مجله گیزمیز

فرق ازدواج موقت با زنا چیست؟

منصور قیامت
۲۳ بهمن ۱۳۹۲
۲۶ نظر
 • سۆال: فرق ازدواج شرعی موقت و زنا در چیست لطفاً توضیح دهید؟
   
   
   

  جواب: ازدواج موقت با زنا تفاوت های فراوانی دارد, که بعضی از آنها عبارتند از:

  ۱ ـ ازدواج موقت یک ازدواج شرعی و قانونی و دارای آثار حقوقی خاصی است.

  ۲ ـ در ازدواج موقت مهریه و مدت ارتباط و حدود ارتباط روشن است.

  ۳ ـ اگر فرزندی از ازدواج موقت به وجود آید قانونی است و از پدر و مادر ارث می برد و پدر و مادر از او ارث می برند.

  ۴ ـ مخارج طفل بر عهده پدر است و مادر در صورت تمایل می تواند حضانت او را به عهده بگیرد.

  ۵ ـ در ازدواج موقت در صورتی که نزدیکی انجام گیرد پس از پایان مدت و یا بخشش بقیه مدت, زن تا دو مرتبه پاک شدن از عادت ماهانه و یا ۴۵ روز (در موردی که سن او کمتر از سن یائسگی باشد و عادت ماهانه نبیند) باید عده نگهدارد و از همسری با دیگری اجتناب نماید گرفتن عده علاوه بر علل و مصالحی که دارد موجب بهداشت روانی و جسمی برای زن می گردد.

  ۶ ـ فرزندی که از زنا به دنیا بیاید فرزند قانونی شخص محسوب نمی گردد و از پدر و مادر ارث نمی برد.

  ۷ ـ از آنجا که حالات روانی پدر و مادر در سلامت جسمی و روانی کودک نقش دارد اکثر فرزندانی که از زنا به وجود می آیند از سلامت جسمی و روانی صحیحی برخوردار نیستند و سرانجام موجب مشکلاتی برای جامعه می گردنند و شاید یکی از حکمت هایی که موجب شده است تا در شرع مقدس اسلام از دادن پستهای مهم (امام جماعت ـ مرجعیت برای تقلید ـ رهبری جامعه ـ شهادت در نزد قاضی ـ قضاوت و …) به ولدالزنا جلوگیری شود همین جهت باشد.

  ۸ ـ در جوامع مختلف نگهداری از فرزند غیر قانونی نوعی ننگ و زشت شمرده می شود و در نتیجه این گونه فرزندان یا به وسیله سقط جنین یا پس از تولد کشته می شوند و یا از تربیت صحیح در آغوش پدر و مادر محروم می گردند و با سپرده شدن به مراکز نگهداری اطفال مشکلات عاطفی و روانی خاصی را به دنبال دارند مشکلات جسمی و روانی سقط جنین برای مادر بر کسی پوشیده نیست.

  ۹ ـ در شرع مقدس اسلام به ازدواج دائم و موقت تشویق گردیده و برای آن ثواب فراوان قائل شده اند در حالی که زنا حرام شمرده شده و مرتکب آن اگر محصن نباشد به یکصد ضربه شلاق و اگر محصن باشد (مرد و زن متأهل با شرایط خاص) به رجم یعنی سنگسار محکوم می گردد. برای توضیحات بیشتر می توانید به جلد ۲۱ کتاب اولین دانشگاه و آخرین پیامبر مراجعه فرمایید. (ر.ک تحریر الوسیله، ج۲ القول فی النکاح المنقطع، ص۲۸۸) 

 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 2
  انتشار یافته : 26
  1. البته جدیدا صیغه یه ساعته مد شده که واقعا آدم خجالت میکشه اسمشو چی بزاره
   22   1
  2. شیدا/22/تهران

   آقا یه سواله که چند وقته فکر من و مشغول کرده.
   دوستان هر کی اطلاعاتی داره جواب بده.
   اگر ۲ نفر با هم ارتباط نامشروع داشته باشن بعد بچه ای به وجود بیاد، در صورتی که اون ۲ نفر باهم ازدواج کنند. آیا بچه حرومزاده به حساب میاد؟
   10   0
   • بله شیدا جان. حرام است. چون از خواندن خطبه و قبل از محرم شدن این اتفاق افتاده و رابطه نامشروع به حساب میاد.
    6    1
   • این سوال منم هست
    1    3
   • فرزانه/23/زیر همین آسمون

