مجله گیزمیز

۵۰ درصد تهرانی ها می توانند بدون یارانه نقدی زندگی کنند

ادمین/27
۲۳ دی ۱۳۹۶
۵۷ نظر
 • ۵۰ درصد تهرانی ها می توانند بدون یارانه نقدی زندگی کنند

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: ۵۰ درصد تهرانی ها می توانند بدون یارانه نقدی زندگی خود را اداره کنند که با حذف یارانه آنهامی توان ماهیانه مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان درآمدزایی کرد.

  50 درصد تهرانی ها می توانند بدون یارانه نقدی زندگی کنندنعمت الله ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: بودجه عمرانی استان تهران سه فصل دارد که این ۳ فصل شامل فصل ملی، ملی-استانی و در نهایت بودجه مصوبه استانی است.

  وی ادامه داد: با توجه به رویکردی که در بودجه سال ۹۷ در لایحه پیش بینی شده است، سهم  مشارکت بخش عمومی و خصوصی در حوزه عمرانی بیشتر است که سهم استان تهران در حدود ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه سال ۹۷ برای ۳ فصل نام برده در بودجه عمرانی استان تهران سقف و رقمی در حدود ۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که این مبلغ در سال گذشته رقمی در حدود هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود.

  ترکی ادامه داد: بیشتر استان ها شاهد افزایش چشمگیر بودجه جاری خود هستند و افزایش بودجه استان تهران نیز به این دلیل است که بودجه ۲ دستگاه آموزش و پرورش و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در بودجه استان تعریف شده است.

  وی تصریح کرد: امیدواریم در قالب برنامه ششم توسعه، این تمرکز زدایی که در بودجه سال ۹۷ اتفاق افتاده است، برای سنوات آینده نیز محقق شود و ادامه داشته باشد و شاهد افزایش بودجه استانها در حوزه عمرانی باشیم.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران بیان کرد: یکی از اتفاقاتی که در لایحه بودجه سال ۹۷ اتفاق افتاده  و به نظر تاثیر بسیاری در سطح جامعه داشته ، بحث ساماندهی یارانه های نقدی است.

  ترکی تاکید کرد: قانون بودجه هدفمندی یارانه ها به صراحت می گوید که ۵۰ درصد منابع یارانه ها باید به واسطه سازمان های حمایتی چون کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور در اختیار افراد و خانواده های نیازمند قرار بگیرد.

  وی ادامه داد: بر اساس تقسیم بندی ستاد هدفمندی یارانه ها در خصوص مبلغ یارانه هایی که ساماندهی می شوند، ۳۰ درصد این منابع باید در اختیار واحدهای تولیدی قرار بگیرد و ۲۰ درصد دیگر برای موارد خاص دراختیار دولت باشد.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران افزود: متاسفانه در سنوات گذشته، واگذاری مبلغ یارانه های ساماندهی شده به دستگاه های مذکور اجرایی نشده است که امیدواریم در سال جاری محقق شود.

  ترکی اضافه کرد: مجموع یارانه های ساماندهی شده در کل کشور ۴۸ هزار میلیارد تومان است و سقف و رقم مربوط به استان تهران بابت پرداخت یارانه نقدی در هر ماه در حدود ۶۰۰ میلیارد تومان است.

  وی خاطرنشان کرد: آنچه در لایحه بودجه سال ۹۷ بر اجرا شدن آن تاکید شده است مسئله ساماندهی و شفافیت یارانه های نقدی است و این موضوعی است که از سنوات گذشته جزء پیشنهادات ما و همچنین از پیشنهادهای خود دولت بوده است.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تاکید کرد: برای اختصاص بودجه بخش ساماندهی یارانه ها باید از خانواده های نیازمند و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و همچنین خود اظهاری خود افراد نیازمند و مجموعه دستگاه هایی که می توانند این نیازمندی را ارزیابی کنند،شروع کنیم که البته سیستم ثبت نام این افراد هنوز بسته نشده است.

  ترکی یادآور شد: پیش بینی ما این است که ۵۰ درصد خانواده های تهرانی می توانند بدون دریافت یارانه نقدی زندگی خود را اداره کنند و با روند حذف آنها از لیست یارانه بگیران ماهیانه مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان از این محل درآمدزایی می شود که مجموع این رقم سالانه  هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می شود.

  وی تصریح کرد: دولت مصمم است و ما در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیز بر این امر متعهد شده ایم که این مبالغ را در بخش توسعه و ایجاد اشتغال و تولید در استان تهران صرف کنیم.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اضافه کرد: در حال حاضر جمعیتی در حدود ۱۳ میلیون نفر در استان تهران  و در حدود ۸ و نیم میلیون نفر از این جمعیت در شهر تهران زندگی می کنند که ساماندهی یارانه آنها گام بزرگی در حل مشکلات اساسی مردم خواهد بود.

  انتهای پیام/

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 4
  انتشار یافته : 57
  1. بله میتونن…همونجور که مسئولین بدون شرف و بدون وجدان میتونن زندگی کنن مردمم میتونن بدون یارانه زندگی کنن…واقعا تهوع آوره که این دولت همیشه خدا دست گداییش جلو مردم دراز بوده…
   67   9
   • محمدرضا/۲۴/اصفهان

