مجله گیزمیز

“گلریز قهرمان”؛ دختر ایرانی که نماینده پارلمان نیوزلند شد

ادمین/27
۱۶ مهر ۱۳۹۶
۱۱ نظر
 • .

   

  رأی‌آوردن گلریز قهرمان اگرچه از نظر ریشه‌های ایرانی‌بودن او، حالا در ایران مرکز توجه قرار گرفته؛ اما به‌طور کلی تغییرات سیاسی ناشی از نتایج انتخابات اخیر نیوزیلند در سطح جهانی مهم است. این‌بار آرای حزب ملی‌گرای نیوزیلند با ۴۴,۴ و حزب کارگر با ٣۶.٩ بسیار به یکدیگر نزدیک شده‌اند. حزب سبزها نیز ۶.٣ درصد آرا را به دست آورده است. گلریز در مصاحبه‌ای تأکید کرده به لحاظ فکری حزب سبزها خودش را به حزب کارگر نزدیک می‌داند. به‌این‌ترتیب می‌توان به این جمع‌بندی رسید که درحال‌حاضر حزب ملی‌گراهای نیوزیلند با ۴۴.۴ و حزب کارگر و سبزها با ۴٣.٢ درصد آرا رقیب جدی برای هم باشند. 

  خبر ورود یک زن ایرانی به پارلمان نیوزیلند، به‌سرعت در شبکه‌های اجتماعی ایران چرخید. گلریز قهرمان ٩ساله بود که با خانواده‌ خود از مشهد به نیوزیلند رفت. بعد از آن سال‌ها، تحصیلاتش را در رشته حقوق در دانشگاه آکسفورد انجام داد و حالا مدتی است به‌عنوان وکیل با سازمان ملل متحد در حوزه حقوق‌ بشر و حقوق زنان فعالیت می‌کند.

   

  پدر گلریز، مهندس کشاورزی بوده و مادرش روان‌شناس. دقایقی پس از انتشار خبر، با هم‌حزبی‌ها پشت تریبون رفته و وقتی رئیس حزب از حضور گلریز به‌عنوان نخستین پناه‌جو در جمع سبزها اظهار خرسندی می‌کند، گلریز می‌گوید: «لحظه خوبی است که دختر ٩ساله‌ای را به یاد بیاورم که وارد این کشور شد و حالا می‌تواند وارد پارلمان نیوزیلند شود. این رأی برای من رأی مهمی است؛ به‌ویژه در دوره ظهور ترامپ، برگزیت و مخالفت هرروزه با مهاجران و پناه‌جویان. در برابر ‌هزاران فردی که به من رأی داده‌اند، حس مسئولیت می‌کنم».

   

   


   

   

   تلاش او برای حضور در پارلمان نیوزیلند اما با هجمه‌های متعدد آنلاین علیه او در چند ماه منتهی به انتخابات همراه بود. عده‌ای برای او کامنت‌های عجیب‌وغریب می‌گذاشتند. یکی می‌نوشت «می‌خواهی تروریسم را با خودت به نیوزیلند بیاوری» و دیگری می‌نوشت «تو به‌عنوان یک پناه‌جو چطور می‌خواهی نخست‌وزیر ما را نقد کنی؟»، یا هجمه دیگری که «ما به تو دموکراسی داده‌ایم، حالا تو چطور می‌خواهی دولت را نقد کنی؟». با این همه، حملات آنلاین متداوم علیه گلریز قهرمان ثمر نداد.

   

  حزب سبزها از منظر او فضای مناسبی برای حضور جوانان است؛ جوانان و گروه‌های حاشیه‌ای جامعه؛ گروه‌هایی که شاید در دیگر احزاب به آنها صدایی داده نشود؛ اما اینجا رهبران حزب همراه هستند و پیشینه خانوادگی و عقیدتی شما تأثیری در تصمیم‌گیری آنها ندارد.

   

  حزب سبزها به باور گلریز قهرمان نه‌تنها به مسائل محیط‌زیستی نظر دارد بلکه در پی آن است تا زمینه فعالیت سیاسی را برای طیف جوانان و درحاشیه‌مانده‌ها فراهم آورد. از این منظر، حضور یک پناه‌جو در فهرست سبزها، یک اقدام پیشروانه بوده؛ اقدامی که حالا با رأی‌آوردن گلریز به یک اقدام شایان تأمل در ساحت سیاسی این کشور بدل شده است.  تجربه‌های کاری گلریز به‌عنوان وکیل حقوق‌بشری با سازمان ملل در کشورهای کامبوج و یوگسلاوی متمرکز بوده و تلاش برای حمایت از زنان، به‌ویژه در کشورهایی که نبردهای قبیله‌ای اغلب به خشونت‌های حداکثری علیه زنان منتهی شده بود. گنجاندن و طرح برخی مباحث حمایتی در حقوق بین‌الملل و تلاش برای حساس‌سازی قوانین بین‌المللی علیه جرم و جنایت‌هایی که در شرایط جنگ و درگیری علیه زنان اتفاق می‌افتد، ازجمله تلاش‌های او در حوزه حقوق‌ بشر به شمار می‌آید.

