مجله گیزمیز

قدرت نظامی ایران V.s قدرت نظامی عربستان

 • .در سال‌های اخیر، جمهوری اسلامی ایران به نوعی در منطقه تنها بود و به تنهایی در مقابل هم‌پیمانان منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای آل سعود یعنی آمریکا، فرانسه، آلمان، ترکیه، امارات، بحرین، قطر، مصر، کویت و اردن ایستاده است.همین مسئله می‌تواند یکی از نشانه‌های برتری ایران نسبت به عربستان سعودی باشد.

  در زمان جنگ تحمیلی نیز تمام کشورهای منطقه و در راس آن‌ها رژیم آل سعود، پشتیبانی تسلیحاتی، مالی و سیاسی سنگینی را از حکومت بعثی صدام حسین داشتند. به بیان دیگر، طی ۸ سال جنگ ایران و عراق، عربستان و تمام هم‌پیمانانش در یک کفه‌ی ترازو و ایران در کفه‌ی دیگر ترازو قرار داشت.
   

  .

  مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان ؛ آیا عربستان توان مقابله با ایران را دارد؟


  در حال حاضر عربستانی‌ها با خرید تجهیزات به ارزش چند ده میلیارد دلار از آمریکا و داشتن جنگنده‌های فانتوم، F15 و F22 و تانک‌های آبراز و لئوپارد به یمن حمله کرده، اما حتی با این تجهیزات مدرن نیز نتوانسته به برتری کامل دست پیدا کند!

  طبق آمار گلوبال فایر پاور و با مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان متوجه چند برتری نزد عربستانی‌ها نسبت به ایرانی‌ها می‌شویم، اما این به معنای ضعیف‌تر بودن ایران در برابر سعودی‌ها نیست:

   

   


  بودجه نظامی عربستان، ۸ برابر بیشتر از ایران است

  بودجه‌ی نظامی عربستان تقریبا ۸ برابر بیشتر از ایران است؛ اما تفاوت دو کشور اینجاست که تمامی تجهیزات نظامی ایران به صورت بومی و توسط وزارت دفاع و یا سازمان جهاد خودکفایی نیروهای مسلح ساخته می‌شوند ولی عربستانی‌ها حتی در ساخت و مونتاژ یک راکت ساده و یا یک اسلحه‌ی ضد نفر هم از آمریکا و مستشاران نظامی کمک می‌گیرد.

  هم اکنون ایرانی‌ها در ساخت بسیاری از تجهیزات نظامی خودکفا هستند. از جمله‌ این تجهیزات می‌توان به انواع اسلحه‌های ضدنفر، موشک‌های ضد زره، سامانه‌های توپخانه‌ای، سامانه‌های رزم زرهی، خودروهای تانک‌بر، موشک‌های دوش پرتاب، سامانه‌های ضدهوایی، انواع رادار، موشک‌های سطح به سطح، سامانه‌های پدافندی، انواع پاترول کرفت، شناورهای موشک‌انداز، مین‌های دریایی، قایق‌های پرنده، انواع پهپاد، انواع جنگنده، سامانه‌های راکتی کوتاه‌برد، ناوشکن، انواع زیردریایی و رادارهای دریایی اشاره کرد.

  مسولان نظامی ایران مدعی شده‌اند که خود را برای مقابله با امثال آمریکا آماده کرده‌اند و عربستان در حدی نیست که بخواهد تهدیدی برای ما به حساب بیاید. فرمانده‌ی نیروی دریایی سپاه پاسداران در این باره اظهار کرد که عربستان کشوری صد در صد وابسته است و هیچ قدرتی از خود ندارد و به همین دلیل مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان اصلا درست نیست.

  عبدالباری عطوان، نویسنده و تحلیلگر مشهور عربی در مورد مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان می‌گوید:

  «عربستان سعودی بعد از شکست خوردن سیاست‌هایش در سوریه، دو گزینه را پیش رو دارد. یکی ائتلاف با رژیم صهیونیستی و دیگری ائتلاف نظامی با شورای همکاری خلیج فارس که احتمال روی آوردن ریاض به گزینه‌ی دوم بیشتر است؛ اما در آن صورت نیز آل سعود قادر به مقابله با ایران نخواهد بود.»

