدیدی نیز با او در توییتر داشت.

   

  بن‌طلال در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۵ در صفحه شخصی خود در توییتر خطاب به ترامپ نوشت: «تو نه تنها ننگی برای حزب جمهوری‌خواه بلکه لکه ننگی بر پیشانی آمریکا هستی. از رقابت ریاست جمهوری آمریکا خارج شو زیرا هرگز پیروز نخواهی شد.» ترامپ نیز به سرعت با انتشار توییتی در پاسخ به طلال نوشت: «شاهزاده ولید بن‌طلال ابله می‌خواهد با ثروت‌ پدرش درباره سیاستمداران آمریکا نظر بدهد اما زمانی که من انتخاب شوم هرگز نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد.»

   

  دلیل احتمالی دیگر برای بازداشت این شاهزاده میلیاردر عربستانی به گفته برخی کارشناسان مخالفت وی با انتصاب محمد بن‌سلمان به‌عنوان ولیعهد عربستان است. سلمان بن‌عبدالعزیز، پادشاه عربستان در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۱۷ پس از برکناری محمد بن‌نایف از ولیعهدی، پسرش محمد بن‌سلمان را به جای او تعیین کرد، این اقدام از سوی ۳۱ تن از مجموع ۳۴ عضو هیات بیعت عربستان مورد تایید قرار گرفت.

   

  برخی اطلاعات تایید نشده نیز حاکی از آن است که این بازرگان عربستانی با تعداد زیادی از چهره‌های برجسته در این کشور در دسامبر ۲۰۱۶ نامه‌ای را برای پادشاه عربستان فرستادند که در آن امضاکنندگان این نامه مخالفت خود را با انتصاب شاهزاده جوان برای ولیعهدی اعلام کردند.

   

  این هتل که اکنون به بازداشتگاهی لوکس برای نگهداری برخی از ثروتمندان خاورمیانه تبدیل شده است، اتاق‌های آن شامل اتاق خواب در مقیاس سلطنتی، آب گرم برای حمام کردن، رستوران‌های فوق لوکس و ۵۲ هکتار باغ است.

   

  این هتل همان جایی است که ترامپ هنگام سفر به عربستان در آنجا اقامت کرد؛ گویی قدم او برای سرمایه‌داران عربستانی خوش‌یمن نبود. این هتل در اواخر اکتبر محل برگزاری کنفرانس‌هایی برای جلب سرمایه‌گذاری بود. این هتل در قاموس خارجی‌ها «داووسی در صحرا» نامیده می‌شود.

   

  حدود ۳۵۰۰ مقام خارجی، تاجر بین‌المللی، کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول و بسیاری دیگر در این سطح در این هتل اقامت گزیده‌اند. در این کنفرانس‌هایی که در این سطح برگزار می‌شد محمد بن‌سلمان یکی از چهره‌های اصلی بود. گفته می‌شود در یکی از کنفرانس‌های همین هتل بود که او طرح بلندپروازانه ۲۰۳۰ خود را اعلام کرد.

   

  نیویورک‌تایمز نیز در گزارش ۶ نوامبر خود به قلم «نیکولاس کولیش» می‌نویسد: در این هتل مجلل که ۵ ستاره است و ۶ سال از عمر آن می‌گذرد اندکی پیش ویدئویی منتشر شد که نشان می‌دهد برخی مقام‌های دستگیر شده روی تشک‌های ساده رنگی روی زمین خوابیده‌اند درحالی‌که نگهبانان با یونیفورم‌های مخصوص در پشت آنها نگهبانی می‌دهند.

   

  در گوشه‌ای یک اسلحه آمریکایی M۴ قرار دارد. این گزارش می‌نویسد: بر خلاف آمارهای موجود، مقام‌های آمریکایی می‌گویند بیش از ۵۰۰ نفر در این طرح «رُفت و روب» محمد بن‌سلمان دستگیر شدند. شیخ سعود المعجب، دادستان کل عربستان می‌گوید: «متهمان در هتلی مجلل و در خفا بازجویی شدند تا ضمن رعایت فرآیندهای قضایی، اخلالی در رسیدگی پیش نیاید.» از خروج همه شاهزادگان و مقام‌هایی که دستگیر شده‌اند از کشور جلوگیری شده است و این باعث نگرانی و ترس شده است.

