مجله گیزمیز

هفت نکته درباره زلزله کرمانشاه

ادمین/27
۲۳ آبان ۱۳۹۶
۳۲ نظر
 • هفت نکته درباره زلزله کرمانشاه

   

  در پی وقوع زلزله ای بسیار قوی که غرب ایران و شرق عراق را لرزاند، در ایران بیش از پانصد کشته و ۷۰۰۰ زخمی به جا گذاشته است، از بامداد روز دوشنبه عملیات امدادی بزرگی آغاز شد. عملیاتی که هنوز هم ادامه دارد. امروز حسن روحانی، رییس جمهور برای بازدید از مناطق زلزله زده وارد کرمانشاه شد. روز گذشته نیز مقامات دولتی و مقامات نظامی به این استان سفر کردند و به نحوه امداد رسانی نظارت داشتند. همچنین نماینده مقام معظم رهبری هم برای بررسی وضعیبت به منطقه رفته است.

   

   

  هفت نکته درباره زلزله کرمانشاه

   

   

   با گذشت دو روز از زمین لرزه فاجعه بار غرب کشور که بیشترین خسارت ها را در استان کرمانشاه به بار آورده است، اکنون بهتر می توان درباره این زلزله و نحوه امداد رسانی های فوری به زلزله زدگان سخن گفت.

   

   


   

  دراین زلزله می توان به چند نکته اشاره کرد

   

   هفت نکته درباره زلزله کرمانشاه

   

   

  ۱- پس از رخ دادن این زمین لرزه بزرگ کارشناسان می گویند این اتفاق زنگ خطر را برای منطقه زاگراس به صدا در آورده است. بیشتر زلزله‌ها در حوزه زاگرس و به ویژه در شمال غرب زاگرس در فرکانس‌های میان ۴ تا ۶ است، اما زلزله کرمانشاه قدرت معادل ۷٫۳ ریشتر داشته است که مهیب به حساب می آید. به نوعی کارشناسان از تغییر رفتار گسل های  زاگرس خبر می دهند. 
   

  دکتر ابراهیم مقیمی رییس دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران در این باره می گوید: «گسل‌هایی با رفتار کم مقیاس و کم شدت مانند ۲ تا ۴ ریشتر به تدریج خود را در بزرگ مقیاس هم نشان می‌دهد که هشداری برای ما است که در زاگرس به ویژه در بخش شمال غرب یکسری تمهیدات دقیق‌تر در زمینه‌های ساخت و ساز و هم استفاده از زمین داشته باشیم.» او افزود: «زلزله کرمانشاه که در برخی استان‌ها احساس شد، هشداری جدی برای تهران خواهد بود و بر اساس شواهد موجود باید در انتظار زلزله‌هایی باشیم که کل ایران را بلرزاند.»

   

  ۲- پس از هر حادثه طبیعی، دولت و نهادهای مسئول موظفند به سرعت شرایط را برای آسیب دیدگان بهبود دهند. امداد رسانی در تمام ابعاد در همان لحظات اولیه باید به سرعت تمام آغاز شود. مواد ضروری همچون آب و غذا، اقلامی برای سرپناه و حفاظت آز اسیب دیدگان در برابر سرما، دارو و  … در کمترین زمان ممکن و در ابعادی بالاتر از نیاز بحران تهیه و به منطقه بحران ارسال گردد. اعزام نیروهای امدادی هم بخش دیگری از کنترل بحران است. آیا این اتفاق در زلزله غرب رخ داده است؟ در همان دقایقی اولیه وزارت کشور و مدیریت ستاد بحران وارد میدان شد،  وزیر کشور و رییس جمهور دستورات اولیه را صادر کردند، جلسه ستاد بحران تشکیل شد. ارتش و دیگر نهادهای نظامی برای کمک اعلام آمادگی کردند.

