مجله گیزمیز

وضعیت روحی نامطلوب «دختر مو بریده» آبادانی

ادمین/27
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
۱۰ نظر
 • روزنامه شهروند: «نرگس» دانش‌آموز مقطع ششم است و در دبستان گلستان آبادان تحصیل می‌کند که ماجرای کوتاه‌کردن مویش توسط معاون پرورشی مدرسه، این روزها به سرخط خبرها تبدیل شده. ماجرایی که به شکایت از معاون مدرسه و بازشدن پرونده قضائی کشیده شد. «مروارید» خواهر نرگس روند شکایت از معاون مدرسه را تشریح می‌کند.

  وضعیت روحی نامطلوب «دختر مو بریده» آبادانی

  شما چطور از ماجرا اطلاع پیدا کردید؟

  از سرکار که رسیدم خانه متوجه شدم کسی در خانه نیست و پرس‌وجوها نشان از این داشت که نرگس را برده‌اند دکتر. نرگس اسپری آسمش را در مدرسه جا گذاشته بود. بعد فهمیدم که چه اتفاقی در مدرسه برایش افتاده. روزی که موهای نرگس را کوتاه کرده بودند، از شدت استرس نفسش‌ بالا نمی‌آمد و با موهایش در دست به خانه آمده بود. ما اصالتا کُرد هستیم و در فرهنگ ما اگر زنی اشتباهی مرتکب شود یا سنگسارش می‌کنند یا موهایش را کوتاه می‌کنند. همه ما از این ماجرا شوکه شده‌ایم.

  مسئولان مدرسه براین مسأله تاکید داشتند که قبل از این ماجرا در مورد کوتاهی مو به «نرگس» تذکر داده بودند.

  نه نرگس و نه خانواده در این زمینه تذکری از مدرسه نگرفته بودند و اصلا این مسأله درست ندارد. اگر تذکری در این مورد داده می‌شد، بی‌شک بعد از این ماجرا ما هیچ‌گونه پیگیری نمی‌کردیم.

  گفته می‌شود تنها دو سانت از موهای نرگس کوتاه شده.

  موهای نرگس تا روی کمرش است و اینگونه نیست که یکی، دو سانت از آن کوتاه شده باشد بلکه معاون پرورشی موهای نرگس را از نصفه قیچی کرده است.

  واکنش مسئولان مدرسه چه بود؟

  بعد از این ماجرا مسئولان مدرسه به منزل ما آمدند و اجازه نمی‌دادند در مورد این مسأله با جایی صحبت کنیم. بارها با مدیر آموزش‌وپرورش و رئیس کلانتری و… برای گرفتن رضایت به منزل ما مراجعه کردند، از آنجایی که معاون پرورشی باردار است، مادرم کمی حساس شده و دلش به رحم آمد اما من اجازه نمی‌د‌هم رضایت بدهند، چون این خانم باید پاسخگوی کار اشتباهی که کرده‌اند، باشند. من از آموزش‌وپرورش هم پرسیدم که آیا اولیای مدرسه حق چنین کاری را دارند یا خیر؟ که گفتند بخشنامه شده است موهای دانش‌آموز حتی اگر شپش داشته باشد، بدون اجازه اولیای دانش‌آموز، نمی‌توان آن را کوتاه کرد. تنها حقی که اولیای مدرسه دارند این است که اجازه ندهند دانش‌آموز به مدرسه نیاید.

  شرایط روحی نرگس بعد از این ماجرا چطور است؟

  نرگس از لحاظ روحی ضربه خورده است و علاقه‌ای ندارد به مدرسه برود. چهار‌سال پیش نرگس از یک ساختمان چهارطبقه سقوط کرد. از آن حادثه به بعد دچار استرس عصبی شده. بعد از آن ماجرا از شدت استرس موهای نرگس سکه‌ای می‌ریخت. دو‌سال طول درمان گرفتیم و برای درمان آن به شهرهای مختلف مراجعه کردیم. به تهران، اراک، شیراز و اصفهان رفتیم. برنامه‌های زیادی را اجرا کردیم تا از استرسش کاسته شود و موهایش شروع به رشد کند. بعد از این موضوع همه ما روی موهای نرگس حساس بودیم، چون در طول درمان نرگس خیلی اذیت شد و بچه‌ها او را کچل صدا می‌زدند و همیشه از این می‌ترسید که موهایش رشد نکند. زمانی که موهایش رشد کرد، موهایش را خیلی دوست داشت.

  مسئولان آموزش‌وپرورش مدعی‌اند نامه‌ای از طرف پدر شما به آموزش‌وپرورش رسیده مبنی بر اینکه شکایتی در این مورد ندارد و از نظر آنها این پرونده مختومه است.

  من از طرف پدر و مادرم برای تنظیم شکایت اقدام کرده‌ام و هیچ‌کدام از اعضای خانواده اقدامی در راستای مختومه‌شدن پرونده نداشته‌اند و نامه‌ای از طرف پدرم با این مضمون به آموزش‌وپرورش ارایه نشده است.

