مجله گیزمیز

چندهمسری بیشتر جامعه بهتر!

ادمین/27
۲۸ شهریور ۱۳۹۶
۵۳ نظر
 • چندهمسری بیشتر جامعه بهتر!

   

  فعالیت های چندین کانال تلگرامی برای تبلیغ چندهمسری و ترویج آن در جامعه به اسامی مختلف و به اسم «سنت اهل بیت» و «فرهنگ ناب» موجب حساسیت‌های زیادی شد که آن را پیگیر شدیم. 
   
  به گزارش مجله‌ مهر، یک آقا و دو خانم کنار هم خوشحال و خندان بر سر سفره عقد نشسته‌اند و یا در تصویری دیگر یک آقا به شکل مهربانانه‌ای کنار دو خانم ایستاده‌است. و یا دو خانم یک آقا را راهی جبهه می‌کنند. این تصاویر چندهفته پیش به عنوان استیکر در فضای مجازی به اسم ترویج چند همسری منتشر شد که واکنش‌های زیادی با خود داشت تا اینکه مشخص شد این استیکرها جعلی بوده و با برش دادن دیگر استیکرها ساخته شده‌است و طراحی به این منظور صورت نگرفته‌است. بعد از این اتفاق چندین کانال تلگرامی ترویج چندهمسری موردتوجه قرار گرفتند. تا این موضوع بحث کاربران در شبکه‌های مختلف مجازی شود. ادعاهای این کانال‌های مجازی مبنی بر ترویج چندهمسری و لزوم این کار در جامعه امروز باعث شد سراغ یکی از آن‌ها برویم تا با آنها در این باره گفتگو کنیم. 
   

  «فرهنگ ناب چندهمسری»، «ضرورت_چندهمسری»، «از خانواده خود شروع کنیم»، «چندهمسری اسلامی» عباراتی ست که در جای‌جای پیام‌های این کانال‌ تلگرامی نوشته شده‌است که قرار است فرهنگ چندهمسری را میان جامعه ترویج کنند.

   

   

  چندهمسری بیشتر جامعه بهتر! 

   

  داستان های کوتاه از تجربیات خوب، نامه‌های مردان برای همسرشان که با این موضوع کوتاه بیایند همه و همه قرار است یک حرف را بزنند که زنان باید با چندهمسری مردان‌شان کنار بیایند. برای اطلاعات بیشتر به ادمین این کانال تلگرامی پیام دادیم و از آنها خواستیم که سوالات ما را درباره فعالیت‌هایشان در باب چندهمسری توضیح بدهند.

   

  ادمین ما را به فرد دیگری ارجاع داد که در حال حاضر در شهر قم طلبه بود و طبق گفته خودش مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت رسانه دارد و مسئول پاسخگویی به سوالات این کانال تلگرامی است.

   

  وی متولد ۱۳۵۹، متاهل و فعلا داری یک همسر است. این فعال در حوزه چندهمسری در پاسخ به سوال ما که چه اتفاقی افتاد که به این نتیجه رسیدند که چندهمسری را به عنوان راه درستی ترویج کنند گفت: « در سفری که به یکی از مناطق محروم کرمان داشتیم متوجه شدیم که تعدادی از دختران از سن متعارف ازدواج در آن منطقه گذشته و به مجرد قطعی رسیده‌اند. طبق آمار رسمی آقای دکتر محزون از سازمان ثبت احوال تعداد دختران ۳۰ تا ۴۹ سال مجرد در کشور حدود ۹۰۰ هزارنفر است ولی پسران مجرد در این بازه سنی تنها ۳۲۰ هزار نفر است. این دختران شانس ازدواج برای همسر اول شدن کمی دارند. اما با جا افتادن فرهنگ تعدد زوجات می توانند ازدواج کنند. نتیجه طبیعی این آمار و وضعیت مطالعه میدانی ما این است که بهترین راهکار برای ازدواج پیردختران و یا بیوه‌ها و مطلقه‌ها رواج تعدد زوجات است.»

   
  زنی که مانع چندهمسری شود خودخواه است! 