   

  اما حالا در عمل ضعف ها روشن می شود. آب و مواد غذایی به مقدار لازم و کافی در مناطق زلزله زده توزیع نشده است، گزارش ها نشان می دهد تعداد امداد رسانان جوابگوی حجم فاجعه نیست. شب گذشته در دمای هوای نزدیک به صفر درجه منطقه حدود ۵ هزار خانوار را بدون چادر سر کردند. آسیب دیدگان از نبود آب به میزان کافی گلایه دارند. گزارشگران و ناظران حاضر در محل فاجعه، از ضعف مدیریتی سخن می گویند. از سوی دیگر برخی مدیران دولتی می گویند امکانات به اندازه کافی وجود دارد، اما در توزیع آنها ضعف وجود دارد. قاعدتا کشور اکنون در تامین نیازهای اولیه زلزله زدگان ناتوان نیست، امدادگر هم کم ندارد، مسئله چیست؟  تمام این مسائل از دو چیز نشات می گیرد، ضعف مدیریت بحران و دیگر اینکه پیش از وقوع حادثه هیچ کس آمادگی برای آن ندارد. 

   

   

  هفت نکته درباره زلزله کرمانشاه

   

   

  ۳- از روز گذشته پس از انتشار تصاویر زلزله مشخص شد که یکی از آسیب پذیرترین خانه ها در زلزله ساختمان های، مسکن مهر بوده اند. ساختمان های تازه سازی که به کلی ویران شده اند و شباهت تاسف برانگیزی با تصاویر شهرهای ویران سوریه، حلب و حمص در جنگ دارند. این موضوع مورد توجه مقامات دولت هم قرار گرفته است. 

  روز گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور تأیید کرد که بسیاری از خانه‌های تخریب شده در زلزله کرمانشاه متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر بوده است. او از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع را بررسی کند که چرا خانه‌های نوساز تا این حد آسیب‌پذیر بوده‌اند. 

  مسکن مهر طرح پر سرو صدایی بود که دولت محمود احمدی نژاد اجرا کرد و دولت روحانی به شدت آن را زیر سوال برده است. حالا پس از زلزله مشخص شده که انتقادات پیشین دولت روحانی از این طرح درست بوده است. با این حال بهتر بود که معاون اول رییس جمهور پس از پایان عملیات امداد رسانی در این باره اظهار نظر می کرد. در کنار انتقادات از طرح مسکن مهر حامیان احمدی نژاد می گویند ساختمان های مسکن مهر شاید استحکام لازم را نداشته اند اما قطعا بهتر از ساختمان های پیشین ساکنان آن است. 

  آن ها همچنین می گویند که اگر ساخت طرح های مسکن برای روستاییان در دولت احمدی نژاد اجرا نمی شد ابعاد خسارات جانی و مالی زلزله کرمانشاه بسیار بالاتر می رفت. آن ها می گویند اقدامات احمدی نژاد باعث شد تلفات زلزله مانند بم به ۴۰هزار نفر نرسد و در حدود ۵۰۰ نفر باقی بماند. به هر صورت  شاید این اتفاق را بتوان معیار و متری برای ارزیابی طرح های ساخت و ساز دولتی قرار داد و بررسی کرد که این طرح های چقدر می تواند برای کشور مفید باشد. 

   

   

  هفت نکته درباره زلزله کرمانشاه

   

   

  ۴- نکته دیگری که در زلزله کرمانشاه بسیار بارز و مهم بود، امداد رسانی فعالانه ارتش در این حادثه تلخ است. نیروهای ارتش پس از حادثه همه جانبه وارد میدان شدند و توانستند عملکرد قابل قبولی را به نمایش بگذارند. ارتش با ایجاد مسیر هوایی در روز اول توانست ۶۰۰ زخمی را از مناطق زلزله زده انتقال دهد. در تمام تصاویر منتشر شده حضور نیروهای ارتش بسیار پررنگ است. در مقابل انتقادهایی به عملکرد هلال احمر وارد شده است، گفته می شود هلال احمر نتوانسته است نیروی امدادی کافی را در این جریان سازماندهی کند. 

