مجله گیزمیز

فوبیاهای عجیب غریب/شما از چی میترسید؟

 • آگیروفوبیا، ترس از عبور از خیابان


  کسانی که این فوبیا را دارند از عبور از خیابان، بزرگراه و سایر خیابان‌ها می‌ترسند. هم چنین این فوبیا زندگی در شهر را بسیار دشوار می‌کند. این فوبیا چند دسته دارد، کسانی که از جاده‌های عریض به ویژه جاده یک طرفه برون شهری می‌ترسند، کسانی که از راه رفتن و عبور از هر نقطه خیابان حتی از تقاطع و خطوط عابریاده می‌ترسند. این فوبیا مستقل از ترس از اتومبیل است.

   

  ۱۰ فوبیاهای عجیب و غریب 

     فوبیای آشپزی


  ترس عجیب از آشپزی ماگروکوفوبیا نامیده می‌شود. این اختلال می‌تواند ناتوان کننده باشد و اگر فرد تنها زندگی کند باعث خودن غذاهای ناسالم شود. کسانی که از این فوبیا رنج می‌برند می‌توانند از افراد ماهر در آشپزی بترسند و این ترس و احساس بی کفایتی احتمالا ریشه اختلال در بسیاری از افراد است.
   

   

  ۱۰ فوبیاهای عجیب و غریب

   


   

   پدیوفوبیا، ترس از عروسک

   

  پدیوفوبیا ترس غیرمنطقی از عروسک هاست. نه فقط عروسک‌های ترسناک بلکه همه عروسک ها. این ترس وحشت از یک بازنمایی نادرست از موجودات خیالی است بنابراین معمولا شامل ربات‌ها و مانکن‌ها هم می‌شود و خرید کردن را برای فرد دشوار می کند. این فوبیا نباید با پدوفوبیا یا پدیافوبیا که ترس از کودکان است اشتباه گرفته شود. زیگموند فروید معتقد بود که این اختلال ممکن است از ترس زنده شدن عروسک‌ها نشات بگیرد و ماساهیرو موری این نظریه را بسط داده و معتقد است هرچه جنبه‌های شبه انسانی چیزی بیشتر شود، جنبه‌های غیرانسانی آن ترسناک‌تر می‌شوند.
   

   

  ۱۰ فوبیاهای عجیب و غریب

      

  دیپنوفوبیا، ترس از مکالمه سر شام

   

  گفتگوی سر میز شام برای خیلی افراد ممکن است زشت به نظر برسد، اما برخی افراد آنقدر از این موضوع می‌ترسند که ترجیح می‌دهند سر میز شام حاضر نشوند. قبلا که قوانین سفت و سختی در خانه‌ها حاکم بود به چنین اشخاصی کمک می‌کرد که راحتتر شام بخورند، اما متاسفانه این آداب و رسوم فراموش شده است. در جوامع امروزی که قوانین و رسم و رسوم تقریبا کنار گذاشته شده، ممکن است کنترل بیشتر مهمانی‌های شام ریشه در این ترس و وحشت داشته باشد.
   

   

  ۱۰ فوبیاهای عجیب و غریب 

   


   

  آیسوپتروفوبیا، ترس از آینه

   

  آیستروفوبیا، به طور عام آینه هراسی و به طور خاص ترس از ارتباط با دنیای ارواح از طریق آینه است. کسانی که از این فوبیا رنج می‌برند، اضطراب بی موردی را تجربه می‌کنند حتی اگر بدانند ترسشان غیرمنطقی است. از آنجا که ترس آن‌ها اغلب ریشه در خرافات دارد، ممکن است نگران شکسته شدن آینه و بدشانسی یا نگاه کردن به آینه و تماس با دنیای ماورایی درون شیشه باشند.
   

   

   ۱۰ فوبیاهای عجیب و غریب

   


   

  دمونوفوبیا، ترس از شیاطین

   

  دمونوفوبیا یک ترس غیرعادی و مداوم از موجودات شیطانی ماورایی در کسانی است که فکر می‌کنند چنین موجوداتی وجود دارند و آزادانه پرسه می‌زنند تا به آن‌ها آسیب بزنند. کسانی که از این فوبیا رنج می‌برند متوجه می‌شوند که ترسشان بیش از حد یا غیرمنطقی است. با این وجود وقتی در مورد اجنه و شیاطین، پرسه زدن در جنگ یا خانه تاریک و … بحث می‌شود، اضطراب شدید و ناخواسته‌ای وجودشان را می‌گیرد.
   

