مجله گیزمیز

حقیقت جن چیست؟ / آیا انسان برتر است یا جن؟

منصور قیامت
۴ شهریور ۱۳۹۲
۳۲ نظر
 • از آیات قرآن کریم به خوبى استفاده مى ‏شود که بر خلاف آنچه بین مردم عوام مشهور است که جن ها را «از ما بهتران» مى ‏دانند، انسان نوعى است برتر از جن.

   

   

  یکی از سؤالاتی که مردم دوست دارند بپرسند و بیشتر درباره آن بدانند این است که حقیقت جن چیست؟

   

   

  در کتاب یکصد و هشتاد پرسش و پاسخ نوشته آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مطالب خوبی در این زمینه، آمده است.

   

  آیات قرآن کریم درباره ویژگی‌های جن‌ها

  «جن» چنانکه از مفهوم لغوى این کلمه به دست مى‌‏آید موجودى است ناپیدا که مشخصات زیادى در قرآن براى او ذکر شده، از جمله اینکه:

  ۱- موجودى است که از شعله آتش آفریده شده، بر خلاف انسان که از خاک آفریده شده است، (وَخَلَقَ الْجَانَّ مِن مَّارِجٍ مِّن نَّارٍ) (الرحمن- ۱۵)

  ۲- داراى علم و ادراک و تشخیص حق از باطل و قدرت منطق و استدلال است. (آیات مختلف سوره جن).

  ۳- داراى تکلیف و مسؤولیت است (آیات سوره جن و سوره الرحمن).

  ۴- گروهى از آنها مؤمن صالح و گروهى کافرند (وَأَنَّا مِنَّا الصَّالِحُونَ وَمِنَّا دُونَ ذَلِکَ) (جن ۱۱).

  ۵- آنها داراى حشر و نشر و معادند (وَأَمَّا الْقَاسِطُونَ فَکَانُوا لِجَهَنَّمَ حَطَبًا) (جن ۱۵).

  ۶- آنها قدرت نفوذ در آسمانها و خبرگیرى و استراق سمع داشتند، و بعداً ممنوع شدند (وَأَنَّا کُنَّا نَقْعُدُ مِنْهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمْعِ فَمَن یَسْتَمِعِ الْآنَ یَجِدْ لَهُ شِهَابًا رَّصَدًا) (جن ۹).

  ۷- آنها با بعضى انسانها ارتباط برقرار مى‌‏کردند و با آگاهى محدودى که نسبت به بعضى از اسرار نهائى داشتند به اغواى انسانها مى‌‏پرداختند (وَأَنَّهُ کَانَ رِجَالٌ مِّنَ الْإِنسِ یَعُوذُونَ بِرِجَالٍ مِّنَ الْجِنِّ فَزَادُوهُمْ رَهَقًا) (جن ۶).

  ۸- در میان آنها افرادى یافت مى‏‌شوند که از قدرت زیادى برخوردارند، همانگونه که در میان انسانها نیز چنین است (قَالَ عِفْریتٌ مِّنَ الْجِنِّ أَنَا آتِیکَ بِهِ قَبْلَ أَن تَقُومَ مِن مَّقَامِکَ) «یکى از گردنکشان جن به سلیمان گفت من تخت ملکه سبا را پیش از آنکه از جاى برخیزى از سرزمین او به اینجا مى‌‏آورم»! (نمل ۳۹).

  ۹- آنها قدرت بر انجام بعضى کارهاى مورد نیاز انسان را دارند (وَمِنَ الْجِنِّ مَن یَعْمَلُ بَیْنَ یَدَیْهِ بِإِذْنِ رَبِّهِ … یَعْمَلُونَ لَهُ مَا یَشَاءُ مِن مَّحَارِیبَ وَتَمَاثِیلَ وَجِفَانٍ کَالْجَوَابِ): «گروهى از جن پیش روى سلیمان به اذن پروردگار کار مى‏‌کردند، و براى او معبدها، تمثالها، و ظروف بزرگ غذا تهیه مى‌‏کردند» (سبا ۱۲- ۱۳).

  ۱۰- خلقت آنها در روى زمین قبل از خلقت انسانها بوده است (وَالْجَآنَّ خَلَقْنَاهُ مِن قَبْلُ) (حجر ۲۷)

  و ویژگی‌هاى دیگر.

   

   

  آیا انسان برتر و بهتر است یا جن؟

  از آیات قرآن به خوبى استفاده مى‌‌‏شود که بر خلاف آنچه در افواه مردم عوام مشهور است و آنها را «از ما بهتران» مى‌‌‏دانند، انسان نوعى است برتر از آنها، به دلیل اینکه تمام پیامبران الهى از انسانها برگزیده شدند، و آنها به پیامبر اسلام که از نوع بشر بود ایمان آوردند، و از او تبعیت کردند، و اصولًا واجب شدن سجده در برابر آدم بر شیطان که بنا به تصریح قرآن آن روز از (بزرگان) طایفه جن بود (کهف- ۵۰) دلیل بر فضیلت نوع انسان بر جنّ مى‏‌باشد.

