مجله گیزمیز

پیتزای لقمه ای (پیتزا بایتز)

M.R
۲۶ شهریور ۱۳۹۵
۳ نظر
 • پیتزا بایتز؛ پیتزای لقمه ای

   

  .

   

   

   

   

   

  در این پست ، یه نوع پیتزای لقمه ای مناسب برای انواع مراسم اعم از پارتی، عروسی، عزا، حنابندون، پاتختی، پشت پا، پیش پا، دوره زنانه، دوره مردانه، غیبت کنون  و… داریم. البته همون طور که می دونید، فلسفه پارتی فود اینه که مهمون ها در ضمن عشق و حال یه اسنکی هم به بدن بزنن و حالش رو ببرن. در ضمن این غذا رو می شه با انواع تاپینگ های مرسوم پیتزا اعم از گیاهی یا غیر گیاهی هم درست کرد. در نتیجه من دستور خاصی برای محتویات داخل اون نمی دم. در راستای این رول ها، چالش اصلی خمیر بود چون از یه خمیر مناسب برای پیتزا  رول انتظارات زیر می ره:
   
  انتظارات زیر:
  خمیر مناسب برای رول، نباید خیلی الاستیک باشه چون خمیر الاستیک در قبال پهن شدن مقاومت می کنه و خودش رو سریع جمع می کنه. در نتیجه خمیرهای الاستیک مثل خمیر سیسیلی یا نیویورکی(در آینده نزدیک)  مناسب این کار نیستن.  خمیرهای اسکون(یک، دو) و سن-لوییس به نظر کاندیدهای مناسبی می اومدن ولی عیب اون ها پف زیاده پس از پخت هست و در نتیجه رل ها بدریخت از آب در میان. خمیرهای شیکاگو و ساور-دو هم پرزحمت هستن. در نتیجه خمیری می خواستم که به راحتی پهن و نازک بشه و زیاد هم پف نکنه. خمیر آرمانی  باید پرچرب و فاقد بیکینگ پادر به عنوان عامل ور اومدن باشه چون چربی رشته های گلوتن رو کوتاه می کنه و همچنین بیکینگ پادر حباب های زیادی از دی اکسید کربن تولید می کنه. در نتیجه در بین خمیرهای موجود در کافه، بهترین خمیر پیتزا، خمیر گریسینی و خمیر با سیر و پارمزان به نظر مناسب ترین گزینه ها میان. البته من یه دستور خوب ازاینجا پیدا کردم و رول هم رو با اون درست کردم؛ دستور خمیر در زیر ارائه می شه.   

   

   


   

  مواد لازم:(حدودا چهل رول):

   

  دو پیمانه آب گرم

   

  دو سوم پیمانه  پودر شیر خشک بدون چربی (*پیوست انتهای پست رو بخونید)
  دو قاشق غذاخوری مخمر
  یک چهارم پیمانه شکر
  دو  قاشق چای خوری نمک
   یک دوم پیمانه (صد و پانزده گرم) کره
  یک عدد تخم مرغ
  چهار و نیم الی پنج پیمانه آرد همه منظوره 
   
   
   

   

  طرز تهیه:

   

   
   
  دستور اصلی بر اساس ورز با دستگاه بود و من اون رو تبدیل به ورز با دست کردم چون همزن گران هست و همه اون رو در دسترس ندارن. آب گرم رو با شیر خشک مخلوط کنید.  

   

  سپس سایر مواد رو جز آرد اضافه کنید. دقت کنید اگر آب خیلی داغ باشه مخمرها به طرز دلخراشی می میرن. آب ولرم رو به گرم مناسب ترین هست.     

   

  سپس با مخلوط کن هم بزنید تا همه مواد مخلوط بشن.

   

  دو پیمانه از آرد رو اضافه کنید. دو دقیقه هم بزنید.  

   

  اینجا راه فقرا از مرفهین بی درد جدا می شه. اگر همزن قوی دارید بقیه آرد رو اضافه کنید و دو دقیقه با سرعت متوسط ورز بدید. من بقیه آرد رو با دست اضافه کردم. برای ورز دستی، چهار و نیم پیمانه آرد کم هست و نیم پیمانه آرد دیگه نیاز داریم چون خمیر خیلی چسپناک می شه. در نتیجه من از سه پیمانه آرد دیگه علاوه بر دو تای اولی استفاده کردم. 

   

  ده دقیقه ورز اساسی بدید تا از تست های پنجره و چسپندگی سربلند بیرون بیایید. سر خمیر رو با دستمال مرطوب بپوشند، در جای گرم بذارید تا حجم اون دوبل بشه. 

   

  من برای داخل رول هام از گوجه خشک، زیتون، باسیل، پیاز و مخلوط شش پنیر ایتالیایی استفاده کردم. عرض شد که از هر چیزی که فکر می کنید صلاحیت دخول به رول رو داره می تونید سود ببرید. نکته مهم اینه که به هیچ عنوان سس رو داخل رل نمی زنیم چون رطوبت باعث ریق زدن فیلنگ به سمت بیرون  رول می شه(مگر ریق درونگرا هم داریم ای دوزل؟). سس در کنار این رول ها سرو می شه.   

   

  اولین سری سوخت! خواستم دو-در کنم و یه عکس دو پهلو از زاویه نسوخته بزارم و قال قضیه رو بکنم ولی وجدان کاریم اجازه نداد. دوباره خمیر گرفتم و….  

   

  خمیر رو به غایت نازک پهن کنید. در فشاندن تاپینگ اغراق نکنید؛ کمی از هر چیز کفایت می کنه! سس هم عرض شد که لازم نیست. مواد مرطوب مثل گوجه یا اسفناج هم مناسب نیستن!   

   

  لول کنید.

   

  با پیتزا بر، ببرید چون چاقو نمی تونه حق مطلب رو ادا کنه. فر رو روشن و روی دمای سیصد و پنجاه فارنهایت یا همون صد و هفتاد و پنج سانتیگراد خودمون تنظیم کنید. رول ها رو از هم جدا نکنید تا فیلینگ بیرون نزنه.  

   

  پانزده دقیقه و یا تا وقتی که رل ها طلایی بشن در فر قرار بدین.
   
  دارین؟ پیتزا فروشی ها در حین خلق هم چی صحنه ای  برای آگهی هاشون خود رو جر می دن. در ویدئویی دیدم که برای عکاسی، قسمتی از پیتزا رو با میخ به سطح می کوبن و یک اسلایس رو با ملایمت به سمت بیرون می خرامونن تا کش اومدگی بهتر نمود پیدا کنه! 

   

  .

  این پیتزا باید با دیپ سرو بشه. بهترین گزینه سس پیتزا هست. پستو یا سس فلوریدا هم بد نیستن. البته من حسش تولید هیچ کدوم رو نداشتم. گشتم تو بساطم کمی سالسا یافتم، عکسام رو گرفتم و به طرز مظلومانه ای سالسا رو به منبعش با گردوندم و غریبانه این ها رو خشک-خشک خوردم!  ****پیوست:
  خانم سارا به جای ترکیب شیر خشک و آب از دو پیمانه شیر ولرم کم چرب استفاده کردن و از نتیجه هم ابراز رضایت فرواون کردن. در نتیجه این رو هم مدنظر داشته باشید