مجله گیزمیز

۲۸ مرداد؛ سالروز فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان

ادمین/27
۲۸ مرداد ۱۳۹۶
۱۸ نظر
 •  

   

   

  شنبه شب ۲۸ مردادماه سال ۱۳۵۷، سینما رکس آبادان آتش گرفت و جز تنى چند، همه تماشاگران آن در آتش سوختند و بدین گونه یکی از بزرگ‌ ترین و دردناک ترین جنایت‌ های تاریخی در عرصه فرهنگ در ایران رقم خورد.

  ۲۸ مرداد ۱۳۵۷ روزی تلخ برای سینماگران و سینما دوستان به شمار می رود زیرا در این تاریخ، ۳۷۷ تماشاچی فیلم گوزن‌ ها در سینما رکس آبادان در آتش سوختند. این فاجعه در فاصله چند ماه تا پیروزی کامل انقلاب به وقوع پیوست و برخی معتقدند که به آتش کشیدن سینما رکس آبادان در افزایش خشم عمومی و تسریع انقلاب اسلامی ایران نقش موثر داشت.

   

   

   

   

  گفتنی است که فیلم «گوزن‌ها» ساخته مسعود کیمیایی، اشاره کوتاه و گذرایی داشت به روزهای فرار و مرگ یک مبارز مسلح علیه حکومت پهلوی و بسیاری بر این عقیده بودند که فیلم به بخش کوچکی از واقعه سیاهکل پرداخته‌ است. همین نگاه اعتراضی باعث شد بسیاری به این باور برسند که مسئول کشتار به جز ساواک نبوده تا زهرچشمی از مردمی بگیرد که هوس سرنگونی شاه را کرده‌ اند.

   

   

   

  شاید بد نیست بدانید که قبل از انقلاب، آبادان را شهر سینما‌ها می‌ نامیدند. انگلیسی‌ ها در سال‌ های اول ورود خود به آبادان یک دستگاه آپارات برای نمایش فیلم آوردند و در محله «بریم» یک سینمای روباز بسیار کوچک خاص خودشان ساختند.

  بعدها در سال ۱۳۱۱ شمسی، سینما «شیرین» در منطقه شهری آبادان تأسیس شد و از‌‌‌ همان موقع، دیدن ‌فیلم در آبادان طرفداران بسیاری پیدا کرد.

   

   

   

   

  شاهدان عینی در مورد تراژدی سینما رکس گفته بودند که نخستین ماموران آتش‌نشانی پس از گذشت حدود ۳۰ دقیقه به رکس رسیده‌ اند. وقتی به آنجا می‌ رسند هم در می‌ یابند که هیچ کدام از شیرهای آتش‌نشانی کار نمی‌ کند. تانکرهای سیار آبی که با خودشان به صحنه آورده بودند پیش از مهار آتش خشک می‌ شود.

   

   

   

  در آن زمان، پلیس شش متهم را بازداشت کرد، یکی از آن‌ ها صاحب سینما رکس بود، اتهامش سهل‌انگاری در دستور به کارکنانش برای قفل کردن ورودی‌ های سینما برای ممانعت از داخل شدن تروریست‌ ها بود. اما مخالفان رژیم شاه، ساواک را عامل اصلی این آتش‌سوزی می دانستند.

   

   

   

  به هر حال شواهد موجود در همان زمان و رو شدن اسناد پس از انقلاب، شکی باقی نگذاشت که فاجعه سینما رکس، کاری سازمان یافته از سوی عمال رژیم پهلوی بوده است.

   

   

   

  دلیلش هم این بود که چند ماه پیش از مرداد ۵۷، اعتراضات و تظاهرات مردم علیه رژیم شاه شهرهای مختلف شروع شده بود. رژیم پهلوی که از اوج‌گیری این تظاهرات می‌ ترسید، دست به سرکوب اعتراض ها می زد و این تلاش گاهی با خشونت همراه بود.

   

   

   

  اما این روش در شهرهای نفت خیز مثل آبادان، اهواز، خوزستان گچساران، امیدیه و خارک قابل استفاده نبود زیرا وجود پالایشگاه نفت و صنایع پتروشیمی در آبادان، موقعیت و اهمیت اقتصادی ویژه‌ای برای این شهر ایجاد کرده بود.

   

   

  به همین خاطر، در آبادان، مبارزه به اشکال گوناگون و از جمله نامه‌نگاری و طومارنویسی برای مطالبات صنفی و رفاهی جریان داشت.