  باتوجه به گزارش‌های رسیده از سوی دادگاه و حتی مشاورین و روانشناسان اجتماعی دلیل بسیاری از طلاق‌های امروزی گرایش مرد به زن دیگری و یا ازدواج مجدد آقا است که زندگی را به مرحله بن‌بست کشانده‌است و زوجین تصمیم به جدایی از یکدیگر گرفته‌اند. اما این گروه برای این معضل که به طور ناخودآگاه در چندهمسری به وجود می‌آید را ناشی از عدم فرهنگسازی در جامعه می‌داند و حتی کاملا جدی در این باره می‌گوید «زنی که به مرد خود غیرت داشته باشند و مانع تعدد زوجات همسرش شود؛ خودخواه است.»

   

  در مطلبی از این کانال آمده‌است:«ما معتقدیم ریشه بسیاری از طلاقها همین بی توجهی به فرهنگ تعدد زوجات و بی توجهی به جامعه دختران و زنان مجرد هست. با مراجعه به دادگاه ها درمی یابید که بسیاری مردان ما در اثر دلباختگی به یک زن یا دختر دیگر دارند از همسر اولش جدا می‌شود، در حالیکه اگر فرهنگ تعدد زوجات جا می افتاد، او همسر اولش را رها نمیکرد، بلکه همسر دیگری به زندگانی اش اضافه می‌کرد.»

   

  در جای دیگر نیز آمده‌است:« اتفاقا علت این دسته طلاق ها به خاطر نبود همین فرهنگ تعدد زوجات و تبیین ناقص ضرورت های اون هست.  اگر زنان جامعه ما بدانند این حکم، حکم خداست و زمینه ساز سلوک و تقرب الهی اون ها، اونوقت به سمت پذیرش این سنت الهی و حفظ زندگی خواهند رفت. با ایجاد یک وسعت روحی، محبت قلبی و نوع دوستی هست که زن اول می پذیره که بنا به تدبیر الهی از چهار شب همسرش، تنها یک شب حق اوست و مرد وظیفه داره پیش او بماند و سه شب دیگه در اختیار خودش هست. با این وسعت روحی هست که زن اول وقتی میبینه زنان دیگری که در نوع و انسانیت مثل او هستند نیازمند تاهل هستند، دیگه به خودش اجازه نمیده بنا به تعبیر من حق اون زن ها رو از شوهر خودش غصب کنه و با هزار بهانه و درگیری اون زمان رو که میتونه مایه آرامش دیگران هم باشه مالک بشه. این نوع نگاه انسان دوستانه باعث میشه یک زن دیگر از تنهایی در بیاد و صاحب بچه و کمال روحی خاص متاهلین بشه. مشکل ترویج این نگاه نیست مشکل این هست که متاسفانه ما دچار بخل اجتماعی و قساوت قلب هستیم.»

   
  سراغ هیچ مرجع تقلیدی برای مشورت نرفتیم 

  ترویج چندهمسری گروه‌ها و کانال‌های مروج کار را به جایی رسانده که در گوشه و کنارها نشست و جلسه تشکیل می‌دهند و چندهمسران از باب خوبی و محسنات آن برای مخاطبین خود حرف می‌زنند.

   

  این درحالی است که از زمان انقلاب اسلامی تاکنون هیچ‌کدام از شخصیت‌های بزرگ فرهنگی، سیاسی و دینی نظام حتی یک خط درباره چندهمسری سخنی به میان نیاورده‌اند و ترویج آن هیچ‌گاه توسط مراجع توصیه نشده‌است. سوال اینجاست چرا بزرگان هیچ‌گاه برای ترویج این مورد کلامی حرف نزدند؟ در جواب شنیدیم:« نمی‌دانیم این سوالی ست که ما از خود آن‌ها هم داریم و بهتر است شما به آنها هم رجوع کنید.»

   

  همچنین در ادامه پرسیدیم با این حال با توجه به حضور شما در قم به عنوان یک طلبه آیا برای این کار سراغ مراجع رفتید و از آنها درستی یا غلطی این کار را جویا شدید؟ که پاسخ شنیدیم: «خیر!» و در ازای خواستن دلیل هم شنیدیم: «وقتی کتاب درسی وجود دارد و نکته‌ای را بیان کرده. ممکن است معلمی بخواهد آن مطلب را نگوید و یا جور دیگری بگوید!» این گروه مدعی است توسط برخی چهره های دینی به ترویج چندهمسری تشویق شده که بررسی های خبرنگار مهر حاکی از آن است که این ادعا هم با واقعیت همخوانی ندارد.