   

   

   ۱۰ فوبیاهای عجیب و غریب

   


   

  پنترافوبیا، ترس از مادر همسر

   

  از بین همه فوبیاهایی که ذکر کردیم، این یکی از همه شایع‌تر است. مطمئنا بیشتر افراد متاهل، زمانی از این ترس وحشتناک رنج برده اند. این ترس آنقدر در بیشتر کشور‌ها شایع است که در فیلم‌ها هم به چشم می‌خورد. به نظر می‌رسد بیشتر افراد طلاق را برای درمان این ترس ذهنیشان انتخاب می‌کنند. یک ترس مرتبط نوورکا فوبیا یا ترس از نامادری است که مشهورترین کسی که از آن رنج می‌برده سیندرلا بوده است.


   

  ۱۰ فوبیاهای عجیب و غریب 

   


   

  اراکی بیوتیروفوبیا، ترس از چسبیدن کره بادام زمینی به سقف دهان

   

  باید بگوییم که پیدا کردن اطلاعات درباره این اختلال بسیار سخت است و باعث می‌شود شک کنیم که شاید ساخته یک تخیل بیش فعال باشد، اما این اختلال واقعا عجیب و نسبتا شناخته شده است. به نظر می‌رسد این اختلال ترسی باشد که به راحتی می‌توان جلوی آن را گرفت کافیست کره بادام زمینی نخریم. اما کودکی که مجبور است هر روز کره بادام زمینی بخورد، می‌توانید تصور کنید که چطور باعث آسیب روحی شدید در زندگی آینده اش می‌شود. برخی از مبتلایان وقتی کره بادام زمینی می‌بینند به شدت عرق می‌کنند و بدنشان شروع به لرزیدن می‌کند. سقف دهانشان زبر می‌شود و خارش می‌گیرد و زندگی برایشان بسیار سخت می‌شود.


   

  ۱۰ فوبیاهای عجیب و غریب 

   


   

  کتیسوفوبیا، ترس از نشستن

   

  کتیسوفوبیا به ترس از نشستن اطلاق می‌شود. این اختلال می‌تواند در نتیجه هموروئید باشد، اما در برخی موارد شدیدتر می‌تواند به خاطر آزارهای فیزیکی مربوط به نشستن روی اشیای تیز و دردناک باشد. گاهی ترس نشستن به علت تنبیه‌های روزهای مدرسه ایجاد می‌شود یا نشانه فوبیاهای دیگر مثل نشستن در کنار افراد نخبه و بانفوذ باشد. کتیسوفوبیا با عرق کردن، نفس‌های کوتاه یا سنگین و اضطراب شناخته می‌شود.
   

   

  ۱۰ فوبیاهای عجیب و غریب

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 3
  انتشار یافته : 34
  1. جلل الخالق
   6   1
  2. فوبیای عجیب و غریبی ندارم. نه خیلی ترسو بودم نه خیلی شجاع. ولی حدود ۱سال هست که بشدت ترسو شدم. درست بعد از قتل های فجیع این چند وقت و کشتن و دزدیدن بچه ها هروقت سوار تاکسی یا آژانس میشم دچار تپش قلب میشم.حتی وقتی جلوی ماشین میشینم همش با خودم میگم نکنه یکی از صندلی پشت خفتم کنه!!!!!
   قبلا توی خونه هم تنها می موندم راحت ولی از وقتی همسایمون گفت توی بالکن خونشون دزد اومده دیگه اگه خونه خونه تنها باشم به هیچ عنوان خواب نمیرم . زلزله هم که بدترش کرد. وقتی تنهام دائم نگام به لوستر هست. با هر تکون و صدایی از جا میپرم.
   12   1
  3. زهرا23 تهران

   سیسمو فوبیا اگه درست نوشته باشم زلزله!
   6   2
  4. به نام خدا. سولاخ
   10   1
  5. مامان سبحان

   من ترس از شیاطین رو همیشه داشتم اصلا هیج جوره اروم نمیگیرم؛یادمه اولین باری ک فیلم شب بیست و نهم از تلوزیون پخش شده شب خیلیییییی بد مریض شدم و از ترس تب شدید داشتم؛کلا فیلم ترسناک نمیبینم اونم کاملا اتفاقی پاش،نشستم
   8   1
   • غریب آشنا(س امامی)

    پس جای من بودی چیکار میکردی؟هر شب خواب شیاطین رو میبینم
    3    4
   • همین عکسی که اینجا گذاشته…قشنگ ۳۰ ثانیه بهش نگاه کن! خیلیم گوگولیه. باهاش رودررو شی دیگه نمیترسی 🙂
    1    1
  6. فتانه /29 /تهران