   

   

  خرافات درباره جن‌ها

  تا اینجا سخن از مطالبى بود که از قرآن مجید درباره این موجود ناپیدا استفاده مى‌‏شود که خالى از هرگونه خرافه و مسائل غیر علمى است، ولى مى‌دانیم مردم عوام و ناآگاه خرافات زیادى درباره این موجود ساخته‌‏اند که با عقل و منطق جور نمى‌‏آید، و به همین جهت یک چهره خرافى و غیر منطقى به این موجود داده که وقتى کلمه جن گفته مى‏‌شود مشتى خرافات نیز با آن تداعى مى‌‏شود از جمله اینکه آنها را با اشکال غریب و عجیب و وحشتناک، و موجوداتى دم دار و سم دار!، موذى و پر آزار، کینه توز و بدرفتار که ممکن است از ریختن یک ظرف آب داغ در یک نقطه خالى، خانه‏‌هائى را به آتش کشند! و موهومات دیگرى از این قبیل.

   

   

  آیا پذیرفتن موجودی به نام «جن» عاقلانه است؟

  در حالى که اگر موضوع وجود جن از این خرافات پیراسته شود، اصل مطلب کاملا قابل قبول است، چرا که هیچ دلیلى بر انحصار موجودات زنده به آنچه ما مى‏‌بینیم، نداریم، بلکه علماء و دانشمندان علوم طبیعى نیز مى‌‏گویند: موجوداتى را که انسان با حواس خود مى‌‏تواند درک کند، در برابر موجوداتى که با حواس قابل درک نیستند ناچیز است.

  تا این اواخر که موجودات زنده ذره بینى کشف نشده بود، کسى باور نمى‌‏کرد که در یک قطره آب، یا یک قطره خون، هزاران هزار بلکه میلیونها و میلیاردها موجود زنده باشد که انسان قدرت دید آنها را نداشته باشد.

  و نیز دانشمندان مى‏‌گویند: چشم ما رنگهاى محدودى را مى‏‌بیند، و گوش ما امواج صوتى محدودى را مى‏‌شنود، رنگها و صداهائى که با چشم و گوش ما قابل درک نیست بسیار بیش از آن است که قابل درک است.

  وقتى وضع جهان، چنین باشد چه جاى تعجب که انواع موجودات زنده‌‏اى در این عالم وجود داشته باشند که ما نتوانیم با حواس خود آنها را درک کنیم، و وقتى مخبر صادقى مانند پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و قرآن کریم از آن خبر دهد چرا نپذیریم؟

  به هر حال از یکسو قرآن کلام ناطق صادق، خبر از وجود جن با ویژگیهائى که در بالا ذکر شد داده است، و از سوى دیگر هیچ دلیل عقلى بر نفى آن وجود ندارد، بنابراین باید آن را پذیرفت، و از توجیهات غلط و ناروا باید بر حذر بود همانگونه که از خرافات عوام در این قسمت باید اجتناب کرد.

   

   

  مفهوم دیگر جن

  این نکته نیز قابل توجه است که جن گاهى بر یک مفهوم وسیع‌تر اطلاق مى‏شود که انواع موجودات ناپیدا را شامل مى‏‌شود، اعم از آنها که داراى عقل و در کند و آنها که عقل و درک ندارند، و حتى گروهى از حیواناتى که با چشم دیده مى‌‏شوند و معمولًا در لانه‌‏ها پنهانند، نیز در این معنى وسیع وارد است.

  شاهد این سخن روایتى است که از پیامبر صلى الله علیه و آله نقل شده است که فرمود: «خداوند جن را پنج صنف آفریده است: صنفى مانند باد در هوا (ناپیدا هستند) و صنفى به صورت مارها، و صنفى به صورت عقربها، و صنفى حشرات زمین‌‏اند، و صنفى از آنها مانند انسانند که بر آنها حساب و عقاب است»

  با توجه به این روایت و مفهوم گسترده آن، بسیارى از مشکلاتى که در روایات و داستانها در مورد جن گفته مى‌‏شود، حل خواهد شد.

  مثلا در بعضى از روایات از امیرمؤمنان على علیه‌السلام مى‌‏خوانیم که فرمود: لا تشرب الماء من ثلمه الاناء و لا من عروته فان الشیطان یقعد على العروه والثلمه: «از قسمت شکسته ظرف و طرف دستگیره آن آب نخورید زیرا شیطان، روى دستگیره، و قسمت شکسته مى‌‏نشیند»

  با توجه به اینکه «شیطان» از «جن» است، و با توجه به اینکه جاى شکسته ظرف، و همچنین دسته آن محل اجتماع انواع میکرب‌ها است، بعید به نظر نمى‌‏رسد که «جن و شیطان» به «مفهوم عام» اینگونه موجودات را نیز شامل شود. (دقت شود)

