مجله گیزمیز

پای حرفِ “دختران مجرد”

ادمین/27
۱۹ دی ۱۳۹۵
۳۷ نظر
 • پای حرفِ "دختران مجرد"

   

  دختران مجرد  فلان دختر همسایه ما مجرد است. فکر می‌کنم ۳۳ سالش باشد. مادرم دائم غصه می‌خورد برایش. اصلا چرا از او بگویم. همین مریم دوستِ خودم؛ درست است که ۲۹ سال دارد اما خیلی وقت‌ها سرِ همین مجرد بودنش از این و آن حرف می‌شنود. هی همه می‌گویند ازدواج کن؛ از فامیل بگیر تا خواهر خودش. چه جوابی باید بدهد؟ بگوید به شما مربوط نیست که ازدواج نکرده‌ام یا بگوید کو شوهر؟ اصلا همین خودِ من. شما هیچ می‌دانید روزی چندمرتبه حسرت می‌خورم که چرا جایِ زنان متاهلی نیستم که فشارهای منِ فوق‌لیسانس‌دار را ندارند؟

   


   


  سال گذشته بود که آمار یک میلیونی  تجرد قطعی در کشور صدای خیلی‌ها را درآورد. تجردِ قطعی یعنی شرایطی که فرد از سن ازدواج کاملا گذشته باشد و این یعنی خانواده در خطر است.

  اما فقط همین یک و نیم میلیون نفر مجرد نیستند که چشم‌های نگران را به سمت آمارهای ازدواج خیره کرده باشند. براساس آمارهای قدیمی‌تر سازمان ثبت احوال، در حال حاضر نزدیک به ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر در سنین بالا هنوز ازدواج نکرده‌اند.

  سهم زنان و مردان در این داستان هرچند برابر نیست اما زیاد هم فاصله‌ای ندارد.
   
  هرچند که بنابرآمارهای رسمی زنان مجرد در سنِ ازدواج تعدادشان بیش‌تر است و همین هم یکی از دلایل مجرد ماندن دختران نامیده شده، اما پژوهشی اخیرا این مسئله را رد می‌کند که تعداد بیش‌تر متولدین زن مانعی بر ازدواج آن‌هاست.

  براساس آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی فرضیه کم بودن تعداد پسران در مقابل دختران به‌کلی رد می‌شود.

  پژوهش‌گر پژوهش مجلس اسلامی به استناد به سرشماری اعلام کرده که تعدادِ پسران هرگز ازدواج‌نکرده که بین ۱۵ تا ۳۴ سال سن دارند از دختران بیش‌تر است.

  بنابر این پژوهش دلیل ازدواج نکردن دختران به مسائل فرهنگی برمی‌گردد؛ یعنی مردان با زنانی کوچک‌تر از خودشان ازدواج می‌کنند؛ مثلا یک پسر متولد ۶۵ ترجیح می‌دهد با دختری که متولد ۷۰ است ازدواج کند و نه یک دخترِ متولد ۶۷ یا ۶۸٫

  اما اگر قرار باشد پژوهش‌ها و آمارهای رسمی و غیررسمی را کنار بگذاریم، خود دختران و زنان درباره دلایل ازدواج نکردنشان و شرایط اجتماعی حاکم حرف‌های مهم‌تری دارند.
   

   


   

  در ادامه چند نفر از آن‌ها در گفتگو با فرارو از دوران مجردی و دلایل ازدواج نکردنشان می‌گویند.

   تا زمانی که مجردی حتما عیب و ایرادی داری!
  مهسا ۲۹ سال دارد. او خیلی صریح به سئوال‌ها جواب می‌دهد.

  او درباره دلایل ازدواج نکردنش می‌گوید "تا الان کسی که هم کفو من باشد و با معیارهایم بخورد سر راهم قرار نگرفته. دلیل دیگر این است که الان پسرها ترسِ از ازدواج دارند. همین باعث میشه جلو نیایند یا وقتی میایند خیلی جدی نباشند".

  او ادامه می‌دهد: "پسرها اکثرا به روابط مجازی و دوستی بسنده می‌کنند و از طرف دیگر از هزینه‌ها و مخارج زندگی مشترک هم نمی‌شود چشم‌پوشی کرد".

  به گفته مهسا بهترین سن ازدواج از ۲۰ تا ۲۵ سالگی هست و در بهترین حالت در قالب ازدواج دانشجویی.

  او در ادامه درباره ترس‌هایش از آینده و چگونگی ازدواجش گفت: همیشه یک دوراهی هست. ازدواج سنتی برای من پر از ترس و دلهره بوده و از همه مهم‌تر این‌که نکند او خودش تو رو انتخاب نکرده و بلکه تو را برایش انتخاب کرده‌اند! راه دیگر این است که خودت با کسی آشنا شوی که ممکن است آن طرف در خط ازدواج نباشد که در دو حالت تو بی‌اعتماد خواهی شد.

  مهسا همچنین درباره تفاوت نگاه خانواده‌ها به ازدواج نکردن دختر یا پسرشان می‌گوید: من به شخصه بین دور و بری‌هایم می‌بینم که خانواده‌ها به پسرانشان میگویند که دیر ازدواج کن یا خودت را فعلا در سختی ازدواج نینداز. ولی در مورد دختر برعکس هست؛ دخترا شدیدا تحت فشار خانواده و جامعه هستند. خصوصا با هر بار شنیدنِ خبرِ ازدواج دختران همسن‌وسالت و یا پیشنهادات دوست و فامیل برای معرفی پسر.