    چرا امروز اینقدر عصبی و ناراحتی؟ 😐
    6    10
   • تهوع اور ترمیشه وقتی که خودشون اقرار هم میکنن به گدایی.خیلی شیک جلو دوربین میگه دستم را به سوی ملت دراز میکنم ملت هم دستشو میگیرن.همینه میشه که اخرش یه وزیر به خودش اجازه میده سر سهام عدالت به مردم بگه گدا!!! گداخودتی اقای وزیر.خداروشکر من یکی که از کارم نزدم برم تو صف ثبت نام سهام مثلا عدالت.از همون اولش هم معلوم بود ملت ایران سهام عدالت یه حقه انتخاباتی بود.یارانه هم همینه ملت شریف ایران.
    13    5
   • حرص نخور آدمین. یارانه ارزونی خودشون!! مردم ما لیاقتشون بیشتر از این یارنه و سهام عدالت تحقیر آمیزه!!اینا رو ترامپ دیوانه داره مجازات میکنه!! ببین دیشب چطوری تحقیرشون کرد/ آقای ظریف فک کنم دیگه دو هزاریش افتاده که قرارداد ترکمنچای بسته!! ریس قوه قضاییه که هیچ عدالتی را اجرا نکرده تحریم کرد و ۱۳نهاد دیگر را فقط به دولت فشار میاد نه مردم!! در ضمن چهار ماه دیگه خواهید دید که جام زهر دیگری خواهند نوشید مسولان پر ادعا و بی فکر.منتظر باشید و ببینید چگونه تحقیر میشوند و پای میز مذاکره میروند یا باید رفتن دلار به بالای ۵ یا ۶ تومن حساب باز کنن!! بالخره اولی بهتر چون پسر آقای ریس مجلس تو کانادا منتظر همین دلارهاست!!
    13    0
   • یه جمله میگم و صحنه رو ترک میکنم: طرح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای کاهش مالیات‌ها در مجلس سنا به تصویب رسید.
    مرگ بر آمریکا
    مرگ بر ترامپ
    مرگ بر …
    درود بر …
    9    5
   • ادمین شما که موقع انتخابات لاک بنفش میزدی چی شد یه دفعه…
    18    8
   • ادمین دمت گرم حرف حق رو‌ زدی
    11    1
    • لاریجونی: ما بعد از انقلاب دزد نداشتیم!
     لاریجونی: اگر من حساب مالی در خارج کشور دارم بیایید بردارید واسه خودتون!
     جمعه، ایالات متحده آمریکا؛ لاریجونی تحریم می شود.
     وزارت خارجه ایران: لاریجونی خط قرمز نظام است!!!
     پ.ن: وای بر امتی که لاریجونی خط قرمزش باشه.
     # ساندیس# دستمال# ماله کشی# حمایت از لاریجوووونی
     5     1
  2. این درآمد حاصل از حذف یارانه مردم اگه واقعاً خرج مملکت خودمون بشه باز هم مردم حرفی ندارن اشکال کار اونجاست که خرج خودمون نمی کنن
   33   2
   • چیو خرج مملکت کنن؟اصلا میدونید اصل یارانه چی بود؟کشور ما نفت داره گاز داره پس ما باید پول کمتری بابتش بپردازیم ولی گفتن ناعدالتیه که اونی که پولداره با اونی که نداره یا اونی که کم مصرفه با اونی که پر مصرفه یه بها پرداخت کنن..پس چی کار کردن؟پولشو دادن به خودمون گفتن هرچی کمتر خرج کنید به نفع خودتون…حالا چی شد؟بهای اینا این همه رفت بالا…یارانه که زیاد نشد هیچ حالا دارن یارانه رو قطعم میکنن!شما فک کن رفتی دانشگاه به جای سلف بهت پول میدن خودت غذا بخری سلفو جمع میکنن بعد میان پولتم میگیرن میگن خودت پول داری برو غذا بخر…سلفم دیگه نیست!!!!در همین حد بی وجدان در همین حد کثیف…مثال کامل قوباغه آبپزیم که کم کم میپزیم 
    42    6
    • ادمین بانو به نکته ی خوبی اشاره کردی
     ایا اینو میدونید که خیلی از ترکمن های استان گلستان به ترکمنستان مهاجرت میکنن؟!
     حالا چرا؟
     ترکمنستان یک پنجم ایران هم گاز نداره ولی آب و برق و گاز برای شهروندان مجانیه!
     رشد اقتصادی دیوانه وار ۱۵درصدی ترکمنستان که ایران خودش کشته رسیده به ۲٪ که روحانی همین تو سر ملت می کوبید!
     بیکاری نزدیک به صفر در چند سال آینده عملی میشه
     کارخانه های متعدد صنایع نساجی و غذایی
     و…
     تازه این ترکمنستان بود نه آلمان و اتریش و دانمارک!!
     ایران با این همه منابع به خاک سیاه نشوندن.
     آخه برای چی؟؟؟
     چه منفعت مالی مردم ایران در سوریه و لبنان و فلسطین و یمن و حوزه های علمیه دارند؟؟
     همین مونده که تا چند سال دیگه آذربایجان و ارمنستان و ترکمنستان کشور جهان اولی بشن ایرانی همچنان تو سطل آشغال دنبال غذا باشه
     19     5
   • تو ایران فقط بازی با کلماته.یارانه,رایانه,بیت المال,همش کشکه.اقتصاد تعریف خودش رو داره.هر چیزی تعریف خودش رو داره.والا این مباحث فقط تو کشور ماست.چرا فقیر و غنی ی مبلغ رو بدن؟؟چرا پرمصرف و کم مصرف ی قیمت بدن؟؟؟همش بازیچه ای بیش نیست برای پنهان ماندن ضعف اقتصاد کشور ما.وقتی اقتصاد داغون باشه وقتی مثل دوران تیرکمون شاه پول رو بریزن وسط و هر کی زورش بیشتر بود بیشتر خرج کنه همین میشه.خیلی نگران فقر و اقتصاد کشورین سازمان های بدون بازده که از بیکاری رو آوردن به پیمانکاری و خرید سهام شرکت های صنعتی و غیره حذف کنید.بنیاد مستضعفان چی میگه تو کشور.اصلا کارش چیه؟؟؟یا بنیاد شهید؟؟یا هزاران بنیاد شبیه اینا که اقتصاد مملکت رو فلج کردن.تا اینا هستن با زور و رابطه هرچی مناقصه هست میگیرن بعد اسکونت خودشون رو بر میدارن میدن به یکی دیگه.تهش میشه دلالی و کار ضعیف.
    9    5
    • اگه ایران بخواد ساخته بشه
     باید کلا بکوبیم از اول بسازیمش و کلی متحجر زیر پاش قربانی کنیم!
     وگرنه گاز داره تموم میشه چاه نفت رسیده به تهش همه رودها خشک شدن و هیچ فرصتی برای توسعه نیست اگه ۲۰سال دیر بشه و ایران به سرعت نور به دره ی نابودی و فلاکت و گرسنگی سرازیر میشه!
     حالا شما بشین دعوا کن که چرا از لاک بنفش حمایت کردی و چرا از طناب دار حمایت نکردی 😐
     این حجم از بلاهت بی نظیره که ندونی شیر خراب و ماست فاسد باهم یکین و از گاو مریض میان
     17     6
  3. همون ۵۰ درصد هم واقعیت نداره و ایشون از روی معده اش یه حرفی زده..خودش جاش گرمه و خبر از وضعیت مردم نداره…یارانه حق همه مردم هست و باید به همه پرداخت بشه هر چند مبلغش ناچیز و ۷ ساله دستنخورده مونده …
   28   4
  4. سجاد/30(27سابق)

