مجله گیزمیز

سیگار کشیدن دختران ایرانی عادی شده است!

منصور قیامت
۱ خرداد ۱۳۹۵
۵۲ نظر
 • این روزها یک ناهنجاری اجتماعی به عنوان پدیده ای غریب که به تدریج غربت آن در جامعه کمرنگ و کمرنگ تر می شود، بیش از هر زمان دیگری نیازمند توجه و چاره اندیشی است.
   
   
  یک
  داخل تاکسی نشسته ام. ترافیک مثل همیشه زیاد است و آزاردهنده؛ تا جایی که دیگر هیچ کدام از ماشین های حرکت نمی کنند. ناگهان یکی از ماشین های مدل بالای کناری توجهم را جلب می کند. صحنه ای را که می بینم به قدری به چشمم ناآشنا می آید که ابتدا آن را باور نمی کنم. بعد از حرکت چند متری ماشین ها و توقف مجددشان، دوباره زیرچشمی همان ماشین را نگاه می کنم. دو زن جوان داخل آن نشسته اند و دست هر کدام از آنها یک سیگار روشن وجود دارد. تماشای سیگار کشیدن دو زن، برایم مشمئزکننده است. مسئله عجیب اما، عادی بودن این موضوع برای خود آنها و حتی برای بقیه مسافران تاکسی است.

   

   

   

   

  دو
  هنوز هوا تاریک نشده که وارد پارک ملت می شوم. زیاد شلوغ نیست. از کنار چند نفری که مشغول بازی بدمینتون هستند عبور می کنم. چند متری آن طرف تر، یک دختر و پسر جوان روی یک نیمکت نشسته اند. تا من به آنها برسم از جایشان بلند می شوند. پسر سیگاری از جیب خود در می آورد و یک نخ آن را به دختر می دهد. فندک را برای او می گیرد تا سیگار را روشن کند. با آن که از آنها دور شده ام، اما از دور، حیرت زده به هردوی آنها نگاه می کنم. باز هم واکنش بقیه برایم عجیب است. کسی کوچکترین تعجبی نمی کند و انگار این موضوع فقط برای من غریبه است.

   

   

   

   

  سه
  از کنار یک کافی شاپ رد می شوم. بیش از هر چیز دیگری، هوای دودگرفته داخل آن برایم آزاردهنده است. انگار اینجا بیشتر محلی برای سیگار کشیدن است تا چیزهای دیگر. هنوز کاملا از جلوی کافی شاپ نگذشته ام که دوباره صحنه عجیبی را می بینم که حالا کمی برایم عادی شده! دور یک میز کناری، سه دختر جوان سیگار به دست نشسته اند. چای می خورند و سیگار می کشند. صاحب آنجا هم چیزی به آنها نمی گوید. گارسون خیلی عادی می آید و سفارش می گیرد و می رود. همه چیز معمولی است. معمولی معمولی!
   
   
   
  آمار نداریم
  آمار سیگاری های کشور بر اساس گفته های پراکنده مسئولان، دست کم ۱۲ میلیون نفر است. اما آمار دقیقی از شمار زنان و دختران سیگاری وجود ندارد. گرچه گاهی از سیگاری بودن ۵ درصد زنان و دختران سخن به میان آمده است. در این بین، تردیدی در افزایش شمار زنان و دختران سیگاری در دو سه سال اخیر وجود ندارد. برخی کارشناسان این افزایش را دو تا سه برابری توصیف می کنند. این افزایش در میان دختران دانشجو و دانش آموز مشهودتر است. دو سال پیش از وجود ۴۰۰هزار دختر سیگاری در کشور سخن گفته می شد و امروز یقینا این مقدار، تا حد قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.

   

   

   

  مسئله مهم اینکه بسیاری از این دختران به سیگار معتاد شده اند و سیگار کشیدن برای آنها تنها فغالیتی تفننی نیست! گفته می شود در حال حاضر، متوسط سن شروع سیگار در میان دختران به زیر ۲۰ سال رسیده و میزان مصرف در بین دختران سیگاری  نیز افزایش چشمگیری داشته است.
  به گفته کارشناسان، چروکیدگی زودرس پوست، تغییرات تن صدا، سرطان، حمله قلبی، ‌زایمان زودرس، افسردگی، تشدید اختلالات پیش از قاعدگی، و انواع بیماری های تنفسی و نازایی بخشی از اثرات مصرف سیگار در میان دختران و زنان است.
   