  مهسا معتقد است طنزهایی که برای دخترها درمورد ازدواج‌نکردنشان می‌سازند و این‌که مثلا دخترها آویزان پسرها هستند درواقع ناشی از همین واقعیت دردناک است چون دخترها به دلیل فشارها تمام تلاششان را می‌کنند تا با پسری آشنا شوند و او را برای ازدواج قانع کنند.

  او در پاسخ به این سئوال که "به نظرت مجرد ماندن بالاتر از سنی که جامعه و خانواده تعیین کرده‌اند چه مشکلاتی به دنبال دارد گفت: اساسی‌ترین مشکل تجرد عدم برآورده‌شدن نیاهای جنسی‌است که بالطبع مشکلات روحی و روانی ایجاد می‌کند.

  او ادامه داد: مشکل دیگه تجرد دخترا نگاه اطرافیان است. گویا تو عیب و نقصی داری و تا زمانی‌که ازدواج نکنی به حساب آورده نمی‌شوی؛ هرچقدر هم که خودت را با تحصیل و کار و… قوی کرده‌ باشی.

  دلم می‌خواهد مادر شوم
  مریم از مهسا سنش بیش‌تر است. او دلش از شرایط اجتماعی که باعث شده تا حالا ازدواج نکند پر است و می‌گوید: من چیز خاصی از زندگی نخواسته‌ام به‌جز داشتن آرامش کنار یک همسر که تا الان این اتفاق نیفتاده است. 

  مریم که سال‌هاست در یک شکرت معتبر مشغول به‌کار است معتقد است از سن او گذشته اما بهترین سن ازدواج ۲۵ تا ۳۰ سالگی است و او که حالا ۳۳ سال سن دارد تنها دو سال دیگر وقت دارد و هرسال اشتیاقش کم‌تر می‌شود.

  او درباره حس مادری‌ای می‌گوید: من یک دخترم و همیشه تشنه چشیدن حس مادری هستم. دوست دارم زندگی مستقلی کنار مردِ زندگیم داشته باشم تا همه عشق و خواستنی که در این سال‌ها انباشن شده‌اند رو نثارش کنم. اما انگار قرار است همه این حسرت‌ها بر دلم بماند.

  مریم درباره تبعات منفی مجرد ماندن در سنین بالا هم گفت: مجرد ماندن بالاتر از سنی، حرف به دنبال دارد و بعد تنهایی. خیلی وقت‌ها باید سرکوفت اطرافیان را تحمل کنی و همیشه محرومیت از نداشتن فرزند را حس کنی. جز این‌ها خیلی‌ها ممکن است رویت عیب بگذارند… . 

  او همچنین ادامه می‌دهد: ترس از آینده از همه این‌ها هم بدتر است؛ از سنی به بعد دیگر پشتوانه پدر و مادر را هم نداری و خودت می مانی و حرفِ دیگران. 

  فعلا از مجرد بودنم راضی‌ام!
  سعیده با اینکه به قول خودش ۳۱ سال را پشت سر می‌گذارد اما معتقد است برای ازدواج هیچ عجله‌ای نیست.او می‌گوید اصلا از این‌که تا به ‌حال ازدواج نکرده ناراحت نیست.

  سعیده دلایل این حرفش را چنین شرح می‌دهد: اول اینکه فکر می‌کنم هنوز به بلوغ و خودشناسی نرسیده‌ام؛ بنابراین اگر قصد ازدواج هم داشته باشم نمی‌توانم همسر مناسبی برای خودم انتخاب کنم.

  پدر و مادر سعیده تهران نیستند و او پس از این‌که دوران کارشناسی‌اش تمام شده از خانواده جدا شده و در این شهر تنها زندگی می‌کند. او درباره تنها زندگی‌کردنش می‌گوید: کاملا آرامش دارم. برای همین تا الان ضرورتی برای ازدواج حس نکردم.

  او اما معتقد است دخترانی که مانند او فکر کنند در جامعه کم هستند و همه از این‌که ۳۰ سالشان شده و مجرد مانده‌اند ناراحت‌اند و نگرانِ این‌که هیچ‌وقتِ دیگران نتوانند ازدواج کنند. اما من فر می‌کنم ما اصلا چیزی به اسمِ ازدواجِ دیر نداریم و فقط ازدواج زود داریم؛ یعنی طرف زودتر از موعد لازم ازدواج کند.

  سعیده می‌گوید جدا از خانواده زندگی‌کردن تاثیر زیادی روی دیدگاهش داشته چون این طرز زندگی باعث می‌شود هدف‌های بیشتری برای خودت داشته باشی.

  با این‌حال او معتقد است به طور کلی ازدواج نکردن ترسناک است و همراه با حسرت؛ چون تنها بودن هر آدمی را می‌ترساند.

  مشکل از پسرهاست!
  ریحانه دختر دیگری است که با او گفتگو کردیم. او که ۲۸ سال دارد می‌گوید نگرانی‌اش از این است که سنش هر روز بالاتر می‌رود و نمی‌داند که فرد مورد نظر پیدا می‌شود یا نه. 

  دوست داشتن، هم طبقه بودن و هم‌فکر بودن اولویت‌های اول برای ازدواج کردن ریحانه است که هنوز به دست نیامده.

  او در این باره تاکید می‌کند: این مشکل من نیست، فک می‌کنم خیلی از دخترها چنین شرایطی دارند.