   
  با این حال در میان شاهزاده‌هایی که قصد فرار داشتند «منصور بن‌مقرن»، معاون امیر منطقه عسیر و «صالح القاضی» یکی از مسوولان شهر «ابها» قرار داشتند که در حادثه سقوط بالگرد و فرار از دستگیری‌های محمد بن‌سلمان کشته شدند. این درحالی است که روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت اعلام کرد جنگنده‌های سعودی این بالگرد را ساقط کردند و اجازه فرار به آن ندادند. 
   

  نیویورک‌تایمز می‌نویسد: برای شاهزادگانی که عادت کرده بودند در پاریس، لندن و نیویورک و … زندگی کنند چنین برخوردی غیرمنتظره است. این اقدام چند پیامد دارد: از یکسو «ممکن» است رقبا را حذف کند اما حقیقت این است که در یک بازه زمانی احتمالا این شاهزاده‌ها- اگر بتوانند از کشور خارج شوند- سرمایه‌های خود را به خارج از کشور انتقال خواهند داد. از سوی دیگر، محمد با این کار خود یک اپوزیسیون قدرتمند در میان شاهزادگان به‌وجود می‌آورد که گرچه ممکن است به ظاهر حاشیه‌نشین شوند اما پتانسیل فراوانی برای طغیان خواهند داشت.

   

  کولیش می‌افزاید: هدف اعلامی این دستگیری‌ها مبارزه با فساد است اما در حقیقت محمد بن‌سلمان می‌خواهد قدرت خود را تحکیم بخشد. کمتر از دو هفته پیش‌بود که استیون منوخین (وزیر خزانه‌داری آمریکا) و استفن ای. شوارزمان (از پایه‌گذاران بلک استون گروپ) در میان ۳۵۰۰ نفری بودند که در «داووس در صحرا» حضور یافتند. دارایی این ۳۵۰۰ نفر ۲۲ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود.

   
  هنگام اقامت ترامپ در این هتل، ریتز کارلتون مزین به پرچم‌های آمریکایی بود و در سال ۲۰۱۴ نیز اوباما در آن اقامت داشت. بخش Ballroom B که این ویدئو از آنجا گرفته شده ۲۰ هزار مترمربع مساحت دارد و می‌تواند ۱۴۰۰ تا ۲ هزار نفر را در خود جا دهد. همچون بسیاری دیگر از مکان‌ها در این کشور، در این هتل به میهمانان اجازه داده نمی‌شود که با شلوارک و لباس‌های توریستی گردش کنند بلکه باید لباس پوشیده، یا لباس معمول محلی یا لباس رسمی بر تن داشته باشند. 
   
  برخی گزارش‌ها هم حاکی است که متعب بن‌عبدالله، ولید بن‌طلال و ترکی بن‌ناصر، سه شاهزاده عربستانی که به‌دست محمد بن‌سلمان، ولیعهد این کشور عصر شنبه بازداشت شدند، اکنون نه در هتل ریتز کارلتون بلکه در کاخ ملک سلمان در ریاض به‌سر می‌برند. با این حال، گفته شده برادران ملک سلمان از دخالت در مساله شاهزادگان بازداشت‌شده خودداری می‌کنند و خواستار محاکمه علنی آنها و باز شدن پرونده دارایی‌های تمامی شاهزادگان بدون استثنا هستند.

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 4
  انتشار یافته : 18
  1. الحمدلله قبیله ی سعودی درحال فرو رفتن در باتلاق فنا هست و به سرابی به نام آمریکا تکیه کرده
   این احمق ها خیال میکنند در مقابل اراده ی ملتشون آمریکا میتونه تکیه گاه باشه از بلاهت سرگذشت محمدرضا رو نمیخونند تا درس عبرت بگیرن…
   وعده ی حق در حال تحقق هست امروز نوای حق طلبی از یمن و عراق و سوریه و بحرین و لبنان بلند شده و زود باشد که حرم از حرامیان پاک شود
   صدام لعین کجاست که ببیند فرزندان خمینی در عراق جولان میدهند
   زود باشد که فرزندان امام خامنه ای روحی فداه سعی صفا و مروه کنند و رمی جمره نمایند
   انهم یرونه بعیدا و نراه قریبا
   40   99
   • محمدرضا سقوط کرد چون به دیگر نمی‌خواست به چشم آبی‌ها باج بدهد.
    تحلیلگران میگن ما قوی شده بودیم و دیگه نمیخواستیم قیمت نفت رو طبق خواسته چشم آبی‌ها تغییر بدیم.
    بخاطر همین هم به زمین گند خوردیم. ظاهرا اونقدری که فکر میکردیم قدرتمند نشده بودیم.
    من فکر میکنم رضاشاه هم به دلیلی مشابه همین باید برکنار شده باشه.
    پهلوی بهشت موعود نبود اما الان قطعا تو جهنم هستیم.
    66    3
    • «دیگر نمیخواست به چشم آبی ها باج بدهد»