   من از کرم میترسم تو هر اندازه ای حتی خیلی کوچیک ولی از سوسک نمیترسم .
   6   1
   • چ جالب وفتی میبینیشون ب چشم ی موجود زنده مث خودت نگاش کن ک از بد روزگار اون ریختی درومده زندگی خودشو میکنه ادمم نمیخوره غذاش چیز دیگس
    11    1
  7. سارا۳۵تهران

   ترس از عبور از پل عابر و کلا بلندی و نگفتین واقعا ترس بدی هروقت بالای پل هستم مدام احساس میکنم دارم پرت میشم پایین واقعا بده
   11   1
  8. من از عنکبوت!!
   6   1
  9. ترس از تاریکی مطلق و ترس از تنهایی
   وقتی برقا قطع میشه همه دنبال من میگردن
   7   1
   • واسه خودت ب صورت علمی هلاجیش کن ک الانم مث روزه فقط ماه و ستارع ها جای خورشیدو گرفتن ک نورشون کمتره هیچ چیز دیگه ای تغییر نمیکنه حالا تو خونه تاریکم باشه همینجور برقم بره فقط اتصالات مدار الکتریکی دچار مشکل شده اینطوری تاثیر داره
    3    1
  10. آقا از موقعی که دزد خونمون رو زده من هروقت کلید میندازم تا درو باز کنم حس میکنم مبل پشت در.‌.
   2   1
  11. من از پل عابر میخوام رد بشم حس میکنم زیر پام میخواد خالی بشه یه حالت بی تعادلی بهم دست میده :/
   6   2
  12. اراکی بیوتیروفوبیا داغونم کرررد*-*
   0   1
  13. ترس ازینکه کسی رمز گوشیتو باز کنه چی خخخخ
   2   1
  14. به نام خدا
   من خودم فوبیا تشریف دارم
   برید کنار سر به سرم نذارید
   و السلام
   6   1
  15. سلام داداش شرمنده زنگ زدم یکم کارم گیره !!!
   .
   به الله قسم هیچ چیز بیشتر از این منو نمیترسونه !
   حس فیلم حلقه رو دارم که یارو زنگ میزد میگفت تا چند روز دیگه میمیری !
   .
   اقایون اینقدر خجالتی نباشین ! خودمونیم هنوز به اون مرحله از دنیا دیدگی نرسیدیم که از چیزی نترسیم !
   واسه دست گرمی به مانده حساب بانکی مراجعه کنید !
   10   1
  16. آدرینا/30/تهران

   من زلزله فوبیا گرفتم هر شب از ساعت ۱۱ الی ۲ شب تپش قلب شدید میگیرم جالبه که قبل یا بعد از این تایم آرومم از خودِ زلزله نمیترسم از استرس و وحشتی که موقعه ی لرزش به آدم هجوم میاره میترسم…
   3   2
  17. نارسیس/31-1-64/تهران

   از اینکه یک دفعه همه جا تاریک بشه به شدت میترسم و جیغ میزنم.
   3   2
  18. زیبای خفته

   فوبیا که زیاده تا دلت بخواد.
   ولی یه چیزی راجع به کره بادام زمینی یادم افتاد بگم.
   من کلا آدم بدغذایی هستم مخصوصا وعده صبحانه. ولی کره بادام زمینی رو دوست داشتم میخوردم.
   تا اینکه یه استاد داشتیم بیماریهای نوزادان رو برا ما تدریس میکرد. جلسه اول یه مختصری راجع به نوزاد سالم گفت تا بحث رو شروع کنه.
   همه ویژگی های نوزاد سالم رو گفت تا آخر سر رسید به مدفوع نوزاد سالم!
   گفت: مدفوع نوزاد سالم و شیر مادرخوار باید آبکی و شل و زرد رنگ باشه و قوامی مثل… مثل …. آهان مثلا کره بادام زمینی داره!
   آخ آخ …گفتم زبونت کهیر بزنه ایشالا! حالا نمیشد مثال نزنی! خیلی سخت بود فهمیدنش که مثالم زدی برامون؟!
   از اون موقع به بعد دیگه نمیتونم کره بادام زمینی بخورم. هر وقت میمالم رو نون یاد اون ویژگی نوزاد سالم میفتم نمیتونم بخورم!
   حالا یه وقت فکر نکنین اینو گفتم هر کی هم تا حالا میخورده دیگه نتونه بخوره!!
   نه! اصلا!!
   8   2
   • یه استاد هم ما داشتیم میخاست مکونیوم رو توضیح بده، گفت دقیقا شبیه نوتلا میمونه . از اون روز اسمشم ک میاد حالت تهوع پیدا میکنم. :'(
    از اسهال لعاب برنجی هم ک دیگه نگم….
    6    0
  19. مستــــــانــــه

