مجله گیزمیز

چهار واقعیت عجیب از عربستان که رسانه ایران آن را بازگو نمیکند!

 •  

   

  واقعیات زیر شاید بیش از هر کس دیگر برای یک ایرانی عجیب باشد البته بهتر است همیشه قبل از قضاوت کردن کمی در مورد موضوع تحقیق کنیم.

   

   

   

   

  تولید ناخالص ملی و سرانه
   

  عربستان با بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار تولید ناخالص، یکی از ۲۰ قدرت برتر اقتصادی جهان است. این عدد برای ایران تقریبا ۴۰۰ میلیارد دلار است که ما را در رتبه ۲۹ کشورهای جهان قرار می‌دهد. (اینجا+) این اختلاف برای «سرانه تولید» بیشتر هم می‌شود. عربستان با ۲۵هزار دلار درآمد سرانه در رتبه ۲۹ کشورهای جهان قرار می‌گیرد و ایران با ۷۲۰۰ دلار به رتبه ۷۷ سقوط می‌کند. 
  .

  این آمارهای اقتصادی جزو آن دست اطلاعاتی است که ایرانیان معمولا از آن مطلع هستند. در واقع، تصویر ثروت اعراب، در کنار تحجر آن‌ها جزو جدایی‌ناپذیر ذهنیت ایرانیان است. جالب‌توجه اما شاخص‌های بعدی هستند. جایی که باید پرسید: آیا دولت عربستان توانسته از این درآمدهای سرشار، برای توسعه اجتماعی کشورش بهره‌ای ببرد؟
  .

   

   

   

   

   

   

  ۱- شاخص توسعه انسانی
  .

  نخستین و شاید یکی از جامع‌ترین ملاک‌ها برای سنجش نتیجه نهایی سیاست‌های اجتماعی دولت، «شاخص توسعه انسانی» است. ترکیبی از ملاک‌هایی چون: «امید به زندگی»، «دست‌رسی به دانش و معرفت» و البته «سطح زندگی مناسب». افزایش این شاخص یعنی دولت توانسته درآمدهای ملی را به حوزه‌های بهداشت عمومی، آموزش و پرورش و رفاه اجتماعی بدل کند. در این زمینه، کشور عربستان با شاخص توسعه انسانی ۰.۸۳۶ در رتبه ۳۴ کشورهای توسعه یافته جهان و ایران با شاخص توسعه انسانی ۰.۷۴۹ در رتبه ۷۵ قرار می‌گیرد.

   

   

   

   


  .

   

   

   

  ۲- میانگین سطح سواد
  .

  زمینه دیگری که ایرانیان به صورت سنتی محل برتری خود نسبت به دیگر کشورهای منطقه می‌دانند، میزان تحصیلات است؛ اما این بار هم آمار چیز دیگری می‌گوید! شاخص باسوادی در عربستان ۹۴.۷درصد و در مورد ایران ۸۶.۸درصد به ثبت رسیده است. یعنی در این زمینه عربستان در سطح برترین کشورهای جهان قرار گرفته و فاصله کاملا چشم‌گیری با میانگین با سوادی در کشور ما دارد. نکته جالب‌تر اما با تفکیک آمار با سوادی به جنسیت رخ می‌نماید. اختلاف آمار باسوادی زنان و مردان در عربستان ۵.۹درصد و در ایران ۸.۷درصد است. یعنی نه تنها زنان عربستان از زنان ایران با سوادتر هستند، بلکه شکاف تبعیض جنسیتی میان آموزش زنان و مردان، در کشور عربستان به مراتب کمتر از ایران است. این دقیقا جایی است که باید جدی‌ترین تلنگر به تصورات ما از جامعه عربستان وارد شود: «جامعه‌ای تماما زن ستیز»!

   


   

   

  ۳- نرخ مشارکت اقتصادی زنان
  .

