مجله گیزمیز

پایان امپراطوری «عادل» با ۹۰ نزدیک است؟

ادمین/27
۱ آبان ۱۳۹۷
۶ نظر
 •  

   

   

  شبکه ۳ از معدود شبکه های سیما است که هنوز هم به واسطه برنامه های قدیمی و مجریان محبوب، بیننده خوبی دارد و در روزگار طوفان شبکه های ماهواره ای و اینترنتی و حق انتخاب فوق العاده مخاطب برای تماشای  برنامه های تلویزیونی فارسی زبان، بیننده را سر ساعات خاص پای جعبه سیاه می کشاند. ناگفته پیداست که برنامه ورزشی ۹۰ به مجری گردی عادل خان فردوسی پور، از این استثناها به شمار می رود. برنامه ای که ۲۰ سال است هم چنان در فهرست محبوب ترین برنامه های تلویزیونی بوده و سال به سال به شمار مخاطبانش افزوده می شود.

  برنامه ای که تلاش می کند روزگار فوتبالی ایران را با همه فراز و نشیب هایش، آن طور که جریان دارد به تصویر بکشد و لابلای آن نیز، جامعه شناسی خودمانی سلبریتی دوست داشتنی فوتبالی ما که اتفاقا دست به ترجمه خوبی هم دارد، مزید بر  علت می شود تا جامعه، روزگار فوتبالی را با همه متن و حاشیه دنبال کند. اما گویا موفقیت های جنجالی ۹۰، به مذاق برخی از مدیران فعلی خوش نمی آید. دوشنبه هفته پیش شاهد عدم پخش برنامه ۹۰ بودیم که شایعات مبنی بر  اختلاف عادل به عنوان تهیه کننده با مدیران شبکه ۳ را تقویت کرد و میلیون ها بیننده تلویزیونی، بدون ۹۰ به تختخواب رفتند.  موضوعی که مسبوق به سابقه نبود.

   

   

  تصویر ایندکس برنامه ۹۰ در روز پیروزی ایران در برابر بولیوی

   

   

  این اتفاق از نظر بسیاری از رسانه‌ها مهر اثباتی بود بر تمام زمزمه‌هایی که درباره اختلافات عادل فردوسی‌پور با مدیران شبکه ٣ در هفته‌های اخیر سر زبان‌ها افتاده بود. گفته اند از فردای روزی که علی فروغی به مدیریت شبکه ٣ رسید، زمزمه‌ها درباره اختلافات  او با عادل فردوسی‌پور رسانه‌ای شد. آن روزها گفته می‌شد مدیر جدید شبکه٣ علاقه چندانی به همکاری با مجریان سلبریتی از جمله عادل فردوسی‌پور ندارد. اما فروغی بعدها از رابطه خوبش با فردوسی‌پور گفت و حتی یک‌بار نیز به صراحت عنوان کرد که از همکاری با چهره‌های مطرح استقبال می‌کند، اما در نهایت این هفته نود از کنداکتور پخش بیرون ماند.

   

  عادل فردوسی پور

  بروز اختلافاتی میان فردوسی‌پور و مدیران سیما اکنون رنگ و لعابی شفاف تر پیدا کرده است. اختلافاتی که بیشتر ناظر بر دامنه اختیارات مجری برنامه نود است و به‌اصطلاح قصد محدود کردن دامنه اختیارات عادل فردوسی‌پور محبوب را دنبال می‌کند که به اتکای همین محبوبیتش در تمام سال‌های اخیر برنامه‌اش را با استقلالی بیش از تمام برنامه‌های دیگر و تقریبا به دور از دامنه نفوذ مدیران شبکه روی آنتن برده است.