    سلام من این  مسئله رو قبلا جایی خونده بودم که اگر بچه ای از زنا بوجود بیاد اگر قبل از تولد اون بچه زن و مرد عقد کنند بچه حرامزاده حساب نمیشه و حلاله اما گناه زنا برای زن ومرد سرجاشه
    2    3
  3. فرقش خیلی زیاده  اصلا ربطی بهم نداره  ازدواج موقت صیقه محرمیت خونده میشه  محضری میشه کرد مهریه داره و کلی چیزای دیگه اما (زنا ) خلاف شرعه گناه کبیره /
   18   6
  4. به نظر من که فرق نمیکنه حالا هر چقدر میخواند مغلطه بازی کنند، انسانی که انسان باشه همچین کاری نمیکنه
   12   21
  5. دخترخاله ی محمد195

   همون زناست! فقط اومدن روش یه اسمه شرعی گذاشتن. بازم اومدن به اسمه دین سرپوش گذاشتن روی یه چیزی

   هر چند، انقد اوضاع خراب و کثیفه که…

    

   خدا به نسلِ بعد از ما رحم کنه فقط
   15   24
   • موافقم 

    صیغه یعنی فاحشه شرعی
    11    22
    • سلام به نظر من اصن منصفانه نیست که بگیم فاحشه شرعی  باید منطقی نگا کرد چرا که دختر یا پسری که شرایط ازدواج نداره چکار باید کنه؟

     چرا وقتی میگن اونور دنیا دختر وپسر ازادن ما دلمون قنج میره ولی وقتی شرع اجازه میده ما همین رابطه رو بصورت شرعی داشته باشیم اسمشو میزاریم فحشای دینی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

     چون واسه ایرانی مرغ همسایه غازه
     8     0
   • سلام.وقتی ازقانونی یاهرچیزی ک اسمشومیذاردمیشه سواستفاده کرداون بایدجمع بشه یعنی ناقص .ازصیغه سواستفاده میشه دختران زیادی بدبخت شدن وحتی کشته شدن صیغه رورسول الله منع کرد فرمودزنااست اخه کجادیدی ازدواج ۱ساعت باش صیغه ۱ساعته داریم این برای خالی کردن شهوت گناه .عزیزان مردم راآگاه کنیدتاگناه نکنن
    7    2
   • شما واقعا آدم بی منطقی هستین اگه اینجوریه زن و شوهر هم کارشون اشکال داره .

    مشکل شماها اینه که حلال و حرام خدا را با فکر خراب خودتون میسنجید .

    منصور این همه تفاوت آورده برا شما .