   
  همسردومی پیشنهاد می دهیم که ظاهر پایین‌تری دارند 
  «ازدواج آسان» و تشویق به «فرزندآوری» و حتی «نخبه‌پروری» کلیدواژه‌هایی است که مقام معظم رهبری و بزرگان نظام بارها به آن تاکید کرده‌اند. باوجود اینکه این گروه فعال در حوزه ترویج چندهمسری دغدغه ازدیاد جمعیت و تولید نسل را دارند از آن‌ها پرسیدیم چرا روی این فرمایشات اکید فعالیت نمی‌کنید؟ در جواب این سوال گفته شد:« باقی افراد و گروه‌های فرهنگی در این حوزه فعالیت دارند و ما خواستیم در حوزه دیگری فعالیت کنیم. همچنین با وجود ازدواج باز دخترها و خانم در جامعه زیاد می‌آید که با مشکل ازدواج مواجه هستند و تعدد زوجات می‌تواند مشکل آنها را حل کند.»‌ 
   
  هیچ مسئولی از این گروه حمایت نمی‌کند 

  فعالیت‌ کانال‌های چندهمسری حساسیت‌ رسانه‌های بیگانه را نیز به همراه داشت. رسانه‌هایی که قصد داشتند با پرداختن به آن این موضوع را دست‌آویزی کنند تا دوباره به نظام اسلامی، اسلام و بزرگان سیاسی کشور بتازند. به خصوص اینکه اطلاعات منتشرشده از سبک زندگی بزرگان نظام در این کانال صحیح نیست و می‌تواند موجب شایعه پراکنی دستگاههای مخالف نظام و وهن اسلام از سوی آنان باشد.

   

  با مطرح کردن این موضوع به فعالان این گروه از آنان پرسیدیم که اگر فعالیت‌های شما در ترویج چندهمسری از سوی علما و بزرگان کشور مردود اعلام شود چه می‌کنید؟ آیا دست از این کار می‌کشید؟ که پاسخگوی این کانال تلگرامی به ما گفت:« پیش از هرچیز بزرگان باید دلیلش را به ما بگویند. با این حال فعالیت‌هایمان را قطع نمی‌کنیم بلکه آنها را به صورت غیرعلنی ادامه می‌دهیم!»

   

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 1
  انتشار یافته : 53
  1. :))))
   وقتی برای پسرفت جامعه انقدر سرسختانه تلاش میکنیم،و با جدیت جلوی هر چیزی که ذره ای بخواد با سنت ها و قوانین تفاوت داشته باشه می ایستیم، هر بلایی سرمون بیاد حقمونه!
   68   1
  2. زن هایی که سنگ اسلام را به سینه میزنند باید بدونند این هم جزیی از قوانیین اسلام شمایی که معتقدی دیه ات نصف مرده ارثت نصف مرده کشتزار مردهایی و … و اهمه اینا حکمت دینه پس این هم جزیی از دین و حکمتشه
   61   33
   • Lili بله قطعا هر حکمی در اسلام حکمتی داره ولی به شرطی که مورد سوء استفاده قرار نگیره .

    در مورد چند همسری هم همین طور وسیله برای هوس رانی و ظلم نشه . در شروط چند همسری عدالت مطرح شده . و عدالت هم به معنای برابر رفتار کردن نیست بلکه به معنای رفتار مطابق با شان طرف هست . ( این یک بعد قضیه )
    بعد بعدی مربوط میشه به خصوصیات اخلاقی زن ها در ایران که حد و حدود خودشون رو نمیدونن و پا رو از گلیم شون فرا تر میزارن . طرف میاد ثواب کنه کباب میشه . اینجا مثل کشور های عربی نیست که زن اول سوگلی باشه و زن های دیگه با شان پایین تر و خدمتکار زن اول باشن . اینجا اگر طرف بخواد زن دیگه ای رو که حالا دنبال سرپناه میگرده و به دنبال ارضای ج ن س ی خودشم نیست و با رضایت همسر اول بگیره ، زنه باز هم حد و حدود خودش رو نمیدونه و زندگی ای رو به هم میریزه