  پس از تلنگر در مورد سطح سواد زنان عربستان، بد نیست به سراغ «شاخص اشتغال زنان» این کشور برویم. ترکیبی از آمار زنان شاغل با زنانی که قصد اشتغال دارند. به صورت خلاصه، پتانسیل بلقوه حضور زنان در عرصه اشتغال و اقتصاد. این بار، نرخ مشارکت اقتصادی زنان عربستان ۲۰ و همین نرخ برای زنان ایران ۱۷ است. البته هر دو در مقیاس جهانی بسیار پایین هستند (آلمان ۵۴ است) اما باز هم اوضاع عربستان از ایران بهتر است. 

   

   


  .

   

  ۴- شاخص خشونت
  .

  در نهایت، به آخرین شاخصه اجتماعی این یادداشت می‌رسیم. جایی که سطح «خشونت» در کشورهای جهان مورد بررسی قرار می‌گیرد. از این جهت، شاخص میانگین جهانی جنایت حدود ۶ است. کشور ما با شاخص ۳.۹ زیر میانگین جهانی قرار دارد. (یعنی جنایت در ایران کمتر از میانگین جهان است) اما این آمار برای کشور عربستان خیره کننده است! جایی که این کشور با شاخص جنایت ۰.۸ در کنار پیشرفته‌ترین کشورهای جهان همچون آلمان، دانمارک و سوئد قرار می‌گیرد و جزو کم جنایت‌ترین کشورهای جهان به حساب می‌آید. 
  .

  با چنین مقدماتی، تنها نتیجه‌ای که من به شخصه می‌گیرم آن است که با اتکا به برخی ملاک‌های کلیشه‌ای یا خبری همچون «استفاده از روبنده» یا «نداشتن حق رانندگی» نباید به سادگی فریب خورد و برای پیچیدگی‌های یک جامعه حکمی صادر کرد. به نظر می‌رسد که مقامات دولتی عربستان برنامه‌هایی زیربنایی برای توسعه اجتماعی خود به اجرا درآورده و در دستور کار دارند. حالا می‌توان دریافت که حق رای اعطا شده به زنان، صرفا پیامدی ساده برای یک سلسله فعالیت‌های زیربنایی بوده است. و البته می‌توان به یاد آورد که در حال حاضر، ۲۰درصد کرسی‌های مجلس عربستان از جانب پادشاه به زنان اختصاص داده شده است. آمار مشابه برای ایران فقط ۳درصد است!


  دوستی سوال پرسید که آیا افزایش شاخص «توسعه انسانی» عربستان صرفا به دلیل افزایش درآمد سرانه نیست؟ همان‌طور که گفته شد، این شاخص چند عامل مختلف دارد. آمار سطح سواد که به صورت جداگانه داده شد و عربستان از ایران جلوتر بود. آمار «امید به زندگی» را هم اینجا اضافه می‌کنم که باز هم عربستان ۷۴ سال و ایران ۷۳ سال است.

   

   

   

   

 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 8
  انتشار یافته : 42
  1. متاسفانه با سیاست غلط ما روز به روز داریم از جامعه جهانی عقب می مونیم عربستانی که تا ۴۰ سال قبل خیلی از ما پایین تر بود الان کجا رسیده اینجوری پیش بره کم کم افغانستان هم مارو رد میکنه . یادش بخیر یه موقع کشورمون نزدیک کشور های پیشرفته بود و داشتیم توسعه می کردیم یه زمون رشد اقتصادیمون ۴۰-۵۰ درصد بود الان فقط منفی نباشه شاد هستیم حیف که مردم قدر ندونستن
   103   7
  2. زهرا21سال تهران

   ماایرانیافقط مدعییم.فقط یادگرفتیم بگیم امریکاهیچ غلطی نمیتونه بکنه درصورتی که خودمون هم هیچ غلطی نمیتونیم بکنیم مطالب همشون درست بودن تاجایی که همین چندوقت پیش تویه سایتی خوندم ازبعدازبه سلطنت رسیدن سلمابن عبدالعزیزحجاب هم تواین کشورازادشده وتوبعضی ازاماکن خانم هااجازه ی رانندگی دارن.عکس چندتاخانم همروانداخته بودکه باتیپ مردونه پشت فرمون بودن اونم چه ماشینایی.دلم میخوادسرموبکوبونم تودیوار
   74   8
   • مستـــانــه . 1986.