   

   

  بنابراین، عمال رژیم تصور می کردند با ایجاد رعب و وحشت به این روش می تواند از بروز نا آرامی و کشیده شدن اعتراضات مردمی به این منطقه پیشگیری کنند. از سوی دیگر با متهم کردن گروه های مذهبی و انقلابی به طراحی و اجرای این فاجعه، موجب بدبینی مردم به  گروه های مذهبی بشوند.

  اما کشتار سینما رکس نه تنها رژیم را در دست یافتن به اهدافش ناکام گذاشت، بلکه برعکس سبب شعله ور تر شدن آتش خشم مردم نسبت به نظام ستم شاهی شد.

   

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 18
  1. یک دادگاه سوری و فرمایشی و کسانی که سالها بعد که به جایگاهی کاذب رسیدند اعتراف کردند که ما قبل از انقلاب سنما آتش می زدیم و البته الان دیگه در قید حیات نیستند…
   12   7
   • خیالی نیسسسسسسسس

    عیب نداره داداش تاریخ عوضشو درمیاره.هر زمستونی بهاری داره!! بالخره یه روزیم چیزای دیگه را اتیش میزنن!! آتیش را با آتیش خاموش میکنند یه روزی!! باهوشها میفهمند چی میگم…خیالی نیسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسس
    4    2
  2. به روح همه ی شهدای راه آزادی و استقلال کشور بخوانیم فاتحه با صلوات
   10   20
   • چرا به سجاد دیسلایک میدید
    گفته فاتحه بدید برای چند نفر که الان دستشون از دنیا کوتاهه
    مسائل رو با هم قاطی کردین ها
    1    6
   • استقلال و آزادی رو خوب اومدین 😐
    اصن هدف از انقلاب شکوهمند اسلامی رسیدن به این دو تا واژه بود که شکر خدا حاصل شد!!!!
    6    1
  3. کاش حداقل بعد این همه سال که گذشته حقیقت تاریخ رو میگفتین.نه چرت و پرت دروغین.حداقل اگه جرات گفتن حقیقت نیست پست نذارین بهتره.متاسفم برای مردمی که دوست دارن گول بخورن.
   26   6
   • پوزش از شما که در زمان سفر میکنید و حقیقت تاریخ را از خود تاریخ بهتر میشناسید .
    از این به بعد هرجای تاریخ بروفق مرادتان نبود بگویید این «تاریخ» است «حقیقت تاریخ» چیز دیگری است.
    کلا با تخیلات خودتان زندگی کنید.
    بگویید «نقض» شده ولی «نقض فاحش» نشده
    اون بنده خدایی که هنوز نمیدونه «صوری» رو با کدوم ص مینویسن هم همینطوره هرجا به نفعش باشه میگه چرا بدون محاکمه حصر میکنید هرجا محاکمه میشه میگه سوری بوده
    هم شاه رو قبول دارید هم مصدق رو
    هم کوروش رو قبول دارید هم زرتشت رو( درحالی که زرتشت در حال مبارزه با کوروش بوده)
    کلا با تخیلات زیستن هم عالمی است
    خوش باشید
    1    13
    • هیچ بحثی با شما ندارم.حقیقت مشخصه و مستنداتش هم موجود.مردمی که همراه با درغگویان تاریخی قدم برمیدارند بعد از مدتی خودشون رو هم انکار میکنن.دلیل بی هویتی امروز مردم ما همین انکار تاریخی سرزمینه مونه.شما هر طور دوست داری برداشت کن.در ضمن سطح معلومات و تحصیلات هر کسی دلیل بر این نمشه که فهم و شعور نداشته باشه.هستن و بودن کسانی که هیچ گونه تحصیلاتی نداشتن ولی کاملا آگاه و باشعور بودن.شما بهتره به تاریخ قبل اسلام که هیچ به تاریخ قبل انقلاب هم کاری نداشته باشی .همون تاریخ جنگ و دلاوریهاش رو بخونی و لذت ببری.
     7     3
  4. فرج الله سلحشور:
   «قبل از انقلاب اسلامی ماهیت سینما برای مردم روشن بود و خانواده‌های مذهبی با سینما و تلویزیون هیچ کاری نداشتند و ما به خوبی می‌دانستیم که سینما کانال ورود فرهنگ بیگانه به کشور ماست… من جزو کسانی بودم که قبل از انقلاب سینما آتش زدم و متأسفانه بعد از انقلاب برای‌‌ همان سینما‌ها موزه درست شد و هنوز هم از آن‌ها حمایت می‌شود».
   13   13
  5. از شما خواهشمندم این اسناد روشده پس از انقلاب را نشان بدهید.
   هیچ سندی که نشون بده حکومت با این داستان ارتباط داره تا الان رو نشده.(تا جایی که من میدونم) عکس این داستانم مخالفای این حکومت میگن ولی اونام سند درستی رونکردن.
   اصن سندو ولش کن شما خودت چی فک میکنی ؟
   این کارا از چه قماشی برمیاد؟
   6   6
   • حسام خان اتفاقا هم اسنادش مشخصه هم دادگاهش هم فیلم اعترافات کسایی که آتش زدن هم علت انجام این کار.اتفاقا اصلا قرار نبود سینما رکس رو آتش بزنن.
    تاریخ همیشه دو حالت بیشتر نداره.یا توسط موافقان تاریخ بیان میشه یا توسط مخالفان اون.دسته اول در توجیح اون کار تاریخ رو تعریف میکنن و دسته دوم در دشمنی با اون.ولی فقط مهم اون حادثه هستش که رخ میده.هیچ وقت در دل تاریخ نباید دنبال دلیل و چرا بود.شما وقتی ی تصادف سر کوچتون میبینی با ۴ تا تفسیر متفاوت روبرو میشی.تفسیر راننده مقصر – تفسیر راننده آسیب دیده – تفسیر خودت که از بیرون دیدی ماجرا رو و تفسیر افسر پلیس.این وسط فقط قانون تعیین میکنه کی مقصره.اما حقیقت ماجرا شاید چیز دیگه باشه.مهم اینه که سینما رکس آتش گرفت و ی عده سوختن و کشته شدن.ی عده هم ب مقاصدشون رسیدن.حالا الان کی مقصر بوده مهم نیست.مهم اینه که باید درس بگیریم تا مجدد بازیچه کارهای سیاسی نشیم.
    نکته مهم ترش هم اینه که نریم سینما فیلم ببینیم.چ کاریه خب.ی ماه بعدش میاد تو نت دانلود کن تو خونه ببین.تازه با کلی مزایای جانبی(منظورم لم دادن و تخمه و چیپس و هر چیز دیگس)
    9    1
   • از قماشی که فیلم در حال پخش در سینما بر علیه اونها بود.
    1    12
  6. شب بیست هشت مرداد سینما رکس رو سوزوندن

