مجله گیزمیز

مردم بشتابید!وضعیت امدادرسانی به مردم زلزله‌زده کرمانشاه اسف‌بار است!

ادمین/27
۲۳ آبان ۱۳۹۶
۱۰ نظر
 •  

   مردم بشتابید/ وضعیت امدادرسانی اسف‌بار است

   

   

   

   به دنبال انتشار عکس‌هایی از وضعیت امدادرسانی در مناطق آسیب‌دیده استان کرمانشاه فرارو وضعیت این مناطق را از دو نفر از مسئولان سابق و کنونی استان ایلام که برای امدادرسانی به کرمانشاه رفته اند جویا شده است. هردوی این افراد وضعیت امدادرسانی در ۲۴ ساعت گذشته را بد توصیف می کنند و می گویند با اینکه امدادرسانی امروز نسبت به دیروز بهتر شده است اما هنوز مدیریت بحران در این مناطق کماکان رضایت بخش نیست. حیران پورنجف، معاون زنان استانداری ایلام در دولت هشتم به فرارو می گوید: دیروز هیچ امدادرسانی ندیدیم فقط ارتش یک بیمارستان را مجهز کرده بود. اما مردم آب، نان، چادر هیچی نداشتند. ما از طریق بهزیستی و کمک های مردمی توانستیم کمی آب و نان جمع کنیم.  

   
  پورنجف که از سرپل ذهاب با فرارو صحبت می کرد ادامه داد: امدادرسانی تازه شروع شده که این خدمت رسانی هم خیلی مناسب نیست. همه ساختمان ها آسیب دیده اند. یا تخریب شده یا آنقدر آسیب دیده که مردم همه بیرون هستند. کسی در خانه خودش نیست. مردم نیازمند چادر، امکانات پذیرایی نیاز دارند. دیروز حتی اینجا غذا هم پیدا نمی شد. منابع هم به اندازه خدمات رسانی به کل مردم نیست. 
   
  او با تاکید به نیاز مردم به خوراک و آب آشامیدنی می گوید: مردم به هرنوع غذایی نیاز دارند. البته اگر غذای گرم باشد بهتر است. دیروز کمبود آب بود. اما ما صحبت کردیم و قرار شده از مراکز دولتی مثل بهزیستی آب بیاورند. بهزیستی کمک های مردمی را جمع آوری کرده و به مناطق زلزله زده مثل سر پل ذهاب آورده است. امیدواریم این مشکلات در روزهای آینده برطرف شود. در ساعت اولیه بیشتر خود مردم کمک کردند. مخصوصا در مناطق روستایی که برخلاف مناطق شهری امکانات کمتری به آنها رسیده، روستاها عملا رها بودند. 
   
  پورنجف با اشاره به حضور رئیس جمهور در مناطق زلزله زده ادامه می دهد: حضور مسئولین در رده های بالا برای مردم دلگرمی است. همین که می بینند مسئولان کنار مردم هستند خوب است اما مسئولان دست پر بیایند. مردم در این لحظات به دست آدم ها نگاه می کنند تا به گفته های آنها.  


  او ادامه می دهد: خانه ها خراب شده، مردم هم ترس دارند و بیرون از خانه هستند. آنها به چادر نیاز دارند. با زلزله زیرساختهایی مثل آب و برق هم صدمه بیشتری می بیند. به خاطر همین سرعت دهی به خدمات رسانی به مردم باعث رضایت شود و آنها احساس کنند این همت به عمل منتج می شود. 
   
  علی اکبر عزیزی معاون فرماندار شهرستان سیروان استان ایلام در دولت دهم نیز به فرارو می‌گوید: مناطق روستایی بسیار آسیب جدی دیده اند. مردم بی خانمان شده اند. وسعت جغرافیایی خرابی خیلی زیاد است، در شهرستان ها سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی. امروز یک مقدار امداد رسانی بهتر شد اما در ۲۴ ساعت اولیه، امداد رسانی خوب نبود. الان هم مرکز فرماندهی نظم و ساماندهی خاص را ندارد. 
   
  او تاکید می کند: امکانات به مناطق روستایی نمی رسد. امکانات به شکل عادلانه، سازمان یافته و مناسب توزیع نمی شود.  اگر این گونه باشد وضعیت بهداشت بسیار اسف بار است. به خصوص در بحث آب و امکانات بهداشتی، دارو و شیرخشک. 
   
  عزیزی با بیان اینکه نحوه اسکان مردم مناسب نیست می گوید: اگر باران یا پس لرزه ای بیاید در مردم دوباره به هم ریختگی و آشفتگی احساس می شود. هنوز آواربرداری ها داخل شهر انجام نشده است. بهداشت عمومی مردم در دستشویی های سیار در معرض خطر است. با توجه به اینکه دما شبها تقریبا به صفر درجه نزدیک می شود وضعیت جادر رسانی، اسکان و کمپ‌های مردمی برای زلزله زدگان به شکل قابل توجهی ملموس نیست. به خصوص در روستاهای دور دست امدادرسانی هنوز صورت نگرفته است. هرچند کمک‌های خودجوش از مردم از نهادها و ارگان ها می رسد اما نیازهای اولیه مردمی را پوشش نمی دهد.  
   