   دوزار یارانه به مردم میدن اینم میخان ازشون بگیرن؛خب اینا میخان این پول پس انداز کنن که بتونن بیشتر بدزدن،اینجوری اختلافای بینشون کمتر میشه و مردمم ک کلا مهم نیستن
   9   0
  5. بهتره بگیم دزدی کرد نه درآمدزایی.چون ما که فقط دزدی دیدیم
   10   6
   • مگه تو طرفدار همین دولت نبودی؟؟؟؟
    اما از حافظه زوال رفته …
    امان از آلزایمر …
    برو دکتر تا دیر نشده
    6    14
    • طرفدار بوده یا نبوده همین که به واقعیت اعتراف میکنه محترمه
     10     3
    • اولا که شما با این کامنت نشون دادی خیلی وقته میای تو این سایت.ولی این اسم جدیده.پس فک نکن نمیفهمیم.اگه من و امثال من از کسی طرفداری میکنه از ترسش اسمش رو تغییر نمیده که صورت مسئله پاک بشه و با ی شخصیت دروغین دیگه بیاد.من نه طرفدار چپم نه راست و نه شخص چه دینی چه پادشاهی.کشور باید روی سیستم بچرخه و به شخص وابسته نباشه.
     دوما والا شما اگه ی متن آوردی که من طرفدار فلان دولت بودم حق با شماست.من اگه طرفداری کسی یا دولتی رو کردم در مقام مقایسه بوده.چپی از راستی یا فلانی از فلانی.وگرنه به هیچ عنوان طرفدار کسی نبودم.من جزء کسایی هستم که با اصلش مخالفم و بحث دارم.
     سوما من و امثال من مطمئنیم اگه اون موقع که رنگ بنفش زدیم پیشونیمون نمیزدیم و امثال رقیبان میومدن ن تنها باید تخم مرغ رو جای ۶۰۰ تومن ۱۰۰۰ تومن میخریدی بلکه ممکن بود مجبور بشی خودت تخم بذاری پسر جون.
     13     3
    • آخه بعضی ها چقدر میتونن احمق باشن هر کی اگه قبلا از بنفش طرفداری میکردن چون انتخاب بین بد و بدتر بود ولی بازم انتظارات از این دولت خیلی بیشتر بود چون لیاقت ملت بیشتر از این حرفاست دوستان شما اگه بودن وضعیت بد الان خیلی بدتر بود یه نمونه از اونایی که شما طرفداریشو میکردین محمودتون بود که کارنامه محمودتون هم مشخصه بازم این مردم اینقدر شعور دارن که اعتراف کنن انتخابشون اون چیزی که فکر میکردن نشده شماها که همین کارو هم بلد نیستین و هشت سال کشور رو با تقلب به دست گرفتین و نابود کردین بازم گزینه جدید رو کردین واسه نابودی بیشتر ولی ما الان انقدر فهمیدیم که چپ و راست نداره و همشون لنگه همن ولی شماها چی هنوز دارین از کسایی دفاع میکنید که خوب میدونید آگه الان بودن وضعیت چی بود
     6     1
  6. اشکال نداره مسئولان عزیز اصلاً ناراحت نباشید من که هنوز ۲۲۶۰۰ تومن سهام عدالتم تموم نشده و تازه سومین روز تور ایتالیاگردی در میدون شوشم رو دارم انجام میدم هر وقت این ۲۲۶۰۰ تومنی که از بچگی آرزو داشتم گیر بیاد تموم شد حالا درباره ۴۵۵۰۰ تومن بعدی حرف میزنیم ایشالا از تور ایتالیاگردی تو خیابون شوش که برگشتم میخوام با ۴۵۵۰۰ تومن یارانه ام بوگاتی مدل پرایدشو بخرم.
   وای که چقدر خوشبختم کور بشه چشم هر چی گداگول مثل ترامپ و بیل گیتس و… که چشم دیدن شادی و ثروت منو ندارن 😀
   11   0
  7. یعنی اینا اینقدی که درگیر حذف یارانه هستن به همین میزان اگه برای باقی مشکلات در گیر بودن.کشور ما بهشت بود دیگه حالم داره از یه سری از اصطلاحات به هم میخوره مث یارانه ،سهام عدالت ،برجام بی سرانجام ،وارداتو..
   13   7
   • آره وقعا. یادش به خیر زمان احمدی نژاد هر سال مطابق با تورم سالانه (تورما)، یارانه ها هم افزایش پیدا میکرد. تازه انقد رئیس جمهور درگیر امور مملکتی بود (از فرط کار (کارا) شبا با همون کاپشنش میخوابید) اصن بهشتی شده بود مملکت واسه خودش!…
    پ.ن: اصلاح طلب اصولگرا دیگه نخ نما شده شما برو آمپولتو بزن
    13    9
    • شما مث این که همین الان امپولتو زدی.چون تا پارسال امپول لازم نبودی وپشت همین اصلاح طلبای نخ نما سکه میانداختی.من که تو کامنتم سمتو سویی ندیدم ولی کاپشن اون بنده خدارو به صدتا ریشو پشم مدل رنگ متالیک ترجیح میدم.شما هم بی دفاع تر از من پیدا نکردی مگرنه کارت از امپول گذشته باید شک برقی وصل کنن بهت.شاید احمدی کتشو دربیاره بخوابه.ولی عوضش تا چند صباحی دیگه مسکنای مهرش حواله داده میشه به بهزیزستی وکمیته امداد ولی شماغمت نباشه بپا کنسرت شجریانو دیر نرسی.
     6     12
     • حافظه ات هم ضعیفه ظاهرا. البته منم اگه حقوق میگرفتم تا حرفمو عوض نکنم عوض نمیکردم. همون حزبی که شما پشتش سینه میزنی احمدی نژاد رو تقدیم ملت ایران کرد. احمدی نژادی که یکی الان میگه نماینده حجتیه است یکی میگه عامل اسراییله یکی که هم قبلا ادعای بصیرت داشت اما امروز احمدی نژاد رو نمیدید. بصیرت یعنی چی؟ یعنی چیزی رو در خشت خام ببینی که دیگران نمیبینن.
      کلا اصلاح طلب دزدتر از اصولگرایه )دقت کنید اصولگرا هم دزده( اما اصولگرا علاوه بر اینکه دزده احمق هم هست. خاله خرسه تر از اصولگرا ندیدم. و این دو جفتشون ستونهای موریانه خورده این نظامن.
      ده سال دیگه این موقع زنده موندیم خواهیم دید چی میشه.
      5      2
     • بازم دمش گرم که فهمیده اصولگرا و اصلاح طلب نخ نما شده ولی تاسف برای شماست که هنوز به اون درجه از رشد فکری و عقلانی نرسیدی که یک اعتراف کوچیک بکنی و هنوز از بزرگترین اشتباههتون یعنی دولت محمود دولت جنایت و اختلاس که به همه ثابت شده که چه کارنامه ای داشته حتی کسانی که نزدیکترین نظر رو به محمود داشتن فهمیدن ولی شما نفهمیدین و هنوز داری حمایت میکنی
      4      3
     • شما هرموقع جرات کردی بااسم کاربری واقعیت بیای بیا در غیر این صورت دم از اعتراف وحمایت وشجاعت نزن ادم خندش میگیره
      4      8
  8. سندی بر بی صاحب بودن بنیاد مستضعفان
   به گزارش شهروند؛ «ما را خشک کردند، آب پایمان نریختند تا به تدریج مُردیم و بعد سرهایمان را بریدند. ما زیاد بودیم، بیشتر از ١٠٠تا. قدمان بلند بود، سبزینگی داشتیم و بعضی‌هایمان ‌سال‌ به‌ سال و فصل‌ به‌ فصل میوه هم می‌دادند؛ انجیر، سیب، زردآلو و گردو. حالا اما یک زمین خشک در اطراف ماست، نه شاخه‌ای داریم و نه میوه و برگ سبزی. محله‌مان سعادت‌آباد و نزدیک به فرحزاد است؛ همان‌جایی که آدم‌های پولدار یکی‌یکی آمدند، باغ‌هایش را خریدند و بعد به جای آنها برج ساختند؛ آدم‌هایی که پول را خیلی بیشتر از ما دوست داشتند.

   از خیابان طاهرخانی نبش خیابان امام صادق(ع) که نگاه کنید، دو برج ١٢٠ واحدی کنارمان سبز شده است اما آن دست خیابان هنوز یک باغ هست که همسایه‌ها به آن می‌گویند «باغ از ما بهترون»؛ باغی به مساحت زمین‌های زیر پای ما، بله؛ ما همان‌قدر سبز و بلندبالا بودیم. مساحت کل این زمین که از خاکش نفس می‌گرفتیم، ٢١‌هزار و ۶٠٠ متر مربع است و حالا می‌گویند برای ساخت ۶‌هزار و ۴٨٠ متر مربع آن مجوز ساخت یک برج ٢١طبقه گرفته‌اند.»

   چه بر ما گذشت؟

   شاخه‌های پربار ما، حتی سرپناه کلی بازیگر و عوامل پشت‌ صحنه بود؛ چند ماه در‌ سال ٨٣ و چند ماه هم در‌ سال ٨۴ یعنی نزدیک به ٩ ماه. آقای مهران مدیری را می‌شناسید؟ همان که حالا سه روز در هفته «دورهمی» را اجرا می‌کند؛ یک روز همراه دستیار و بازیگران آمد، با کلی دوربین و تجهیزات فیلمبرداری برای ساختن سریال «شب‌های برره». عوامل سریال، عصرها می‌آمدند زیر شاخه‌هایمان استراحت می‌کردند و چای و قهوه می‌خوردند. یک عمارت آبی‌رنگ هم آن بالا هست که آن زمان توی آن را دکور زده بودند برای سریال.

   قبل از انقلاب، خانواده «شاپور اردشیرچی» از نزدیکان محمدرضا پهلوی در این باغ زندگی می‌کردند اما ‌سال ۵٧ به بعد باغ را به نفع بنیاد مستضعفان مصادره کردند و آنها شدند صاحبان ما. در دهه ۶٠، زمانی که جنگ ایران و عراق شروع شد، یک خانواده جنگ‌زده از خرمشهر آمدند و مدتی در این‌جا سرایدار بودند. پدر این خانواده، اسمش آقا جواد و از کارمندان وزارت امور خارجه بود اما بعد از مدتی او را به ماموریت خارج از کشور فرستادند و ‌سال بعد هم خانواده‌اش را از این‌ جا بیرون بردند.