    بعد هم به قول دوستان ما پسر مجرد هم زیاد داریم که اگر شرایط ازدواجشون و پایداری اش مهیا بشه خیلی از مشکلات حل میشه .
    13    44
    • جمعیت کفر از پریشانی ماست
     آبادی بتخانه ز ویرانی ماست
     اسلام به ذات خود ندارد عیبی
     هرعیب که هست از مسلمانی ماست
     15     31
     • کیوان/40/تهران

      انقدر از خوانده این پست سراسر هجو ناراحت شدم که تا مرز دیوانگی رسیدم. مادرانی چون شما ویرانگر فردای ایران هستند چراکه اشاعه دهنده ی این تفکر منحط و ارتجاعی به نسل بعدی هستند. آرزومندم که تمام قوانین اسلام یک روزی تک به تک برایتان اجرا شود تا لذت ببرید!!
      29      9
     • کاش شما متوجه منظور و کلام بنده میشدی بعد ناراحت و دیوانه می شدید . و اینکه متوجه هم نشدید حق دارید چون مطالعه ای در این زمینه نداشتید و ندیدید .

      علی آقا هم درست می گن عدالت از لحاظ قلبی برقرار نمیشه چون نیت ازدواج هم فرق میکنه . توی این نوع ازدواج که من گفتم طرف برای تشکیل زندگی ازدواج نمیکنه بلکه برای به سرپرستی گرفتن یه خانواده و حل معضلات اون ازدواج کنه . این مدل ازدواج هم بیشتر تو سیره برخی علما بوده . البته نه طوری که در حق زن و بچه اول اجحافی صورت بگیره و با رضایت اون ها بوده . هر چند که واقعا کار شاق و سخت و درد سازی هست و واقعا هر کسی از عهده اش بر نمیاد .

      البته این رو هم بگم تا اسم ازدداج دوم میاد ذهن ها بیشتر میره سمت این که یه زنی زیر پای مردی نشسته و مرده گول خورده و عاشق شده و به خاطر هوس زندگی اول رو به هم زده و با زنی که زیر پاش نشسته ازدواج کرده و زن اول با دو تا بچه آواره شده و …. چون بیشتر این رو دیدیم و شنیدیم . ولی طرف دیگه قضیه هم هست که ازدواج دوم متعالی و خیر خواهانه ( نمیدونم اسمش رو چی بذارم ) است که خیلی خیلی کم و نادره و این نوع هم کار هر کسی نیست و هر مردی از عهده ش بر نمیاد . من چند تایی رو در زندگی بعضی علما دیدم که سرپرست چند خانوار شدن .
      2      9
     • به نظر من کسی هم که این نوع کانال رو زده خیلی کار اشتباهی کرده که چون این مدل ازدواج ها اصلا کار مردم عادی نیست و همین زندگی ای هم که دارن از هم می پاشه و معلومه طرف که این همه ادعای مذهبی هم داره به حرف هیچ عالمی هم گوش نمیده و سر خود کار انجام میده