    امثال شخص شما هر چون خودتون چادری هستین هر چی از دهنتون درمیاد به همجنساتون که حجاب کامل ندارن میگین اونوقت انتظار دارین حجاب اختیاری و آزاد بشه؟!!!
    31    45
    • زهرا21سال تهران

     وای مستانه جون کاشکی هیچ وقت باامثال شماروب رونشم چون دیگه هیچی ازم باقی نمیمونه.نمیدونم ازکجافهمیدیدکه من چادریم.ولی خیلی برداشت بدی ازنوشتم داشتید.من غلط بکنم که طرفدارحجاب اختیاری باشم.کلی هم باهاش مخالفم

     هیچ وقت به هیچ بدحجابیم بدوبیراه نگفتم .مگرنظرکلی داده باشم.شمابدحجاباخودتون میدونیدوخدای خودتون.فقط مارونخوریدمادیگه فقط برای ظهورامام زمان دعامیکنیم اون خودش میدونه بایدچیکارکنه
     15     21
     • مستـــانــه . 1986.

      یه دور کامنتی که در جوابم نوشتی بخون شایذ متوجه یشی از کجا فهمیدم چادری هستی!!

      دختر خانم کامنت اولت درست بود ولی بشخصه برام مهمه حرفی که زده میشه از طرف چه شخصیتیه! پس متاسفانه اون کامنت برای بنده فاقد ارزشه!

      میتونم کامنتای بی ادبانه و توهین آمیز و سراسز تهمتت رو ردیف کنم اینجا که نثار غیرچادریها کردی! پس ننه من غریبم بازی در نیار. من میدونم چرا اون حرفو زدم شماهم سعی کن خودتو نزنی به اون راه!

      دختر خانم با این طرز حرف زدنت آبروی محجبه های متشخص رو نبر.
      حالا شما بگو از کجا فهمیدی بنده بی حجابم !! بدا بحالت اگه تهمت زده باشی بدا به حالت.

      شماها قبل از دعا برای ظهور امام زمان رو رفتارتون تجدید نظر کنید آخه ممکنه با ظهور آقا حال شماهام بد باشه و با ما جهنمیا تو یه رده قرار بگیرین!! اگه اینقدر فرشته روی زمینه. چرا آقا چند صدتا انسان روی این زمین چندمیلیاردی پیدا نمیکنن تا بیان؟؟!!!
      10      7
   • نه عزیزم تند نرو!! همین که ما حجاب داریم و اسلام واقعی رو اجرا میکنیم یعنی از خیلیها پیشرفته ایم!! کم الکی نیست عزیزم!!مهم معنویاته که ماها صد قدم جلوتر از امریکا و دوستانش هستیم!! آره آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه!!!!!!!!!!!!!!! خیالی نیسسسسسسسسسس
    16    59
    • اسلام واقعی؟!!!!!!! شما مطمئنی که اینجا اسلام واقعی داره اجرا میشه؟؟؟؟؟یا اینکه فقط از اسمش داره سو استفاده میشه؟!!!!!
     50     4
   • ملک سلمان هفته پیش اجازه رأی دادن و کاندیدا شدن خانم ها رو صادر کرد.
    چند وقت دیگه دیدید وزیرامور خارجه شون زن بود تعجب نکنید.
    ضمنا سخت گیری های حجاب بیشتر واسه مکه و مدینه اس. خارجیا میتونند تو ریاض بی حجاب باشند.
    37    1
  3. جامعه ایران شدیدا دچار بحران هویت و فرهنگه و در واقع در حال سقوطی تاریخیه
   فساد گسترده وفراگیر چه از لحاظ اخلاقی و مالی و اجتماعی
   پایین بودن سطح تحمل طوری که سر یه جاپارک یانوبت پمپ بنزین آدم میکشیم
   جدیدا هم خودبرتر بینی قومیتی
   بقیشو اگه بگم دردسر میشه ولی اینو مطمئنم که این جامعه بد جور درحال سقوطه خدا رحم کنه فقط
   65   2
  4. داعش داعشه چه اینجا چه اونجا!
   26   5
  5. در نهایت نفرت ذاتی که از این فرقه و قوم داریم ولی از همه چیز از ما سرترند…
   18   4
  6. فاطمه/۵۳/شیراز