  او همین‌طور در پاسخ به این سئوال که به نظرت فضای آشنایی سالمِ دختر و پسر برای ازدواج وجود دارد می‌گوید: فضای آشنا شدن هست؛ چون دخترهای ما به دانشگاه و جامعه و بازار کار آمده‌اند و از همه مهم‌تر فضای مجازی خودش فضای خوبی است.

  به گفته ریحانه عمده مشکل به پسران ایرانی برمی‌گردد، به اعتقاد او آن‌ها اغلب توانایی مهارتی و عقلانی کم‌تری از دخترها دارند و از پس زندگی برنمی‌آیند و همین باعث شده تا بترسند.

  به گفته ریحانه که لیسانس علوم اجتماعی دارد و در بازار کار هم نیست، به جز این، تشکیل خانواده ارزش واقعی خودش از دست داده و جایش را به تنوع و راحت‌طلبی و خوش‌گذارنی داده.

  به نظر من این روحیات پسرها به‌خاطر تفکر مردسالارانه مادران ماست که با تفکر مردسالارانه سنتی پسرانشان را تربیت کرده‌اند در حالی که جامعه مدرن شده.

  ریحانه  تعداد بالای دختران مجرد را اینگونه تحلیل می‌کند: خیلی از دخترها مثلِ من حاضر نیستند به‌دلیل سن و سال زیاد یا فشار تن به هر ازدواجی وبا هرکسی بدهند به همین خاطر دختران مجرد زیادند.

  او ادامه داد: البته خیلی‌ها را هم می‌شناسم که چون از آینده می‌ترسند، مثلا این کهه در سن بالا بچه‌دار شوند، تن به هر ازدواجی داده و البته شکست هم خورده‌اند.

  ریحانه درباره فشارهایی که از جانب خانواده و جامعه رویش هست هم می‌گوید: خانواده و مردم خیلی فشار میاورند چون هنوز هم هویت زن را با تشکیل خاتواده و بچه‌دار شدن تعریف میکنند؛ یک زن شاغل هم که باشد، استاد دانشگاه هم که باشد و حتی خودش خوشحال باشد باز هم می‌گویند: آخی… فلانی ازدواج نکرده! و هر بار او را می‌بینند از موفقیت‌های شغلی و تحصیلی‌اش نمیپرسند، بلکه میپرسند ازدواج کردی؟!

  این کارشناس علوم اجتماعی همچنین معتقد است این صداوسیما بود که در ذهن مردم جا انداخت که اولا پسرها از دخترها کم‌ترند و دوما دخترها همه به دنبال شوهرند.

  عیب‌زدایی از تجرد دختران
  دنیای مجرد ماندن دختران و مشکلات آن‌ها بود که سال گذشته طرحِ "عیب‌زدایی از تجرد دختران" را توسط معاونت امور زنان و خانواده دولت مطرح کرد. اسفند ۹۴ بود که معاون این بخش گفت سن زیستی دختران ۳۵ سالهِ امروز مانند دخترانِ ۲۰ سالهِ ۵۰ سال قبل است.

  شهیندخت مولاوردی گفته که بنابر بررسی‌های صورت‌گرفته روی خانواده ایرانی، خانواده با چالش تاخیر در ازدواج، افزایش سن ازدواج و درنتیجه تجرد زیستی روبروست. 

  همین شد که طرح "عیب‌زدایی از تجرد دختران" رسانه‌ای شد که البته تا به حال خبری هم از آن نشده. با این‌حال این طرح مخالفان زیادی هم داشت. بسیاری معتقد بودند این به معنای عادی‌سازی تجرد در جامعه است.

  با این حال چیزی از رشد تجرد زنان کم در این سال‌ها کم نشده‌است؛ اگر در سال ۴۵ در مجموع ۱٫۶ درصد مردها زیست مجردانه داشتند در سال ۸۵ تجرد زنان ۱٫۸ درصد بوده‌است که قطعا تا امروز بیش‌تر هم شده‌است.

  این موضوع بعضا به رسانه‌های خارجی هم رسیده است. چندی‌پیش لس‌آنجلس تایم هم در گزارشی گفته بود ۳ میلیون زن تحصیل‌کرده بالای ۳۰ سال در ایران مجرد مانده‌اند.

  جامعه‌شناسان در تحلیل این مسئله اما معتقدند که جامعه نیز در دهه‌های اخیر اصراری بر ازدواج زودهنگام دختران نداشته. به گفته نیره توکلی امروز استقلال دختران حتی در خانواده‌های سنتی-مذهبی نیز پذیرفته‌تر است، هرچند سخت.

  با این‌حال کارشناسان می‌گویند اگر وضعیت ازدواج و تجرد زنان در جامعه به همین‌شکل باقی بماند جامعه با خطر تجدید نسل مواجه خواهد شد و در آینده‌ای نه چندان دور بدل به کشوری سالمند می‌شود.

  آن‌ها می‌گویند ازدواج نکردن دختران ایران نیازمند چیده شدن همه قطعات پازل است؛ پذیرفتن تغییرات اجتماعی، کاهش فشار اقتصادی بر مردان، تغییر نگاه به جنسیت و غیره از راه‌حل‌هایی است که به زعم متخصصان البته در درازمدت جواب خواهد داد.