      “با مطرح کردن این موضوع به فعالان این گروه از آنان پرسیدیم که اگر فعالیت‌های شما در ترویج چندهمسری از سوی علما و بزرگان کشور مردود اعلام شود چه می‌کنید؟ آیا دست از این کار می‌کشید؟ که پاسخگوی این کانال تلگرامی به ما گفت:« پیش از هرچیز بزرگان باید دلیلش را به ما بگویند. با این حال فعالیت‌هایمان را قطع نمی‌کنیم بلکه آنها را به صورت غیرعلنی ادامه می‌دهیم!»
      3      7
     • حوری جان من منظورتو متوجه نشدم. یعنی یک نفر (عالم) قدرت کمک به خانواده دیگه ای رو غیر خانواده خودش داره و بخاطر همین ازدواج میکنه؟ یعنی کمک بدون ازدواج مقدور نیست؟ یعنی اون خانم دوم با هدف حمایت گرفتن ازدواج میکنه؟ اگه اون خانوم دوم نیازمند نباشه آیا به نظر شما زن دوم میشه؟ اگه پولدار و توانمند بود آیا به نظر شما باز هم زن دوم میشد؟ آیا به نظر شما کار این عالم سوء استفاده از موقعیت اون زن نیست؟ از من میشنوی هر مردی دوس داره با همه زنهای دنیا ازدواج کنه. عالم و غیر عالم هم نداریم. جان تو.
      7      2
     • معصومه درکش خیلی سخته . ولی گفتم ازدواج دوم هم دودسته است بعضی اش به قصد سوء استفاده است که اکثر میبینیم .
      2      7
    • وَ لَنْ تَسْتَطیعُوا أَنْ تَعْدِلُوا بَیْنَ النِّساءِ وَ لَوْ حَرَصْتُمْ فَلا تَمیلُوا کُلَّ الْمَیْلِ فَتَذَرُوها کَالْمُعَلَّقَهِ وَ إِنْ تُصْلِحُوا وَ تَتَّقُوا فَإِنَّ اللَّهَ کانَ غَفُوراً رَحیماً
     شما هرگزنمی توانید در بین چند همسر عدالت را رعایت کنید ،هر چند که در باره آن حرص به خرج دهید، پس چنین نباشد ،یکی از زنان بطور کلی مورد اعراض شما واقع شود و مثل زنی شود که اصلا شوهر ندارد و اگر اصلاح کنید تقوا پیشه خود سازید، پس همانا خداوند آمرزنده و مهربان است(سوره نسا ایه ۱۲۹)
     امام صادق (علیه السلام ) : منظور از عدالت در آیه سوم سوره نساء عدالت در نفقه است و اما منظور از عدالت در آیه ۱۲۹ که امرى محال شمرده شده ، عدالت در تمایلات قلبى است
     17     2
  3. کم تو جامعمون مرد هیز و چشم چرون داریم یه چهارتا آدم احمق با توهم نخبه بودن به آتیش این بدبختی بنزین اضافه میکنن.
   نه که الان همه معضلات جامعه رو امثال این آقا با ذکاوت و درایت حل کردن، این یکی فقط باقی مونده بود که اینم با استناد به این آمار این جوری حل میشه.
   نه داداش من. شما یه جای دیگت درد میکنه. این درد من نحصیل کرده مجرد نیست…..
   .
   .
   یه چند روز دیکه هم به استناد احکام بفرمایید آقایون با شرت بیان خیابون بعدم بفرمایید حد شرعی دین ما همینه.
   .
   .
   حسن ختام: خاک تو سر دختر و زنی که حاضره برای خوشبخت شدن خودش زندگی یک خانوم دیگه رو به گند بکشه.
   .
   والسلام
   67   12
   • سو برداشت نشه. منظورم این نیست که همه آقایون چشماشون مشکل داره.
    23    4
   • والا قانون و عرف اسلامه!
    الان شما غیر مستقیم گفتی خاک تو سر همه ی همسرهای پیامبر بعد خدیجه!
    دین اجازه میده حرمسرا داشته باشی و زن رو نصف خودت ببینی!
    19    17
    • شما عادت دارید در مورد قضایا مغرضانه نظر میدید.

     آقایی که الان با حداقل پوشش بیاد خیابون بیشرم و حیا محسوب میشه و طبق روایت آدم بی شرم و حیا و ادب مرگ براش بهتر از زندگیه.
     الان لابد میخواید بفرمایید طبق این روایت پیغمبرهای قبل از حضرت ادریس (ع) بیشرم و حیا بودن؟؟؟

     من هیچ اهانتی به پیامبر خدا و همسرانشون نکردم . روی صحبتم با آدم هایی هست که برداشت مغرضانه از مسائل میکنند.

     دقیقا مثل داعشی ها. فردا علم میکنید امام حسن علیه السلام با شمشیر ابن ملجم رو از پا دراورد قمه به دست راهی خیابون میشین؟

     وقت کردی یه کم در مورد فلسفه تعدد زوجات مطالعه بفرمایید که این قسم تفاسیر رو ارائه نکنید. این مبحث مطالب زیادی داره و مطالعه در موردش فراتر از حد یه سری مرد شلوار نشسته است که بلد نیستند دوراهی شلوارشون رو بشورن اونوقت دم از توانمنندی در اجرای عدالت میزنند.