  سردبیر سابق روزنامه القدس‌الوطن تاکید کرد که به احتمال زیاد، عربستانی‌ها هر دو گزینه‌ی پیش رو را انتخاب خواهند کرد. یعنی هم ائتلافی را با سایر کشورهای عربی تشکیل می‌دهند و هم با رژیم صهیونیستی متحد می‌شوند. چرا که مجموع شمار نظامیان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به زحمت به ۲۵۰ هزار سرباز می‌رسد؛ در حالی که شمار افراد ارتش ایران حدود ۵۴۵ هزار نفر برآورد می‌شود و از این نظر در رده‌ی نهم ارتش‌های دنیا قرار دارد.
  وی در مورد نقش آمریکا در منطقه‌ی خاورمیانه گفت:

  «آمریکایی‌ها نمی‌خواهند به صورت مستقیم وارد جنگ در خاورمیانه شوند و ترجیح می‌دهند تا نقش خود را در پشت پرده بازی کنند.»

   

  .

  مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان ؛ آیا عربستان توان مقابله با ایران را دارد؟


  بر اساس آمار گلوبال، عربستان سعودی با داشتن جمعیتی حدود ۲۷ میلیون نفر از ۲۳۵ هزار نفر نیروی خط مقدم، ۲۵ هزار نفر نیروی ذخیره، هزار و ۲۰۰ دستگاه تانک، ۴۳۲ توپ، بیش از ۶ هزار فروند ادوات زرهی، ۲۴۵ فروند جنگنده، ۳۲۲ سامانه موشکی، ۲۲۱ هواپیمای ترابری، ۲۰۴ فروند هلیکوپتر، ۲۲ فروند هلیکوپتر تهاجمی و ۴۰ ناو جنگی برخوردار است.

   

  بودجه‌ی نظامی عربستانی‌ها نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار است و از این نظر در رتبه‌ی بیست و چهارم جهان قرار دارند. آل سعود با بهره‌مندی از بودجه‌ای چند برابر بودجه‌ی نظامی ایران، تمام توان خود را صرف خرید تجهیزات نظامی از کشورهای غربی به ویژه آمریکا و انگلیس کرده است.

  ایران نیز یکی از کشورهای مهم و استراتژیک منطقه است که با جمعیت حدود ۸۲ میلیون نفر، بالغ بر ۴۷ میلیون نفر نیروی انسانی آماده به کار دارد. از این میان تعداد ۱٫۵ میلیون نفر، هرساله به سن نظامی می‌رسند که ۵۴۵ هزار نفر از آن‌ها، نیروهای حاضر در خطوط مقدم و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دیگر به عنوان نیروی ذخیره هستند.

  مساحت ایران ۱ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیلومتر است که ۸۰۰ کیلومتر آن خط آبی و ۵ هزار و ۸۹۴ کیلومتر نیز مرز مشترک با کشورهای همسایه است. کشور ما ۲ هزار و ۴۴۰ کیلومتر نیز خط ساحلی دارد. به طور میانگین در ایران سالانه ۶٫۳ میلیارد دلار بودجه برای بخش نظامی در نظر گرفته می‌شود که بخشی از آن از طریق فروش نفت به دست می‌آید. با مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان متوجه می‌شویم که ایران از لحاظ تعداد تجهیزات نظامی نسبت به رژیم آل سعود در رتبه‌ی پایین‌تری قرار دارد اما شاخص‌های امنیت ملی ایران در مقایسه با عربستان، تکامل‌یافته‌تر است. در ادامه جدولی را از مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان مشاهده می‌کنید.

   

   

  جدول مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان

   

  .

  مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان ؛ آیا عربستان توان مقابله با ایران را دارد؟

   

  مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان ؛ آیا عربستان توان مقابله با ایران را دارد؟ 

   

   

   

  مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان در بخش تانک، جنگنده و توان موشکی

  در حوزه‌ی صنعت تانک، ایران از انواع تانک‌های ذوالفقار، صمصام، مبارز، تی ۷۲، تیام و چیفتن مدرن استفاده می‌کند که همه‌ی این‌ها ساخت خود کشور است و یا حداقل توسط مهندسان داخلی، بهینه‌سازی می‌شود. اما در سوی دیگر، عربستانی‌ها از تانک‌های آمریکایی آبرامز استفاده می‌کند و کاملا وابسته هستند.