     این جمله ات رو باز میکنم
     دیگر نمیخواست:
     یعنی قبلش میخواست و میداد

     علت سقوطش این بود که دیگر نمیخواست یعنی علت بقایش این بود که میخواست و میداد وقتی دیگر نخواست و نداد تکیه گاه خود را از دست داد و افتاد.

     حالا دوباره کامنتم رو بخون ببین من هم همین رو گفتم یا نه؟
     من هم میگم آل سعود به سراب تکیه کرده همون سرابی که محمدرضا بهش تکیه کرد و افتاد

     تنها تکیه گاه مستضعفان افتادنی نیست زیرا ایشان به دست خداوند تکیه کرده اند
     7     52
     • مهدی 20(444سابق)

      سراب؟؟؟!!!
      ژاپن به سراب تکیه کرد اقتصاد دوم جهان
      کره به سراب تکیه کرد و اقتصاد سوم جهان
      ایران بعد انقلاب به مخالفت با سراب پرداخت به خاک سیاه نشستن مردمش
      ونزویلا هم
      و نیز سوریه
      و…
      آمریکا بزرگترین اقتصاد و نیروی نظامی جهان و تو هر زمان و هر مکان از دنیا میتونه دولت ها رو له و سر نگون کنه!
      اگرم نمیکنه سودش تو موندنشونه!
      فکر کنم حالا معلوم شد کی سرابه؟!
      45      11
     • تعریفی که ما از خداوند متعال داریم:

      آنچنان موجودی است که:
      هرکس به او تکیه کند رستگار
      و هرکس به او پشت کند تیره بخت خواهد شد و به خاک سیاه خواهد نشست.
      در هر زمان
      در هرمکان
      هرکس را بخواهد
      هرگونه بخواهد
      زیر و زبر و سرنگون میکند
      مگر اینکه خودش نخواهد و مشیتش به گونه ی دیگری باشد

      خیلی عجیبه که شما همین جملات رو در مورد آمریکا به کار میبرید
      تا چنین تفکری در جهان باشد آمریکا هم خدایی میکند…
      6      25
     • مهدی ۲۰(۴۴۴سابق)

      امریکا همونقدر که عامل همه ی جنگ ها و خونریزی هاست همونقدر هم باعث صلحه
      و مثل ما خدا رو میپرسته
      شاید بهتر از ما
      چون فعلا که دست راست و ژاندارم خدا روی زمینه
      امریکا دشمن ماست قبول
      ولی بیام سر این دشمن با پنبه ببریم نه با چاقویی که دست خودمونم می‌بره
      مثل ژاپن
      مثل چین
      مثل یهودیان اسراییل
      اینطوری هم ملتمون زجر نمی‌کشند و هم تسلیم دشمن نشدیم
      24      2
     • از دیدگاه ما آمریکا تجسم شیطان بر روی زمین است
      همه ی نشانه های آن را هم دارد
      وسوسه از طریق زر و پول (۶۴ اسراء)
      ترساندن ملت ها از فقر و نداری با تحریم و…(۲۶۸ بقره)
      جنگ افروزی بین انسانها (۹۱ مائده)
      اشاعه ی فساد و فحشا (۲۱ نور)
      زیبا نشان دادن زشتی ها (۴۸ انفال و …)

      آمریکا از ریخته شدن خون انسانها ارتزاق میکند
      جنگ می افروزد و سلاح میفروشد
      حمله میکند میکشد و غارت میکند
      مخالفان او تروریست هستند (هرچند هیچ کس را ترور نکرده باشند)
      موافقانش مدافعین بشریت هستند(هرچند خون ملت ها را خورده باشند مثل همین سعودیها)

      تطمیع و تهدید دو ابزار شیطان هستند برای گمراهی آدمی
      اگر کسی از تهدید شیطان بترسد یا به تطمیع شیطان دل ببندد به خفت خواهد رسید
      صدام و محمدرضا و حسنی مبارک و …
      و اکنون جوان ناپخته ی سعودی علیه اللعنه و العذاب
      3      12
     • مهدی 20(444سابق)