     باز هم از یه سری آقایون عذرخواهی میکنم. مشخصه روی صحبتم با چه قشریه
     10     13
     • باشه خانم ارومتر چه خبره مگه
      شما یه بار دیگه به کامنت بالای من مراجعه کن بعد بدون دید مغرضانه(تازه یاد گرفتی؟) اینایی که گفتم با قوانین و عرف اسلام مطابقت بده
      من چیزی میخونم که بدرد خودم و جامعه بخوره نه اینکه برم تعدد زوجات موشکافی کنم
      6      4
   • “خاک تو سرت ” فکر نمیکنی جمله ی زشتیه؟ چرا خاک تو سرش؟ همسر اول اگه خوب همسرداری میکرد، هیچوقت مرد به ذهنش حضور یه دختر یا خانم دیگه خطور نمیکرد…
    5    54
    • عزیزم فقط یکی از دلایل رفتن به سمت زن دیگه، بد عمل کردن زن اولش هست. وگرنه کم نیستن مردانی که با وجود رضایت از همسر و زندگی اول ، میرن دنبال هوس بازی
     البته این قضیه در مورد هر دو جنس زن و مرد صدق پیدا میکنه
     15     0
    • ایشالا هوو دارشدن قسمت والده گرامیتون بشه تا ما هم از شما سعه صدر و ادبیات درست حرف زدن با زن پدر عزیز رو یاد بگیریم:)
     12     2
    • من اصلا این حرفارو قبول ندارم واین نظریه های نخ نما شده رو…چرایکی اشتباه می کنه زود حکم صادر می کنیم که حتما طرف مقابلش ایراد داشته و کم گذاشته ؟؟حالا به فرض ایرادهم داشته باشه همه ما پر از معایب ومحاسن هستیم باید یاد بگیریم همدیگه رو بپذیریم عیبیم هست تا جایی که می تونیم برطرف کنیم
     8     0
    • شما یا واقعا نمیفهمی یا خودتو به تفهمی میزنی.

     طرف اگه زنش مشکل داشت مث موش کور هزار سوراخ قایم نمیشه که مبادا کسی ببینتش گندی که به بار اورده برملا بشه. مرد اگه زنش مشکل داشته باشه طلاقش میده مثل آدم میره دنبال زنی که بهش بخوره میگرده. وقتی هم پیدا کرد دیگه حدقه چشمش مث جغد نمیزنه بیرون. میشینه سر زندگیش. نه اینکه دنبال این و اون هر روز سر از یه هتل شهر دربیاره و از نفهمی مبتلا به هزار و یک درد و مرض مقاربتی بشه و انواع اقسام کثافت کاری های دیگه بعدم بگه …….. آخه زنم خوب همسرداری نکرده

     تمام این چیزایی که گفتم در مورد زن هایی هم هست که یا علیرغم شوهر داشتن دارن غلط زیادی میکنن و یا اینکه انقدی شعور و فهم ندارند که بفهمن اینکه مثل بختک خودشون رو میندازن روی یه زندگی دیگه و دوقورت و نیمشون هم باقیه چی به سر زن و بچه اون خانواده میاره
     14     2
  4. فتانه /29 /تهران

   شما اگه خیلی دلسوزی یه فکری به حال بیکاری جوان ها کن که با این شرایط سن ازدواج رو رد نکنن آمارتون خودش پایین میاد والا .
   همسر خودت میتونه چند همسری رو تحمل کنه که از بقیه همچین انتظاری دارید .
   44   1
  5. جوری صحبت کردن که نشون بدن این کار ۱۰۰ درصد به نفع دختران و زنان مجرد و بیوست اما تنها حسی که من گرفتم کالا در نظر گرفتن زن بود. زن اول که کشک و اگه مخالف باشه خودخواهه و احتمالا فردا پس فردا برای زنی که مخالفت کنه یه مجازات کیفری هم در نظر میگیرن که این زنهای خودخواه غیرتی به سزای عملشون برسن. ازون طرف هم همسر دوم یا سوم باید ظاهر پایین تر و جایگاه کمتر داشته باشه! مرد هم که لابد بنده خدا فقط دنبال ثواب این عمل صالحه !
   48   6
  6. آترینا،،شیراز