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 37
  1. ماها بچه های شعار” هر که دندان دهد نان دهد” هستیم غافل از اینکه نان تنها نیاز زندگی نیست
   امنیت شغلی، ارامش، مسکن، عزت، ازدواج و اولین های سلسله مراتب مازلو همراه دندان تامین نمیشه
   16   1
  2. جامعه ایران همین یه دونه مشکلو داره
   ازدواج دخترا
   اگه زودتر ازدواج کنن برن سر خونه زندگیشون کللللللل مشکلات این مملکت به خودی خود حل میشه
   به همین سادگی به همین خوشمزگی خخخخ
   11   5
  3. این مشکل برای نسل دهه ۶۰ و کمی هم ۷۰ هستش.خب تقریبا هم طبیعیه که انواع و اقسام مشکلات رو داشته باشن.وقتی همه چیزمون مشکل داره اینم یکی از اوناست.بیکاری-اختلاف تعداد دختر و پسر – هزینه های بالای زندگی همه و همه باعث میشه کسی سمت ازدواج نره.بدتر اینکه خیلی از اونایی هم که میره بعد ی مدت زندگیشون خراب میشه.وقتی خرج ی عروسی تو تهران هیچی نباشه باید ۲۰ میلیون خرج کنی خب چطوری باید انتظار داشت که طرف دل به ازدواج بده.حالا شما انواع مشکلات فرهنگی و تغییرات فکری تو این زمونه رو هم بهش اضافه کنید.ایشالله واسه دهه ۸۰ و ۹۰ که بزرگ بشن این مشکلات درست شده.
   7   3
  4. من که دیشب دلم گرفته بود و نفرین کردم هر کسی رو که با حرفاش باعث میشه یه دختر تن به ازدواج شتابزده بده، حرفایی مثل اینکه چرا ازدواج نمیکنی؟ خواستگار داری؟ زود باش داره دیر میشه.
   شاید فکر کنی این حرف کوچیک من مگه میتونه تاثیری هم داشته باشه؟ اما باید بگم آره تاثیر بدی داره چون تو تنها کسی نیستی که داری این حرفو به اون دختر میزنی
   مراقب کلماتمون باشیم.
   25   0
  5. تضادهای عجیب در فرهنگ ما رخ داده است. کسانی رو میشناسم که یک شب بدون سریالهای جم نمیخوابن دوره قران و دعای ندبشون براهه. طرف ساقی مشروبه میگی کجایی میگه پیاده روی اربعین تو کربلا هستم. مسول بسیجه مسجد محله است گیر داده به دخترخاله رفقیم که از دخترای آلامد تهرونی که اومده خونه رفیقم مهمونی و این بابا شده خواستگار پروپا قرص. اسم بچه ها دو قسمتی شده یکیش مدهبی یکی غربی، هدیه زهرا ، رزا سادات و به فراخور موقعیت از قسمت مورد نظر استفاده میکنن. خیلی از دخترا تحیصلاتشون بالا است و ازادیهای یک زن مدرن و آزاد رو شبیه غرب طلب میکنن ولی از طرفی از سنتها و مهریه و .. نمیگذرن. پسرا میخوان خانمهاشون امروزی و شیک و با کلاس باشن ولی شبیه مثلا مادراشون و نسلهای قبل تابع مطلق مرد. این تضاد و نداشتن فلسفه مشخص تو زندگی حتی تو رانندگی هم دیده میشه. خیلیها از همه توقع رعایت قوانین رو دارن و مثلا به یک نفر که دوبله پارک کرده بد و بیراه میگن و اونو بی فرهنگ میدونن ولی خودشون هم دوبله پارک میکنن. به نظر من تا این دوران گذار طی نشه خیلی از مشکلات از جمله ازدواج لاینحل باقی خواهد موند.
   43   0
  6. خداییش هم معضل بزرگی هست این قضیه
   عوامل زیادی از دولت گرفته تا جامعه و خانواده ها و خود افراد چه دختر و چه پسر دست به دست هم دادند و حال روزمون اینی شده که مشاهده میکنید
   11   0
  7. باز از این تیتر ها زدین… حالم از ایران ایرانی بودنم بهم میخوره خوب اگه واقعا کسی با مجردی حال میکنه کلی کار واسه انجام داره چه اشکالیه مجرد باشه حرف دیگرانم براش اهمیت نداره این دخترا خیلی کم پیدا میشن .. تنها راهش از ایران رفتنه
   9   3
  8. فتانه/28/تهران

   خدایا همه جوونارو عاقبت به خیر کن.
   16   0
  9. فتانه/28/تهران

   خداوند مرد را آفرید

   به زن ها قول داد که مرد ایده آل

   را میتوان در هر ” گوشه ” زمین پیدا کرد

   و زمین را ” گرد ” آفرید که گوشه نداشته باشه ! خخخخخخ
   20   0
  10. فتـــــــــــــــا