    البته همیشه عده ای هستند که از احکام خدا سوء استفاده و یا حتی سوء برداشت میکنند ولی بازم ضرری به پاکی ذات خداوند وارد نمیشه .
    5    4
  6. ممنون از اطلاع رسانی شما اما عزیز دل برادر میشه شرایطی رو که اسلام برای این مسله ذکر کرده رو بفرمایید در جامعه ی ما این امر باعث از هم گسیختگی خانواده ها شده بطوری که تقریبا هم رده ی اعتیاد مسله صیغه آن هم بطور نامعقولانه باعث افزایش طلا ق درجامعه شده هیچگاه نظر اسلام برای پاسخگویی به تنوع طلبی مردان نبوده که اگر اینگونه بود پیامبر نمی فرمود خدا لعنت کند مردی را که با وجود داشتن همسرش به دنبال زن دیگری برودو لو به حلال ویا اینکه در حدیث قدسی ذات باریتعالی فرموده من بیزارم از زواق وزواقه. یعنی مردی رو که با وجود داشتن همسرش دنبال زن دیگری برود یا امیرمومنان که جانم به فدای او میفرماید اگر مردی در بیرون منزل چشمش به زنی افتاد که احساسات شهوی او را برانگیخت بیاید در منزلش و با همسر خود ارتباط جنسی بگیرد چرا که لذتی که خواهد برد یکی است رسول خدا وامیر مومنان که پدران این امتتند تا زمانیکه همسر اولشان بود به دنبال هیچ زن دیگری نرفتند ویا موسی بن جعفر به دلیل مصالح سیاسی شیعهه که قصد براندازی فرهنگ شیعی را داشتند با زندانی کردن طولانی مدت ایشان ، مشیت الهی به تعددزوجات وزیاد ی فرزند در نسل ایشان گردید
   9   0
  7. بطور کلی تعدد زوجات در ارتباط با معصومین بر اساس مصالح سیاسی بوده و هرگز جنبه تنوع طلبی را نداشته است حتی امام حسین که محبوب دل هر انسان آزاده ای است مسله تعددزوجات ایشان جهت استحکام پایه های اسلام بود چرا که بعد از عاشورا تنها بازمانده از آن نبرد حضرت سجاد بود ند یا خود پیامبر عزیزمان در برخورد با عرب جاهلی و قومیت گرایی آنان پیامبر را در شرایطی قرار میداد که با انتخاب یک همسر از فلان قبیله جلوی کشتار طیف بسیاری از مردم را میگرفت و همین امر باعث پذیرش و پیشبرد اسلام میشد با این حال تنها زنی که محبوب دل پیامبر بود خانم خدیجه بودند و اگر پیامبر ما اهل صیغه بازی و تنوع طلبی بودند هیچوقت بعد از ۵۲ سالگی و بعد از رحلت همسر اولشان که۱۵ سال نیز از خودشان بزرگتر بودند فکر تجدید فراش نمی افتادند . بله آنچه در اسلام آمده در ارتباط با صیغه برای زمان جنگ یا سفرهای طولانی مدت مردان و عدم دسترسی به همسرشان برای جلو گیری از گناه آنهم در شرایط اضطرار بوده نه اینکه آقا خانم دسته گلش توی خونه با وفاداری کامل زحمت بکشه وبچه طفل معصومشون رو بزرگ بکنه آقا هم بیرون فیلش هوای هندوستان رو بکنه که صیغه ثواب داره نه عزیز دل برادر دین رو اشتباه فهمیدی همه دستورات اسلام برای استحکام خانواده هست نه برای افزایش طلاق در جامعه وتن لرزه برای بچه های بیگناه که چهار روز دیگه گند میزنند به فضای جامعه متاسفم برای کج فهمی بعضی از این آقایون برادر!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   19   1
  8. فرق بین زنا و ازدواج موقت، چیست؟ آیا فقط به اینکه یک جمله را ذکر کنید زن و مرد به یکدیگر حلال می شوند؟
    