   
  واکنش جامعه
  برخی از کارشناسان افزایش آمار دختران سیگاری را منحصر به ایران نمی دانند. در واقع، این آمار، رشد جهانی نیز داشته است. اما این مسئله کمکی به حل مشکل در کشور ما نمی کند. سیگار کشیدن دختران در فرهنگ جامعه ما بدون شک امری ناپسند و مذموم است. اما چه شده که کم کم سیگار کشیدن دختران برای بسیاری از افراد عادی شده است؟

   

   

  متاسفانه هم اکنون سیگار کشیدن دختران داخل خودرو، کم کم به امری عادی بدل شده و بیم آن می رود که این موضوع به دیگر اماکن نیز سرایت کند، چنان که با کمال تاسف، در اماکنی مانند برخی پارک ها و کافی شاپ ها نیز، چشم جامعه به سیگار بر لب دختران آشناست.
  با این وجود، نگاه جامعه به این پدیده هنوز به گونه ای است که یک دختر نمی توان آزادانه و مانند پسران سیگاری در هر خیابان و کوچه و میدانی سیگار خود را روشن کند.
   
   
  هشدار؛ سیگار کشیدن دختران عادی می شود
  کارشناسان در برشمردن دلایل گرایش دختران به سیگار، عوامل متعددی را دخیل می دانند. مواردی مانند تغییر نقش زنان در جامعه و احساس استقلال از طریق سیگار کشیدن از این دسته اند. بی تردید می توان با انجام تحقیقات ویژه در این زمینه، آسیب شناسی دقیق تری از این موضوع انجام داد و به راهکارهای عملی دست یافت.

   

   

  اما آنچه امروز بیش از هر زمان دیگری آزاردهنده به نظر می رسد، خطر تبدیل این ناهنجاری به یک هنجار پذیرفته شده در جامعه است. مکان های «مجاز» برای سیگار کشیدن دختران روز به روز وسعت بیشتری می یابد و نگاه های منفی به این پدیده به سرعت در حال کاهش است. این موضوع زنگ خطری است برای مسئولین امر که باید تا دیر نشده فکری به حال آن بکنند. صد البته که برخورد فیزیکی و آمرانه با این موضوع نتیجه مثبتی به همراه نخواهد داشت و در این خصوص نیازمند کار فرهنگی و زیرساختی کارآمدی هستیم.

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 0
  انتشار یافته : 52
  1. ناهنجار!!! مشمئز کننده!!! آزار دهنده !!!هشدار!! زنگ خطر!!! که چی؟ نه واقعا که چی آخه؟

   یعنی سیگار کشیدن مردا هنجاره واسه زنا ناهنجاره؟!!

   بس کنید این اراجیفو ، سیگار کشیدن اگه بده واسه همه بده.

   دلایل گرایش دختران به سیگار هم دقیقا مثل دلایل گرایش پسران به سیگاره، نیازی نیست کارشناسان زحمت مضاعف بکشن واسه آسیب شناسی.
   110   62
   • اصلا تو بکش ناراحتی نداره که والا…..
    24    23
   • صد افرین بر تو
    یکم سیگار بکشید تا مریض بشید و بمیرید
    جمعیت تون خیلی زیاد شده همه جا رو اشغال کردید دشمن طبیعی هم که ندارید که بخوره شما رو
    22    35
    • چه فرقی میکنه

     امیدوارم هر چه سریعتر از این دنیای پر از کینه و نفرتت بیای بیرون .بنده ی خدا اگه به خدا اعتقاد داری که بعید میدونم یه کم به این موضوع توجه کن که زن و مرد هر دو مخلوق یه خالقن پس یا هر دو کاملن یا هر دو ناقص اگه قک میکنی مردا کاملن پس توی خلفت زن هم نقصی وجود نداره تو خودت روزی از وجود ی زن متولد شدی و نسلت به وسیله ی یه زن گسترش پیدا میکنه پس به جای این اراجیف برو بشین یه کم با خودت فکر کن و هر چی زودتر از این دنیای سیاهت بیا بیرون
     10     5
   • بله حق با شماست سیگار و هرنوع مواد اعتیاد اور برای همه بده نه فقط خانم ها ، ولی انچه باعث میشه الان سیگار کشیدن خانم ها مورد توجه و بررسی قرار بگیره ، اینه که تا چند سال پیش یه قشری بودن که سیگار نمیکشیدن اما الان تو چند سال اخیر رو به مصرف سیگار اوردن خب معلومه که باید بررسی و اسیب شناسی بشه، شک نکنین که وقتی تعداد خانم های سیگاری بیشتر بشه به دلیل اینکه خیلی از اینها در آینده نقش مادر رو دارن ، بچه هاشون هم از سن کم سیگاری میشن
    اما یه چیزی که من خیلی بهش توجه کردم و در دوستان خودم هم به وفور دیدم ، اصل و شروع این سیگار کشیدن توسط دخترها برای جذب اقایون بوده و هست !!! وقتی مردهای این جامعه خواهان دختر های با ارایش زیاد ، عمل های زیبایی ، سیگار و … هستن خب خیلی از دختر ها متاسفانه برای جذب اونها به این سمت میرن
    من بارها گفته ام که برای سلامت بهداشتی و روانی و روحی جامعه باید مردها از نظر روحی و روانی اصلاح بشن
    26    7
   • فرهاد ۲۹ گرگان