   یکی از عوامل هم والدین هستند دوست من الان ۷ ساله بای پسری میخواد ازدواج کنه واقعا هم همدیگه رو دوست دارن اما مادرش نمیزاره میگه پسره فقیرترازماست میخواد بیاد ارث ماروببره وبراماهم چنین دامادی افت داره….دلایل مسخره
   10   0
  11. عجـــــــب!!!
   چه موجی راه افتاده برای خانمهای مجرد! خب معلومه همین کار، خودش باعث حساسیت بیشتر این موضوع میشه.
   خیلی بده که خانمهای مجرّد همه ی آرامش و عشق و احساسات خوب رو فقط در ازدواج می بینن.
   من اصلا نمیخوام بگم که ازدواج بَده. نه! ولی همه چیز هم در ازدواج خلاصه نمیشه.
   تو این مقاله خانوما چندین بار حرف از “تنهایی” و “ترس از آینده” زدن. اینا فقط تو ذهن ما هستن. چه تضمینی وجود داره که بعد از ازدواج تنها نباشید. درسته که مرد و زن جسماً کنار هم هستن ولی اون چیزی که تنهایی و ترس رو برطرف میکنه و به شخص امنیت میده، همراهی روحی و روانی در کنار وجود فیزیکی هست.
   دختر خانمی که از آینده میترسی، بجای اینکه از الان دست رو دست بزاری و بنشینی غصه ی ترس از تنهاییت در آینده رو بخوری، بجای نگرانی از اینکه تا کی قراره مجرد بمونی و آیا بالاخره کسی میاد آینده ت رو بسازه یا نه! ، خودت بفکر ساختن آینده ت باش. خودت، خودتو بساز. از نظر جسمی و روحی روی خودت کار کن. از نظر مالی، آینده ت رو تأمین کن. در این صورت مطمئن باش که چه مجرد باشی و چه متأهل، دیگه هیچ ترسی از آینده و از تنهایی نخواهی داشت.
   آخه چرا یه خانم بخاطر خلاصی از حرف بقیه و بخاطر فشار جامعه و خانواده، همش باید نگران بالا رفتن سنش باشه و تن به ازدواج بده؟ و چرا این نگرانی انقدر باید مشهود باشه، که جنس زن رو مضحکه ی جنس مخالف (یا حتی همجنس) بکنه؟
   این یک قسمت از حرفهای ریحانه در متن بالاست:
   ” یک زن شاغل هم که باشد، استاد دانشگاه هم که باشد و حتی خودش خوشحال باشد باز هم می‌گویند: آخی… فلانی ازدواج نکرده! و هر بار او را می‌بینند از موفقیت‌های شغلی و تحصیلی‌اش نمیپرسند، بلکه میپرسند ازدواج کردی؟! ”
   تا حالا به این فکر کردید که اون کسی که اینجوری میگه، کیه؟؟؟؟ اون منم! شمایی که الان داری این صفحه رو میخونی! اطرافیان من و شما هستن! (اونی که میگه: “آخی فلانی ازدواج نکرده” از فضا که نیومده! از خارج از کشورم نیومده! همینجاست! خودمونیم متأسفانه. جالب اینجاست که این نوع برخوردهای زشت، بیشتر از سمت خودِ خانوماست! )
   بیاین رو خودمون و ذهنیتهای اشتباهمون کار کنیم.
   بیاین باور کنیم که اگر کسی سنش بالا میره و امکان ازدواج براش مهیا نمیشه، یه موجود ناقص بدبخت و بیمار و درمونده و بی ارزش نیست که لایق دلسوزی باشه! (خانومای عزیز! تو رو خدا بیاین بیشتر به جنس خودمون احترام بزاریم)
   باور کنید که ارزش هیچکسی رو همسرش تعیین نمیکنه! ارزش هر کسی به شخصیت، به رشد آگاهی و به ذهنیتها و اعتقادات صحیح خودِ شخص بستگی داره.
   22   2
   • تورج-33-تهران

    خانم گل مریم 😆
    یادمه چند سال قبل با شما تو یک پستی راجب صیغه و اینا حرف میزدیم . که من میگفتم تحت هر شرایط کار درستی نیستو شما در جواب میفرمودین که برا ی خانم سخته که تنهایی تو جامعه زندگی کنه و مرد بالا سرش نباشه و الی آخر . جزئیات دقیقش یادم نیست . ولی فکر کنم محتوای بحثمون این شکلی بود ! 🙄
    حالا برام جالبه که بدونم چرا نظرتون فرق کرده . یا اصلا نمیدونم اون موضوع صیغه به این کامنتی که شما نوشتین ربط داشت یا نه !
    ___________
    چند سال پیش ی واحد آپارتمان فروختم به یک خانم متشخص فرهنگی ، که همسرش فوت شده بوده . بعد چند ماه بهم زنگ زد خواهش کرد که واحدشو واگذار کنم ! دلیلشو پرسیدم و فلان ! آخرسر برگشت گفت فلان مدیر آپارتمان ! بهش پیشنهاد صیغه داده ! 😆 حالا قضیه دعوای منو و اون آقای پست فطرت که از قضا شبیه جناب محمود خان بود ! بماند 😆 ( طوری پدرشو درآوردم که دیگه ازین شکرا نخوره !)
    جالب اینکه طرف زن و ۲تا بچه قد و نیم قد داشت ! و جالبترش اینکه مثل موش از زنش میترسید ! 😆
    این یک مورد از هزارتا موردیه که هممون تو جامعه دیدیم .
    میخوام بگم حرفای شما کاملا درسته ! ولی ته تهش در حد یک شعار زیبا باقی میمونه . تو این دوره زمونه یا باید خیلی راحت و فارغ از فرهنگ غالب جامعه ! زندگیتو بکنی ! یعنی در کل به حرف اینو اون اهمیت ندی ! که میشه حرفای درست شما . و یا هم با این مشکلات غیر انسانی دست و پنجه نرم کنی ! که تهش میشه موضوع پستی که راجبش حرف میزنیم .
    نهایتا : هر مدل حساب کنیم زن و مرد برا هم آفریده شدن . بدون در نظر گرفتن تاثیرات هم ! واقعا نمیشه راحت زندگی کرد .
    شما ممکنه صدها خانم موفق تو زمینه کاری برا من مثال برنی که تنهایی زندگی کردن و موفق هم بودن ! ولی انگشت شمار میتونی خانمی رو مثال بزنی که بدون حضور مرد ! از نظر روحی و روانی تو شرایط ایده آلی زندگی کرده باشن .
    تلفن نمیزاره ! نمیدونم درست جمع بندی کردم یا نه ! پس فعلا برم به ورزشم برسم ! 😆
    16    9
    • آقا تورج !این چه سوالیه؟ مثالهای زیادی میشه در جواب سوالتون آورد.
     یک مثال بارزشم خود شخص شخیص بنده میباشم که تا کنون بدون حضور جنس ذکور در زندگیم در شرایط کاملا ایده ال روحی و روانی ونیز سلامت کامل عقلانی به سر برده و میبرم!! و ان شالله به کوری چشم دشمنان اسلام !زین پس نیز به سر خواهم برد!!!