      عزیز جان مثل اینکه شما توجیه نیستی
      پهلوی حکومت رو از قاجاری تحویل گرفت که پادشاهانش کلا تو حرمسرا مشغول عمل به سیره ی پیامبر بودن و چیزی از اقتصاد و امور نظامی نمی دونستن و یک میلیون متر مربع خاک دادن رفت و کشورهای جعلی ارمنستان و آذربایجان و گرجستان و ترکمنستان و افغانستان. بوجود اومدن!
      چازه ای نبود جز اینکه به سمت یه ابرقدرت غش کنه ایران
      40      11
     • قبلش مجبور بوده.
      عربستان هم مجبوره.
      ما هم مجبوریم. یعنی هنوزم داریم میدیم. قبلا فقط به غرب باج میدادیم الان هم داریم به غرب میدیم هم به شرق.
      دست خدا؟!!!!!!!!!!!!!!!
      خدایا میشه دستت رو از سر ما برداری؟؟
      واللا!
      برادر مومن و مسلمان و خداپرست من! اگه بخوام با زبون خودت باهات صحبت کنم باید بگم که خدا دست ندارد! اینی که شرک آلوده بهش میگید دست خدا یه آدمه مثل بقیه. همین. والا تو همون قرآنی که میفرمایید خود محمد میگه انا بشر مثلکم. شما اصولا هنوز بت پرستی اجداد چندهزارسال پیشت تو خونته. یادمه چن وقت پیش هم یک برداشت موهن داشتی از کامنت یه نفر که درباره اسب حسین گفته بود. اصولا خدمتی که شما به استکبار جهانی میکنید بسی خالصانه‌تر از سایرین است. بله
      دولت آمریکا بجایی رسیده که جنگ راه میندازه ولی برعکس سابق که هزینه میکرد و نفع میبرد الان دیگه هزینه هم نمیخواد بکنه و در عین حال بیشتر نفع میبره. جنگ راه میندازه و سلاح میفروشه. عربستانو بگیرید که چی؟ عربستان رو هم به حال و روز ایران بندازید؟ ایران رو موریانه ها خوردن تموم کردن حالا نوبت کشورهای همسایه است؟!
      7      0
     • یعنی من واقعا از خودم معذرت میخوام که با مثل تویی بحث کردم

      دست خدا که میگیم یعنی قدرت خدا.
      خداوند در قرآن میفرماید «ید الله فوق ایدیهم» یعنی قدرت خداوند بالاتر از همه ی قدرت هاست
      ضمنا ما دنبال گرفتن عربستان نیستیم ما به دنبال رهاندن مردم آن سامان از طاغوت حاکم بر آنها هستیم
      رهایی از بردگی آل سعود
      رهایی از استعمار یهود و آمریکا
      و به دست آوردن آزادگی و جوانمردی
      آزادی از شیطان هزینه داره و امثال شما حاضرید بردگی شیطان را هم بکنید و رفاه داشته باشید افسوس
      ملت یمن چندین سال است در قحطی هستند ولی تن به بردگی شیطان های وهابی نمیدن
      برگ درخت و علف میخورن ولی تن به ذلت نمیدهند
      تفاوت دیدگاه ما با بحث قابل حل نیست ما طرفدار کسی هستیم که سر به نیزه میدهد و تن ذلت نمیدهد ولی شما اصلا جز مادیات چیزی را با اهمیت نمیدانید
      عامل همه ی تیره بختی های دنیا تفکر شماست که حاضرید سواری دهید ولی آخورتان پر باشد
      آمریکا هم همین را میخواهد امروز اگر تن به بردگی دهیم فردا از شیوخ امارات و عربستان چاق تر خواهیم شد
      اما هیهات که خون یمنی ها و میانماری ها و سوری ها و عراقی ها و افغانی ها برزمین باشد و ما آسوده بخوابیم
      شما راحت بخوابید ما وجدانمان نمیگذارد…….
      0      4
   • ببین بهت قول میدم آرزوی نابودی حکومت عربستان را به گور میبری!! مطمن باش آمریکا اون تجربه ی انقلاب ما را داره و نخواهد گذاشت شاهی که متحدشونه بیحودی جابه جا بشه و اینا از سخنان ترامپ کاملا میشه فهمید کاری که در مقابل شاه ظلوم ما نکردن!! بهت قول میدم!! مردم عربستان هم بی عرضه تر از اون حرفهایی هستند که فکر مکینی و انقلابی اصلا در کار نخواهد بود چون این شاهی که من میبینم مثل شاه ما نیس که بزاره بره!! مطمن باش سلاخی میکنه.نمونش حمایتشهاش از بحرین که میبینی انقلابشونو چجور خفه کرده!! یادت باشه وقتی که پیر شدی و موهات سفید شد و دیدی که هنوز ال سعود هست!! من خودم از آل سعود خوشم نمیاد اما از آرزوهای پوچ تو هم خوشم نمیاد که جامعه را به گند کشیدید!!
    43    3
    • جمله ی آخر کامنتم رو که آیه ی ۶ و ۷ سوره ی معارج هست ترجمه میکنم:

     آنها این حقیقت را دور میدانند و ما البته آن را نزدیک میدانیم.
     5     35
    • بارسلونا کامنتت لیاقتش خیلی بیشتر از یه لایکه
     فقط یه چیزیو در مقایسه آل سعود و پهلوی جا انداختی
     اینکه ملت عربستان از سیاستای خشک قدیمی خسته شده بودن و الان خیلی ام خوشحالن ک اینجوری دارن از تحجر در میان
     ولی ملت ایران خوشی زده بود زیر دلشون و دلشون تحجر میخواس
     بعدشم شما آقا هاشم ،، با شمام ! شما غیرت مردای پارسی رو با این پاپتی هایی که کل عقلشون تو شلوارشونه رو یکی میکنی؟اونا فقط سور و ساتشون به را باشه مث خر را میان با حکومتشون
     19     5
     • بالاخره نفهمیدیم مردان پارس غیرت پارسی داشتن که انقلاب کردن یا خوشی زده بود زیر دلشون و تحجر میخواستن؟؟؟
      ثانیا این توهین نژادپرستانه ی شما به یک ملت هم گناه کبیره است و هم جرم و خلاف قانون.
      ثالثا تنها پارسها نبودند که انقلاب کردند بلکه بخش عظیم انقلاب بر دووش ترک ها و لرهای بختیاری بود.
      0      24
     • اینکه گفتم غیرت داشتن، نمیتونه منافی این باشه که خوشی زده بوده زیر دلشون
      هیچ ربطی باهم نداشتن کلا شما مغلطه کاری خوراکته
      بعدشم من کلا با آدمایی ک خودشونو برتر از بقیه میدونن حال نمیکنم اینارم برا همینه ک ازشون خوشم نمیاد برا همینه ک خیلی راحت ب خودم اجازه میدم ک بهشون توهین کنم چون فک میکنن خدا و پیغمبر فقط برا اوناس فک میکنن نورچشمی خدان فک میکنن همه کافرن فقط خودشون مومنن
      بدممم میاد از اونایی ک بخاطر هرچیز ساده ایی گردن طرفو میزنن
      از توحش بدم میاد اینام نماد کامل توحشن
      شمام اینقده سنگشونو ب سینه نزن همین شما اگ بیفتی دستشون ب جرم شرک گردنتو میزنن و تازه فک میکنن ک جهادم کردن
      از نظر اونا همه مشرکن غیر خودشون
      ملتی ک از شیعه بدش میاد بخاطر اینکه یا حسین و یا علی میگه و اهل تشیع رو مشرک میدونه بعد میره با مسیحیا ک از نظر دین اسلام مشرکن و (واقعا از نظر شرع اسلامی شرک واقعی رو اونا مرتکب میشن نه اهل تشیع ) دست میده نفاقش از همونجا معلوم میشه
      بدم میاد از آدمای منافق
      آدم آزاده هر جور ک دوس داره زندگی کنه
      دینش مسلکش ایمونش هرچی ک هست ب خودش مربوطه ولی این آشغالا گردن میزنن خون میریزن بخاطر اینکه طرف مث خودشون وهابی نیس
      حالا فهمیدین چرا از نظر من اهانت کردن به اینا جایزه؟
      5      0
  2. گر حکم شود که مست (شما بخونین دزد) گیرند
   در شهر هر آن که هست گیرند
   25   1
  3. نتیجه میگیریم که شخص اول یه مملکت اگر بخواد!!! هر کاری میتونه بکنه! میتونه دور و بری هاشو یه گوشمالی حسابی بده.
   23   2
  4. هاشم زیاد زرت و پرت نکن
   4   0
 • ارسال نظر