   آن‌وقت‌ها ما هر روز شاهد بروبیای باغ بودیم. از همسایه‌ها هم بپرسید، همه با ما خاطره دارند؛ مثلا آقا جعفر که همیشه میوه‌های ما را می‌برد. آقا جعفر وقتی خانه می‌ساخت، ما در این‌ جا بودیم و چند باغ و خانه‌های انگشت‌شمار. ضلع جنوب شرقی همین چهارراه که ما در نیمه شمال غربی آن هستیم، حالا دانشگاه امام صادق(ع) را ساخته‌اند اما آن‌وقت‌ها هم آن‌جا یک باغ بزرگ بود، گاو و گوسفند داشتند و همسایه‌ها هم از آن‌جا شیر و ماست می‌خریدند.

   پارسال یک روز که داشتیم از زور تشنگی تلف می‌شدیم، در باغ باز شد و دو نفر داخل آمدند. مهراب قاسم‌خانی، کارگردان با پوپک مظفری، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز پروژه شب‌های برره آمده بودند تا باغ را ببینند اما وقتی جلوتر آمدند، همین‌طور خشکشان زد و دهانشان باز ماند. خانم مظفری که وقت ساخت سریال، در این‌جا خیلی رفت‌وآمد داشت به شاخه و ساقه‌های خشک نگاه کرد و آه کشید و بعد با حسرت به آقای قاسم‌خانی نشانمان داد و گفت: «اینها سبز بودند، پس کو آن همه باغ و درخت؟» انتهای مثلا این باغ را با انگشت اشاره‌اش نشان می‌داد و دوباره می‌گفت که آن همه باغ و آن همه درخت… اصلا ته این باغ آن وقت معلوم نبود.

   او می‌گفت که سر ساخت سریال «شب‌های برره» وقتی می‌خواستیم وسیله‌ها را داخل بیاوریم، این‌جا آن‌قدر شاخ و برگ داشت که به سختی وسایل را داخل آوردیم. خیلی مراقب بودیم که درخت‌ها آسیب نبینند اما حالا دیگر درختی در کار نیست. مهراب قاسم‌خانی هم‌ هاج‌ و واج به ته‌مانده باغ، یعنی ماها که چوب خشک بودیم، نگاه می‌کرد و حسرت می‌خورد. خانم مظفری آمد نزدیک ما و از همه باقیمانده باغ و زمین بایر و خشک عکس گرفت و هر بار که با گوشی تلفن همراهش یک طرف را نشانه می‌گرفت رو به قاسم‌خانی جمله‌ای را تکمیل می‌کرد: «بچه‌های تولید این باغ را از بنیاد مستضعفان اجاره کرده بودند. یادش به‌ خیر چقدر بچه‌ها از این باغ میوه و گردو می‌چیدند، عین جنگل بود این‌جا.» می‌گفت: «درخت‌هایی که در این باغ بود اصلا قابل شمارش نبود.» راست می‌گفت، ما را می‌گفت.

   شب‌های برره را که ساختند و از این‌ جا رفتند، دکور سریال را در این باغ گذاشتند برای ما. دکور باغ و ما که درخت‌هایی سرسبز بودیم، جزو خاطرات مردم شدیم. می‌آمدند و باقیمانده‌های «برره» را دید می‌زدند.

   راه آب بر روی ما بسته شد

   کسی نمی‌داند که در این روزها چه بر سر ما درختان گذشت. در سال‌های قبل از دهه ٨٠ یک قنات این اطراف بود که آب آن به سمت باغ می‌آمد و ما سیراب می‌شدیم و سبز. وقتی خیابان بالادستی باغ را تعریض کردند، مسیر آب عوض شد و روزهای بد هم آرام‌آرام شروع شد. روزها و شب‌ها آب نمی‌رسید و بنیاد مستضعفان هم به ما رسیدگی نمی‌کرد. یکی، دو باری هم به دیدن باغ آمدند، در حرف‌هایشان صحبت از نامه‌ای بود که به شهرداری تهران فرستاده بودند تا برای قنات فکری کند اما باز هم خبری نشد.

   مصوبه برج- باغ‌ها، بلای جان

   آن‌ وقت‌ها محمدباقر قالیباف، شهردار تهران بود و در دوره او خیلی از دوستان ما در مناطق مختلف تهران خشک شدند، سرهایشان بریده شد و تبدیل به برج شدند. داستان اما از این‌جا به بعد خیلی غم‌انگیز است، یعنی وقتی که دقیقا، شورای شهر و شورای عالی شهرسازی تصمیم گرفتند مصوبه برج – باغ‌ها را تصویب کنند تا مالکان ٧٠‌درصد باغ را حفظ کنند و ٣٠‌درصد را بسازند، برای همین هم ۴‌هزار هکتار از باغ‌های شهر تهران خشک شدند؛ شهری که حالا هوا برای نفس کشیدن ندارد و پرنده‌ای هم برای رها شدن در آن وجود ندارد. برای زمین‌های زیر پای ما هم همین تصمیم گرفته شد. در سال‌های نخست دهه ٩٠ هم شهرداری تهران با بنیاد مستضعفان همین نقشه را برای ما هم کشیدند، آمدند زمین را دیدند و با هم توافق کردند؛ شهرداری تهران مجوز ساخت یک برج ٢١طبقه را در مساحت ۶‌هزار و ۴٨٣ متری این‌جا داد تا ٧٠‌درصد از زمین باقیمانده زمین به‌ عنوان فضای سبز در اختیار شهرداری قرار گیرد، اما کدام فضای سبز؟ این‌جا دیگر جز چند درخت و شاخه خشک چیزی نمانده است.

   بعد از آن هم چندبار دور تا دور ما را برای فروش، بنرهای تبلیغاتی زدند اما معلوم نیست چه شد که پشیمان شدند. آخرین بار هم یک ماه قبل آگهی فروش این زمین را در روزنامه همشهری چاپ کردند اما خودشان حالا می‌گویند که زمین را نفروخته‌اند. یکی از مسئولان بنیاد مستضعفان هم چند روز قبل گفته است که هنوز باغ را نفروخته‌اند اما نخواسته است که بیشتر حرف بزند یا کسی نامش را بداند.

   از بنیاد مستضعفان گلایه داریم

   اما ما درختان از مسئولان بنیاد مستضعفان گلایه داریم که به فکر ما نبودند. آنها یک‌ بار البته برای شهرداری نامه نوشته‌اند تا آنها را در جریان منحرف شدن مسیر قناتی که آب ما را تامین می‌کرد، بگذارند و این که «با این کار، ما داریم خشک می‌شویم» اما در این کار جدیتی نداشتند. همین حالا هم اگر با آنها حرف بزنید، می‌گویند که اینجا اصلا درختی نبوده است! همین حرف‌ها را یکی از مسئولان بنیاد به خبرنگار «شهروند» هم گفت اما بعد از حرف‌هایش پشیمان شد و از پاسخ‌ دادن طفره رفت، با این که تمام مدارک باغ جلوی دستش بود، پاسخ بیشتری نداد. او چند بار این را گفت که بنیاد از باغ‌های تهران حفاظت می‌کند و مدام هم باغ سیب کرج را مثال می‌زد که بعد از سروصدای رسانه‌ها تخریب آن متوقف شد: «اگر هم درختی خشک شده است، ما قصد داریم آن را بازسازی کنیم. البته باغ شب‌های برره آنچنان درختی هم نداشت، فقط به صورت نی‌زار بود.»

   می‌بینید! فقط ما درخت‌ها می‌دانیم مصوبه برج – باغ‌ها چه بر سر ما آورد. حالا همه می‌دانند که سودجویان برج‌ساز به هوای این مصوبه، ٧٠‌درصد باقیمانده باغ را هم با ترفندهای دیگر خشک می‌کردند و بعد، دیگر باغی در میان نبود. مثل همین باغ کناری که با همین ترفند با شهرداری توافق کردند و به جای درخت‌های قد بلند، برج‌های بلندبالا سر به آسمان کشید.