  با این‌که رسانه‌ها در این زمینه به علی فروغی اشاره می‌کنند و اختلاف او با عادل را دلیل درگیری اخیر می‌دانند، اما مروری گذرا بر موضع‌گیری‌های مدیران سیما نشان از اختلاف نظری دیرپاتر دارد. به‌عنوان مثال می‌شود به گفته‌های مرتضی میرباقری معاون سیما اشاره کرد که قبلا به یکی از سایت ها گفته بود که به نظرم دوستانی که سلبریتی می‌شوند احساس می‌کنند در هر زمینه دستی دارند. برنامه‌های تخصصی هم تجربه و هم شناسنامه لازم دارد اما گاهی دوستان تابع احساسات می‌شوند.»

  میرباقری این صحبت‌ها را ماه‌ها پیش از انتصاب علی فروغی به مدیریت شبکه ٣ کرده بود. برنامه نود این هفته در شرایطی روی آنتن نرفت که پیشتر در عمر ٢٠ساله این برنامه در روزهایی به مراتب شلوغ‌تر و با کنداکتورهایی به‌مراتب مهمتر نیز به جایگاه این برنامه خدشه‌ای وارد نشده بود، آن‌هم در شرایطی که مجری و تهیه‌کننده نود چند روز پیش از این اتفاق اعلام کرده بود که برنامه‌اش را بسته و تمام آیتم‌هایش را آماده کرده و منتظر دوشنبه است تا نودی دیگر را اجرا کند.

  دوشنبه شب این هفته بهانه دور ماندن نود از آنتن بازی انگلیس و اسپانیا عنوان شد. بازی نه‌چندان مهمی از یک لیگ تازه راه‌افتاده و البته نه‌چندان مهم که می‌توانست از شبکه ورزش هم پخش شود و اتفاقی نیفتد. اما این اتفاق نیفتاد و آن بازی جایگزین نود شد تا حواشی این ماجرا ابعاد عظیمی پیدا کند.

   

  توضیحات عادل فردوسی پور درباره عدم پخش برنامه ۹۰

   

   

   

  برنامه این اتفاق در حالی رخ داد که حتی اگر اجباری بر پخش آن بازی هم بود می‌شد نود را بعد از اتمام بازی، حوالی نیمه‌شب پخش کرد. به‌هرحال نودی‌ها با پخش نیمه‌شبی بیگانه نیستند و همین دو هفته پیش هم بعد از بازی‌های آسیایی استقلال و پرسپولیس این برنامه در همین ساعت پخش شده بود. روزهای جشنواره هر سال را هم یادمان نرفته که همواره نود بعد از برنامه هفت ویژه جشنواره و در همان حوالی نیمه‌شب روی آنتن رفته است.

  شنیده می‌شود مدیران تلویزیون برای جلوگیری از بازتاب‌های غیرقابل کنترل و عکس‌العمل‌های مخاطبان تصمیم گرفته‌اند چنین وانمود کنند که پخش لیگ اروپا برای شبکه مهم بوده و بنابراین تمام برنامه‌های کنداکتور بعد از اخبار ساعت ٢٢ شبکه را حذف کرده‌اند و به پخش این بازی‌ها روی آورده‌اند. این اتفاق روز شنبه برای برنامه سینمایی کیوسک رخ داد و روز یکشنبه نیز متن و حاشیه پخش نشد. بعد از حذف نود، در آخرین ساعات دیروز گفته می‌شد که قرار نیست مسابقه هفت در سه هم روی آنتن برود.

  حالا دیگر عادل فردوسی‌پور آن جایگاه قدرقدرتی خود را  تا حدودی در شبکه ۳ از دست داده است و به نظر می رسد اگر وضع به همین منوال پیش برود، ساخت یک برنامه اینترنتی فوتبالی، دور از ذهن نباشد. او حالا به روزهایی فکر می‌کند که پورمحمدی در صندلی مدیریت شبکه مثل کوه پشتش ایستاده بود و مقابل انواع و اقسام انتقادات از عادل و برنامه نود حمایت می‌کرد. امروز اما آن روزها دور شده‌اند و عادل هم بدل شده به یکی از چند برنامه‌ساز محبوب شبکه که می‌شود ازش انتقاد کرد و حتی برنامه‌اش را هم از کنداکتور بیرون کشید. هواداران عادل و نود اما نگرانند اوضاع از این هم بدتر شود. آیا این اتفاق رخ خواهد داد؟ باید منتظر ماند و دید تا در هفته های آینده این تراژدی چه فرجامی خواهد داشت.