   فراموش نکنیم عربستان چندین برابر ایران نفت دارد وجمعیت آن یک چهارم ایران است یعنی بیست ویک میلیون نفر بومی دارد.فقرا هم زیاد هستند وشکاف طبقاتی زیاد است .
   27   15
   • محمد/23/شیراز

    هم شهری سلام
    طبق اخرین رتبه بندی ایران از حیث منابع نفت و گاز در رتبه اول قرار داره.اما متاسفانه قادر به تولید زیاد نیستیم.چون تحریم هستیم و نفتمون خریدار نداره.اپک سطح تولید روزانه ایران رو پایین اورده و کشورهای عرب منطقه با تولید بیشتر این کمبود رو جبران میکنند.درحال حاضر اپک روزانه نزدیک به ۳۱ الی ۳۲ میلیون بشکه نفت در روز تولید میکنه که یک سوم این مقدار رو عربستان تولید میکنه.کل درآمد عربستان از فروش نفت حاصل میشه و تا ۶۰ الی ۷۰ سال اینده نفت دارند
    14    4
  7. حالا بگید ما تمدن چند هزار ساله داریم که من هرچی میکشم از همین تمدن ساختگیه اه اه حالم دیگه داره بهم میخوره
   27   12
  8. بحث اقتصادیش که تحریم ها کاری نکرده بلکه ما بهتر شدیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   اقاقیان مردومو چی فرض کردین با این حرفا ؟؟؟
   بعدشم این کسایی که میریم با اون ذهن پر شده همین گروه های مسول کارای الکی
   چه چیزی در باره جامع جهانی میدونن که فقط میرن دادو بیداد میکنن مثلا درباره کنسرت خنده داره
   تو این کشور بسته هیچ اطلاعاتی به مردم نمیدن خفقان کامل حاکمه
   خدا بیامورزتت اریا مهر
   11   2
  9. زیاد بزرگش نکنید اینم سگ دست اموزه ورنه هیچی نیست الان داره یکم با سلاح این و اون قدرت نمای میکنه داره اکثر درامدش رو صرف سلاح های بعضی کشور ها می کنه اما در مقابل ایران بلاخره زانو میزنه****اخبار هم اعلام کرد که عربستان چندین ساله دیگه از لحاظ اقتصاد بر شکسته میشه****
   8   27
  10. بنظر من هیچ کدومش درست نبود، عربستان یکی از عقب ترین کشورهای عربی در زمینه ی زنان است، من که این حرفها تو کَتم نمیره.
   جنایت. هاشون هم افشا نشده ست، در سطح آلمان! بسی خندیدیم! ( البته همینکه از اینهمه ثروت مردمشون. رو هم بی نصیب نمیگذارند. دستشون. درد نکنه که تهنا. تهنا نمی خورند 🙂 )
   24   13
   • تورج-32-تهران

    زین پس برا شناخت جامعه بین المللی به اطلاعات سمیرا جووون رجوع کنید ❗ نکه همه کشورهارو چشم بسته از حفظه ! 😛
    بابا اطلاعات ! بابا همه فن حریف ! بابا کار درست ! بابا شهادت دوست ! بابا شربت شهادت ! بابا تک تیرانداز ! بابا آرنولد ! بابا پشت خط رو ! بابا متعصب ! بابا وطن دوست ! بابا عرب شناس ! بابا خوش اعصاب ! بابا …..! ( نتیجتا : بابا ……………. آب داد . ) 😆
    _____________________
    بابا ما بعد چندین روز صبح چند دیقه کامنت گذاشتیم ! الان بعد چندین ساعت اومدیم دیدیم دست نخورده پشت خط مونده ! قدم ما سنگین بود یا کلا سایت این مدلی شده ؟! آقا ” بابا ” برادر ” دوست عزیز ” بزرگوار ” بی وقت ” کم وقت ” ووووو ! این مدلی که نمیشه ! یا جمش کن ! یا پهنش کن ! ( سایتو میگم ) . “” بله ! میدونم منتظر دستور من بودی ! . پس نتیجه این بخش : مرگ بر اونریکا ! 😆
    13    12
    • دیگه دیگه! وقتی یه بی اطلاعی مثل سحر قریشی اینجا زیست میکنه یکی هم مثه من باید باشه تا جبران مافات کنه وگرنه شصت پله پاین تر از بورکینافاسو میریم.
     من با کامنت روزبه و خانم کیانا موافقم.
     4     3
  11. محمد/26/تهران