   اونا که این کار رو کردن خودشون مرثیه خوندن
   3   1
  7. این مطلب سرتاسر تناقضه و همش رو میشه به طرف مقابل هم نسبت داد.
   میگه چون فیلم اعتراضی بوده حکومت خواسته به این ترتیب زهرچشم بگیره!! خب به نظر شما برای حکومت راحت تر نبود که اصلا اجازه ساخت و نمایش همچین فیلمی رو نمیداد؟!
   یا اگر هدف سرکوب اعتراضات مردمی بود باید این کار در شهرهایی که این اعتراضات بیشتر بود اتفاق می افتاد نه در آبادانی که به کلی از این جریانات انقلابی به دور بود و حتی به همین دلیل مورد خشم انقلابیون بود. جالبه که متن به طرز ناشیانه و خنده آوری قصد داره این موضوع رو برعکس جلوه بده!
   رو شدن اسناد پس از انقلاب هم که همه میدونن چه اعتباری میتونه داشته باشه!
   5   1
  8. باز ما نظر گذاشتیم و شما منتشر نکردی
   این دفعه مشکلش چی بود
   مساله ی غیر سیاسی رو سیاسی کرده بودم؟
   یا اسم شخصی رو برده بودم؟
   الهی شکر
   0   4
   • کامنتی که درج نمیشه میشه غ ق ا وقتی شما میبنی یعنی هنوز تایید نشده در نوبت بررسیه نه اینکه غ ق انتشاره
    2    1
    • شما دو روش سانسور کامنت دارید
     روش اول حذف و منتشر نکردن کامنت هست
     روش دوم منتشر کردن کامنت پس از گذشتن تاریخ انقضای مطلب هست
     که روش دوم بسی زشت تر از روش اول هست
     متاسفانه اجازه ی بیان حقیقت رو نمیخواید بدید
     راحت باشید…
     0     5
 • ارسال نظر