  ۵- پس از زلزله تصاویری منتشر شد که نشان می داد تنها بیمارستان سرپل ذهاب ویران شده است. سرپل ذهاب کانون تلفات زلزله بود و بیشترین خسارت و تلفات در آنجا گزارش شده است. ویران شدن بیمارستان این شهر نشان دهنده وضعیت نامناسب امکانات بهداشتی و اماکن بیمارستان هاست. این در حالی است که این اماکن باید امن ترین مکان ها در هر منطقه ای باشند. امروز وزیر بهداشت گفته است که وزارت بهداشت متنخلفان در ساخت ناایمن بیمارستان سرپل ذهاب را به مراکز قضایی معرفی می کند. وضعیت غیرقابل دفاع بیمارستان سرپل ذهاب این نگرانی را درباره دیگر مراکز درمانی کشور ایجاد کرده است که در بحران ها چقدر می توانند کارآمد باشند.

  ۶-  پس از زلزله برای بسیاری از مردم در نقاط مختلف کشور این پرسش پیش آمد که در راستای کاهش درد و آلام آسیب دیدگان چه کاری از آنها بر می آید؟ برخی به دنبال نقش آفرینی در تهیه اقلام ضروری بودند، بسیاری از چهره های فرهنگی، هنری و ورزشی در این میدان وارد شده و اقداماتی انجام دادند. نهادهای خیریه هم در این باره گام هایی برداشتند، اما قاعدتا این کمک های به سرعت و در زمان اصلی خود به دست آسیب دیدگان نمی رسد. شاید مفید ترین و مهمترین اقدام مردم حضور آنها برای اهدای خون به آسیب دیدگان بوده است. کمک های مالی نیز در آینده می تواند در بازسازی منطقه راهگشا باشد. به هر حال مردم به دنبال ایفای نقش غیر نمایشی بودند، اما در این بین برخی نهادها و سازمان ها اقدامات انجام دادند و گام هایی در راستای کمک برداشتند، اما متاسفانه به گونه ای انجام شده است که بیشتر رنگ و بوی نمایشی به خود گرفته است. 
   

  از روز گذشته فرماندهان نظامی برای بازدید از مناطق آسیب زده هجوم برده اند، اقدامی که بازخورد عملیاتی آن مشخص نیست. معلوم نیست که حضور این تعداد فرمانده نظامی برای بازدید چه تاثیری در بهبود وضعیت آسیب دیدگان خواهد داشت. این در حالی است که امروز خبر رسیده است که یک کاروان کمک های امدادی شامل حدود ۲۰۰۰چادر و پتو توسط راهزنان در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب به سرقت رفته است. اگر این خبر صحت داشته باشد، نشان از عملکرد ضعیف نیورهای امنیتی در محل بحران دارد. 

   

  ۷- نکته دیگری که دربازه زلزله کرمانشاه بارز است، نحوه اطلاع رسانی آن است. گسترش شبکه های اجتماعی باعث شد که در همان دقایق اولیه ابعاد این زلزله حداقل برای مسئولان امر روشن شود. انتشار تصاویر و فیلم های غیر حرفه ای از حادثه در ساعات اولیه به افکار عمومی و مسئولان  کمک کرد تا حساسیت بیشتری نسبت به آن داشته باشند. اتفاقی که بر خلاف زلزله های قدرتمند پیشین همچون بم بسیار دیرتر رخ داد. این موضوع احتمالا در کاهش میزان تلفات جانی حادثه اثرگذار بوده است.

   

   

   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 32
  1. در مواقع بحران، تو همه چی ضعیفیم! تعارف که نداریم! واقعیته
   و معلوم هم نیست با این وضعیت نابسامان، چند ده سال طول میکشه تا این ضعفها برطرف بشه!
   هرچقدر هم که کارشناسا بیان نکته ردیف کنن، هیچ فایده ای نداره. بازم در بحران بعدی، همین آش و همین کاسه ست.
   ساختمونها در مقابل زلزله ضعیفن … بیمارستانا موقع بحران، امکانات لازم برای رسیدگی به مصدومین رو ندارن … مدیریت بحران که هیــــــــــــــــــچ! صفر! …
   در مقابلِ این کمبودها، کاش دولت به اندازه جمعیت یک شهر کوچیک، مواد لازم رو (مثل پتو، لباس، موکت، چادر و …) دِپو میکرد تا در بحرانهای اینجوری ازش استفاده کنه تا لااقل اونهایی که جان سالم به در بردند، تا حدی از گرسنگی و سرما عذاب نکشن.
   برای باقیش هم طبق معمول باید خودمون رو بسپریم به خدا !!!
   26   4
   • بی خیال دنیا