  برچسب ها :
 • پربازدیدهای ماه
 • [metaslider id=146737]
 • نظرات شما
  غیر قابل انتشار : 0
  در انتظار بررسی : 1
  انتشار یافته : 32
  1. من به شخصه نه از جن می ترسم نه از روح و نه از مرده و قبرستون خوابگاه داخل دانشگاهمون رو قبرستون قدیمی روستای کوشکن زنجان بنا شده بود و بچاهایی که می دونستند یجورایی خوف داشتند اما برا من اصن مهم نبود و نیست نمیدونم چرا؟
   9   15
   • پیا خاس/20/بیرانشهر

    احسنت. حق بود مرد میشدی 

     البته اگر از سوسک هم نمی ترسی که دیگه هیچ عرضی نمی مونه وما لقب شوالیه را به تو اعطا می نموییم
    30    3
    • من اساسا از چیزهای غیر مادی نمی ترسم وحشتم از سوسکی که میبینم هزار برابر بیشتر از مرده ی بی آزار و بی تحرکی ست که نه قدرت حرکت داره نه اذیت رسانی
     میتونی لقب شوالیه ی منهای یک رو بدی؟
     11     4
     • پیا خاس/20/بیرانشهر

      حالا که از موجودات غیر مادی و خیالی نمیترسی شوالیه تاریکی لقب بهتریه فقط نقطه ضعفت رو به کسی نگو که توی جنگها به ضررت می شه و باشیشه پراز سوسک و سیسرک بهت حمله میکنن
      6      0
   • ترسیدن برمیگرده به قوه خیال انسان،هرچه که قوه خیال پاکتر بشه و انسان عاقلتر بشه ترسیدنش کمتر میشه

     
    15    2
    • دقیقا این به عقل آدم بر میگرده اینکه فک کنیم وجود غیرمادی قدرت تسخیر ماده رو نداره ( مثل روح بعد از خروج کامل از جسم صاحبش) و یا راههایی برای دفع شر جنیان
     جسد مرده و قبرستان که کلا هیچ!!
     3     2
   • میلاد /رشت26/

    سلام من یه موکل مسلمان میخام چله نشینی هم کردم اما نشد کسی اگه میتونه کمکم کن خواهش میکنم بزنگه
    1    0
  2. پارسا/28/ایران

   من در مورد جن چندتا سوال دارم و همیشه ذهن منو مشغول کرده. اینکه جن از شراره آتش خلق شده آیا جنس آن پلاسما است؟ اینکه می گویند جن در چشم بهم زدن از مکانی به مکانی دیگر می رود آیا از جنس الکترومغناطیس است (که می تواند با سرعت نور حرکت کند و در عین حال دیده هم نمی شود)؟ از بعضی روایت ها شنیدم که نوشته شده صدای جن مانند سوت با فرکانس بالا است آیا حقیقت دارد؟

   بسیار اتفاق افتاده است که جن ها ظاهر می شوند و بعضی انسان ها آنها را می بینند آیا ظاهر شدن و یا نشدن جن برای اجنه اختیاری است؟ مراسم جن گیری کشیشان واتیکان (که بسیار ترسناک است) نشان می دهد جن می تواند انسان را تسخیر کند. سوال من این است که چگونه جن انسان را تسخیر می کند؟ (تعدادی از تسخیر شدگان کودک بودن بنده کلیپ های مراسم جن گیری رو دیدم). از زمان سلیمان نبی (ع) بساط جن گیری برداشته شد و قدرت اجنه از آنان گرفته شد. کدام قدرت جن؟ آیا موضوع صهیونیسم ها برای پیدا کردن تخت سلیمان و ساخت معبد سلیمان جهت احضار جن و بازگشت اجنه به دنیا برای استفاده از لشکر جنیان حقیقت دارد؟