   عجب
   14   2
  7. اگه این جوریه شوهر هم خیلی جاها کمه چند شوهری بیشتر جامعه بهتر
   42   7
  8. الان توی چین و هند تعداد مردا بیشتر از زناست. حاج آقا لطفا یه حکم الهی هم برای این مشکل پیدا کنید. با تچکر
   7   1
  9. ملت زیر همون یه دونشم زاییدن
   موندن تو خرج و مخارجش
   حالا برن سه چارتا بدبخت دیگرم شریک بدبختیای زن اولشون کنن؟؟
   12   1
   • راستی
    یه گونه داشتیم که هر ساعت با یه اسم کاربری نظر میداد
    دقت کردین از وختی آدمین پست ( کاربران عزیز عاخه چرا ) رو گذاشته بعد اون دیگه نظر نداده؟؟
    فک کنم اینکاره بودا خخخخخخ
    9    3
  10. این قوانین از قوم و کشوری نشات میگیره که تو زندگیشون ۳ چیز مهمه فقط
   پول مشروب و زن! البته سومی سانسور کردم
   هنوز هم اگر به عربستان نگاه کنید این سه رو جاری و ساری در زندگیشون میبینی
   14   5
  11. حالا ادمین یه سوال . من به این کانالا سر زدم نهایت عضو شون ۱٫۵ k بود اصلا کانال معروفی نبودند . من نمیددنم این حساسیت های اول متن که نوشته از کجا اومده .

   فعالیت های چندین کانال تلگرامی برای تبلیغ چندهمسری و ترویج آن در جامعه به اسامی مختلف و به اسم «سنت اهل بیت» و «فرهنگ ناب» موجب حساسیت‌های زیادی شد که آن را پیگیر شدیم.
   3   14
   • بعضی وقتا ممبر کانال کمه ولی محتواش یه جوریه که هم زیاد بازنشر میشه هم موضوعش موضوع بدیه که باعث تنش میشه من خودم عضو این کانال نیستم ولی چندین کانال دیگه مطلب دیدم ازش 
    9    5
  12. دیه زن رو بکنن یک چهارم مرد و اونوقت مردها چهار تا زن اجباری بگیرن تا چهار تا زن معادل یک مرد بشه و اینجوری همه مشکلات حل میشه و اسلام ناب محقق میشه.

   ضمنا” کنیز داری به تعداد دلخواه و نامحدود رو هم میشه ترویج کرد.
   12   3
  13. این آقای طلبه نگفتند که خیلی از پرونده های قتل هم بین چند همسری ها اتفاق افتاده
   بعدشم چند همسری شرایط خاصی داره که هر کسی از عهده رعایت کردنش نمیاد که
   وقتی مطلب رو خوندم یاد فتوی های سلفی های وهابی عربستان افتادم
   13   3
  14. تا وقتی کسایی دارن واسه ما تصمیم میگیرن که کاری جز خوردن و خوابیدن و … ندارن وضع همینه.ی روز حال میکنن حرام کنن ی روز حال میکنن حلال کنن.من و شما هم سرکاریم
   18   3
  15. من به شحصه ترجیح میدم هرگز ازدواج نکنم تا اینکه این مدلی ازدواج کنم
   والله
   امار ها هم که نشون میده تعداد پسرا از تعداد دخترا بیشتره دلیل مجرد موندن جوونام نبودن شرایط ازدواجه
   مجری این طرح هم تشریف ببرن این نسخه رو برای ننه گرامشون تجویز کنن اگه نتیجه داد در آینده روی دختر خودشون پیاده کنن
   20   2
  16. در رابطه با چند همسری هم یک داستان هست از امام علی (ع) که شحصی پیش ایشون میره و میگه که من شرایط مالی ازدواج دوم رو دارم و انصافم رعایت میکنم بین دو همسر شما چه حکمی میدین
   امام برگشتن و گفتن فرض کنیم شما دو سیب دارین چطور بین همسرانتون تقسیمش میکنید؟
   مرد گفت هر کدام از سیب ها رو به یک همسرم میدم
   امام گفت : ممکنه یکی از سیب ها شیرین و اون یکی بد مزه باشه و اینطوری تو در حق یکی از همسرانت بی انصافی کردی باید هر دو سیب رو از وسط نصف کنی و از هر نیمه یکی به همسرت بدی
   هر وقت به این مرحله رسیدی که اینطوری انصاف رو بین دو همسر رعایت کنی شایسته ازدواج مجددی
   9   20
  17. چقدر خانم ها عصابی شدند، الحمدالله که قانون ما این اجازه رو به آقایون نداده و تا رضایت همسر اول نباشه مرد نمیتونه همسر دوم اختیار کنه
   باید در جواب این آقا گفت درسته که دین ما به آقایون اجازه داده که ۴ تا همسر اختیار کنند ولی باز هم در دین ماه ذکر شده که اگر میتوانی عدالت را بین زنها برقرار کنی اینکار را انجام بده و مطمئن باشید یک صدم درصد از مردها نمی توانند عدالت را برقرار کنند و کسی که از خدا میترسه و آدم با تقوایی باشه هیچ موقع اینکار را نمیکنه
   هرچند باید این واقعیت رو پذیرفت که به علت افزایش طلاق و بی بندوباری در جامعه ی ما خیلی از مردها رابطه پنهایی با یه خانم دارند.
   5   12
  18. من نمی دونم چرا بعضی ها میخوان مخالف روحیه وطبیعتشون رفتار کنن و یا این قضیه رو به دیگران القا کنن ..