   مردم محل خوب می‌دانند بر سر ما چه آمد اما به داد ما نرسیدند

   اگر از مردم بپرسید، خوب می دانند که چه بگویند. آقا اسماعیل که از همسایگان ماست و روزهای سبز ما را دیده است، شاهد است. او خودش هر روز که از سر کار برمی‌گشت، می‌آمد و یک زنبیل میوه با خود می‌برد. بهادرخان هم روبه‌روی ما خانه دارد، او چند ‌سال قبل از این محل کوچ کرد، وقتی ۵‌ سال قبل دوباره به این محل برگشت، باورش نمی‌شد که این باغ خشک همان باغ سرسبز باشد. یادش به‌ خیر آقا بهادر برای این باغ و باغ‌های دیگر لفظ باغ «کله گنده‌ها» را به کار می‌برد. اما دست‌ آخر، هیچ‌کدام از این آدم‌ها و همسایه به داد ما نرسیدند، ما که هوای پاک را در ریه‌های آنها به جریان می‌انداختیم، خشک شدیم اما مردم حالی از ما نپرسیدند.

   همسایگان ما هم خشک شده‌اند

   در دهه٧٠ هم یک گندمزار در همسایگی و قسمت غربی ما بود برای فرحزادی‌ها. وقتی می‌خواستند در آن زمین برج بسازند، کشاورزان آمدند، اعتراض کردند اما کسی به حرف آنها گوش نکرد و سرانجام برج را ساختند. ته خیابان هم ملک دکتر معتمد است که قبل از‌ سال ۵٧ کلی درخت داشت؛ شاید بیشتر از ١٠٠تا. حالا سال‌هاست که دکتر معتمد فوت کرده است و دخترش هم از خارج بر ملک نظارت می‌کند اما نصف درخت‌های آن باغ هم خشک شده است و ما این خبرها را از پرندگان می‌شنویم.

   ریشه خشک درختان آن باغ هم مثل ما دلشان خون است. تازگی‌ها هم شنیده‌ایم که ملک دکتر معتمد هم قرار است ١٢۶‌هزار میلیارد تومان خریداری شود. خانه آقای طاهرخانی، سومین خانه‌ای بود که در‌ سال ۶۴ در این محل ساخته شد. آن‌وقت‌ها این ساختمانی که حالا دانشگاه امام صادق است، یک سرایدار یزدی داشت که به مردم شیر گاو و گوسفندانش را می‌فروخت. زمین‌های دیگر هم در این محل بود که سند نداشت، بعضی‌ها رفتند برای باغ‌ها سند گرفتند و آن را ساختند. بعد هم اگر صاحبان باغ پیدا می‌شدند، آنها را با پول ساکت می‌کردند.

   این خیابان به نام آقای طاهرخانی است؛ همان که پسرش در جنگ شهید شد و حالا در همین خیابان خانه دارد. او از نخستین آدم‌هایی است که در این خیابان خانه ساخت، بعد از او روند ساخت‌وساز در این خیابان هم زیاد شد. اگر با آقای طاهرخانی هم روبه‌رو بشوید، خیلی حرف‌ها برای گفتن دارد: «در ضلع شمال باغ، تعدادی درخت باقیمانده بود اما از پارسال آن چند تا درخت را هم خشک کردند. بعد خواستند خاکبرداری کنند که شهرداری آمد و جلوی آن را گرفت.»

   یک روز صبح ما با صداهای عجیب و غریب از خواب بیدار شدیم، سر بلند کردیم تا منشأ آن همه هیاهو را ببینیم اما شاخ‌و‌برگ‌های درخت‌های جلویی نمی‌گذاشت تا ما پشت‌سری‌ها بفهمیم داستان از چه قرار است. درخت‌هایی که جلوتر بودند، گفتند که با ماشین‌های سنگین و بزرگ آمده‌اند باغ آقا درویش را خراب می‌کنند. آقا درویش هم یکی از آدم‌های سرشناس این محل بود و مالک بیشتر باغ‌های اینجا. ما سعی کردیم سروصدا کنیم تا در مقابل قتل‌عام دوستانمان بایستیم، اما صدای ما را کسی نمی‌شنید، برای همین با شاخ و برگ‌ها و درخت‌های باغ آقا درویش خداحافظی کردیم. همان شب، درخت‌ها را با ریشه‌ها سوار ماشین‌های بزرگ کردند و رفتند. از فردای آن روز هم ماشین‌های بزرگ آمدند، وسط آن زمین را گودبرداری کردند و خلاصه اسکلت برج‌های بلند را وسط آن کاشتند.

   حالا البته تهران روزهای برفی ندارد اما آن‌وقت‌ها که برف‌های سنگین کوچه، خیابان‌های تهران را می‌بست و همه ‌چیز سفید و نو می‌شد، برگ‌های ما هم، آغوش برف‌ها می‌شد. مردم می‌آمدند و با ما عکس می‌گرفتند اما حالا می‌آیند و با حسرت، منظره سرد و خشک باغ را می‌بینند و می‌روند.»
   11   7
  9. چیزی برای گفتن نیست…احتمالا قرصاشو به موقع نخورده!!!!
   2   1
  10. بی خیال دنیا

   اینم از اون دروغ های سال ۹۶ میشه حساب کرد

   جناب مسول یک سری به مناطق پایین شهر و حومه شهر بزن که بیشترین جمعیت اونجا زندگی میکنن از طرفی هزینه زندگی شهر تهران ماهنانه برای هر نفر حساب بکن

   به خدا مردم خر نیستن
   4   1
  11. فهمیدین نتیجه اعتراضات مردم چی شد؟ نتیجه این شد که باید بودجه حوزه علمیه رو افزایش بدن!!
   18   5
   • خیلی باحال بود ، دمت گرم
    9    5
   • بودجه کل حوزه های علمیه و … روی هم کمی بیشتر از نیم درصد از کل بودجه کشوره!
    دقیقا ۰٫۷۶ درصد از کل بودجه کشور
    (خودم متن لایحه بودجه رو دانلود کردم حساب کردم. باور ندارید نگاه کنید)
    https://media.mehrnews.com/d/2017/12/10/0/2658620.pdf

    حالا چرا این بودجه ها اینقدر روش مانور میدن. یک دلیلش حرومزادگی دولته که بگه من هیچکارم بودجه ندارم پولا دست من نیست.

    یک نکته دیگه هم مالیات شرکتهای وابسته به آستان قدس و بدهکاری دولته که زمان انتخابات بعضی میگفتن مالیات نمیده. اون موقع من با منبع حرف میزدم کسی گوشش بدهکار نبود. الان که آبها از آسیاب افتاده خودتون ببینید.
    4    12
    • خانم عزیز اگه اهل حساب و کتاب بودی کاش میفهمیدی که ۰٫۷۶ درصد از کل بودجه یعنی چی؟؟؟؟واقعا عددش رو تونستی بشماری؟؟؟من که چندین بار شمردم بازم نفهمیدم چقدر میشه.جدا واسم بخون این عدد چقدر میشه؟؟؟ ۹۰۸۱۵۰۹۵۵۲۲۴۰ ریال یعنی چقدر؟؟؟پول این مملکت خرج جاهایی میشه که خروجیش مشخصه.شما خودت مطمئنا تو همین دستگاه هستی که میگی چیزی نیست.واقعا متاسفم که امثال شما نمیذارن کثافت کاری های چنین سازمان هایی تموم بشه.
     11     2
     • خیلی باحاله!
      یک درصد بودجه ی دولت فدرال امریکا تقریبا میشه ۲۹۰۰۰میلیون دلار!!!!!!!!!!!!!
      شما فرض میتونی بکنی که امریکا برای کلیساهاش انقدر هزینه کنه؟!!یا این همه پول بده به دانشکده های الهیات!!!!!
      شت!واقعا شت!
      تقریبا سهم هر ایرانی از بودجه حوزه علمیه ۱۳۰۰۰تومانه!من که راضی نیستم!
      قریبا ۱۰۰۰میلیارد تومان هزینه چی میشه واقعا؟؟!! ا
      10      2
     • اینم لیست ورودی و خروجی هزینه ی کشورها در ۲۰۱۶
      یه نگاه بندازید
      https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_government_budget
      5      2
     • مهدی جان ۱۳۰ هزار تومن نه ۱۳ هزار تومن
      5      0
     • یا خدا!!!!
      مگه به ریال نیست؟؟
      خدایا بسه دیگه
      خسه شدیم دیگه
      3      0
     • ۳۷ هزار تومان
      ضمنا منم راضی نیستم سهمم از بودجه تو جیب بقیه دانشگاها بره!
      دانشگاها که الی ماشالله زیادن و بودجه هاشون روی هم سر به فلک میکشه.