   ممنون میشم اگه کسی اطلاعی داره به من بگه مدت هاست درگیر این سوال ها هستم ۱ جواب هایی پیدا کردم ولی هیچکدام منطقی نیستند
   8   0
   • من یه مدتی هست دارم در این زمینه تحقیق میکنم و براساس مطالبی که خوندم بهتون جواب میدم اولا منظورتون رو در مورد پلاسما متوجه نشدم ولی درکل مبدا افرینش جن دو نوع هست:۱٫شعله های مختلط(ایه۱۵ الرحمن)که برای توضیح بیشتر به تفسیرنمونه ج۲۳ وترجمه المیزان ج۱۹ مراجعه کنید و همچنین ظاهر خلقت (جان)این است که فقط خلقت او از اتش بوده ولی دیگر خلقت های جن های بعد از اتش نیست همچون خلقت انسان های بعد از حضرت ادم(ع).۲: اتش گرم و سوزان (ایه ۲۷حجر) وتوضیح بیشتر در ترجمه المیزان جلد۱۲ و تفسیر نمونه.دوما در مورد طی الارض جنیان به سوره ی نمل رجوع کنید.در مورد صداشون هم حقیقت داره و برای اطمینان میتونید به اصول کافی ج۳ ص۱۰۹ مراجعه کنید.در مورد ظاهرشدنشون که اختیلری هست یا نه رو مطمئن نیستم ولی به طور کلی جن ها نیز مانند انسان ها اختیار و تکلیف دارند ولی در یک کتابی خوندم که انها در صورتی در مقابل انسان ها ظاهر میشن و خودشون رو نشون میدن که کاری داشته باشند و بدون هدف در مقابل انسان ظاهر نمیشوند وگرنه مجازات میشن و در صورتی مورد مجازات قرار میگیرن که با خواسته ی خودشون ظاهر شده باشند ولی اگر انسانها اونا رو ظاهر کنند دیگه مجازات نمیشن و ممکنه هر جنی اعم از مومن و کافر ظاهر بشه و حتی بعد از ظهورش ان انسان رو مورد ازار و اذیت قرار بده و دیگه دست از سرش برنداره.بابت بقیه ی سوالات هم هنوز جوابی که مناسب باشه پیدا نکردم و اگه دیدم اطلاع میدم.ممنون میشم اگه اطلاعات جالبی در این زمینه دارید به منم معرفی کنید همچنین اون کلیپ هایی که درموردش گفتید خیلی میخوام ببینم چجوری هست…والسلام. 
    6    0
   • عرب به موجودی که با چشم دیده نمیشه میگه جن،خود پیامبر جن رو به گروهای مختلف تقسیم کرده ائمه ما به میکروب و ویروس و … جن میگفتن!اما بعضی از جنیان صاحب عقل هستند و بواسطه عقل مکلف به احکام شرع،این نوع جنیان از عالم دیگری هستند و اصلا از جنس ماده نیستند که بصورت و شکلی باشن اما اینکه اونو به شکلهای مختلفی میبینن بخاطر خود جن نیست در واقع بخاطر گیرنده خود ماست که حقیقت موجودات اون عالم رو میگیره و برای درک ما اون ها رو صورتگری میکنه(مثلا پیامبر گاهی جبرئیل رو بشکل پرنده میدید گاهی به یه شکل دیگه اما حقیقت جبرئیل و موجودات اون عالم که در دل همین عالم هست یک چیز دیگریست) اینطور میشه که جن رو به شکل و صور مختلف میبینن البته این دیدن با چشم سر نیست اگرچه بیننده ظاهرا داره با چشم سر میبینه. در واقع جن ها همیشه ظاهر هستن و اطراف ما در حال رفت و آمدن فقط ما قوه درک اون ها رو نداریم که ممکنه تحت شرایط خاص اون ها رو با چشم باطنی خود که در عالم مسدوده ببینیم (به امر ولی و حجت خدا یا بر اثر ریاضت یا بر اثر تقوا و پاک شدن و مرگ و…)
    اینکه جن انسان رو تسخیر کنه به این نحوی که شما گفتید نیست ، جن زدگی یک نوع بیماری روحی و روانیست.اما حرکت جن از نقطه ای به نقطه دیگر چیز عجیبی نیست و در عالمی دیگر (به غیر از عالم ماده که در دل عالم ماده هست) صورت میگیره.یک انسان صاحب نفسی هست که اون نفس با قوی شدن قدرتهای عجیبی پیدا میکنه که میتونه مستقیما در عالم ماده تاثیر بگذاره مثلا شنیدیم که مرتاض هندی هفتاد سال هست که چیزی نخورده(نمونه تسلط نفس بر جسم و نقض قانون طبیعت)،یا میدانیم پیامبر ماه را به دو نیم تقسیم کرده،یا علی در قلعه خیبر رو از جا کنده و…(نفس انسان قدرت این رو داره که چنان رشد کنه که بشه نفس عالم مثل امام علی که میفرمود منم عرش و فرش و بهشت و جهنم!یعنی کل عالم میشه اعضا و جوارح او!!اینجاست که انسان میشه خلیفه خدا)اما قدرت اجنه به مرور زمان بنا به حکمت خدا کم شد (تا بعد ماورا عالم در نظر مردم کمرنگ تر بشه و شرایط ظهور و امتحانات سخت خدا فراهم بشه) این جماعت صهیونیسم و غربی ها هم مردم رو سر کارگذاشتن،هر وقت آمریکا خواست غلطی بکنه ما رو خبر کنید تا دو برابر لشکر اونها از جنیان رو فراهم کنیم!!!آمریکا فقط میخواد تو دل مردم رو خالی کنه و بگه من برای خودم خیلی شخصیت بزرگی هستم دیگه نمیدونه ما شیعیان کسانی رو داریم که زورشون میرسه کمتر از ۲۴ ساعت کل زمین رو تحت اختیار خودشون در بیارن اما بنا به حکمت خدا ساکتن.
    12    6
    • برادر محمد حرفهاتون در مورد اجنه صحیح اما چرا سیاسی اش کردی؟ به نظر من تا زمان ظهور امام زمان که جنگ نهایی خیر و شره اجنه در جنگی شرکت نخواهند کرد وگرنه کی از امام حسین علیه اسلام و امام علی و ائمه واجب تر؟