  تفاوت دیگر نیروهای نظامی ایران با رژیم سعودی در ساخت جنگنده‌هاست. ایرانی‌ها در سال‌های اخیر جنگنده‌های زیادی را مانند صاعقه، آذرخش و قاهر ۳۱۳ تولید می‌کند؛ در حالی که سعودی‌ها تنها به خرید جنگنده‌های پیشرفته از انگلیس و آمریکا اکتفا می‌کنند.

  اما در بخش توان موشکی، دو کشور به هیچ عنوان قابل قیاس نیستند. ایران به دلیل تولید و توسعه‌ی دانش موشکی در نیروهای مسلح، قوی‌ترین یگان موشکی منطقه را در اختیار دارد. جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از انواع موشک‌های زمین به زمین، ساحل به دریا، زمین به هوا، هوا به هوا و هوا به زمین، پتانسیل زیادی را برای جلوگیری از هرگونه حمله‌ی نظامی ایجاد کرده است. توان موشکی ایران در حدی پیشرفت کرده که امروزه انبارهای موشکی و تونل‌های طویلی از موشک‌های آماده پرتاب داریم و به گفته‌ی  جانشین فرمانده کل سپاه، برای موشک‌های جدیدی که تولید می‌شوند دچار کمبود فضا هستیم.

  .
   

  مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان ؛ آیا عربستان توان مقابله با ایران را دارد؟

   

  چندی پیش در یکی از برنامه‌های شبکه‌ی CNN، سه کارشناس عربستانی ادعا کردند که می‌توانند در ۴ تا ۶ ساعت، آسمان ایران را تصرف کنند. پس از آن کالین پاول، وزیر امور خارجه‌ی اسبق آمریکا روی خط تلفن آمد و پس از خنده‌ای تمسخرآمیز گفت:

  «نه نه ، من این‌طور فکر نمی‌کنم. صحبت‌های شما بیشتر شبیه به جوک و شوخی است. اگر ایران مستقیم با شما وارد جنگ شود، شما حتی فرصت پیدا نمی‌کنید که تلفن را بردارید و از ما تقاضای کمک کنید. پس ایران را با یمن یا سایر کشورهای منطقه مقایسه نکنید.»
   

   

   

  گزارش نشریه آلمانی در مورد مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان

  نشریه‌ی آلمانی فرانفورتر آلگماینه نیز در گزارشی به مقایسه‌ قدرت نظامی ایران و عربستان پرداخته است. به گزارش این نشریه، ایران دارای نیروی انسانی عظیمی است اما عربستان با توجه به بودجه‌ای که برای بخش نظامی‌اش در نظر می‌گیرد، از فناوری و تجهیزات بیشتر و بهتری برخوردار است. این نشریه مدعی شده که در یک جنگ عادی و کلاسیک، احتمالا ایران در برابر رقیب خود شکست خواهد خورد، اما در یک جنگ نامتقارن می‌تواند آن را جبران کند.
   

  .

  مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان ؛ آیا عربستان توان مقابله با ایران را دارد؟

   


  عربستان سعودی در مارس ۲۰۱۵ وارد جنگ با یمن شد که آزمایش ارتش بی‌تجربه‌ی سعودی یکی از اهدافشان در این نبرد بود. ارتش عربستان، ارتش مدرن و مجهزی است اما آخرین ماموریت رزمی آن‌ها در سال ۱۹۹۱ بود که این کشور در ائتلاف آزادسازی کویت در جنگ خلیج فارس وارد نبرد شد. آنتونی کوردزمن، کارشناس آمریکایی مسائل خاورمیانه ارزیابی خود از ارتش عربستان را این‌گونه شرح داد:

  «سعودی‌ها چند برابر ایران برای مجهز کردن ارتش خود هزینه می‌کنند. آن‌ها تنها در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، سلاح‌هایی به ارزش ۹۰ میلیارد دلار را از آمریکا و انگلیس خریدند. نسخه‌ی مدرن جنگنده‌ی F15، هلیکوپترهای جدید آپاچی، بلک هاوک و ۳۵۰F MD از جمله تجهیزاتی بودند که عربستانی‌ها خریداری کردند.»