   

   


   

   

   

  گلریز در برنامه‌ها، میزگردها و مناظره‌های منتهی به انتخابات اخیر پارلمان نیوزیلند، حضوری فعال داشته و همواره خود را یکی از حامیان حضور پناه‌جویان در نیوزیلند معرفی می‌کند.

   

  او می‌گوید: «۴٠ درصد جمعیت پناه‌جویان در نیوزیلند را بچه‌ها تشکیل می‌دهند. من به سرمایه‌گذاری بر نیروی انسانی باور دارم؛ چه از نظر بهداشت و چه از نظر آموزش. این توجه باید صرف‌نظر از وضعیت آنها به‌عنوان یک پناه‌جو یا اشکال دیگر باشد.

   

  به انسان باید به خاطر انسان‌بودن او و توانایی‌ها، تلاش‌ها و استعدادهایش احترام گذاشت. هروقت بحث حمایت‌کردن یا حمایت‌نکردن از حضور پناه‌جویان به میان می‌آید، یاد ٩سالگی خودم می‌افتم؛ روزی که با پدر و مادرم به اینجا آمدیم».

   

  گلریز به حزب سبزهای نیوزیلند و رویکرد حمایتی‌ آنها از محیط ‌زیست و طبقه‌های مختلف انسانی باور دارد. خرسند است که می‌توان در قالب فعالیت در حزب سبزها، به نوعی دموکراسی مشارکتی نزدیک شد؛ دموکراسی‌ای که آدم‌ها در آن به نقد و بررسی آرای مختلف می‌پردازند و کسی، دیگری را به خاطر پیشینه یا ریشه‌های مذهبی و سیاسی‌اش نقد نمی‌کند.

   

   


   

   

  رأی‌آوردن گلریز قهرمان اگرچه از نظر ریشه‌های ایرانی‌بودن او، حالا در ایران مرکز توجه قرار گرفته؛ اما به‌طور کلی تغییرات سیاسی ناشی از نتایج انتخابات اخیر نیوزیلند در سطح جهانی مهم است. این‌بار آرای حزب ملی‌گرای نیوزیلند با ۴۴,۴ و حزب کارگر با ٣۶.٩ بسیار به یکدیگر نزدیک شده‌اند. حزب سبزها نیز ۶.٣ درصد آرا را به دست آورده است. گلریز در مصاحبه‌ای تأکید کرده به لحاظ فکری حزب سبزها خودش را به حزب کارگر نزدیک می‌داند. به‌این‌ترتیب می‌توان به این جمع‌بندی رسید که درحال‌حاضر حزب ملی‌گراهای نیوزیلند با ۴۴.۴ و حزب کارگر و سبزها با ۴٣.٢ درصد آرا رقیب جدی برای هم باشند.

   

  به‌این‌ترتیب، انتخابات اخیر در این کشور از این منظر نیز درخور ‌تأمل است. به گفته گلریز ترامپ با سیاست‌های ضدمسلمانان و مهاجران روی‌ کار آمده، از این جهت رأی‌آوردن حزب سبزها و کارگر در انتخابات اخیر با اهمیت است و نوعی مخالفت با آن رویکرد به‌شمار می‌آید. 

   

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 11
  1. مهدی 20(444سابق)

   درود بر شرفش
   البته نباید خیلی جوگیر شد چون ایشون آموزشش کلا تو نیوزیلند بوده و خیلی به ایران ربطی نداره ولی از این نظر که فرهنگ ایرانی داره و ریشه در خاک ایران داره باعث افتخاره
   و ایشون مدرکی دال بر اینکه دختر ایرانی اگر آزادی داشته باشه قله های موفقیت یکی یکی فتح میکنه و میتونه تو جامعش فعال و تاثیرگذار باشه
   74   27
   • علی نکا مازندران