     در مورد اجنه اینکه من در یه کتاب خوندم امام صادق علیه السلام فرموده اند که خوراک اجنه از استخوان و باقیمانده غذا و بوی غذاست برای همین سفارش شده موقع خواب دهان و دست ها رو بشوریم بویژه برای بچه ها رو.و دیگه اینکه اجنه به عالم ما راهی ندارن و قدرتی بر ما ندارن مگه اینکه انسانی خودش وارد این دنیا بشه و یا احضارشون کنه که چون به خواست خودشون نیست بعدا طرف رو آزار میدن و یا گناهان خاصی هست که موجب تسلط جنی بر فردی میشه .ا من به روح اعتقاد ندارم چون به نظر من ارواح در عالم دیگه مشغول حساب و کتاب هستن و نمیتونن بدون اجازه خدا حتی به خواب کسی بیان و این موارد روح که خارجی ها میگن هم اجنه هستن. اجنه هم انواع مختلف داره در منطقه ما اسم ها و شکل های متفاوتی دارن مثلا میردزما جنی که اغلب اطراف آبهاست قلی بیاوانی همون غولی که سوار کول سنباد شد و در بیابانهاست یا چگال آسنی جنی که اغلب به شکل پیرزن ظاهر میشه و در جاده ست … اونها هم مثل ما انسانها خوب و بد دارن و در اون دنیا سوال و جواب میشن تنها فرقشون با انسانها اینه پیامبری از جنیان نبوده.  
     5     0
     • استفاده از از موجودات آنسویی در عالم ماده و نقض قانون عالم در نظر اولیا خدا گناهه یعنی کسانی مثل ائمه ما قدرت کن داشتن اما بواسطه ادب مع الله دست به تصرف نمیزدند مگر به اجازه خود خدا،اما جنگ بین خیر و شر هیچوقت پایان نخواهد گرفت و زمین روزی رو نخواهد دید که شر در اون نباشه (چون خلاف سنت خداست)
      4      3
    • اولاعرب به خاطر معنای کلمه جن اجسامی که دیده نمیشوند رو جن میگه.دوما شبهه ایجاد نشه که جن وشیطان میکروب هستند و امام علی هم جن و شیطان رو با هم در حدیثشون اوردن و برای اینکه در ان زمان علوم پیشرفتی نکرده بود و مردم با مفهوم میکروب اشنا نبودند حضرت برای اینکه انها را متوجه وجود امراض در قسمت های شکسته و دستگیره ظرف کنند از لفظ شیطان به خاطر بد بودنش و جن به خاطر پنهان بودنش استفاده کرده اند.میتونین منبع حرفتون که گفتین(بعضی از جنیان صاحب عقل هستند و بواسطه عقل مکلف به احکام شرع،این نوع جنیان از عالم دیگری هستند و اصلا از جنس ماده نیستند که بصورت و شکلی باشن اما اینکه اونو به شکلهای مختلفی میبینن بخاطر خود جن نیست در واقع بخاطر گیرنده خود ماست که حقیقت موجودات اون عالم رو میگیره و برای درک ما اون ها رو صورتگری میکنه)رو بگین چون من تا حالا نشنیدم,بلکه همه ی جن ها دارای اختیار و تکلیف هستند و به همین واسطه وارد بهشت و جهنم میشن و اینکه حتی پیامبراکرم هم گفتند:خداوند جن را پنج صنف افریده است:صنفی مانند باد در هوا و صنفی به صورت مارها و صنفی به صورت عقربها و صنفی حشرات زمینی اند و صنفی از انها مانند انسانند که بر انها حساب و عقاب است.و جبرئیل جز ملائکه هست شاید این مسئله در مورد ملائکه درست باشه ولی در مورد جنیان نشنیده بودم.اینکه ما قوه ی درک جنیان رو نداریم فکرنکنم درست باشه چون ملاصدرا نیز در این مورد گفته اند:ممکن است علت ظهور صورت پنهانی اجنه در بعضی اوقات ان باشد که انان بدن های لطیف دارند که در لطافت و نرمی متوسط بوده و پذیرای جدایی و گرد امدن است و چون گرد امده قوام ان ستبر شده و مشاهده میگردد و چون جدا گشت قوامش نازک وجسمش لطیف و از دیدگان پنهان میگردد مانند هوا که چون متکاثف شده به صورت ابر درامده مشاهده میگردد وچون به لطافت خود بازگشت دیده نمیشود.نکته ی اخر اینکه جن ها «قدرت»طی الارض دارند و میتوانند در ان واحد از یک طرف زمین به طرف دیگر بروند.
     3     1
   • پلاسما صورت دیگر ماده هستش که در اون اتمهای جسم مورد نظر فاقد الکترون های گردان دور هسته هستند و یا تعداد اونها خیلی کم هستش برای همین هست که پلاسما در حالت طبیعی بسیار ناپایدار هست در بعضی مواقع حتی قادر به عبور از اجسام جامد و مایع و گاز هم هستش در مورد این ماده نظریات فروانی وجود داره.