  ایران نیز از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ از کشورهای روسیه و چین، سلاح‌هایی به ارزش ۹۰۰ میلیون دلار را تامین کرده است؛ در حالی که سعودی‌ها در همین فاصله حدود ۲۳٫۵ میلیارد دلار را صرف خرید سلاح کرد.

   

   

   

  تجهیزات نظامی ایران قدیمی هستند

  کتاب موازنه‌ نظامی ۲۰۱۵ که از سوی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک انگلیس منتشر شد، در مورد مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان نوشت که ایرانی‌ها نیروی بیشتری دارند اما تجهیزاتشان تا حد زیادی قدیمی هستند. از سوی دیگر عربستانی‌ها از فناوری و تجهیزات بهتری برخوردارند.

  نیروهای مسلح دریایی از تفاوت و نابرابری‌های کمتری برخوردار هستند. ایرانی‌ها دارای تفنگداران دریایی و زیردریایی بیشتری هستند و در مقابل نیروی دریایی عربستان، دو برابر ایران ناوشکن و هلیکوپتر دریایی را در اختیار دارد. ایران با ۵۴ قایق گشت‌زنی مجهز به موشک‌های ضد کشتی این کمبود را جبران می‌کند و به این ترتیب به نظر می‌رسد که ایران برتری نامتقارنی در دریا دارد.
   

  .

  مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان ؛ آیا عربستان توان مقابله با ایران را دارد؟

   

  از نظر نیروی هوایی نیز عربستان سعودی با ۳۱۳ جنگنده‌ی مدرن آمریکایی در برابر ۳۳۴ هواپیمای منسوخ شده‌ی ایران مانند سوخو ۲۴ روسی، برتری فناوری قطعی دارد. در نتیجه ایران تلاش می‌کند تا با یک برنامه‌ی موشکی، این عقب‌ماندگی را جبران کند.

  در نتیجه شاید قدرت تجهیزاتی و نیروی هوایی ایران نسبت به عربستان سعودی، کمتر و عقب‌مانده‌تر باشد، اما کشور ما یگانه قدرت موشکی منطقه است که در صورت بروز هرگونه تهدیدی، پاسخی دردناک را به دشمنان خواهد داد. در پایان ذکر این نکته لازم است که هدف از ارائه‌ی این مطلب، تنها مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان بوده و امیدواریم هیچ جنگ و خون‌ریزی و کشتاری در دنیا صورت نگیرد.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 23
  1. ایران و عربستان هردو بازیچه روسیه و آمریکا هستن برای خرید تسلیحات بیشتر ازشون… همین الان هم با جنگ سوریه کلی پول به جیب روسیه ریختن.
   80   20
   • ایران در حوزه نظامی کشوری ست متکی به خود و دارای فناوری نظامی نه مثل عربستان که کاری جز واردات تسلیحات نداره
    مقایسه ایران و عربستان در حوزه نظامی از اساس غلطه
    23    55
   • عربستان را میخوریم و به بقیشون یه سیلی میزنیم فرار میکنن:))))))))=)))))))))
    8    30
  2. جواد/40/انزلی

   یکی از شاخصه های قدرت در ایران را ایمان به خدا و غیرت دینی است که الحمدالله در بین جوانان این مرز بوم به وفور یافت میشود . لذا به همسایه کم خرد کشورمان عرض میکنم ، ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست ارض خود می بری و زحمت ما میداری .
   28   77
   • فرهاد ۲۹ گرگان

    اقای جواد شما با چهل سال سن
    خداییش اونا کم خرد هستن یا ما؟؟!!
    کمی اندیشه کن لطفا
    8    8
  3. ما بزرگ تر از ایناش رو شکت دادیم یعنی کل دنیا عربستان که چیزی نیست ادمین این مقایسه بی ارزش هست عربستان هرچی داره همشون مزدورن یکیشون رو بزنی بقیه فرار می کنن
   29   56
   • خخخخخخععع
    43    14
   • فرهاد ۲۹ گرگان