     تازه !!مگه خانمهای متاهل امروزه در شرایط ایده ال روحی روانی به سر میبرن؟؟؟!!!!
     22     4
     • یکم سن بالاتر بره اونموقعه آدم متوجه میشه واقعا بدون همدم سخته حالا هر چقد استقلال داشته باشی باز به جای کار ملینگه مخصوصا ببینی هم همسنات تشکیل خانواده دادن و تک تنهایی حتی مسافرت رفتن برای اینکه حال خودتو خوب کنی یه کوهی یه سینما خرید همراه نداری خواهر و برادرا سر خونه زندگیشونن مادر و پدر هم که عمر طولانی داشته باشن ولی همیشگی نیستن ..شاید خیلی از انگیزه هارو آدم از دست بده مگه آدم چقد میخواد به خودش تکیه کنه ،..
      این دید فقط روی خانما نیست مردا هم زیر این فشارها هستن ولی تهش مرد وضع مالیش خوب باشه میتونه رنگ به رنگ دختر عوض کنه سر خودشو گرم کنه ولی زن ها چی ..سنشون بالاتر بره طرفداراش کمتر میشه هزار یکی انگ هم بهش میزنن … در نتیجه ازدواج خر است 🙂
      19      2
     • حرفتو قبول ندارم.مگه میشه آدمیزاد بدون همدم و همنشین راحت باشه.اگه میگی هستی پس شاید باید بری پیش مشاور.
      4      1
    • خانمها باید استقلال و خودباوری داشته باشن. در هر صورت نه به عنوان یک زن بلکه به عنوان یک انسان بالغ باید برای رسیدن به این موقعیت تلاش کنند.
     اما من در کل با کامنت استااااد موافقم به خصوص چند خط اخر. چون مواردی که اشاره کردند رو به عینه و زیاد دیدم به خصوص در مورد خانم های استاد دانشگاه و پزشکی که تجرد خودخواسته رو انتخاب کردند
     ببینین اصلا ماجرا این نیست که الا و بلا باید ازدواج کنیم؛همون جور که گفتین تجرد به مراتب بهتر از طلاقه. اما خدایی سطح توقعات خانمها شدییدا افزایش پیدا کرده.
     نمونش معلم های همکار مادرم. ۴ تا دختر تو رنج ۳۲ تا ۳۸ هستن که زیبا و موفقند و خواستگار فراوان. دیگه خواستگارا میان مدرسه و همه میدونند، اما توقع این خانمها شدیدا بالاست، خودشون به مادرم گفتن ما واقعا دوست داریم ازدواج کنیم اما هر کس اومد خونه و ماشین مناسب و حداقل ۵ تومن درامد ماهیانه و شغل معقول و موجه و … بله درسته که مرد باید با آمادگی بره جلو برای ازدواج اما وقتی جو جامعه و اوضاع جوونها اینه که خودمون بهتر میدونیم، آیا این پرتوقعی نیست؟ خب این خانمها تجرد خودخواسته رو انتخاب کردند اما قبول کنید طبیعت و ذات تمام آفریده های خدا به جفت بودنه. خلاف این طبیعت بخوایم رفتار کنیم مطمعنا تبعاتی خواهد داشت. مطمعنم
     14     2
    • درود بر خداوندگار گیزمیز ایهاالمنصور

     درود بر گیزمیزیون

     درود بر هدهد گیزمیز جناب تورج خان…

     ایشان (تورج خان) یک انسان جا افتاده و دنیا دیده است از نظر من…
     بسیار می پسندم صحبت هاتون رو…
     6     8
    • سلام
     بله. بحث چند سال قبلمون رو یادمه. من همون گل مریمم! نظرمم همون نظره و همچنان رو حرفی که چند سال پیش گفتم، هستم.. ولی یادم نمیاد گفته باشم برای خانما سخته که تنهایی و بدون مرد زندگی کنن. با اینحال برای اینکه مطمئن بشم این حرف رو زدم یا نه، گشتم و گشتم تا اون پست پیدا کردم. درست حدس زده بودم من تو اون پست چنین چیزی نگفته بودم. اینم لینک اون پست:
     http://gizmiz.com/fans-of-men/

     و اینم لینک یکی از کامنتهای من در همون پست:
     http://gizmiz.com/fans-of-men/#comment-236150