   اخه برادر من …هموطنم …نمیشه که نمیشه ..می دونین مشگلات روانی روحی خانواده ها چند برابر میشه ؟می دونین همین الان خانواده ها با چه دردسرهای اقتصادی روبروی هستن؟می دونین فقط گسترش خانواده اینم تو کشوری که فقط با یه شخص زندگی نمی کنی بلکه وصلت با یه طایفه اس چه دردسرهایی رو به همراه داره ؟شما فقط داری به جنبه احساسی قضیه نگاه می کنی ..چند وقت بعد هر کدوم از این چند زنه ها می فهمن که اشتباه کردن ..می فهمن که این کشور جای این شکل خانواده تشکیل دادن نیست …
   من خانواده هایی اطرافم می شناسم که اقا طلاق گرفته و یا همسرش فوت کرده ودوباره ازدواج کرده با کلی مشگل روزگار رو گذروندن و باید پای صحبتهاشون بشینی وببینی که چه ها کشیدن …درصورتی که ظاهرا حق مسلم هر مرد وزنی هست که درصورت از دست دادن همسر بازم ازدواج کنه ..حالا شما تصور کن چند همسری رو …
   9   1
  19. خانوما وهم برتون نداره سخت هم نگیرید این قضیه دیگه با شرایط امروز جامعه ما جور درنمیاد
   7   6
  20. بهار/طهران/26

   من خیلی وقته که تلاش میکنم قبول کنم این جمله رو که ” اینا اسلام واقعی نیست ” ولی هرجای این دنیا که داره اتفاقات عجیب ، بعضا غیر انسانی ، غیر اجتماعی و غیر مدنی انجام میشه ، یه پای جریان اسلام و مسلمون ها هستن
   این چند همسری که در تمام دنیا عملی زشت و قبیحه ، تو اسلام به وضوح اجازه داده شده نه یکی نه دوتا بلکه چهارتا ( الان طرفداران عزیز میان میگن در صورتی که مرد بتواند عدالت بین آنها ایجاد کند !!!! )

   خلاصه کسایی که اعتقاد دارن ، که نباید ناراحت باشن ، کسایی هم که اعتقاد ندارن که انجام نمیدن
   میمونه باز بودن دست یه عدهای برای سوئ استفاده ، که اونم بر میگرده به اموزه های دینی و احکامی که راه سوءاستفاده رو باز گذاشته
   48   62
  21. داره اشتباه میزنه !!!!!!

   مشکل طلاق های امروزی زیاد مرتبط به یک همسری نیست

   مرده زن داره دوست داره دوست دختر داشته باشه ن یه زن دیگه
   یکی معتاده
   یکی همسرش رو فریب داده حالا چه مالی .چه مشکلات دیگه …
   همسرش انتظارات زیاد داره
   یکی با خانواده همسر نمی سازه
   یکی میگه من تو خونه خودم دست به سیاه و سفید نمیزدم
   یکی مهریه می خواد بعد از ازدواج
   لجبازی طرفین

   و خیلی مسایل دیگه …مشکل طلاق امروزی ها به چند همسریه چرتههه واقعا
   من خودم مجله می خونم و یا در جمع معاشرتها طلاق گرفتن خیلیا مشکل ار جای دیگه بوده
   4   0
  22. زیبا احمدپور از تبریز

   همین الان خبری رو خوندم که زنی سه تا همسرشو به قتل رسونده و تازه تو قتل سوم دستش رو شده!
   4   0
  23. حالا اگه تو جامعه ای تعداد پسرای مجرد بیشتر از دخترای مجرد شد تکلیف چیه؟
   4   0
  24. یعنی واقعا عشق رو از جامعه از بین میبرن
   2   0
 • ارسال نظر