    اخ که چقدر بدم میاد از این توهمات شما جماعت
    تو اگه غیرت داری برو یکی بزن تو گوش دشمنای داخلی تا بقیه هم فرار کنن
    کی میخاین بفهمین عربا دشمن ما نیستن. عربا تا چهل سال پیش جلوی ایران سر خم میکردن. دشمنی که نداشتن هیچ افتخارم میکردن به اینکه همسایه ی ایرانن
    ایرانی جماعت چرا اینجوریه من نمیدونم!! دشمنت خیلی تابلوئه چطور نمیبینیش!! درضمن توی فضای مجازی جدیدا همه برای عربا شاخ میشن! جالبه فقط مونده توی برنامه زنده بیان بهمون تجاوز کنن بعد ما جماعت غیرتی بخاطر یه عربستانی کل دنیارو با خودمون دشمن میکنیم!! همتون عرب پرستید جون به جونتون کنن عرب پرستین اینجا الکی فاز غیرت میرت برندارین
    10    7
  4. شیدای گیلان

   ایران تا این همه گوشت جلوی توپ داره، چه نیازی به تجهیزات داره؟ وای اگر حکم جهادم دهد …
   یه کلیپ از شهید باقری تو تلگرام می چرخه که خود شهید هم کفش بریده.
   58   15
   • بعضی ها گوشتند جلو توپ بعضی ها موشند در سوراخهای هزار توی خود
    25    44
    • شیدای گیلان

     سلام
     چه ربطی داشت هم ولایتی؟
     باشه من موشم تو سوراخ. ولی این موضوع، گوشت جلو توپ بودن شما رو تغییر نمی ده. من که حرف بدی نزدم. به گمانم حتی شما به این مسأله افتخار می کنید. پس چی شما رو اینقدر عاجز کرده که به توهین رو آوردین؟
     48     19
     • حرف شما توهین به بیش از دویست هزار شهید دفاع مقدس و بیش از هزار شهید مدافع حرم بود که با شعار وای اگر حکم جهادم دهد… ندانسته خودکشی کردن

      از اونجایی که رو حرفت اصرار داری باید بگم جهاد در راه خدا یا به قول شما گوشت جلو توپ بودن به از پنهان شدن در پستوی منزل هست

      در تفکرت تجدید نظر کن
      18      50
     • حسین مظاهری

      حسن آقا من نفهم من خنگ فقط میشه این جهاد در راه خدا رو برای من تعریف کنی؟
      چون عراقی ها هم مسلمونن و فکر میکردن در راه خدا با ما می جنگن و ما هم مسلمونیم فکر میکردیم در راه خدا می جنگیم.

      بالاخره خدا با ماست یا با اونا؟!!