  او ادامه می دهد: استان‌های کردستان و ایلام تلفات جانی یا خسارتی که نیازمند اعزام نیروهای امدادی باشد نداشته اند. بعضی کمک ها از استان های همجوار مثل ایلام به مناطق آسیب زده کرمانشاه آمده است. ما خودمان در ایلام زلزله را خیلی شدید احساس کردیم اما خسارت به آن صورت نبود که ما را درگیر کند.  
   
  خسارت ها در دو منطقه ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب زیاد است دیگر توجیهی ندارد که بعد از دو شبانه روز از گذشت حادثه امداد رسانی نشود. فرماندهی و مدیریت بحران منطقه رضایت بخش نیست. به خصوص وضعیت بهداشت و اسکان اولیه ملموس است.  ما حتی دیروز شاهد بودیم که کمک ها از همان ورودی شهرستان ها با ازدحام مردم رو به رو می شد به این ترتیب کمک ها یک جا تمام می شد. در واقع تا این لحظه ساماندهی کمک ها ساماندهی شده نبوده و به جای لازم ارسال نمی شد. 
   
  او با اشاره به حضور رئیس جمهو می گوید: در لحظه ای که رئیس جمهور وارد سرپل ذهاب شدند ما آنجا بودیم. آقای روحانی دستورات لازم را صادر کردند. به مردم گفتند دولت شما را تنها نمی گذارد.  مردم هم درخواست هایی داشتند و نارضایتی خود علنا خدمت ایشان رساندند. آقای روحانی هم قول دادند که در کوتاه ترین زمان نواقص برطرف شود. رئیس جمهور در جمع مردم سر پل ذهاب گفتند که عصر امروز در ستاد بحران کرمانشاه جلسه ستاد بحران استاد تشکیل می شود. او به مردم وعده داد که وام بلاعوض برای ایجاد ساختمان هایشان در آینده نزدیک مصوب خواهد شد.   
   
  عزیزی در پایان تاکید می کند: نیاز اولیه مردم در وهله اول اسکان، چادر، وسایل گرماشی، موالد غذایی، آب و برق و موارد دارویی و مخصوصا توجه به بهداشت عمومی مردم مسائلی است که باید در اولیویت های بلاقید و شرط قرار بگیرد.  

   

   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 10
  1. ماشالا به این دولت
   22   6
  2. نه اینکه خیلی خوب امدادرسانی کردن درخواست کمک کشورای دیگرم رد کردن
   یادمه تو فاجعه بم کشورای دیگه وارد عمل شدن خیلی سطح مدیریت بحران بالا بود همینطور زلزله آذربایجان
   12   1
  3. این مسئولین مفت خور اونهایی هم که رفتند به کرمانشاه به زور و واس اینکه آبروریزی نشه و چهار تا عکس هم با ویرانه ها و خرابه های زلزله بگیرند تا جلوی دهن مردم رو بگیرند رفتند!!!چون همه جا تو فضای مجازی صحبت از کم کاری حکومت هست…بازم معرفت ارتشی ها که همیشه با مردم بودند ….
   14   1
   • جالبی اش اینجاس که تو این وضعیت برای رئیس جمهور محترم پلاکارد خوش آمد گویی هم زدن
    13    2
   • ارتش همیشه همگام با مردم بوده حتی زمان انقلاب هم زود اعلام بی طرفی کرد و به مردم ملحق شد
    7    2
  4. آقا ما همه کمک کنیم.قبول.انسان دوستی و کمک به هم نوع.ولی چرا مردم بشتابن.چرا حکومت نشتابه.طبق معمول فقط بلدن حرف بزنن.چرب و نرم.هر چقدر میتونید کمک کنید.ولی واقعا ندین به هلال احمر.واقعا دزدن.خود کارمنداش شاید محترم باشن ولی اون بالایی ها واقعا دزدن.چون دیدم که میگم.رییس یکی از مناطق هلال احمر رو میشناسم که اولا دزده.در حد لالیگا.دوما نمیدونم با چه مدرکی شده رییس اون قسمت.حتی جذر هم نمیتونه بگیره.بهش آمار یاد میدادم نمیدونست جذر ۸۱ چند میشه
   10   0
  5. اونایی که شعا مدادن نه غزه نه لبنان جانشون فدای ایران کدوم گوری هستن -زیرپتو خوابن مردن زندن کجان پاشن بیان کمک اگه هم وطنشون براشون مهم هستن بازم ارتش وسپاه بسیج باید به داد مردم برسن ازین دولت که خاصیتی دیده نمیشه اگه وجودشو دارین بیایین کمک
   9   11
   • عارف خان دقیقا همون آدما دارن کمک میکنن.نه فقط اونا همه مردم دارن کمک میکنن.میدونی چقدر تو این زلزله کمک شده.چیزی که من دیدم اگه واقعا بدست نیازمندش برسه نباید حتی برای ساختن خونشون تو آینده کم باشه.ولی متاسفانه کو مدیریت.کو آدمی که ذره ای توان مدیریت بحران رو داشته باشه.طرف اصلا نمیدونه بحران رو چطوری مینویسن.خدا لعنتشون کنه که تو لباس پلیس که حامی مردمه دارن مردم رو کتک میزنن.عدم مدیریت صحیح خودشون رو میندازن گردن فرهنگ مردم.اخه اون عوضی خودش تو زلزله نبوده ببینه چه حس بدی داره.تو که تو اون لباسی باید بتونی کنترل کنی.نه با زدن با مدیریتت.حالا شما اومدی میگی مردم کجان.؟؟؟واقعا نمیبینی؟؟؟؟خب برادر برو دکتر ذهنت رو بده شستشو بدن.شما عینک لازم نداری ی شستشو مغزی نیاز داری
    6    0
  6. دم تمام ارگانهای نظامی گرم که همیشه تو مواقع سخت جز نفرات و ارگان های اولی هستن که با تمام وجود میان و خدمت می کنن
   6   1
  7. نارسیس/31-1-64/تهران