      انگار مال باباشه که راضی نیست! خب منم راضی نیستم. حرف غیرمنطقی که فاکتور نمیندازه
      1      8
     • والا عیب نداره بذار دانشگاه ها تعطیل بشن!
      اونوقت خواستی بزایی برو پیش حجت الاسلام!
      خواستی آمپول بزنی هم برو پیش دستگیر مستضعفین!
      خونت رو هم بده مرجع تقلیدت طراحی کنه!
      نت امریکایی و مهندسی دانشگاهی براچی داری؟؟؟برو نت از حوزه علمیه بگیر
      ماشینت رو هم با فتوا بساز!
      دانشگاه تعطیل بشه تو حتی یه آب هم نمیتونی بخوری؟!البته ساندیس براتون هست همیشه چون نیاز به عقل نداره!
      دیدی دست بالارو کی داره حالا؟؟
      دیدی مال بابای کیه؟!
      دوغت ر بنوش!
      6      1
    • عخی… فقط ۷۶ هزازم. خداییش من جای شما بودم با اون آمار قبلی که دادی دیگه روم نمیشد بیام گیزمیز. دارم نتیجه میگیرم که لاجرم شمام حقوق میگیری تا باشی.
     خانم محترم لطفا دست از سر آمار و ارقام بردارید و بگذارید کسانی که اعداد رو میفهمن باهاش کار کنن.
     میدونی این رقم چقدره؟ بهتره بگم این سهم.
     اوففف! اینها قرنهاست دارن خمس و زکات میگیرن و چهل ساله که علاوه بر اینها بودجه دولتی میگیرن. هر روز یه ضریح بزرگ و جدید میسازن نذورات امامزاده جمع میکنن بیست رقم نهاد تعریف کردن که هر کدومش n تومن بودجه دولتی میگیره هر چی نذر و وقفه به نام میزنن کلی کرسی مجلس و نظام رو در اختیار گرفتن اون وقت اینه وضع اخلاق مردم. رشوه تا مغز استخون مردم ریشه کرده و فریب و دروغ نقل و نبات هر روزشونه. هر جا تقلب و بی قانونی باشه نام ایرانی دراونجا میدرخشه. اصلا خودشون سر ماجران. هیچکس هم جرات نمیکنه بهشون بگه با پول ملت و مردم چکار کردید. پاسخگو باشید. خلاصه که چند قرنه فقط خوردن. این هم نتیجه اش. اگر نتیجه ای میداد تا حالا داده بود.
     و اضافه کنم که بازی دولت رو فقط شما نیستید که دارید تماشا میکنید مام داریم میبینیم. اما ما یقه جفت طرفو میگیریم. و بازی نمیخوریم.
     10     2
     • چه خبره بابا
      بودجه هر نهادی مشخصه. اینقدر داغ کردن نداره
      اخلاق کدوم مردم. شماها که معلومه نتیجه کدوم تربیتین. کسی که پای منبر علما نشسته باشه یک نمونش میشه مثل شهید شهریاری. هزاران جوان گمنام که خدا فقط شهدا رو رو کرد تا ما بشناسیم
      ضمنا من هیچ طرفداری از حوزه علمیه نکردم. هموقدر که انسان تربیت کردن مزدورانی مثل لاریجانی و روحانی هم داشتن.
      حرف از فساد باشه هر چی اختلاس تا حالا دیدیم از نهادهای دولتی و بانکها بوده. آدم احمق باشه این همه موسسه و نهاد دولتی بی نتیجه رو ببینه از روی جوگیری به یه چیز دیگه گیر بده
      آقا حامد اون رقم هم عددی نیست که شما فرمودین خیلی بیشتر از این حرفاست
      0      11
     • من در کسی که با دانشگاه عداوت داره مسلمانیی نمیبینم.
      خلاصه اینکه نتیجه اعتراضات مردم شد افزایش بودجه حوزه علمیه. دفعه بعد اعتراض کنن نتیجه میشه حذف بودجه دانشگاهها.
      تاریخ نشون میده که هر کسی چه تربیتی داره. همین که مطلب اشتباهی میگی و بخاطرش عذرخواهی هم نمیکنی به تنهایی نشون دهنده تمام و کمال نوع تربیت شماست.
      4      0
     • تو رو خدا خانم عزیز اگه جایی کار می کنید به این شکل آمار و ارقام ندین.مشخصه ید طولایی در مغلطه و بازی با کلمات دارین.دقیقا هم با این شیوه میخواین بگین حق با منه.ولی چیزی که مشخصه و همه باور دارن اینه که هر عاقلی میدونه اولویت تو هر کاری با چیه؟؟از طرفی شما مشخصه برای کوبیدن و منفی گفتن از دولت با همه چی مخالفت میکنید.از نظر شما مهم اینه که دولت خرابکاری کنه شما بد بگین.در صورتی که همین موضوع جداگانه مطرح میشد و اسم دولت نبود همین شما برعکس همین حرفتون میزدین.خب مشکلی نیست شما عقیده خودتون رو دارین.اما نباید بخاطر عقیدمون ی بار با چیز مخالف باشیم و ی بار دیگه با همون موضوع موافق
      4      0
  12. دلتون میخواد با دانشگاه دشمنی کنم مظلوم نمایی راه بندازین
   یا اینکه آی کیوی پایینی دارید متوجه منظورم نشدید
   بودجه مال بابای کسی نیست که از هر نهادی خوشش نیومد بره بودجشو حساب کنه تقسیم بر ۸۰ میلیون کنه بگه سهم من اینه!
   منم دانشگاه دارقوز آباد سفلی نرفتم. برم بودجه اینجور دانشگاها رو حساب کنم حقمو بگیرم!
   معصومه خانم نترسین این انتخاب مردمه. خودش گفته مخالفت با بودجه مخالفت با مردمه. مردم به برنامه رای دادن!
   مرغ پخته تو دیگ هم خندش میگیره بودجه دانشگاهها حذف بشه انگار الان به باد هوا زندن. البته دولت بدش نمیاد کل برنامه های علمی و تحقیقاتی نابود بشن تبدیل به بازار آزاد محصولات خارجی بشیم. که داره همینکارو هم میکنه