  به نظر شما تراژدی عادل و شبکه ۳ چه فرجامی خواهد داشت؟

   

   

 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 6
  1. ههههههههه.مطمنمم خیلی از مردم و جوانان بیشتر از اینکه به فکر پایان امپراطوری عادل باشند به فکر پایان امپراطوری یکی دیگه باشن!! ای بابا نود یه زمانی فاز میداد.الان دیگ آنقدر رسانه زیاد شده نود حالی نمیده.مثلا طرف گلهای فوتبال و اورپا را آنلاین و سریع میبینه.تحلیهای ورزشی از بهترین کارشنان را میخونه. فک نمیکنم آنقدری که رسانه ها در مورد عادل میگن خود عادل هم مهم باشه.مهم الان وضعیت معیشته و خیلی چیزهای دیگ.خیلی .وقته دیگ سانسور و لابی بازی و حقه بازی تو ثدا و سیما روشن شده و الان به قول آای به اصلاح ریسجمهور روحانی مردم ایران به رسانه های خارجی دیگه بیشتر اطمینان دارند!!!!!!
   24   22
  2. علی 31 اهواز

   کسی که علاقمند به فوتبال و حواشی ان باشه صددرصد از پخش نشدن برنامه نود ناراحت میشه چون تنها برنامه ای هست که چندین ساله طرفدار خاص خودش داره اگه برنامه نود اعتبار داره فقط و فقط به خاطر عادل فردوسی پور هست شما برنامه های مشابه فوتبالی دیگه رو ببین وقتی بازیگر میشه مجری فوتبال جذابیتی نداره اون برنامه
   7   0
  3. شاید میخوان بزارشن رئیس فدراسیون
   قبل ۲۰۰۶ قبولش داشتم ولی دیگه نه خیلی ماموزه و رنگ عوض میکنه
   خداحافظ برانکو را یادتون میاد! شاید اگر برانکو نرفته بود این همه تیم ملی مشکل نداشتیم
   چه ژستی برای فوتبال تهاجمی و خوب بازی کردن می گرفت! با وضع حالاش مقایسه کنید
   اوج چسبیدن به میز را می بینید
   2   5
  4. قطعاً این اتفاق که یک نفر از راه برسه و بشه مسول و یک برنامه با این همه سال سابقه رو بدون دلیل منطقی بخاد حذف کنه قطعا غیر قابل قبول و فقط تو ایران شاید پیش بیاد اما نمیشه این رو هم نادیده گرفت که برنامه نود دیگه مثل سابق عادلانه نیستش و فردوسی پور خیلی جاها سلیقه ای رفتار میکنه و گزینشی و خیلی وقتها هم ترجیح میده اختلاف بندازه تو ارتباطات مستقیمی که با مهموناش که حضور و یا تلفنی شرکت میکنن تا همچنان بیننده جذب کنه شده مثل مناظره ها که یک سری حرفها زده میشه تا مردم و گول بزنن و رای جمع کنن.
   1   1
  5. این حکومت هررسانه و هرکسی رو که حرف حق بزنه به همین راحتی از دور خارج میکنه و ما مردم احمقم که همینجوری ساکت و خفه موندیم
   8   0
  6. خیلی ساله نمیتونم ببینمش.ساعتش خیلی بده.ولی نبودنش باعث میشه بازم هر غلطی کردن پشت پرده بمونه و کسی چیزی نفهمه.خیلیا از ترس فاش شدن تو ۹۰ جرات انجام ی سری کارا رو ندارن
   10   0
 • ارسال نظر