    خلقت جن که در اون از حرارت مسموم (غلیظ) آتش ((که صورتی از انرژیه)) خلق میشه پس این نشانه ها در مورد خلقت جن یعنی حرارت آتش مسموم بسیار شبیه ماده جدید الکشف پلاسما است یعنی هم حرارت داره هم ناپایدار و از انرژی زیاد به وجود اومده است البته من نمیگم لزوما جسم جن از پلاسما هستش چرا که پلاسمایی که ما دیدیم ماده ای بسیار ابتدائی و اولیه است یعنی شاید جسم جن همون پلاسما باشه ولی از نوع پیچیده و منحصر به فردش. 

    جسم جنها پدیده ای پلاسمائی است ما بین ماده و انرژی ، یعنی جسم اون در حقیقت ماده ای است ناپایدار که بلافاصله تمایل به تبدیل شدن به انرژی داره برای همین هم هست که این موضوع که ((جنها نیازی به قبرستان ندارند چون بلافاصله بعد از مردن جسدشون میسوزه ))یعنی طبق تعریف فیزیک تبدیل به انرژی میشه درست مثل پلاسما که به شدت ناپایداره .
     
    3    0
  3. جن از دید ادیان ابراهیمی پایینتر از انسان و بالاتر از حیوان جای می گیرد- جن علت نداشتن عنصر خاک در وجودش مانند بارباپاپا می تواند به هر شکل و اندازه ای تبدیل شود و بسیاری از چیزها را در یک آن جا به جا کند همچنین سرعت نقل مکان بسیار بالایی دارد.  جنیان مانند امواج رادیویی و ماهواره ای با ما هستند ظاهر نمی شوند اما حاضرمی شوند جن ها راهی برای ایجاد ارتباط با انسانها ندارند و این انسانها هستند که از روی هوس، از راه خلاف و درنتیجه سرپیچی از فرمان خدا و اطاعت از شیطان، روزنه ای به عالم جن می یابند. از گروه جنیان هم، این جن های شرورند که با انسانها ارتباط می گیرند تا هریک از ایشان را از راه خدا باز دارند؛ اصل این تلاش و کنجکاوی، مردود و باطل است؛ مگر در موارد خاصی که خداوند، به عنوان هدیه خاص خود به بنده ای خاص، جنی را در خدمت او قرار دهد؛ اما این با آن تلاش ممنوع، متفاوت است.
   فردی در نتیجه عبادت خداوند، به درجه ای میرسد که به مصلحت خداوند، جنی مستخدم او قرار می گیرد،
   6   0
  4. یاد فیلم جن گیر افتادم به کارگردانی ویلیام فریدکین.خدای من این فیلم معرکه است.یکی از موفقترین فیلمهای ژانر وحشت  که جایزه اسکار رو هم گرفته. داستان دختری که شیطان بدنش رو تسخیر میکنه….یادمه اون شب با ترس و لرز فیلم رو نگاه میکردم ولی به ترسش می ارزید.
   2   0
   • من یه دایی داشتم بدجور به مرد بار اومدن ما دخترای فامیل معتقد بود و تلاش میکرد در این مورد!

    تو ۶ سالگی فیلم دراکولای بریم استورگ رو به خوردم داد. تو ۷ سالگی جن گیر!

    هنوز که هنوزه خوابای وحشتناک من مربوط میشه به ترس کودکیم و همیشه همون صحنه ها میاد جلو چشم!
    4    0
    • جدی میگی ۷سالگی؟نه ثنا خانم من همین دو سه سال پیش بود این فیلم رو دیدم تا مدتها هم عین بچه ها از تاریکی میترسیدم.ولی فکر نمیکنی که دایی گرامی شما تو نترس شدن شما موفق شده.احضار روح؟؟؟ باید اعتراف کنم که من به شدت تو این مسائل ترسو هستم دست خودمم نیست از طرفی خیلی کنجکاوم و دوست دارم واقعا یه سری چیزا رو تجربه کنم ولی باز ترس به کنجکاویم غلبه میکنه. ترس از اجنه هم اگه منطقی باشیم بی معنیه اونام موجوداتی هستن که باید قبول کنیم بین ما زندگی میکنن(البته الان روز هست که من دارم این چیزا رو میگم شب حتما نظرم عوض میشه!) ولی اینکه ما اونها رو نمیبینیم ولی اونا قادرن ما رو ببینن این یه کم قضیه رو ترسناک میکنه.
     2     0
     • نیلوفر جان یه سری چیزا حماقت هستش نه کنجکاوی. منظورم کارا و تجربه های خودمه. بعضی ترس ها خوبه. آدم رو از تجربه کردن هر چیزی باز میداره…