   کی از علم حرف میزنه شما که هر پیشرفت علمی و فناوری رخ بده با دیده شک و تردید و تمسخر بهش نگاه میکنید. رییس جمهورم منتخب همین مردمه برای قر و رقص و کنسرت اومده و تعطیلی برنامه های هسته ای فضایی و…
   0   7
   • آففرین دولت فاسده. اما این اصرار شما به فقط و فقط فاسد بودن دولت روحانی نه سایر افراد و نهادها، مسخره است، دیگه نخ نما شده. فقط برای خودتون کاربرد! داره. انگاره اینکه همه مشکلات و فسادها مربوط به دولت کلید و دولت بنفش و دولت شجریان و دولت رقص و قرو (کلیدواژه هایی که از دهنتون نمیفته) اینهاست مسخره است.
    ریشه های فسادها و مشکلات ما چهل ساله است. صد ساله است. چند صد ساله است…
    حکم تنفیذ این رئیس جمهور رو رهبر امضا کرده.
    حکم انتصاب رئیس قوه قضائیه (دستگاه مبارزه با فساد کشور) رو رهبر امضا کرده. رهبر انتصاب کرده.
    مسخره است بگید رئیسی اگر بود دیگه همه چی حل میشد. همه اینها متضمن وجود همدیگه هستن.
    مسخره است بگی فساد فقط توی دولته.
    مسخره است میگی ۷۶ هزارم بودجه ایران چیزی نیست.
    مسخره است که میگی این آمار جهانیه!!
    کلا مسخره است که ما دانشگاه دارقوز آباد سفلی داریم.
    مسخره است که افرادی که به صرف نماز خوندن و روزه گرفتن و حجاب فکر میکنن حق دارن تحلیل آماری کنن. خود متخصص پنداری میگیرن صرف اینکه دینشون بهشون گفته بر حق اند.
    مسخره است که یه آمپول زن فکر میکنه از یه پزشک و PHD باهوشتره. چون سیستم بهش این اجازه رو میده.
    اصلا مسخره است که شما مشخص میکنید کی شهیده کی شهید نیست نه خدای شما!
    نمیدونم چرا زمان دولت احمدی نژاد این حلقوم ها صدا ازش در نیومد. وقتی دکل نفت گم شد خفه بودند. سر بابک زنجانی خفه بودند. وقتی بودجه به حوزه علمیه داده میشد که جلوی زلزله رو بگیرن! خفه بودن. وقتی …
    2    0
    • اووه کی بره این همه مغلطه رو
     الان شما کارشناسی یا اون دانشجوی پزشکی؟ من نظری میدم از سمت خودمه نه بعنوان کارشناس! هر چند سعی میکنم روی هوا نظر ندم اما اینکه بخوام نظراتمو در حد تصمیم گیری برای مملکت بدونم درست نیست
     دوما… رهبر هزار بار به مردم معیارهای درست رو گفتن. مردم خودشون انتخاب کردن. دیدن طرف دزده داداشش فاسده فک و فامیلش اختلاس کردن باز از ترسهای واهی که دروغ همین روباه مکار بود رفتن بهش رای دادن.
     سوما گفتی سیستم خرابه. منم میگم باید امثال روحانی رو انداخت بیرون از این سیستم. بنی صدر، موسوی، خاتمی، رفسنجانی، روحانی، احمدی نژاد در اقتصاد همه از نظریات غربی ها استفاده کردن. همه لیبرال بودن و معتقد به همین بانکداری که الان می بینیم.
     موسوی و زنش که اصلا انقلابی نبودن مثل خیلیا خودشونو جا زدن تو انقلابیا. این تابلوشون بوده. روحانی هم اسناد دیدار محرمانش با اسراییلی ها هست که ذات خودشو نشون داده. و درموردش حرفی زده نمیشه.
     خاطره ای از مارشال تیتو رییس جمهور یوگسلاوی در جنگ جهانی دوم براتون نقل میکنم که خیلی شبیه الان ماست:
     تیتو میگوید چندسال پس از پیروزی انقلاب و استقرار دولت از ک گ ب اطلاع دادند که در کابینه شما یک جاسوس سیا وجود دارد . وی را شناسایی و دستگیر کنید. تیتو می گوید: تمام تلفن ها و مکاتبات و رفتار افراد کابینه را تحت کنترل قرار دادیم و پس از مدتی مایوس شدیم هیچ نشانی از جاسوس پیدا نکردیم. (تیتو با ادعای استقلال از روسیه نمی خواست این جاسوس توسط روس ها شناسایی شود) پس از مدتی جستجو، ناامیدانه و عاجزانه درخواست شناسایی و معرفی جاسوس در کابینه را از روسیه می نماید. از “ک گ ب” به وی اطلاع می دهند “معاون اول تو در کابینه جاسوس سیا است.” تیتو از این خبر متحیر می شود و پس از اتمام یکی از جلسات کابینه از وی می خواهد بماند. تیتو می گوید: در یک جلسه دو نفری اسلحه را روی شقیقه معاون اول گذاشتم و از وی سوال کردم آیا تو جاسوس سیا هستی؟ او که متوجه شد قضیه لو رفته است به جاسوسی خود اعتراف نمود. تیتو از او سوال می کند از چه وقت با سیا همکاری می کنی؟ پاسخ: از زمان دانشجویی. قبل از پیروزی انقلاب در زمان جنگ های چریکی. در این مدت با تمام کنترل های امنیتی، هیچ ارتباطی با سیا، از تو کشف نشد؟ الان هیچ ارتباطی با سیا ندارم. چگونه عضوی هستید که ارتباط ندارید؟ سیا مسئولیتی به من واگذار کرده که وظیفه ام را انجام می دهم مسئولیت تو چیست؟ به من ماموریت داده شده تا “در سپردن پست ها به افراد غیر تخصصی عمل کنم ” و تا کنون هم این گونه عمل کرده ام تیتو می گوید: نگاهی کردم به افراد کابینه و مدیران ارشد دیدم همین طور است! هیچ کس سر جای خودش نیست مثلا طرف دکترای کشاورزی دارد ولی وزیر نیرو است و یا دیگری برق خوانده اما وزیر مسکن است معاون تیتو می گوید: تحلیل سیا این بود که با این روش، انقلاب بدون کودتا وحمله خارجی ازدرون متلاشی می شود.