    مسولین ما در این امر بسیار ضعیف هستند بزار راحت تر بگویم جا انسانها براشون اهمیت نداره بازهم دم ارتش گرمه از دیگ این مسوین فعلی بخاری برای مردم نمی جوشه طرح حمدی نزاد جهت مسکن مهر خوب بود ولی زمانی که به اسنانها واگذار شد مسکن و شهر سازی در هر استان نظارت کافی و لازم در ساخت منازل میکرد و روی اصول مهندسی ساخته می شد و دوزدی نمی کردند و از سر و ته کار نمی زدند الان به این راحتی تلفات نداشتیم این مسولین قبل از انتخاب باید ببیند عرضه مسولیت پذیری دارند یا نه خدا به بقیه مردم ایران رحم کنه درد یکی دو تا نیست این از ساختمانهاممون اون از بیمارستانمون اون ز ساخت خیابانمون از ساخ ماشینهامون بعد تمام بودجه کشور صرف حقوق های ملیاردی و کمک به کشورهای دیگه میشه وقتی نوبت به خودمون میرسه آه در بساط نیست باید دست گدایی دراز کنیم اگر این زلزله در تهران یا مشهد یا تبریز یا شیراز بیفته اونجا باید چه خاکی بر سر بریزم اونجا صرحرای محشر میشه
    11    1
  2. قیاس دو تا زلزله با هم درست نیست. نوع امواج، عمق کانون زلزله، مدت زلزله، زمان زلزله.
   من نوعی وظیفه انسانی خودم میدونم که به مردم زلزله زده کمک کنم. اما واقعا چه جوری؟؟ مگه کشور صاحب نداره؟ برنامه نداره؟ سازمان نداره؟ پس چرا این همه حقوق تو شکم این همه مفت خور میره. تو این مواقع همیشه اولین چیزی که میگن اینه که مردم سرخود پانشن برن محل وقوع حادثه. چون تجمعی که سازمان یافته نیست خودش باعث وقوع مشکلات بعدی میشه.
   یه خسته نباشید هم باید به ارتش گفت که نشون داد جنسش اصله!
   24   6
   • معصومه خانوم دقیقاً همینطوره که شما می فرمائید ، مسئولان حکومت فقط و فقط دنبال منافع سیاسی خودشون هستند و اصلاً شاید فرصتی برای اصلاح کردن وضعیت های اضطرای بحرانی و حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله و ندارند و یا اگر دارند هم جدی نمیگیرند و برنامه خاصی ندارند چون به امید مردم هستند و “دندانهای ملت را شمرده اند” . همه حواسشون بعد از پر کردن جیبهاشون ، به موقعیت سیاسی خودشون در داخل کشور و منطقه خاورمیانه هست…سال گذشته یه ساختمان ۲۰ طبقه مثل پلاسکو آتیش گرفت ، تازه آتشنشانان عزیز همه رو از ساختمان بیرون کرده بودند باز هم ۲۵ نفر کشته داد و کل ساختمون نابود شد!!! حالا این که یه زلزله ۷ ریشتری هست و من خودم اصلاً به امید این زالو ها نیستم….
    11    0
    • ینده افتخار داشتم که دوران خدمت سربازی در نیروی زمینی ارتش دوست داشتنی ایران (لشگر ۲۸ پیاده کردستان) خدمت کنم و در اینجا جا دارد تشکری ویژه از ارتشی های عزیز و واقعاً “مردمی” نموده و خسته نباشی بهشون بگیم..خدا قوت ارتشی….
     14     1
  3. صالحی، مدیر روابط عمومی اداره راه و شهرسازی کرمانشاه پاسخ می‌دهد.
   وی درباره تعداد کشته‌ها و مصدومین در مسکن مهر استان کرمانشاه پس از زلزله ۷.۴ ریشتری اخیر گفت:

   «تاکنون تعداد فوتی‌ها در واحدهای مسکن مهر ۲ نفر اعلام شده است «.