     خب این از این!!! 😀
     ———————————-
     حالا بریم سر این پست و کامنت شما!
     نمیدونم چرا از کامنت من اینطور برداشت کردید که من موافق مجرد موندن و مخالف ازدواج کردن هستم! 🙄 واقعاً منظور من این نیست. باور کنید منم مثل شما و ثنا خانم شدیداً عقیده دارم که زن و مرد برای هم آفریده شدن. اصلاً در این موضوع هیچ شکّی نیست.
     حرف من اینه که طبق متن بالا و صحبت اون دختر خانوما، دختری که شرایط ازدواج براش مهیا نمیشه و به هر دلیلی مجرد می مونه (دقت کنید: دختری که ناخواسته مجرد می مونه)، فکر نکنه که دیگه دنیا به آخر رسیده و قراره که زیر بار غم تنهایی له بشه! من میگم خودِ این ذهنیت هم ممکنه شخص رو به ناامیدی برسونه و نگرانی رو بیشتر کنه. قبول دارم تنهایی سخته ولی (برخلاف نظر شما) میشه راحت گذروند. باور کنید همه اینا بستگی به خودمون داره که چی رو انتخاب میکنیم؛ دست روی دست گذاشتن و “غصه تنهایی رو خوردن” یا “لذت زندگی کردن رو چشیدن” . فرهنگ غالب جامعه رو (که خودمون ساختیم)، خودمونم می تونیم و باید بتونیم عوضش کنیم.
     در ضمن دیگه نبینم بگید ما خانوما شرایط ایده آل روحی و روانیمون رو مدیون آقایونیماااا !!! چه چیزا !!!
     3     0
  12. خطر تجدید نسل ، سرجاشه چه در ایران یا کشورهای دیگه .
   ولی متأسفانه دو عامل اصلی که دولت و مردم نمیتونن جلوش گرفت :
   ۱- نرم افزارهای چت مدرن در گوشی همراه یا لپ تاپ یا تبلت که متأسفانه امکان هک کردن و یا دسترس به اطلاعات هر مخاطب توسط جماعت دنبال اذیت مردم هستند ،هنوز وجود دارد . و هر موقعی که دولت بتونن اشتراک یک نرم افزار لغو کنند ، جماعت تیزهوش بیکار نیستند و میتونن بازش کنند یا جایگزنش کنند.
   ۲- شبکه های اجتماعی ، مستندها ، سریالها به شدت در رفتار و گفتار خیلی ها تأثیر گذاشت .
   4   7
   • میشه بین این دو مورد و مجرد بودن ارتباطش رو بگی؟؟میشه شغلت رو هم بگی؟؟
    5    2
    • سلام
     کامنت بنده مربوط به یک اصطلاح در یک پارگراف مونده به آخر .
     دو مورد که نوشتم مربوط به خطر تجدید نسل بوده ، اگه آدم همیشه به فکر مجردی بمونه ، فایده نداره . در نتیجه کاهش نسل در آینده ، به عبارتی دیگه کاهش افراد در خدمت جامعه ، نسبت فرزندان به دنیا میان کمتر میشه و آمار مجردیها بیشتر میشه،
     آمار جمعیت کشور تا ده سال دیگه کمتر از حد بوده .

     قبلا نوشته بودم پژوهشگرم . و هنوز هم هستم .
     4     4
     • با احترام به شما اما متاسفانه مشکل همینه که ریشه مشکلات یا اشتباه پیدا میشه یا درجه چهارم و پنجمش پیدا میشه.این معظل تو امار و ارقام این کشور خیلی زیاد نمود داشته.
      2      2
     • عادل جان یک توصیه دوستانه : در مورد موضوعی که باور داری و بهش ایمان داری پزوهش نکن چون نتیجه اش فقط تایید باورهایت خواهد بود.
      10      0
  13. این داستان دیگه خیلی تکراری شده …
   دلایل عدم ازدواج مثل بیکاری …
   نداشتن امنیت شغلی …
   توقعات افسار گسیخته برخی دختران …
   و و و هزار مشکل و ناهنجاری که هممون خبر داریم و تکرار مکرراته ….
   ………………………
   ولی نهایتا :

   لعنت به مسئولان بی غیرتی که باعث و بانی تمام این مشکلات هستن ….
   14   2
  14. راستی این طرح “عیب زدایی از تجرد دختران” چیه جریانش؟
   واقعاً این طرح، رسانه ای شده؟؟؟ (آخه من اولین باره میشنوم! )
   اتفاقا من برعکس اون عده از مخالفان، کاملاً با “عادی سازی تجرد” در جامعه موافقم. چون هرچی باشه، بهتر از “نگرانی بیش از حد” خانوما از مجرد موندنشونه که باعث مضحکه شدنشون توسط جنس مخالف (یا حتی همجنس) میشه.
   یعنی حتی اگر تجرد دختران، عادی بشه، تازه میشیم مثل آقایون که تجردشون کاملاً عادی و عاری از هرگونه نگرانیه. تازه! هیچ جکی در موردشون ساخته نمیشه! 😛
   ——————————–
   در آخر اینکه:
   با آرزوی خوشبختی و عاقبت بخیری برای همه مجردا و متأهلای گیزمیز 🙂
   14   0
  15. براساس آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی فرضیه کم بودن تعداد پسران در مقابل دختران به‌کلی رد می‌شود.
   پژوهش‌گر پژوهش مجلس اسلامی به استناد به سرشماری اعلام کرده که تعدادِ پسران هرگز ازدواج‌نکرده که بین ۱۵ تا ۳۴ سال سن دارند از دختران بیش‌تر است.
   بنابر این پژوهش دلیل ازدواج نکردن دختران به مسائل فرهنگی برمی‌گردد؛ یعنی مردان با زنانی کوچک‌تر از خودشان ازدواج می‌کنند؛ مثلا یک پسر متولد ۶۵ ترجیح می‌دهد با دختری که متولد ۷۰ است ازدواج کند و نه یک دخترِ متولد ۶۷ یا ۶۸٫