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 1
  انتشار یافته : 10
  1. ای وای دلم ، وای دلم ، وای دلم ، وای…
   +
   ﻃﻔﻠﯽ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺷﺎﺩﯼ،
   ﺩﯾﺮﯾﺴﺖ ﮔﻢ ﺷﺪﻩ ﺳﺖ
   ﺑﺎ ﭼﺸﻢ ﻫﺎﯼ ﺭﻭﺷﻦ ﺑﺮﺍﻕ
   ﺑﺎ ﮔﯿﺴﻮﯾﯽ ﺑﻠﻨﺪ ﺑﻪ ﺑﺎﻻ‌ﯼ ﺁﺭﺯﻭ
   ﻫﺮ ﮐﺲ ﺍﺯﻭ ﻧﺸﺎﻧﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﻣﺎ ﺭﺍ ﮐﻨﺪ ﺧﺒﺮ
   ﺍﯾﻦ ﻫﻢ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﺎ :
   ﯾﮏ ﺳﻮ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎﺭﺱ ، ﺳﻮﯼ ﺩﮔﺮ ﺧﺰﺭ
   36   1
  2. ای خراب شده.طفلک چقد منتظر بوده موهاش دربیاد.خودتونو یک دقیقه بذارید جای اون بچه و فکر کنید
   13   0
  3. اون از علم الهدی قودقودقودا که فقط غر میزنه و به رقص دختربچه ها گیر داده بود و حالا هم هم که این سبک مغز متحجر به دو تارموی دختر بچه دبستانی گیرداده …خدا آخر عاقبت فرزندان ما رو به خیر کنه تا چند وقت دیگه فکر کنم به جنین درون رحم مادر هم گیربدهند و سونوگرافی جنین دختر رو حرام اعلام کنند…من که به دختربزرگم یاد دادم هرکی به پوشش ظاهریت گیر داد از تکنیکهای ورزشیت استفاده کن و ادبشون کن!!!!
   20   1
  4. یکی نیست به اون به اصطلاح معاون ضدپرورشی مدرسه بگه آخه گامیش اون جانوری که با تارموی بچه ای تحریک بشه رو باید موهای خودش رو کچل کرد و یه آفتابه دور گردنش انداخت و تو طویله نگهداریش کرد بلکه اونجا از حیوانات یاد بگیره که الکی تحریک نشه…
   18   0
  5. اگه این حرفا درست باشه خدا لعنت کنه اون کثافت رو.بیشعور خودت بچه تو شکمت داری.این چه کاریه آخه؟؟مثلا به بچت میخوای چی بگی؟؟؟اگه بپرسه شغلت چیه چی میخوای بگی؟؟؟بگی قیچی کردن موی همسن و سال های تو.خدا نسلتون رو از رو زمین برداره.لعنت به کارهاتون و عقاید مزخرفتون
   16   0
  6. امیدوارم خانوادش پیگیر باشن و از حقشون کوتاه نیان. گرچه بعید نیس اینقدر این بنده خداها رو توی راهرو از این اتاق به اون اتاق بفرستن تا خسته بشن و کوتاه بیان. :((
   صدمه روحی که این دختر توی این سن دیده برطرف نمیشه فقط شاید کمی کمرنگ بشه. ولی آثارش در بزرگسالی دیده میشه متاسفانه
   10   0
  7. در حق اون دختر ظلم شده،اگه خونواده نرگس مسلمونن و مرید علی(ع) باید از حق بچشون دفاع کنن،نباید در مقابل این ظالما کوتاه بیان،حالا هرکیم که بخواد وساطت کنه،باید پدرش در بیارن،البته اگه بهش لوح تقدیر ندن
   12   2
  8. تصورم این بود خانم باردار رقت قلبش بیش تر میشه کل تصوراتم به هم ریخت.
   6   0
  9. واقعا پیگیر باشند . فقط و فقط تاسسسسسسسسسسسسسسف .
   5   0
  10. آوینا/41/تهران

   موی دختران را در مدرسه با قیچی زدن قبلن ها هم انجام میشد.در دهه ۶۰ در دبستانی که خودم بودم مدیر با قیچی در حیاط زنگ تفریح می ایستاد و اگر حین بازی یک مشت دختر ۷ تا ۱۱ ساله مویه سرشان از زیر مقنعه خارج میشد با خشم وحشتناکی جلویه همه موی جلویه سرش را از ته قیچی میزد.چقدر بچه ها میترسیدند و گریه میکردند.در راهنمایی هم ناظمی داشتیم که این کار را میکرد.تصور میکردم دیگر این اعمال در مدارس انجام نمیشود.کاش هرگز در ایران دختر متولد نشده بودیم.کاش ایران جایه بهتری بود برای زیستن.
   3   0
 • ارسال نظر