      الان شهدای عراق بهشت هستن یا شهدای ایران؟؟!
      25      5
     • یعنی شما هنوز در شناخت حق و باطل تا این حد ناتوان هستی که دفاع از خاک و وطن در برابر تجاوز صدام رو بخاطر مسلمان بودن عراقی ها ، جنگ باطل قلمداد میکنی. با این تحلیل شما چون کسانی که در برابر استدلال ائمه معصومین با آنها میجنگیدند هم بظاهر مسلمان بودند. طبق فرموده قرآن ما باید همیشه آمادگی در برابر تجاوز زورگویان به خاک و ناموس و دین را داشته باشیم حالا چه از طرف کافران چه از طرف کشورهای بظاهر مسلمان !
      6      13
     • جناب کشور ما هم طی تاریخ به خیلی جا ها حمله کرده اما متاسفانه تو تلویزیون ما با تحریف میگن که نه همیشه با مدافع بودیم.
      شما خودت اگه علاقه به تاریخ داشته باشی متوجه میشی که اصلاً خیلی از دوران جکومت های ایران بر ضد خیلی کشور ها بوده.
      همین الانش مایی که ادعای فرهنگ اسلام و پیغمبر میکنیم هر ساله ۲۲ بهمن داریم ۱۰ تا کشور رو لعن و نفرین میکنیم به نظر من حماسه حماسه که میکنن فقط یه نمایشه برای سرگرم کردن مردم وگرنه کی گفته یه کشوری که آقا اصلاً همیشه دشمن بوده ولی حالا که علنی در صحنه جنگ نیست چرا باید پا رو دمشون بذاریم؟ مگه سری رو که درد نمیکنه دستمال می بندن؟ الان افغانستان و پاکستان و کلی کشور مسلمون دیگه رو ببینید اونا هم با ما رابطه خوبی دارن هم با غرب طوری که ترامپ شخصاً زنگ زده به رئیس جمهور پاکستان یعنی از نظر من سیاستمداران اینا سیاستمدارن که حداقل بلدن با به ظاهر دشمن چطوری سنگین رنگین برخورد کنن تا شاید اصلاً یه موقعی دوست شدن ولی کشور ما چی؟ هر اتفاقی بیفته مرگ بر آمریکا یه ور دنیا یه اتفاقی بیفته مرگ بر آمریکا تو خود آمریکا مردمش بمیرن مرگ بر آمریکا کلاً مردم همیشه در صحنه رو من فهمیدم که یعنی مردم همیشه لعن و نفرین کن.
      حتی تو خود دعا زیارت عاشورا شک و شبه است چون خیلی از مراجع تقلید سنی و شیعه اعتقاد دارن که اون قلب پاک امام حسین (ع) و سایر امامان بعد از ایشان هرگز اجازه لعن و نفرین به کسی رو خصوصاً اینطوری تک تک اسم برده رو نمیداد به همین دلیل هم هست که این دعا به نقل مستقیم از هیچ امام معصومی نیست.
      منظور من از این مثال اینه که خود پیغمبر میگفت به دین و اعتقادات و زندگی کسی توهین نکنید تا به دین و اعتقادات و زندگی شما توهین نشه پس چرا بعد از بیشتر از ۵۰ سال باید ما همیشه خودمون رو از دماغ فیل افتاده بدونیم و حاضر باشیم کل دنیا پشتشون رو به ما کن که چی؟ که فقط هر سال مرگ بر فلانمون سر جاش باشه؟ مطمئن باش قضیه تحریم ما فقط به خاطر مسلمون بودن ما نیست اینو تو تلویزیون اینطوری میگن تا سر من و شما مردم عادی رو شیره بمالن وگرنه پس چرا این همه کشور مسلمون دیگه تحریم که نیستن هیچ کلی رابطه خوب هم با کشور های پیشرفته جهان دارن؟ چرا باید حتی نرم افزار های بدرد نخور کامپیوتر کشور های Iraq و حتی Afghanistan تو لیستشون باشه اما Iran نباشه؟؟؟
      می دونم بازم منفی میدید و بازم دنبال جواب های صد من یه غاز برای اینکه بگید نه خیلی هم وضعیت خوبی داریم و همه مسئولینمون بهشتی عالمن و فقط این شاکیان هم مثل من و سایر دوستان احتمالاً یه عده اندکی از ضد انقلاب ها هستن درسته؟!!!
      والا ما نه سیاسی هستیم نه ضد انقلاب اما رفاه می خوایم! ارزونی می خوایم! زندگی مثل کشور های دیگه می خوایم! رابطه با جهانیان می خوایم! امنیت مالی و اقتصادی می خوایم! و… به خدا اگه طی این همه سال که از انقلاب میگذره این دغدغه های مردم تامین میشد الان من و خیلی از این دوستان شاکی این پست رو صلوات بارون برای افزایش طول عمر همه دستدنکاران انقلاب میکردیم ولی کو…
      11      2
  5. ایران میلیاردها دلار برای تسلیحات نظامی هزینه کرده،کلی پایگاه نظامی در لبنان و سوریه و عراق داره.در واقع یه جورهایی مستعمره ایران شدن.
   و در خود کشور هم کلی هزینه شده برای آزمایش و پژوهش های نظامی.
   فقط رو نشده.
   19   48
  6. ایرانی حتی در وضعیت فعلی ، با غیرت و میهن پرستی بر همه ی قدرت امثال اینها برتری داره.