   شاید این امارها تا حدی درست باشه ولی دلیل نمیشه یک عده عقده ی این عقب موندگی رو سر تاریخ اونم نه معاصر بلکه تاریخ باستان در بیارن! آقای گودرزی چه ربطی به خانم شقایقی داره؟ 🙂
   تاریخ بجای خود امروز هم بجای خود حالا دلیل اینکه ما تاریخ میخونیم اینه که از گذشته های خوب سرمشق بگیریم و از اشتباهاتمون هم درس بگیریم نه اینکه بی عرضگیه امروزمون رو ربط بدیم به انسانهای هزاران سال قبل… این برای اون ادمه مجهول هویه بود که یک کامنت کاملا بی ربط گذاشت.

   نظر خودم هم اینه که به هر حال شیرازه و ریشه ی اعتقادیه ما بخشیش متاسفانه با فرهنگ همین کشور گره خورده و ناگزیز رفتارها و اعتقاداته اینها تو جامعه ما بیش از چهارده قرنه جریان داره ولی تفاوتش اینه که ما در جبهه مخالفه جامعه بین المللی هستیم و تبلیغات همه علیه ماست (کاری با بحق یا نا حق بودنش ندارم) اما عربستان داداش صیغه ایه اسرائیل و ابر قدرتهای غربی هست و خیلی تحلیلها و تبلیغات روی زن ستیزیه ایرانیا مانور میده. اینارو از بابت سیاست گفتم از نظر اقتصاد هم که مشخصه اونا از ما بهتر هستن حرفی نیست
   21   2
  12. میگه به یارو گفتن سه تا دروغ بگو گفت حکومت جمهوری اسلامی,کم کم دارم از دین هم برمیگردم چون هر چی میکشیم از دینه
   13   2
  13. جالبه عربستان از هر لحاظ از ایران سرتره ، ولی ما فقط ادعا می کنیم و عربها را مسخره می کنیم ، به جای ادعا کردن بیخود ای کاش خودمان را می ساختیم ، صد البته که در زمان قدیم پادشاهان عربستان تا زانو در مقابل سیاستمداران ایرانی خم می شدند و احترام می گذاشتند ، ولی حالا …..
   10   4
  14. هادی حسینی دهمیری

   من فقط به اون دوستی که نوشته بود که حالا همش بگید تمدن داریم و حالم داره از این با تمدن بودن بهم می خوره، فقط به سخنان وزیر امور خارجه ی جدید عربستان که مدتی قبل در مورد تمدن ایران گفته بود گوش کن! که با چه احترام و حسرتی از همین تمدن به اصطلاح بی ارزش یاد کرده.
   10   3
  15. یه خورده به این آمارها شک دارم ولی اگر هم درست باشه دلایل مختلفی داره
   ۱- جمعیت روستایی عربستان بسیار بسیار کمتر از ایرانه و بالا بودن نسبت جمعیت شهری بالطبع موجب بالا رفتن خیلی از شاخصها مثل سواد و غیره میشه

   ۲- جمعیت عربستان ۲۷ میلیون نفره که تنها ۱۶ میلیون نفر اون شهروند عربستانن و بقیه از کشورهای دیگه وبرای کار های خدماتی در این کشور حضور دارن شما خودتون قضاوت کنین اختلاف جمعیت اینا با ایران چقدره و کم بودن جمعیت نیز خودش باعث بالا رفتن شاخصهای اجتماعی میشه

   ۳- اون ۱۱ میلیون نفری که از کشورهای دیگه برای کارهای خدماتی به عربستان رفتن نشون میده که مردم عادی خیلی خیلی خیلی راحت طلب و تنبل تشریف دارن و وقتی ملتی کارهای عادیشون رو دیگران انجام بدن خوب معلومه که شاخصهای اجتماعیشون بالا میره