   یه تحلیل آماری ساده بلد نیستن مسئولای بیسوات ما. (البته احتمال زیاد بلدن اما دیگه یه جور باید سر مردمو شیره بمالن)
   یه چیزی داریم به نام توزیع آماری. مثال میزنم : مثلا اگه در شمال کشور سالی بیست متر (بارندگی شمال زیاد هست ولی نه دیگه انقد. مثال رو تغلیظش کرم تا به چشم بیاد) بارندگی داشته باشیم اما در باقی کشور سالی ۳۰۰ سانتی متر نمیتونیم اثر بارندگی شمال رو در میانگین بارندگی سالانه کشوری نادیده بگیریم و بگیم نه مملکت ما آب داره مشکل کم آبی نداره!
   در اینجا اگه سالی صد متر بارنگی هم در شمال داشته باشیم باز اون صد متر به درد بقیه کشور نمیخوره (برای کشاورزی مثلا) چون توزیع مکانی بارش نامناسبه.
   همینطور اگه تو پاییز کلی بارندگی داشته باشیم باز این آب به درد کشاورزی مخصوصا دیم نمیخوره چون کشاورزی در بهار و تابستانه که به آب نیاز داره. اینجا توزیع زمانی نامناسبه.
   حالا میگن تعداد مردان ۱۵ تا ۳۴ سال انقده و این حرفا اما توزیع آماریش رو در نظر نمیگیرن.

   الان اون دختر ۶۷ یا ۶۸ چرا باید منتظر پسر ۶۵ باشه؟ مگه پسرای ۶۲ و ۶۳ رو آل برده یا تخمشو ملخ خورده؟! چر برای دختر هفتادی پسر پنج سال بزرگتر هست ولی برای دختر ۶۷ نیست؟!

   جدای این مسئله عده بسیار زیادی از دختر پسرای متمول ازدواج سفید کردن که جایی ثبت نشده. بیشتر جوونایی که دوران دانشجویی و جوونیشون افتاد دوره ریاست جمهوری خات…
   اینا خیلیاشون تن به ازدواج نمیدن.
   7   1
   • راستی کاش مسئولین محترم یه آمار از پسرهای دهه شصتی که از ایران رفتن هم بده. همین الانش من دوستان مجرد بسیاری دارم که یادگار دوران دانشگاه و کارمه. تحصیلکرده خانواده مناسب ظاهر مناسب شخصیت خوب اما مورد مناسبی تو دوستان همسرم پیدا نمیکنیم برای معرفی.
    خیلی از دوستای همسرم از ایران رفتن. یکی استرالیاست دوتا رفتن ترکیه یکی استونی یکی رفته کانادا یکی داره میره هلند. اونی که رفته بود استونی یکی دیگه رو هم با خودش برد. یکی هم رافته آمریکا. برای ادامه تحصیل و البته فرار از اینجا. تازه یکی از دوستام کیس ازدواجش رفت کانادا… تازه شوهر منم نتونسته بود بره وگه نه الان من مجرد بودم! 🙂
    وضعیت دخترا فرق میکنه یکی از همکلاسیای من باباش بهش گفته بود حرف خارج رفتنو نزن اونیکی هم یه مدت دنبال این بود که بره استرالیا اما نشد.
    6    0
  16. اینم اضافه کنم که این سعیده خانم مشکوک میزنه! منظورمو فهمیدین که؟
   4   1
  17. پای حرف پسر مجرد:
   ۲۶ سالمه/ ارشد از دانشگاه شریف دارم/ کل ارشدم رو کار میکردم و خودم رو بکشم ماهی ۲ تومن گیرم میاد/ دلم خوشه که کارم علمی هست و دارم به پیشرفت مملکتم کمک می کنم ولی می دونم با این پول نمیشه ازدواج کرد و زندگی تشکیل داد/ تازه الان که دیگه آخر ارشد هستم باید فکر ۲ سال سربازی مفت و مجانی باشم که کاملا از زندگی عقب میفتم…
   خب ، حالا شما بگین من باید ازدواج کنم؟ اصلا چرا؟ از یه سنی که بگذره دیگه اون شور و هیجان ازدواج و تشکیل زندگی هم از سر آدم می پره / من ۲ سال دیگه، دیگه زن بگیر نیستم و هر طور شده از این خراب شده میرم
   11   0
  18. جنگ جهانی سوم بر سر ….. آب یا شوهر عایا ؟!!!
   2   6
  19. والا اگه پول داشتم با همتون ازدواج میکردم خخخخخ
   13   1
  20. موضوع خیلی بولد و تکراری شده این روزها… بنظرم مساله مهمی نیست با وضعیت کنونی مملکتمون، تجرد بهتر از طلاقه…با حرفهای خانم گل مریم هم موافقم…. خانمها باید به خودباوری و استقلال برسن ، به حرف دیگران هم اهمیتی ندن و زندگیشونو بکنن…
   9   2
  21. میشه خواهشا مسئولین محترم دست از سر کچل این دخترا بردارند زندگیشونو بکنن والا
   8   0
  22. دختری که دنبال شوهر باشه بدرد نمیخوره. دختر موفق دختری هست که تو دوران مجردی عشق وحالشو بکنه. ازدواجم بالاخره میکنه.
   1   0
 • ارسال نظر