   فرق اینجاست…
   16   52
  7. جهان صلح میخواد ما جنگ این همه ملت بیکار داریم اقتصادمون فلج شده خدا به دادمون برسه
   51   6
  8. علیرضا/25/ورامین

   خداوکیلی چرا ارزش کشورمونو انقد میارید پایین اینا اصلا درحد مقایسه با ما نیستند تو هرزمینه ایی ففقط تو زمینه ی ملخ خوری ازما بههترن
   2   20
  9. دوباره نظرات احساسی شروع شد دلیل اینکه ایران به پیروزی هایی دست پیدا میکنه اینه که تر و خشک رو با هم میسوزونه مثلا جنگ در سوریه ببینید چطوری مردم رو بمباران و چقدر کشته شدن و هزاران مورد دیگه… من تا حالا نیروی جز داعش رو ندیدم که واقعا داره مقاومت میکنه که کل جهان دارن عملیات انجام میدن ولی هنوز مقاومت میکنن در نتیجه مقاومت زیاد نشانه این نیست که آدم های خوبی هستن و در نظر داشته باشید در همین سایت کسایی هستن که آرزوی جنگ دارن اونم با عربستان من نمیدونم میخوان چی رو ثابت کنن که از این بدبختر بشیم در صورتی که جنگ با عربستان و ایران در صورتی که خدایی نکرده صورت بگیره ایران میشه دشمن شماره یک جهان اسلام در جهان و نتیجه اون بعد از سالها مثل سومالی میشه تو جنگ داخلی خفه میشه
   در نظر داشته باشید این جنگها همه بازیچه هست و با وجود کشور هایی مثل روسیه و آمریکا که دارای صلاح اتمی هستند هیچ نتیجه ای نداره تنها نابودی و مرگ به همراه داره
   و در آخر اینکه هر کس به فکر جنگ است در مقابل اسلام هست به جای اینکه ویران کنید بسازید به جای اینکه بکشید انسان سازی کنید دیگه من نمیدونم وضعیت مردم خودمون رو ببینید چیزی شبیه فلسطین شده کجا میخواید برید
   12   1
  10. جنگ کردن فقط به کشت و کشتار ختم نمیشه تا حالا شم ما با امریکا جنگ میکنیم ملت بد جوری فشار اقتصادی گرفتار شده است بهش میگیم جنگ اقتصادی تا الانم امریکا برنده شده ما چوب این آقا زاده ها رو میخوریم
   9   1
  11. تورج-33-تهران

   این قسمتشو داشته باشین :
   “”””””””””” چندی پیش در یکی از برنامه‌های شبکه‌ی CNN، سه کارشناس عربستانی ادعا کردند که می‌توانند در ۴ تا ۶ ساعت، آسمان ایران را تصرف کنند. پس از آن کالین پاول، وزیر امور خارجه‌ی اسبق آمریکا روی خط تلفن آمد و پس از خنده‌ای تمسخرآمیز گفت:

   «نه نه ، من این‌طور فکر نمی‌کنم. صحبت‌های شما بیشتر شبیه به جوک و شوخی است. اگر ایران مستقیم با شما وارد جنگ شود، شما حتی فرصت پیدا نمی‌کنید که تلفن را بردارید و از ما تقاضای کمک کنید. پس ایران را با یمن یا سایر کشورهای منطقه مقایسه نکنید.» “”””””””
   _____________
   نمیدونم این پست توسط کی نوشته شده ! ولی بهش میگم دوست عزیز ! قبل اینکه چنتا مطلبو کنار هم جمع کنی و نهایتا ازش نتیجه بگیری ! یکم رو صحت جمع آوریت تحقیق کن . نمیدونم بقیه نوشته هاش درست بودن یا نه ! ولی همین ی پاراگراف غلط و غیر معتبر ! کلی با احساسات مردم بازی میکنه ! آخرشم هیچی به هیچی ! 😆
   ی لحظه یاد اون شایعه نامه جناب سردار سلیمانی به وزیر دفاع آمریکا افتادم ! 😆
   نتیجه اینکه انقدر با احساسات عوام بازی نکنید . 😆
   12   4
  12. ب اندازه کافی از درون ب ما ایرانیا توهین شده این مقایسه های بیخودم فقط برای سرگرم کردنمونه یکم چشمامونو باز کنیم دشمنو روبرومونمیبینیم همونایی ک ب اسمدین حق ما مردمو خوردنو بردن
   1   0
 • ارسال نظر