    هزار تا لایک برای کامنتت کمه
    10    5
  2. وای وای حالا چی کار کنیم؟ حالا مثلا چی شده؟خب دخترا هم سیگار بکشن   . گناه کبیرس؟
   48   55
  3. حالا سیگار کشیدن دخترا شد بدبختی جامعه مگه چیزی از شما کم میشه یه دختر سیگار بکشه؟سوژه کم دارین از رو بیکاری زدین تو فاز چرت و پرت، بچه های کارو گشنگی آوارگی مردم ول کردین چی میگین  !!!!!!!!!!
   43   46
  4. نگو چرا سیگار میکشی بگو چه میکشی که سیگار میکشی.
   54   11
  5. چرا سیگار کشیدن خانمها مشکل داره؟ اگر سیگار بد است برای همه بد است.اگر زشت است برای آقان هم زشت است.اگر قرار است اصلاحی انجام شود باید شمل هر دو گروه شود.چرا اینقدر عقب مانده هستیم که تحمل هیچ گونه تغییری در نسل خانمها را نداریم؟ اگر به اختیار شما بود خانمها سر کار هم نباید میرفتند. باید خونه می نشستند و بچه داری می کردند و غذا می پختند.
   42   22
   • واقعن نمیدونی چرا؟ چون زن ظریفتر و حساس تره اگه خطر ابتلا به انواع و اقسام سرطانهای ناشی از استعمال سیگار برای مرد صد درصد باشه برای خانمها صدوبیست. درصده.سیگار پیری زودرس ( خصوصا واسه پوست) میآره واثری حدودا مشابه استعمال زیاد لوازم آ رایشی داره از بحث خطرات دودسیگار برای جنین و فرزند هم که بگذریم از جسم نازنین خودت میتونی بگذری؟ یه نگاه کوچولو بنداز به زندگی زنان معتاد و مردان معتاد بنظرت کدومش رقت انگیز تره و چرا؟ ( بحث سیگاره اما من شوما رو هدایتتون میکنم به اون ور ماجرا تا حساب کار دستتون بیاد)
    36    16
   • بحث سر ورود یک ناهنجاری به قشر زنان هستا……………یه جوری حرف میزنین انگار یکی از حقوق مسلم مون رو بدست اوردیم و میخوان ازمون بگیرن
    این تغییر با اون تغییرای مثبت فرق داره عزیزم
    2    1
  6. اگه اینجا واسه خانما تفاوت قائل شدن به این دلیله که اونا قراره مادر بچه ها یی بشن که قراره اینده رو بسازند ، تقش خودتونو دست کم نگیرید  
   62   33
   • مرسی واسه این همه دیس لایک مرسی 
    13    22
   • لیلی30 تهران

    ینی اگه سرمونو بندازیم پایین ،سرکار نریم ،فقط چشم بگیم،چشم رو خیانت آقایون ببندیم،خاکستر سیگارمردارو از رو فرش جارو کنیم و یه زندگی نباتی داشته باشیم خیییلیییی خانم میشیم؟؟؟!!! مگه نقش یه زن تو جامعه فقظ مادر بودنه؟ما قبل از اینکه زن یا مرد باشیم انسانیم و از نظر جایگاه وحقوق هیچ فرقی نداریم در واقع نباید داشته باشیم…البته اگه بهتون برنمیخوره آقای انسان اولیه پارینه سنگی..
    22    6
    • چه فرقی میکنه