   دکتر احمد حلت

   سردبیر مجله موفقیت

   کمک هاى نقدى خود را به شماره کارت
   ۶۲۱۹
   ۸۶۷۰
   ۰۰۰۰
   ۰۹۸۰
   به نام موسسه خیریه عصر گل نرگس واریز کنید روز جمعه نیز از دفتر خودم کمک هاى اهدایى شما به سمت سرپل ذهاب روانه مى شود مى توانید هر هدیه اى که فکر مى کنید مناسب این مردم مظلوم است به آدرس زیر بفرستید انشالله امانت دار خوبى خواهم بود زعفرانیه خ مقدس اردبیلى خ ب کوچه دهم پلاک ١٣زنگ آیفون تصویرى تلفن ٢٢١٨٣٠٣٠

   مطلب ارسالی از یک امدادگر زلزله بَم ✍️ حامد حمزه پور

   ۱⃣ این اصل را فراموش نکنید که همیشه اولین چیزی که برای کمک به ذهن شما میرسد ۱۰ درصد نیازهای ابتدایی مورد نیاز در شرایط اضطراری همچون زلزله است، که آن هم احتمالا به ذهن ۹۰ درصد دیگر یاری دهندگانی همچون شما رسیده است، پس سعی کنید جز آن ده درصدی باشید که باقی ۹۰ درصد نیازها را تشخیص داده و تامین می‌کنند.

   ۲⃣ لوازم بهداشتی مورد نیاز بانوان از همان ۹۰ درصد نیازهای کمتر دیده شده است که با توجه مدیریت قالبا مردانه شرایط بحران و همچنین حیای بانوان در اعلام نیازهای اینچنینی خود به شدت مغفول می‌ماند و ایشان را با مشکلات جدی روبرو می‌کند، فراموش نکنیم بانوان در شرایط اضطراری هم نیاز به لباس زیر نو، نوار بهداشتی، شوینده‌های مخصوص و محصولات سلولزی و بهداشتی دیگر دارند.

   ۳⃣ بهتر است اگر تمایل به ارسال نان دارید حتما از نان های خشک برای این منظور استفاده کنید، نانهای پخت روز با توجه به فرایند کند توزیع به سرعت فاسد و بی‌استفاده می‌شود، هر چند معمولا از اولین مواردی که معمولا توسط ارتش و هلال احمر فراهم می‌شود راه اندازی نانوایی صحرایی و توزیع نان گرم است و در کل نیاز آنچنانی برای ارسال نان وجود ندارد.

   ۴⃣ در ارسال کنسروهای غذایی اصل تنوع را رعایت کنید خاطرم هست وفور کنسرو ماهی و لوبیا و کمبود شدید انواع دیگر کنسروها باعث دل زدگی بازماندگان و بی‌اشتهایی بیش از پیش آنها شده بود و چقدر جای کنسروهای دیگر غذایی و همینطور کنسروهای میوه خالی بود. همچنین مورادی همچون خرما، کشمش و دانه‌های مغزی مثل پسته، بادام، گردو، فندق و انواع حبوبات بسیار مفید و موثر خواهد بود. فراموش نکنیم با توجه به شرایط سخت و طاقت فرسا، دسترسی به مواد غذایی پرکالری، مغذی و متنوع بیش از پیش مورد نیاز هموطنانمان است.

   ۵⃣ به جد از ارسال لباسهای مندرس و کهنه پرهیز کنید! خاطرم هست کوهی از لباسهای ارسالی در انبارهای هلال احمر روزها وقت تعداد زیادی از همکارانم را برای جدا سازی می‌گرفت و این فرایند به شدت ناکارآمد و وقت گیر بود، لباسهای حتی المقدور نو و با تمرکز روی لباسهای گرم و زمستانی مثل کلاه، شال و کاپشن گزینه‌ها
   5   0
 • ارسال نظر