   وی با بیان اینکه بلافاصله پس از وقوع زلزله تمام واحدهای مسکن مهر تخلیه شدند، اظهار داشت: خوشبختانه در این واحدها و مجتمع‌های مسکن مهر شاهد ریزش به این معنا که سقف بر روی ساختنمان آوار شود، نبودیم.

   با این حال هجمه بی‌سابقه‌ای بعد از زلزله کرمانشاه در خصوص تخریب مسکن مهر سرپل ذهاب به‌وجود آمده است. اغلب روزنامه‌های اصلاح‌طلب نیز امروز با نشان دادن تصاویر تخریب رویه ساختمان‌های مسکن مهر این شهر به تسویه حساب سیاسی در این زمینه پرداختند

   طبق آخرین گزارش روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، درباره آمار جان باختگان زلزله کرمانشاه، متاسفانه ۳۱۷ نفر در شهرستان سرپل ذهاب بر اثر زلزله جان خود را از دست داده‌اند. با این اوصاف تعداد جان‌باختگان این شهرستان نشان می‌دهد که احتمالا خانه‌های فرسوده شخصی بیشترین تلفات را بر جای گذاشته است.
   17   21
   • به خدا پناه میبرم از شر مردم نادان میهنم و مسئولان بی لیاقت دروغگو و رسانه های مزدور با جیره و مواجب و بی جیره و مواجب امثال گیزمیز
    14    33
   • مهدی 20(444سابق)

    ببین اشکول
    برو خدارو شکر کن دم دستم نیستی وگرنه تو دهنت قیر میریختم یه آسفالت درست حسابی درست میکردم
    سگ تو روح اول و آخرتون
    31    22
    • سقف هم که نریخته!!!!!!!!! دیگه چی میخواین!!!!!!!!! چقد بی انصافین آخه!!!!!!!! چقد توقع آخه!!!!
     13     14
    • ادمین واقعا این کامنت رو اجازه انتشار دادی؟؟؟ باورم نمیشه
     جالبه که دوستان علاقه دارن اخبار دروغ دولت روحانی رو سریعا بپذیرن و به هرکس علیه اش صحبت کنه حمله کنن. واقعا بعد اومدن زلزله آقای جهانگیری محترم برادر دزد کار دیگه ای نداشتن جز اینکه مقصر پیدا کنن؟ اول از همه باید همه جانبه کمک رسانی کنن نه تفرقه افکنی. اصلا دولت روحانی کارش خیلی درسته
     فرمون مسکن مهر پروژه مزخرفی بوده. چیش مزخرف بوده؟ اینکه با وامهای دولتی به مردم خونه بدن یا اینکه مصالحش نامرغوب بوده و درست مهندسی ساز نشده؟؟ مسلما منظور دوستان دولت روحانی بخش اوله! یعنی اصن چرا با پول دولت به یه سری بی خانه خونه بدیم؟ برن خودشون یه فکر بکنن نه اینکه خونه ها مرغوب نبوده. وگرنه می تونستن حداقل تو این ۵ سالی که از تحویل دولت روحانی گذشته مرغوب تحویل بدن. این دوستان از بن و ریشه به کمک دولت به مردم مشکل دارن. دولت روحانی به برادر ها و بچه های خودش و وزیر وزراش اومده کمک کنه
     ضمنا
     یادمون نره مشکل الان کرمانشاه آب و غذا و چادر و … است. ولی آوار برداری ها که تموم شد شهر باید ساخته بشه. نه مثل بم که هنوزم آدمهاش مثل ۱۵ سال گذشته تو کانکس اجازه ای زندگی می کنن که تو زمستون عین فریزر میشه و تو تابستون عین زودپز!
     11     6
     • “ادمین واقعا این کامنت رو اجازه انتشار دادی؟؟؟ باورم نمیشه”
      جالبه چقد این جمله آشناست!!
      تو این دو سه روزه یه نفر از سایت غیبش زده و کلی اسم جدید دختر و پسر و فارسی و فینگیلیش ظهور کرده که جای خالی اون یه نفر رو پر کرده!
      روحانی که وضعش معلوم و مشخصه. این به کنار.
      مشکل کرمانشاه هم که الان مشخصه چیه. این هم به کنار.
      ولی این دو مورد دلیل بر صحت اقدامات غلط گذشتگانی چون احمدی نژاد نمیشود! احمدی نژادی که فقط حرف میزنه و ب همون حرفاش بدبختر از بدبختمون کرد. این آقا اگه حرفهای مگویی هم زد زمانی زد که در راستای منافع خودش بود نه زمانیکه باید. به واسطه حرفهایی که زد مردم ۸ سال قدرت رو بهش سپردن اما چی شد؟ هیچچی! خودش هم گوی سبقت رو از سایرین ربود. الان هم همون مدل گذشته رو از سر گرفته. آه از دست مردمی که از دست روحانی به احمدی نژاد پناه میبرن…
      از تفکر دو قطبی امثال شما خسته شدم. این دو قطب در واقع متضمن وجود همدیگه هستن. برای چه کسایی یقه میدرید؟؟ به خدا که اگه بشناسینشون. که اگر میشناختینشون انقدر به کسایی که درباره ریشه این مشکلات بحث میکنن نمیپریدین.
      6      7
     • کیانا خانوم از بچه های خیلی قدیمی سایت هستن
      7      5
     • خب اگر این طوره من بخاطر اشتباهم از کیانا خانوم عذرخواهی میکنم.
      1      2
     • مهدی ۲۰(۴۴۴سابق)