   فرق ازدواج موقت بازنا برخی از تفاوت‏هاى عقد موقت و زنا به شرح ذیل است:
   ۱٫ صیغه موقّت یک نوع ازدواج است؛ همان طور که ازدواج دائم نوع دیگرى از ازدواج است و هر دو شرایط و احکام خاص خود را دارد که از جمله آن ذکر صیغه عقد، مهریه و مدت است. اما زنا بدون توجه به این شرایط (مثل نخواندن صیغه عقد) کارى صورت مى‏گیرد.
   ۲٫ در ازدواج موقّت نسبت به دختر باکره، اجازه پدر و یا جد پدرى او لازم است؛ در نتیجه این کار با اطلاع خانواده و به دور از احساسات و پنهان‏کارى‏ها صورت مى‏پذیرد.
   ۳٫ در ازدواج موقت، زن باید بعد از تمام شدن مدت عقد، عده( ومدت عده بستگی به موارد خاص دارد و حداقل از دو ماه کمتر نیست) نگه داردیعنی بعد از هر صیغه موقت باید مدت نسبتا تقریبا طولانی را از صیغه شدن خودداری کند ؛ ولى در زنا این قانون وجود ندارد.
   ۵٫ در ازدواج موقت، مرد مسئولیت‏پذیر است و توابع این ارتباط را از جهت فرزنددار شدن احتمالى مى‏پذیرد؛ در حالى که در عمل نامشروع این امر وجود ندارد.
   ۶٫ در ازدواج موقت «روابط» براساس «ضوابط» شکل مى‏گیرد و ارضاى جنسى به صورتى نظام‏مند و قانونى، پاسخ داده مى‏شود، در حالى که در زنا ضابطه‏اى وجود ندارد و غیرقانونى است.
   ۷٫ اعتبار زن در زنا از بین می رود واو به موجودی بی ارزش ودر دسترس تبدیل می گردد در حالی که ازدواج موقت شرایط خاص را دارد که این شرایط موجب آبرومندی زن می گردد
   ۸٫ در زنا فرزند نا مشروع به وجود می آید ولی در صیغه فرزند حلال زاده است
   ۹٫ در زنا فرزندی اگر متولد شد والدین مسئولیت تربیت او را عهده دار نمی شود مگر اینکه او را نیز وسیله ای برای شهوت های بعدی خود قرار دهند درحالی که فرزند حاصل از صیغه در خانواده ای پاک قابل تربیت است
   ۱۰٫ احتمال بیمار بودن فرزند حاصل از زنا بیشتر از صیغه است
   ۱۱٫ در زنا چون احساس گناه وجود دارد پرده های حائل میان انسان وخداوند از بین می رود وانسان شقی می گردد در حالی که در ازدواج موقت چون این عمل مطابق با قوانین الهی است این خطر وجود ندارد
   ۱۲٫ صیغه چون محدودیت هائی دارد باعث جلوگیری از هم پاشیدگی خانواده می گردد در حالی که زنا بنیان خانواده را متزلزل می کند
   بنابرای, متعه (صیغه ) با زنا فرق های اساسی دارد. چون در زنا نه عده ای وجود دارد و نه از نظر شرعی طرفین حقی بر گردن هم دارند و نیز اگر فرزندی از زنا متولد شد حرام زاده است و ارث نیز نمی برد. ولی متعه در حقیقت یک نوع ازدواج محدود است و دارای ضوابط و حقوق مشخص شده برای زوجین است . هم چنین در زمان عقد و یا عده , زن حق هیچ گونه مباشرتی یا ازدواج با شخص دیگر ندارد. پس ازدواج موقت مانند ازدواج دائم دارای عده – تعیین مهریه – اجرای عقد و صیغه – اذن پدر در صورت باکره بودن و بسیاری از شرایط دیگر است و حکم فرزندان متولد از این ازدواج نیز کاملا مشخص است فقط در زمان محدود می باشد.
   در مورد سؤال دوم شما که آیا با یک جمله زن و مرد با هم حلال می شوند در جواب می گوییم. بلی، در صورتی که شرایط موجود باشد و با قصد ازدواج موقت صیغه آن خوانده شود با هم حلال می شوند و این حکم تعبدی است که از طرف شارع مقدس این حلیت حاصل می شود. در سایر نظام های حقوقی نیز همین اعتبارات که در قالب عقود و ایقاعات و قرادادها صورت می پذیرد منشا اثر است.
   البته عده‏ای این نوع ازدواج را راهی برای سوء استفاده دانسته‏اند. این عده همیشه پیرمرد پول داری را تصور می‏کنند که برای خوش‏گذرانی، دختری را صیغه می‏کند و بعد از ارضای شهواتش، او را رها می‏سازد، یا مرد زن‏داری که بی‏اعتنا به خانواده‏اش هر روز به دنبال یک زیبارویی است که بتواند او را اسیر کند و کام گیرد و…!! در جواب این عده همین بس که همه آزادی‏های قانونی و تأسیس‏های حقوقی، می‏توانند مورد سوء استفاده قرار گیرند برای مثال حق رانندگی ـ که یک حق مشروع و پسندیده‏ای است ـ از سوی عده‏ای به بدترین نحو مورد استفاده قرار می‏گیرد و حتی منجر به وارد آمدن خسارت جانی و مالی می‏شود. پس بدین ترتیب باید گفت: حق رانندگی امری مذموم و پلید است!؟ در حالی که چنین نیست. پس اگر عده‏ای از این نهاد حقوقی به جهت سوء استفاده بهره‏برداری کنند این امر خدشه‏ای به اصل آن وارد نمی‏کند؛ بلکه ایراد به خود این افراد یا گریزگاه‏های قانونی و… وارد است.
   برخی دیگر با تشبیه نکاح منقطع به کرایه و اجاره، سعی دارند که وانمود کنند زنی که صیغه می‏شود، در واقع به اجاره زوج خویش درمی‏آید و این را خلاف شأن زن و سوء استفاده از او دانسته‏اند. در پاسخ گفتنی است آنچه خلاف شأن زن است، این است که زن همچون کالایی بدون هیچ حق و حقوقی و بدون هیچ ضابطه‏ای، مورد بهره‏برداری جنسی قرار گیرد؛ یعنی، دقیقاً آنچه که در دنیای غرب اتفاق می‏افتد و یا آنچه که در نزد افراد لاابالی و بی‏بند و بار در مشرق زمین می‏گذرد! حال اینکه زن این چنین مورد سوء استفاده قرار گیرد، خلاف شأن زن است یا این که او به طور قانونی و مشروع با حفظ حقوقش به استمتاعاتش دسترسی یابد؟ به فرض که عقد نکاح منقطع در مواردی شبیه عقد اجاره باشد، آیا این دلیل می‏شود که این دو عقد یکی باشند؟ در حالی که می‏دانیم این دو عقد در خیلی از اوصافش با یکدیگر تفاوت دارند.
   25   4
  9. یاد فرق نزول و سود بانکی بدون ربا افتادم که  تنها فرقش اسمشونه.کلا مذهبی ها وقتی میخوان ودوست دارن یه کاریو انجام بدن ولی قبلا خودشون حرامش اعلام کردن میان یه اسم شرعی روش میذارن و انجامش میدن.
   13   11
  10. دختر خاله ی عزیزم صیغه هیچوقت زنا نبوده و نیست بیایید منصفانه و با آگاهی از احکام شریعت. نظر بدهیم . من از شما سوال میکنم خانم مطلقه ای که میخواهد پاک زندگی کند و در عین حال شرایط ازدواج دایم را نداردومیل جنسی هم دارد چه اشکالی داره که با آقایی که همسری ندارد حالا یا فوت شده همسرش یا طلاق داده یا اصلا مجرده یک صیغه ی محرمیت بخوانندو در یک فضای پاک و سالم با هم ارتباط بگیرند بدین ترتیب هم پاسخ سالمی به این نیازشون داده اند و هم تخلیه روانی شده اند وهم جلوی کثافت کاری در جامعه گرفته شده است چیزی که باعث اعتراض بنده در رابطه با صیغه میشود اینست که طرف همسر داره وتمکین هم میشود اما قانون خدا رو دور میزنه میخواد هوسرانی کنه میگه صیغه میکنم درسته که زنا نیست اما گناه کبیره هست چون حق تضییع حقوق عاطفی همسرش رو نداره اون آقای برادر نمیدونه داره با عرض پوزش ببخشید (خانم بازی ) مثلا اسلامی میکنه در شریعت ما پیامبری که میگوید وقتی طفلی گریه میکند اورا نزنید چرا که گریه ی او آمرزش است برای والدین چطور ممکنه به احساسات پاک زنانه پاسخی نگوید اصل امر صیغه با عث پاکی فضای جامعه هست اما این امر برای بعضی وسیله هوسرانی شرعی شده که شریعت ۱۰۰% با هوسرانی و شهوت پرستی مخالف است
   8   2
  11. فرزندی که قبل ازدواج و از راه نامشروع بوجود اومده معلومه حروم زاده است
   5   2
  12. بچه بیچاره چ گناهی داره ک میگین اگه قبل از ازدواج,بدنیا بیاد حلالزادس یا حرومزاده؟اون بیچاره ک بدنیا اومده دیگه.این حرفا چیه ک میزنین آخه؟!
   4   3
  13. با عسل موافقم 