   از من باید پرسید چیا فوبیا نیست برات 😐

   بخاطر روحیه خیلی خیلی حساسم و همذات پنداری و تخیل قوی، ترسهام زیاده:

   از دست دادن چشمم، قطع شدن انگشتام (چند بار تو خواب کابوسشو دیدم) ، پیر و ناتوان شدن، چاقی و شکم آوردن (فقط در مورد خودم)

   خزنده ها حتی کرم و جونده ها، ارتفاع و سقوط، از دست دادن، خیانت.

   جنگ و دعوا و خشونت (خیلی برام عجیب و غیرقابل درکه که زیر پستای داعشی یا اعدامیها و مجرمین همیشه کامنتای سراسر لعن و نفرین و همینطور انواع و اقسام شکنجه رو برای مجرم مینویسن!! این حجم از خشونت عامه مردم واقعا برام وحشتناکه!)

   گودالهای عمیق، ساختمانها و دیوارهای سیمانی خاکستری زشت با ارتفاع خیلی زیاد که فقط یکی دوتا در و پنجره خیلی کوچیک داشته باشه (بچگیام هروقت تب میکردم خواب میدیدم کنار یه چنین ساختمونی هستم. دوسال و نیم پیش که مسموم شدم ، نمیدونم تو بیهوشی بود یا خواب بازم دیدم این صحنه رو) ، فکر میکنم فیلم پاپیون تو این مورد خیلی روم تاثیر گذاشت.
   4   2
  20. من فوبیای دریا دارم.ساحل دریا برام ارامش بخشه ولی وقتی حتی به عکس یه کشتی نگاه میکنم که وسط دریاست و دورش خشکی نیست همه بدنم بی حس میشه .همش به این فکر میکنم که اگه کسی غرق بشه زیر آب چقدر ترسناکه فکر کنم این ترسم از فیلم تایتانیک شروع شد که تو یه صحنش میدیدم ادما میفتن تو دریا
   1   1
  21. فوبیای شدید نسبت به آمپول
   در حدی ک الان ک اسمشو اوردم پاهام سست شد . برا همین سعی میکنم مریض نشم و اگرم مریض شم دکتر نرم و اگرم دکتر برم التماس کنم ک امپول ننویسه
   1   1
  22. خخخخخخخخخخخخخخخخ
   0   0
  23. من فوبیای فیلم ترسناک دارم:)))))))
   0   0
  24. زهرا/24 تبریز

   فقط ترس از آسانسور که هر باری که سوار میشم فکر میکنم سقوط میکنه و من به فنا میرم
   برا طبقات ۵ به بالا هم که نمیشه بدون آسانسور رفت
   4   0
  25. من از جاهای کوچیک می ترسم… مثلا سقفشون کوتاهه یا تنگ ن… مث کابین چرخ و فلک یا تله کابین… حتی بچه بودم هیج وقت ازین سرسره هایی که شکل یه لوله بسته س رو دوس نداشتم.. وحشتناک بود… هنوزم هستن
   دیگه از ملچ و مولوچ و هورت کشییدن متنفررم
   0   0
  26. از خیلی چیزها می توسم اول از همه بی اعتبار شدن وبی ابروییه ..عجیب به این قضیه حساسم و از عواقبش وحشت دارم ..از موش ومارمولک و ارتفاع زیاد وموقعیتی که ثابت نیست وزیر پام حس کنم خالی شده یا میشه ترس دارم
   2   0
  27. مریم/18/زنجان

   من از جاهایی ک خعلی لوله اینا داشته باشه میترسم مثل موتورخونه یا این کارخونه ها وحشتناکن .تو مدرسمون ی اتاق بود ک صندلی های اضافی رو چیده بودن تا سقف ی ابگرم کنم داشت ی جوری بود ی بار یا ابجیم رفتیم مدرسه در اونجا رو باز کرد هلم داد تو داشتم میمردما حالام هر وقت یکاری می کنم میگه تو رو ببریم بندازیم تو اون اتاق حسابی ادم میشی
   2   0
 • ارسال نظر