      اگه بخوام به یه کامنت خودم تو سایت افتخار کنم همینه
      ادمین هم چون میدونست بدون هیچ قصد سیاسی بود حرفم منتشر کرد
      یه سری مردم بیگناه مردن حالا مهم نیست مقصر خره یا گاو یا سگ گله
      الان فقط باید کمک کرد
      8      3
   • جناب شما اون عکسو دیدی همون منطقه که کلی مسکن مهر ویرون شده بود ،خیابون بغلیش ساختمون نوساز چیزی نشده بود؟برادر من اگه قیاسی می کنی دو تا مورد با شرایط یکسانو مقایسه کن، نمیشه خونه کاهگلی و سنگی رو با مسکن مهر نوساز مقایسه کنی،نمیشه حالا که ستون خونه های مردم رو با آهن جوشی و نخاله قاطی با ملات زدید دستتونم بزنید کمرتون بگید همینه که هست حالا که نریخته… امیدوارم اگر وجدانت راحته از بابت حرفایی که میزنی خدا به سرت بیاره به اندازه اونی که یه شبه خونش ویرون شده از وضع و روزگارت لذت ببری.در آخر اسمتو عوض کن بذار خدای حماقت شایدم خدای خیانت به وجدانت
    من هم به خدا پناه میبرم از شر تو و امثال تو که وجدان و غیرتتونو به صفرای حسابتون فروختید.به شماها که عوض درمون زخم هموطنتون نمک رو زخم میشید . امثال شما برید دعا کنید نه به حال این مردم که برای خودتون بلکه خدا با رحمتش باهاتون رو به رو شه نه با عدلش که اگه با عدلش باشه خسرا دو دنیا منتظرتونه
    13    9
  4. دوستان
   من و یه سری دانشجوهای علوم پزشکی داریم کمک جمع اوری میکنیم و تا بحال ۲ کامیون کمک رسانی کردیم و بچه های محلی سعی کردن مسیر رو به سمت روستاهای دور افتاده تر باز کنند با کمک نیروهای ارتش و سپاه
   مشغول جمع اوری کمک هستیم و من فردا دارم برای خرید لباس گرم میرم. اگر دوست داشتید کمکی کنید و اگر اعتماد دارید لطف میکنید اگر به شماره حساب زیر مبلغی هر چند ناچیز واریز کنید.
   باید بگم که اولویت ما رسوندن اقلام ضروریه و کمک مداوم. نه اینکه فقط هفته اول تو جو کمک کردن باشیم و بعد فراموش کنیم. هر مبلغی جمع شه خورد خورد بنا به شرایط اون روستا و نوع نیازشون خریداری میکنیم و با ماشینهایی که خودمون کرایه میکنیم میفرستیم.
   ۶۱۰۴۳۳۷۹۵۹۴۱۶۰۵۶
   سیده ثنا سیدی پور
   بانک ملت
   17   1
   • بچه هایی که دنبال یه واسط مستقیم و آشنا میگشتن بسم الله…حداقل مطمئنیم به دست خودشون میرسه تو راه غیب نمیشه!
    7    3
   • دستتون درد نکنه واقعا. ما هم داریم به یه گروه پرستاری و پزشکی که دارن میرن کرمانشاه کمک میکنیم اقلام و پول جمع کنن.
    6    2
   • مهدی 20(444سابق)