     مگه این بنده خدا گفت چشممون رو خیانت مردا ببندیم و خاکستر سیگار مردارو جمع کنیم؟
     12     2
  7. عزیز شهرستانی خب ندیدی مجبور نیستی بیای تهران که این چیزهای ! مشمئز کننده رو ببینی! بموت نو همون شهرت 
   25   79
   • منطق نداشتت تو حلق خودت تهرانی!!!!!
    33    7
   • واقعا متاسفم برات… اگه شما سیگارکشیدن رو کلاس میدونی یا فک میکنی همچین چیزایی فقط تو تهران هس باید بگم اشتباه فکرمیکنی…
    26    3
   • تو یکی سیگار بکش چون با اون مغز نداشته ت به مشکل برنخواهی خورد
    7    0
   • فکر میکنین سیگار کشیدن کار خیلی جالبیه که به خاطرش به شهرستانی ها توهین میکنین؟؟ تهران وبقیه ی شهر ها و شهرستان هافرقی باهم نداره و هرکسی تو هر جایی با عقایدی که داره زندگی میکنه
    4    0
  8. مملکت مارو افراد کوته فکر وبی مغزبرداشته کسایی که فرق بین کار درست و غلط رو نمیفهمن ادعای روشنفکریشونم میشه ، دفاع هم میکنن

   واقعا از صمیم قلبم متاسفم
   31   5
  9. پسته رو ارزون کنید این طفلکی ها  پسته بخورن
   27   5
  10. سیگار یاۀسگی زودرس میاره ها!!!
   15   6
  11. فرشته / آذربایجان

   سیگار کشیدن برای جوانان مد شده میخوان بگن ما بزرگ شدیم .
   حتی بیشتر دکترها هم با اینکه از ضرر اون آگاهن اونا هم از سیگار کیدن دست بر نمیدارن .
   تو رسانه ها هم دم از ضرر سیگار میزن اگه دولت واقعا به فکر مردمش است باید جلو دخانیات را بگیره نه اجازه بده تو کشور تولید بشه و نه از خارج از کشور وارد کنند .
   فقط بلدن شعار بدن همه بفکر جیب و منفعت خودشونه اصلا سلامتی مردم براشون مهم نیست .
   10   1
  12. مسئله سیگار نیست که،مسئله اینه که ما سیگارو بدتر از قلیون میدونیم درحالى که قلیون ى پوکش صد برابر سیگاره،دورو اطرافتونو نگا کنین میبینین تقریبا همه خانوماقلیون میکشن درحالى که این به چشم نا نمیاد سیگار به چشم ما میاد،سیگار که ضررش کمتره بزارین اینو بکشن که حداقل کمتر سراغ قلیون برن.
   8   0
  13. بهروز/22/نیشابور

   من که به شدت از هرچی سیگار و قلیونه متنفرم
   هرموقع بوی سیگار رو حس میکنم سریع سردرد میگیرم
   محل کارم اگه ببینم کسی سیگار میکشه به شدت باهاش برخورد میکنم
   کسی که میاد کنارت سیگار میکشه حس میکنم شخصیت مقابل رو خرد و میکنه
   15   0
  14. مصرف مواد مخدر یعنی اوج حماقت چه برای زن چه برای مرد…!

   برا آرامشی که شاید دو سه دقیقه می خواد یه نخ سیگار بهت بده چقدر به خودتو جامعه ات

   آسیب می زنی وقتی یه کم سنت رفت بالا نتونستی درست نفس بکشی آرامش چند دقیقه ای

   جوونیت یادت می ره

   وقتی بچه ات رو تخت بیمارستان افتاده بود و به خاطر تو ریه اش خراب شده بود آرامش چند دقیقه

   ای جوونیت یادت می ره

   وقتی…

   آره خواهر من برادر من سختی هات یادت می ره وقتی یکی بدتر سرت بیاد

   ->لاضرر و لاضرار فی الاسلام<-
   7   2
  15. بیاین یاد بگیریم آدما رو قضاوت نکنیم. بیاین یاد بگیریم به حریم خصوصی آدما تجاوز نکنیم. خوب یا بد از نظر هر کس یه معنی داره..!
   3   13
   • زهرا 27 اصفهان

    این جمله ی کلیشه ای اینجا کاربرد نداره حالادیگه هر کار اشتباهی و با جمله قضاوتش نکن و ازادی بیان توجیه نکنیم
    مثه اینکه یه نفر تو خیابون دسشویی کنه بگیم قضاوتش نکن خوب باعث ازار بقیس سیگار و دودش تو کافی شاپ مایه اذیت هست من و دوستام چندبار رفتیم خوش بگذرونیم یه جمع دخترونه داشته باشیم کوفتمون شد
    سیگار بده بد
    اگه فردا روز بچه خودم سیگار بخواد بکشه این ازادی و بهش نمیدم بذا بگن من املم
    19    3
  16. لیلی30 تهران