      در مورد نترس بودن خودم هم عزیزم یه جورایی مجبور شدم این جوری بشم. با داشتن ۲ تا برادر بزرگتر و خانواده ای که دختر توش کم هست مجبوری به بازی های پسرونه رو بیاری. که میدونی اونا هم چجوری اند…
      1      1
  5. خواهر من چند سال پیش یه خونه بسیار بسیار بزرگ با حیاطی پردرخت و… به قیمت خیلی پایین خرید همه ما و همسایه ها تو کف بودیم چرا اینقدر ارزان ؟ بعد چند سال خواهرم با بدبختی خونه رو فروخت و نجات یافت خونه جن داشت هیچ آزاری به خانواده خواهرم و ما نرسوند من دانشجو بودم و آخر هفته میمومدم خونه خواهرم . ما هرگز از  روبرو ندیدیمش یعنی صورتش رو ندیدیم از پشت گاهی میدیدیمش و بیشتر هم خواهرم . مثلا بارها دستش رو میدیدم که کشو میز و باز میکرد یا ما همه تو هال بودیم و اون تو آشپزخونه در کابینت باز میکرد یا در یخچال رو . لباسهای رو بند رو مینداخت تو خونه و گاهی یه ترانه رو بارها و بارها میذاشت رو تکرار… البته این اوخر من فهمیدم جریان چیه نامردا به من نگفتن و همش به من میگفتن خوف میکنی بابا من بودم  گربه بود … بعد که خونه رو فروختن موضوع رو با جزئیات برام تعریف کردن. یه بار من و امیر پسر خواهرم تو هال خوبیده بودیم تو رختخواب و تلویزیون نگاه میکردیم من چشمم رو بستم تا بخوابم که حس کردم کسی سرش رو گذاشت رو بالش چشمهام رو باز کردم پشت کله خواهر زاده ام رو دیدم با خودم گفتم این چرا اومد توی رختخواب من؟ سرم رو برگردوندم دیدم خواهر زاده رو به من داره تلویزیون نگاه میکنه آقا دیگه نمیدونم چی شد بیدار شدم صبح بود هرچی میگفتم اونا میخندیدن میگفتن خواب دیدی بعد که خونه رو فروختن خواهر زاده ام گفت راست میگی اغلب مهمونای ما به شکل و هیکل و لباسهای من میبیننش. یا یه بار آخر هفته با خانواده خواهرم رفتیم مهمونی خونه رو سپردیم به همسایه وقتی اومدیم میگفت پسرتون که نرفته بود از دیوار حیاط تو خونه رو نگاه کردیم پسرتون تو خونه میومد و میرفت. ولی خیلی جن باحالی بود اصلا دوست نداشت خواهرم کار کنه اگه حیاط میشست داد میزد بیا تو بی صاحب موند حیاط. خیلی کارهای بامزه و خاطرات جالبی داریم. ما بهش میگفتیم خورزو خان . یه بار هم  یه شوهر خواهر دیگه ام اونجا بود و ما با هم رفته بودیم عروسی بنده خدا ساعت ۴ صبح از خونه زده بود بیرون تا صبح جلوی یه کله پزی تو ماشین خوابیده بود.میگفت از تو آشپزخونه یکی صدا میکرد هو میکرد سرفه میکرد… یه بار هم برادرم اومده بود من و نرگس دختر خواهرم  تو اتاق بودیم و برادرم تو هال تلویزیون نگاه میکرد نیمه شب برادرم اومد تو اتاق گفت من پایین پای شما میخوابم نرگس هم میگفت دایی جمعیت زیاد بشه هوا گرم میشه خلاصه برادرم گفت بابا امیر بغل دست من خواب بود یکی به شکل امیر تو اون اتاق دیگه دست به کمر منو نگاه میکرد. و…
   14   0
   • جدااااااا؟ باورم نمیشه!!! یعنی اینقدر راحت باهاتون زندگی میکرده؟

    من ۱ بار با بچه های فامیل احضار روح کردیم. بار دوم یه جن اومد، گفتیم اسمت چیه، گفت "پر"، هر چی سوال ازش میپرسیدیم درست جواب میداد. یه پسر خاله دارم خیلی آزار داره، فک کردم اون داره اذیت میکنه و مسخره بازی در میاره. یه سوال پرسیدم که هیچ کس جز خودم نمیدونست، درست جواب داد. .گفت من جن مومنم. پیامبرم هم محمد(ص) هستش. ۴  تا زن هم دارم. مگفتیم کجا زندگی میکنی، گفت تو کمد رخت خوابی!  اون موقع تو زیر زمین تاریک خونه مامان بزرگمون بودیم. نفهمیدیم چجوری فرار کردیم و بساط رو جمع کردیم. اما از اون موقع به بعد من تنهایی نمیرم تو اون اتاق که کمد رخت خوابا توشه!