    خدا خیرت بده ثنا خانم هر کس تو هر جایگاهی که هست اگر توانش داره کمک کنه
    من امروز یه سر میرم دانشگاه ببینم خبری چیزی هست یا نه
    5    3
   • مهدی 20(444سابق)

    اتفاقا مداوم بودنش عالیه
    سعی میکنم شماره حساب به چند تا خیر بدم اینجا
    خدا پشت و پناهتون که پناه مردمید
    5    2
   • تورو خدا اگ میفرستین به سمت روستاهای شهرستان ثلاث باباجانی ام بفرستین بشدت وضعشون خرابه و تخریب صد در صد شدن
    کمترین توجهم بهشون میشه
    اونجا ک بری قشنگ افسردگی میگیری تنها کاری ک میتونی انجام بدی گریه کردن به حال و روزشونه
    هیچ امدادرسانی درحقشون نمیشه خودجوش شهرستانای اطرافشون براشون کمک میفرستن
    بیشترین نیازم لوازم گرمایشی و پتو هستش
    2    1
    • سلام دوستان ممنون از لطف و اعتماد همتون. خدا خیرتون بده
     یلدا جان، همون جور که خودتونم میدونید و میبینید شبکه های اجتماعی پر شده از ویس و عکس وگزارش از جاهای مختلف. وطیفه ما چیزی جز کمک نیست اما خودمونم میدونیم حجم فاجعه بیش از حده.
     بچه های ما کمک ها رو فقط محدود کردن به روستاهای دور افتاده چون شهرها در هر حال دیده میشن و کمک میره براشون.
     با همین کمک های کم کم کلی کار میشه کرد
     توکل به خدا و همت خودمون مردم و اینکه فراموش نکنیم زلزله دور از هیچ کدوممون نیست و نیاز به کمک مستمر هست
     یا عل
     5     0
  5. الان من تو خوابگاهم.ساعت ۱۱زلزله شد
   ساختمان چهار طبقه غوغا شد.الانم از ترس نمیتونیم بخوابیم هواهم وحشتناک سرده نمیتونیم بیرون بریم,با کلی دعوا کسایی که خواستن بردن سوله بقیه طبقه همکف
   خدا خودش رحم کنه
   5   0
  6. من دلم بیشتر برا بچه ها وزنا میسوزه تو اون شرایط غیر بهداشتی چجوری میخوان سرکنن فقطم میگن پتو وچادر آخه مگه فقط چادره پس وسایل بهداشتی چی میشه
   9   0
  7. فقط میشه گفت رو که نیست سنگ پای قزوینه.سقف نریخته.آخه گوسفند.آخه تحصیلاتت در چه حده؟؟؟اون سقفی هم که نریخته واسه این بوده که برای دزدی خودتون یونلیت کار کردین.اصلا قبول کسی نمرده.ولی خرابی چقدره.اون بدبختی که زندگیش رفته با چی الان اون خونه رو درست کنه.مشخصه با تف ساختینش.
   10   2
  8. دقت کنید دوستان.دکتر سید مصطفی نچواک ودکتر یحیی پاسدار ریاست علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه به طورمستقیم اقلام رو از شهر کرمانشاه تهیه میکنن.اینطوری مطمئنا به دست زلزله زده ها میرسه.میتونید سرچ کنید اسم این دو نفر رو
   اینم شماره کارت دریافت کمکها
   ۶۱۰۴-۳۳۷۹-۴۹۷۹-۶۹۱۴بانک ملت انجمن تغذیه کرمانشاه
   اینم شماره حساب حمیدرضا جمشیدی.فرمانده پایگاه بسیج اداره کل فنی وحرفه ای استان همدان درشهرهمدان که ازاینجا اقلام مهم رو تهیه و ارسال میکنن
   ۶۰۳۷-۹۹۷۲-۶۹۵۷-۸۴۲۴ بانک ملی
   عشقتون قبول