     ***
     مثلا وزیر اطلاعات رو ببینید. اون مصاحبه دستمایه طنزشو یادتونه. خر خندش میگیره از این حرفا! من گفتم سابقه امنیتی ندارم آورده ای ندارم روحانی بهم گفت فلانی! تو فرزند زهرایی! منم منقلب شدم به همین خاطر قبول کردم!
     ****

     جواب بقیه مغلطه ها: من نگفتم ۷۶ صدم بودجه چیزی نیست گفتم در مقابل کل بودجه چیزی نیست!
     هیچوقت نگفتم رییسی بیاد هیچ مشکلی نداریم! زمان انتخابات هم یادمه گفتم امید ندارم معجزه بشه فقط گفتم میدونم اراده ای برای بهتر شدن وجود داره. اراده برای کار کردن و حل مشکلات وجود داره. نمیخواد به بهانه های سیاسی مردمو بدبخت تر کنه. گفتم ۱۰ درصد شاید بهبود حاصل بشه اونم با تلاش زیاد!

     اصلا شهید شهریاری شهید نیست ترور شده. ولی همین باعث شد از خصوصیات رفتاری اعتقادی و درجه علمیش ما هم آگاه بشیم. اصلا بحث اینکه چرا بهش شهید میگیم نیست. شما نگو شهید! به مزدوران اسد هم لازم نیست بگی شهید. شهید بودنشون دروغ باشه فداکاری و زندگی پاک و ساده و پر از درسشون دروغ نیست. حرف من این بود که این آدما پای منبر علما بزرگ شدن. بخاطر چند تا آخوند انگلیسی علمای حقیقی رو نکوبیم

     زمان احمدی نژاد شما دستگاه شنود روی من نصب کرده بودین؟ بابک زنجانی ادامه دولت هاشمیه. از اونجا که یک راننده بود کم کم شروع کرد و این شد!
     این دروغا رو برین به کسی بگین که مثل خودتون باشه. بودجه به حوزه برای جلوگیری از زلزله. منبع خبر؟
     ****

     در آخر پاراگرافی از کتاب نامه های بلوغ مینویسم، که مخاطبش همه ما هستیم:

     در برابر هجوم تبلیغات تو همیشه حساب سازمان و حساب شخص و حساب عمل را از یکدیگر جدا کن؛ که این سه هر کدام معیار نقد جدا و روش نقد مجزا دارند. «سازمان»، با اهداف و مبانی اش، با مرامنامه اش؛ و «شخص» با نیت و انگیزه اش؛ و «عمل» با سنتها و حدود محاسبه می شوند. ممکن است مرامنامه یک حزب خوب باشد، ولی شخص فاسد باشد و ممکن است یک شخص خوب باشد، ولی سازمان و حزبش بی اساس. و همین طور ممکن است نیت شخص خوب باشد، ولی عملش باطل و یا عملش درست باشد و نیتش فاسد. اینطور نیست که خوبی و بدی عمل، دلیل خوبی و بدی شخص و یا حزب و سازمانی باشد.
     شاید سیدجمال و مصدق را بعدها بشناسی. ولی خوبی احتمالی و حتمی اینها، دلیل خوبی کارشان نیست؛ چون کسی که یار ندارد، نمی تواند توپ را پاس بدهد که از دست داده است. و نمی تواند نگه دارد، که محاصره شده است. و این ضعف در عمل را نمی شود با خوبی نیت و بزرگی حرفها پوشاند…
     0     7
     • گاو فاسد باید کشته شود ماست خراب و خامه ی ترش هیچ پیشرفتی حاصل نمیکنند.
      ..
      الان رییسی پاکدسته؟مقدسه؟چی از اقتصاد حالیش میشه؟!
      هر کشوری که موفقه با اقتصاد لیبرالیه.شما یه کشور بگو که با استفتایات و رهنمودها پخی شده باشه و مردمش تو سطل آشغال دنبال غذا نباشن.
      ..
      بالا بری و پایین بیای خودت بصورت تلویحی داری میگی اصل سیستم فاسده چون یه آدم پاک نمیتونه مفسد وارد انتخابات کنه و بعدش حکمش هم امضا کنه!
      ..
      ماجرای ایران کنترا هم اینه که ایالات متحده که الان اخ و پیفه تو سالهای جنگ تصمیم میگیره به ایران سلاح بفروشه واسطه هم یک فرد اسراییلی و یک تاجر اهل عربستان و چند امریکایی قرار میده.حسن روحانی هم به دستور مستقیم حضرت امام تو طبقه ی آخر هتل هیلتون تهران با رابط های امریکایی و اسراییلی قرار میذاره و قرارداد ج.ا با اسراییل و ایالات متحده میبنده.مدارکش رو هم سازمان سیا منتشر کرده و رفسنجانی هم تاییدش کرده
      ..
      در مورد شناخت از تبلیغات و مرامنامه و شخص گفتی.
      اشخاص مسیول در ج.ا از بالاترین دقت کن از بالاترین تا پایین ترین فساد مالی و دارایی فرزندانشون آشکار شده .
      مرامنامه هم که تو فقط یک کشور با مرامنامه ج.ا و ولایت مطلقه فقیه نام ببر که یه پخی شده باشه.
      ..
      به نظرم فساد سیستم حاضر به حدی روشن و مشخص برای تمام طرفها چه سکورال چه لیبرال چه ملی و حتی مذهبی هست که فقط شستشوی مغزی شده ها و مزدورای سیستم سعی در انکارش و تقدیس یک نفر و انداختن همه ی تقصیرها به گردن بقیه دارند
      ..
      فقط خواهشا اگه واقعا مردم عادی و معمولی هستی و به جایی وصل نیستی یخورده تابوهای ذهنیت بشکن و گسترده فکر کن
      2      0
     • واای خدا! بیا و یه لطفی کن و دیگه تو حرفات از اعداد استفاده نکن.۷۶ صدم یک چیز میشه ۷۶ قسمت از صد قسمتش! هر وقت این رو فهمیدی اون وقت بیا با هم درباره مغلطه حرف میزنیم خب؟! اگر هم کارشناس نیستی لطفا دیگه هیچ شاخص آماری رو دستت نگیر. اینجوری سنگینتری.
      چرا اسناد دیدار روحانی با اسرائیل هست و کسی کاری نمیکنه؟؟؟
      این همه آدم خائن و منافقی که فرمودید با چه سیستمی بالا رفتن؟ یکی گفت من انقلابیم یکی عمامه سرش کرد یکی دعای فرج خوند یکی ریش و پشم گذاشت یکی … من قبلا هم گفتم باز هم میگم ایدئولوی ما ایدئولوژی منافق پروره. وقتی شاخص‌های ورود به سیستم این چیزها باشه نتیجه همین چیزی میشه که دیدید.
      درباره وظایف رهبر و شورای نگهبان هم دیگه چیزی نمیگم.
      این همه کامنت سیاه کردیم فقط درباره قوه مجریه حرف زدیم. قوه مقننه و قوه قضائیه انگار نیستن اصلا.
      رئیسی! اراده! ۱۰ درصد! تلاش زیاد! …
      درباره شهدا که فرمودید. من برای تمام کسانی که در راه درست جونشون رو از دست دادن احترام فراوان قائلم. اعم از مسلمان و غیر مسلمان. اعم از کسی که توی جنگ کشته شده یا جای دیگه. اما اینکه راه درست کدوم بوده رو من قضاوت نمیکنم کسی که اون راه رو رفته داند و خدایش. مقام شهادت رو هم طبق تعاریف، مقام اون دنیایی هست. و اینکه چه کسی شهید شد رو بگذارید به عهده خود خدا. تنها چیزی که بر عهده کشوره اینه که به بازمانده هاشون رسیدگی بشه. همین.
      قبلا هم گفتم انقلاب توی کشور من دست ابر قدرتهاست. همون کسایی که مصدق رو کله پا کردن. همون کسایی که رضا شاه رو کله پا کردن همون کسایی … فارغ از درستی یا نادرستی افرادی که نام بردم. و این لعن و نفرینهایی که علیه آمریکا و انگلیس و اسرائیل و … میفرستیم فقط به نفع این کشورها شده و به ضرر ما.
      چی میشد ما هم مثل ژاپن عمل میکردیم مثل کره جنوبی عمل میکردیم. ژاپنی ها از همه ما برای مرگ بر آمریکا گفتن مستحق ترند.
      2      0
   • درود خانم دانشگاهی
    ضمن عرض پوزش
    بعد از عبارت “با این که” دو جمله ی از نظر محاوره ای متضاد باید آورده شود
    مثال:
    با این که آیکیو بالایی دارید منظور من رو متوجه نشدید
    یا
    با این که آیکیو پایینی دارید منظور من رو متوجه شدید
    جمله ای که شما فرمودید غلط ویرایشی محسوب میشود.
    پ.ن:سواد دانشگاهیتان از پهنا در حلق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد واحد دارغوز آباد سفلی!
    پ.ن۲:با وجود آیکیو بالایی :-Dکه دارید هنوز نفهمیدید که بنده و سایر دوستان تمایزی بین شیر فاسد و خامه یفاسد قایل نمیشویم .
    1    0
    • “یا اینکه” فرزندم! چشماتو باز کن درست ببین.
     متوجه شدی یا بیشتر توضیح بدم: یا این یا اون. یای مانع جمع به کار بردم. ok?
     0     2
   • در ضمن اگر ایراد بنیادی به روحانی میگیری اول باید بری یقه شورای نگهبان رو بگیری! و برای اینکه یقه شورای نگهبان رو بگیری باید یقه نظام رو بگیری. و البته رهبر که تنفیذ کرده! زورت به مردم رسیده؟ مردم که به روحانی رای ندادن به رای نیاوردن رئیسی رای دادن. امکان براشون همین بود و ممکن همین. انتخاب بین بد و بدتر! چه شود کلا آخر عاقبتمون…
    2    1
 • ارسال نظر