   ۴- درامد نفتی عربستان ۳ برابر ایرانه با جمعیتی که تقزیبا یک سوم ماست اگه مسئولین اونجا فقط خورده حسابای فروش نفتشون رو بین مردم توزیع کنن حقوق ماهانه ای که به هر نفر عربستانی داده میشه دیگر نیازی به کار کردن نداره و وقتی کسی برای تامین مخارجش نیازی به کار نداشته باشه مشخصه که امید به زندگی و خیلی از شاخصهای دیگه اش بالا میره

   ۵- نکته قابل بحث دیگه هم اینه که ریشه اکثر خلافها و بزه ها در فقره خب مردمی که فقیر نیستن چه نیازی به دزدی دارن

   ۶- وقتی در مردمی شاخصهای رفاهی و امنیتی و امید به زندگی بالا باشه و به زبان ساده تر اعصابا آروم باشه پس مسلما آمار دعوا و کتک کاری و قتل و جنایت پایین میاد
   14   2
  16. تورج-32-تهران

   نظری ندارم . ولی اینجاست که شاعر میگه :
   انقلاب ما انفجار نور بود ❗ ( ی همچین چیزی ) . lol
   16   11
  17. من به آمار زمین مشکوکم
   عربستانم برای ما آدم شده. من که قبول ندارم ازعربستان پایین تر باشیم لااقل از لحاظ سیاسی
   8   13
  18. خوب ما از خیلی جهات از عربستان بالاتریم به عنوان مثال همین اختلاس، چرا بهش اشاره نکردید؟؟؟
   21   3
  19. محمدرضا/21/اصفهان

   بدون هیچ تعصب و با قاطعیت میگم : با وجود اینکه کشور خودمون از نظر فرهنگی و اخلاقی در وضعیت خوبی به سر نمیبره ولی هنوز خیلی خیلی بالاتر از عربهای سعودی هستیم . چه از نظر فرهنگی چه از نظر انسانی و چه از نظر اخلاقی اونها با هزار سال پیششون تفاوت محسوسی نکردن ..
   گول زرق و برقشون رو نخورید … هنوز توی مبتدی ترین مسائل اخلاقی لنگ میزنن .
   این امارها هم دروغ رسانه ایه هم کیشانشونه ( امریکا و اسرائیل)
   15   11
  20. خشونت ۰٫۸ ؟؟؟ مگه میشه؟ پس داعشو داعشیا و القاعده رو ما تعلیم دادیم؟ خشونت آمارش پایینه چون کسی اعتراض نمی کنه اونجا کسی شکایت نمی کنه که تو آمارها بیاد.
   من اصلا به کل این آمار و درستی اش شک دارم.
   17   7
  21. آقای محمد از تهران بهت پیشنهاد میکنم سطح سوادت و ببر بالا تا منظور منو متوجه بشی تا همین دیروز کشورهای عربی کاری میکردن می‌گفتین اینا بادیه نشین بودن سوار شتر میشدن ولی الان چی من که خیلی وقته دارم میگم گور بابای تاریخ مهم حال ایندس عمو
   17   4
   • محمد/26/تهران

    مرسی فداتشم 🙂 ببخشین شما کلاساتون کجا برگزار میشه اونوقت؟! میشه منم ثبت نام کنم بیام دوره ببینم؟ خیلی دوست دارم در کنار شما اساتید پیشرفت کنم هار هار هار 🙂 خندیدم
    همین گور بابای تاریخ باعث پیشرفت نکردنتون و نکردنمون شده! چون نمیدونم کجاها اشتباه کردیم که هنوزم داریم چوبشو میخوریم و جالبه بدونی ما ایرانیها تنها ملتی هستیم که از یک سوراخ ده بار نیش میخوریم و بازم خودمونو قانع میکنیم که نفهمیم خیلی چیزارو..
    از دست من ناراحت نشو من خودم یکمی این روزا ناراحتم. از لحن تندم دلگیر نشو. مواظبه خودت باش بوس 🙂
    10    3
 • ارسال نظر