   ینی یه جووورری یه جمله هایی گفتن که فکر کردم در مورد مفسدین فی الارض صحبت میکنن!!!! این مسئله تو همه جای دنیا هست حتی بیشتر و شدیدتر از ایران.در ضمن حتما حنما حتما یکی باید جواب اینو بده که چرا سیگار کشیدن بک “دختر” مشمئز کننده است…!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   7   8
   • لطافت یه دختر، اینده ای که یه دختر باید به عنوان یه مادر واسه فرزندش بسازه
    گرچه سیگار کشیدن و دخانیات هم واسه دختر و هم واسه پسر بسیار بده و مشمئزکننده ست………
    در ثانی وقتی یه دختر به خاطر اعتیاد ذلیل میشه ذلت و پست شدنش خیلی بدتره چون زنه چون جنس مونثه و این جز هویتش هست پس باید بیشتر مراقب خودش باشه
    1    0
  17. ملت اعصاب ندارن
   3   0
  18. زهرا 27 اصفهان

   برا اون دسته از عزیزانی که میگن چرا به سیگار کشیدن خانمها گیر میدین : اولا که سیگار کشیدن برا همه قشری بد هست ولی خوب وقتی مشکل سیگار اقایون حل نشده دلیل نمیشه سیگاری شدن خانمهارو بی اهمیت بگیریم این یه معظله جدیده
   جفتش باید حل بشه
   شخصا از سیگار بدم میاد چون دندون زرد میشه 🙁
   12   3
  19. محمدرضا/22/اصفهان

   ای کاش منع قانونی برای کسایی که توی کافی شاپ ها سیگار میکشن میزاشتن !!!

   رسما سیگاریها محیط کافی شاپارو به گند کشیدن !! وقتی میری , جز سردرد و بوی دودی که همه ی وجودتو میگیره هیچی برات نمیمونه !!

   راجب سیگار کشیدن خانمها : سیگار نکشید !! قلیون بکشید .. هم طعم دارتره 🙂 .. هم .. ولش کن ! 😆
   8   2
  20. سیگار بده بد عاقا!
   ربطی ب مرد و زنش نداره واقعنا!
   این جرفا چیه میزنین!؟
   14   3
  21. از نظر دوسنانی مث نویسنده این پست خندیدن دخترا هم عجیبه .به قول هموطنای آذری:عیبی یوخ. شمام عادت میکنی .انقد خودشو ناراحت نکن.اگه هم قراره غصه بخوری غصه این همه جوون بیکار رو بخور که سرمایه های این کشورند و زندگیشون داره به بطالت میگذره.
   8   4
  22. آهای دختری که میگی برا دخترا چه ایرادی نداره اولا قراره یک روزی مادر شی بعد به اندازه مردا نمیتونید فشار تحمل کنید این مرده که همه بدبختی رو تحمل میکنه سیگار کشیدن افتخار نداره
   5   9
  23. مهدی 30 تهران

   واقعا جای تاسف داره.تعجبم از اینه که چرا یه سری از خانومای اینجا ناراحت شدن از این پست!!!
   14   3
  24. حاجی من میگم زنا سیگار نکشن چون خیلی زشته ولی مردا بکشن چون خیلی خفنه.
   2   7
  25. مثلا میخوان روشنفکری خودشونو ثابت کنند!!!!
   مادرای آینده مملکت رو باشید
   واقعا باید تاسف خورد بحال اون بچه ای که شما بخوایید تربیت کنید
   .
   .
   .
   انشالله خدا به همه رحم کنه
   9   13
  26. چه فرقی میکنه

   از سیگار و قلیون متنفرم .چه برای زن چه برای مرد کار خوبی نیست هزار تا درد و مرض میاره
   8   0
  27. موضوع اینه که دز شان و شخصیت یه زن نیست ک سیگار بکشه..کاری به اخ و اوخش نداریم..
   6   3
  28. سیگار پوست رو خراب میکنه…

   در ضمن سیگارهای ایرانی و وارداتی تقلبی ، خیلی بد بو هستن و واقعا در شرایطی خاص نمیشه خانمها رو تحمل کرد … می فهمین که …
   3   9
  29. رضا24اصفهان

   بکشن بهتر یه چن نفر کمتر
   1   5
  30. تازه متوجه شدم این پست ها رو دوباره از دل خاک کشیدین بیرون:)

   خانوما و آقایون سیگاری! میدونم که حوصله شنیدن روضه اندر مضرات سیگار رو ندارید!