    الکی افتخارش رو به ایران نچسبونید. دختر ایرانی کجا بود؟! طرف شهروند اونجاست و به هیچ وجه به ایرانی بودن خودش افتخار نمی کنه که البته و صد البته حق داره. مثل خانم درسا درخشانی و مریم میرزا خانی و ….
    ایشون دیگه ایرانی به حساب نمیاد و شهروند نیوزلنده.
    52    75
  2. یه خانم افغانی هم توی کانادا نماینده شده بود درحالیکه زمان کودکیش در ایران اجازه رفتن به مدرسه نداشته.ببین بعضی هم وطنان مون مدرسه مهاجران افغانستان رو تعطیل کردن ولی توی غرب یه مهاجر میتونه به همه جا برسه
   43   20
  3. به به
   آدم کیف میکنه موفقیت یه دختر خانوم ایرونیو میبینه
   پیروز و سربلند باشه ان شاالله
   42   26
  4. بچه افغانی ؛ بچه ایرانی ایران ؛ استرالیا
   چند روز پیش در خبرها خواندیم که ، ساکنین شاهدیه یزد ،
   مانع از تحصیل بچه های افغانی در مدرسه شده اند!!!
   این حرکت باعث سفر وزیر آموزش و پرورش به آنجا و مذاکره شد،نمی دانم وزیر توانست مشکل را در همان جا حل کند یا نه؟!
   بهتم زد،مگر می شود یک مسلمان شیعه برای حسین(ع)سینه بزند
   و جویای عدالت باشد و پیرو علی(ع)ومسلمان باشد،
   حدیث اطلبوالعلم…..بخواندو…..مانع تحصیل بچه مسلمان شود!!!
   در کشورهای دیگر که ما قبول شان نداریم و گاهی نفرین شان
   می کنیم از ما مسلمانی تر رفتار می کنند!!!

   چند روز پیش با یکی از دوستانم که برای تحصیل همراه همسر
   و دختر بچه اش به استرالیا سفر کرده از طریق”واتس آپ”
   تلفنی صحبت می کردیم،جمله ای گفت که نمی خواهم بگویم
   دلم را به درد آورد!!! جمله اش مغزم را به تفکر واداشت!!!
   این جمله ی تلخ را مجبورم بگویم:از مسلمانی خودم خجالت کشیدم!!!
   جمله اش چه بود؟خوب با دقت بخوانیم !
   او گفت:مدتی پیش از طرف مدرسه ی دخترم به من اطلاع دادند که دولت استرالیا برای دخترت ماهیانه ۴۵۰ دلار استرالیا حقوق تعیین
   کرده؛آن ها گفتند:شما در کشور ما دانشجو هستید،
   به خاطر هرینه تحصیل شاید نتوانید به دخترت رسیدگی کنید و چیزهایی که دوست دارد برایش بخرید!
   ما این ۴۵۰ دلار را ماهیانه به شما می دهیم تا خرج دخترت کنی؛
   نمی خواهیم او در حسرت نداشتن کیف و کفش باشد و خاطرات بدی از کشور ما را تجربه کند!!!

   دیگر چیزی نمی گویم……….
   التماس تفکر!!!

   “یزدان پناه
   تلخ و شیرین
   31   15
  5. علی نکا مازندران

   اکثر مردم ایران به مردمی بخیل و عقده ای تبدیل شده اند که اعتقاد دارند دیگی که واسه من نجوشه سر سگ توش بجوشه.هیچکس از موفقیت دیگری خوشحال نمی شه ،خیرخواهی دراین جامعه از بین رفته .چه بلایی بر سر انسانیت آورده اند که ما اینطور شدیم.تو رو به خدا کمی به خودمون بیاییم.
   2   3
   • مهدی 20(444سابق)

    درسا درخشانی دیگه از ایران رفته ربطی به من و ایران نداره”=دیگی که برای من نجوشه سر سگ توش بجوشه

    دیدی معضل جامعه خودتی و امثال تو با تفکر متحجرانشون
    0    1
  6. مهدی 20(444سابق)

   ادمین چطور دلت اومد اونو تایید نکنی؟
   لآقل دو دیقه میزاشتی یه کپی ازش نگه میداشتم
   یا لآقل بگو مشکلش چیه اصلاحش کنم
   49   30
   •  از امروز دیگه هیچ کامنت غیر مربوط و جهت داری رو درج نمیکنم فقط و فقط مربوط  به پست باید باشه …تا آخر شبم همه کامنتای غیر مربوط ۲۰ پست اخیر رو پاک میکنم ….. 
    30    4
    • مهدی 20(444سابق)

     Ouch !!
     چه خشن ادمین گرفتم چی میگی
     ببخشید که پرسیدم چون شما در قبال کارت نباید به کسی توضیح بدی
     ما هم سعی میکنم نظرات از بحث ایدیولوژی به سمت شعر و ادب ببریم 😉
     24     20
  7. آفرین چقدر فعال وهدفدار ونترس
   از خودم خجالت کشیدم
   8   0
 • ارسال نظر