   1   0
  9. جناب جذاب.ما که میدونیم کی هستی ولی برو اون عکس ستونی که جای بتن خرده سفال ریختن رو ببین.حداقل ۵۰ درصد خرده سفال کار شده.اولا چرا ؟؟؟اگه فهمیدی دیگه این حرف ها رو نمیزنی.دوما باید خدا رو شکر کرد که ستون با اون وضعیت نریخته.فقط لطف خدا بوده.وگرنه حتما سقف هم پایین میومد.امان از بیفکری های جامعه
   9   3
  10. سلام
   چرا دروغ میگید خود استانداری کرمانشاه میگه فقط ۲ نفر تو مسکن مهر جان باختن اونوقت شما میگید بیشتر کشته ها از مسکن مهره .
   خدا دزدان اربعین و دزدان زلزله را لعنت کنه که دولت دزد در تاریخ ایران تو زلزله هم استفاده سیاسی میکنه . متاسفانه مردمی که به شایعات دامن میزنن
   از معاویه پرسیدند که آیا از شمشیر حضرت علی تیزتر و برنده تر هم وجود داره گفت آره همه تعجب کردند پرسیدن چیه گفت (جهل مردم )
   6   10
   • آقا جواد ایشون سهمیه شهید حساب کردن وگرنه ۲۰۰ نفر بوده نه دو نفر.خود نماینده مجلس میگه کشته ها بالای هزار نفره اون که دیگه طرفدار روحانی نیست.الان مهم چپ و راست نیست مهم مردمن که هر چقدر هم داره کمک میشه باز ی عده ناجوانمرد دارن سواستفاده میکنن ازش
    4    2
  11. سلام
   چرا دروغ میگید
   خدا دزدان اربعین و دزدان زلزله را لعنت کنه که دولت دزد در تاریخ ایران تو زلزله هم استفاده سیاسی میکنه . متاسفانه مردمی که به شایعات دامن میزنن
   از معاویه پرسیدند که آیا از شمشیر حضرت علی تیزتر و برنده تر هم وجود داره گفت آره همه تعجب کردند پرسیدن چیه گفت (جهل مردم )
   3   9
  12. دوستان، ازتون خواهش میکنم اینقد بحث چپ و راست رو نکنین ، حرص الکی نخورین ، خون خودتونم کثیف نکنین ،واقعیت مساله اینه که جامعه ی ما دیگه جامعه ی قابل اعتمادی نیست … دولت به ملت میاد ، ملت به دولت میاد … البته اینم بگما که دلیل به وجود آمدن چنین هرج و مرجی توی جامعه ی ما دولت بی قانون ماست ، تمام انسانها ذاتا و فطرتا تمایل به هرج و مرج دارن ، توی جامعه ما هم ملت وقتی میبینه قانون سفت و بازدارنده ای در هیچ موردی وجود نداره، همه حسابی از خجالت هم درمیان .
   خود من یه واحد آپارتمان خریدم ، این یارو سازنده یه بلایی سر ما آورد که بماند آخرشم کار به شکایت از مهندس ناظر کشید ، قصه اش مفصل … تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
   1   1
  13. اصلا قبول که این مسکن مهر فقط دو کشته داده شما تخریب وویرانی کاملش رو چی میگید ؟اصلا دیگه قابل استفاده هست ؟میشه بعد اواربرداری داخلش سکنی کرد ؟اینها مخروبه ای بیش نیست …وقتی به تصاویر شهرهای سوریه نگاه می کنی بعد از ۵سال جنگ می تونی یه همچین صحنه هایی از تخریب ساختمان ها ببینی ..اگه ساختمان های فرسوده ومستهلک فرو ریخته انتظاری نیست ولی ساختمان های جدید وامروزی چرا؟وجدانتون رو قاضی کنید
   4   0
 • ارسال نظر