   اما دوست عزیز فقط یک لحظه، یک لحظه ۵۰ سالگی تون رو تصور کنید!

   عارضه قلبی گرفتید و ناگهان درد فجیعی را احساس می کنید.شما زنگ می زنید به پسرتون!

   ایشون در یک مهمانی کاری مهم هستن ولی سریع خودشون ره به شما می رسونند.

   شما به عارضه تنگی نفس دچار شدید. حالتون بد شده و در بیمارستان بستری هستید تماس می گیرید با دختر بزرگتون.
   ایشون بعد از مدتها کار و مشغله به همراه همسرش سفر تفریحی رفته. سفر رو نیمه کاره رها می کنه تا خودشو به شما برسونه!

   خدای ناکرده دچار سرطان ریه شده اید. به دختر کوچک شما که در حال امتحانات دانشگاهه خبر می دهند که پدرت حالش وخیمه. زود خودتو برسون! تمام زحمت این ترمش برباد رفته و حالا غصه شما رو هم باید بخوره!

   شما: بچه درست کردم واسه چی؟ که عصای پیری و کوریم باشه! چشش کور دندش نرم! حق برگردنش دارم. زحمتشو کشیدم!

   نه فقط این شرایط! در هر حالتی فرزند شما باید آماده باشه هرآن امکانش هست اتفاقی بیفته . یک فرد بیمار تنهایی نمیتونه سر پای خودش بایسته!

   پس عزیزان من : اینقدر خودخواه نباشید. آینده فرزندتون رو گند نزنید. مراقب جسم و روح خودباشید. کمی مقاومت نشون بدید در برابر وسوسه سیگار، فست فود،پرخوری!
   جسم شما یک امانت بزرگه.

   پیوست: من در زندگی شخصیم سالها به پای بیماری پدر و مادرم موندم و از خیلی از خوشی ها گذشتم. منتی هم نیس. ولی نمیخوام این بلا رو بعدا سر بقیه هم بیارم.

   تندرست و کامروا باشید.
   2   1
  31. دوستانی که مخالف سیگار هستند توجه داشته باشند اینجا بحث خوبی و بدی سیگار نیست موضوع اینه که عده ای در ذهنشان دایره بسیار محدودی برای زن ترسیم شده و هر چه که بیرون از این دایره باشد برایشان مشمیزکننده،،آزار دهنده و ناهنجار است چون ظاهرا هنجارها را ذهن ایشان تعریف میکند و بفیه فقط باید دستورالعمل های انها را اجرا کنند.
   8   2
   • لیلی30 تهران

    مینو جان از نگاه موشکافانت و تحلیل بسیار قوی و درستت ممنون.توی دو جمله بهترین نظر رو ارائه دادین..
    1    0
  32. در ایران همه چی عادی شده!!!!!!!!!
   خیانت…دروغ….بی ناموسی……بی شرمی ….بی عفتی….
   گرونی….تورم…..نداری….بی اعصابی……بیماری…..
   بی سرو سامونی …فقر….اعتیاد….بی اعتمادی….
   سیگار…آره بد ..مضر…اما واسه همه
   7   2
  33. دختر که نباید سیگار بکشه!!! دختر رو چه به سیگار کشیدن؟؟؟؟! دختر فقط باید ظرف و لباس و کهنه بشوره و کمک مادر کنه و شوهرداری و بچه داری،،، دخترا رو چه به این قرطی بازی
   2   8
  34. سمانه / تهران / 66

   چرا خانوما ی گروه اینقدر جبهه گرفتین راجع به سیگار کشیدن خانوما و عصبانی شدین؟ نکنه خودتون میکشید ؟ خانوم و سیگار خیلی بده عرف نیست میفهمید عرف نیست بدن خانوما ضعیف و لطیف هست باید سالم و پاک باشه و برای بدنیا اوردن بچه های سالم …
   فامیل ما یه خانوم بود که سیگار میکشید مرد تو ۴۰ سالگی کل بدنشو سرطان گرفت و گفتن برای سیگار حالا هی عصبی بشید
   بله برای کل جامعه بده چه مرد چه زن
   اگه برای مردا بده برای زنا بدتره !!!!
   0   0
 • ارسال نظر