   اون بچه بدبخت مگه حق انتخابی تو نوع تولدش داشته که بخواد حرومزاده یا حلال زاده باشه ؟؟!!!! تورو خدا یکم منطقی فکر کنید  
   5   3
  14. اصلا مسخره بازیه..از من بخوای س.ک.س با صیغه و بی صیغه نداره…صیغه مسخرست واقعا…خیلی..
   1   1
  15. جالبه تو ازدواج دائم اگه مادر تمایل داشته باشه نمیتونه حضانت رو بر عهده بگیره و اما تو ازدواج موقت این حق رو بهش دادند که دیگه لطف رو در حق آقایون به حد اعلا برسونند!
   1   0
  16. farvin/29(خانم)/تهران

   اگر کسی میدونه لطفا سوال های من رو جواب بده    

   با تشکر

   رابطه جنسی بین دختر خانمی که ازدواج نکرده و مردی که زن داره هم زنا محسوب میشه؟

   اگر یک زن متاهل با یک پسر مجرد رابطه جنسی داشته باشه ، زنا محسوب میشه ؟

   اگر دختر مجرد با پسر مجرد رابطه جنسی داشته باشه زنا حساب میشه؟

   اگر دختر مجرد با مرد متاهل رابطه جنسی برقرار کنه و قبل از اون صیغه محرمیت بین خودشون بخونن -هم زنا محسوب میشه؟

   *دختر مجرد ۲۵سالشه  و بالغ هست و همراه با پدر و مادرش زندگی میکنه *
   0   0
  17. اسپرینگ .تهران

   نفهمیدم چرا اینارو مقایسه کرده بود!!!! ازدواج موقت حلاله و زنا یه گناه کبیره و حرام..مقایسه حلال و حرام چه ربطی داره!!!؟؟؟!!!!!!
   1   0
  18. اون جاش که میگه از ولدازنا امام جماعت و مرجع تقلید و قاضی در نمیاد خیلی خوشم اومد 
   0   0
 • ارسال نظر