    هنوزم نمیدونم بقیه سر کارم گذاشتن یا واقعی بوده…

    الان اینایی که شما تعریف کردی منو بیش از قبل ترسوند
    2    0
    • ثنا جان اجنه هم مسلمون و کافر و یهودی و مسیحی و خوب و بد و شوخ و مهربون و … دارن اما احضار جن کار بسیار خطرناکی هست خواهش میکنم دیگه این کار رو نکن جون عواقب بسیار بدی داره. و ممکنه تا آخر عمر تاوان بدی . احضار اجنه کار سختیه ولی اگه شما تونستید شانس آوردین که جن مومن بوده وگرنه  انتقام میگرفت. یکی از اقوام دور ما خانمش بچه دار نمی شد یه بار یه مردی رو آورد از اجنه احضار کنه ببینه آخرش بچه دار میشه یا نه  اون هم احضار کرد اما چون به میل خودشون نمیان و با ورد و دعا و اجبار سر آخر گفت داغ به دلت میزام و شوهرش به نام اسفندیار تو گاراژ خونه مرد انگار یکی اتومبیل رو بلند کرده بود گذاشته بود رو سینه اش ساعت ها زجر کشیده بود چون رو زمین جای چنگاش مونده بود ولی عجیب اینکه کسی صداش رو نشنید.ما به این کار میگیم تاس گذاشتن  خودم من به خاطر حماقتم و فضولیم توی مراسم ها و دعا نویسی های زیادی بودم اما الان واقعا واقعا پشیمونم سالها  بیمار بودم و تازگی ها با توبه و توسل و دعا و کمک یه انسان مومن نجات پیدا کردم ولی هنوز نمیتونم راحت بخوابم .
     4     0
     • وااااااای یا خداااااا !!!!!!

      من که از اون شب به بعد دیگه هیچ وقت طرف این کارا نرفتم ( ۷ سال قبل). اون شب هم قصدمون احضار روح بود. مثلا به خیال خودمون میخواستیم روح پسر خاله تازه در گذشتمون رو احضار کنیم…

      کلی هم قبلش دعا خوندیم و قران و یه انگشتر عقیق که اسامی ۵ تن روش حک شده بود رو گذاشته بودیم وسط. اولش یه چیزی اومد که نمیدونم روح بود چی بود که شرو کرد اذیت کردن و ترسوندن. به اسم ۵ تن که قسمش دادیم رفت… اما میگم ، هنوزم تو تمام این ماجرابه اون پسر خاله شیطونم مشکوکم…

      اما یه دختر خاله داشتم اونم مثل شما خیلی تو این مراسما شرکت میکرد. به قول خودش مدیومش بالا بود، یه سامسونت میگرفت دستش، توش یه تخته احضار روح گذاشته بود. هفته ای چند شب با دوستاش دور همی جمع میشدن به احضار روح و مسخره بازی. بعد از مدتی چنان بلایی سرش اومد که به مرگش راضی شده بود. صبحا ۵ صبح باید راه میافتاد که به دانشگاش برسه، از وقتی از خونه راه میافتاد تا رسیدن به سر کوچه سنگ بارونش میکردن. تختش رو شبا تکون های بدجور میدادن. جوری که همه اهالی خونه بیدار میشدن از صدای تخته ها. حتی با موهاش بازی میکردن!!!

      ۳ ماه از خواب و خوراک افتاد و مثل جنازه ها شد. در نهایت به یه روحانی مقرب مراجعه کردن. کلی دعا خوندن و ختم قران برداشتن و این خانوم توبه کرد تا راحت شد.

      خلاصه که این بچه بازی ها که خیلی هامون از سر بچه بازی در میاریم آخر عاقبت نداره….
      1      0
  6. یک میکروبیولوژیست

   نخیر. قسمت شکسته ظرف همچین هم محل تجمع میکروب نیست. این مفهوم غلطه
   1   5
  7. این چیزی که میگم بخدا حقیقت داره ۳سال پیش بود بعدازخوردن سحری استخوانهای ماهی رو بردم بدم به گربه های کوچمون وقتی استخوانها رو ریختم جلوی گربه ها یکدفعه هر 3تاگربه همزمان به سمت چپم نگاه کردن که منم وقتی به بغلم نگاه کردم یه هیکلی مثل توده ابری سیاهی رودیدم که خیلی صدای وحشتناکی داشت که بعد ازترس بیهوش شدم وازاون موقع فهمیدم که جن ها در همه جا میتونن باشن نه اینکه فقط توخرابه ها وبیابان باشن.
   5   1
  8. هیچ چیز منو به اندازه موجودات ماوراطبیعه نمی ترسونه ، چیزایی که وجود دارن اما حواس من قادر به درک اونا نیست

   ترجیح میدم باورشون نکنم، خداییش اگه خوب دقت کنیم واسه هر اتفاق عجیبی که میافته می شه یه توجیه علمی پیدا کرد اصلاً دلیلی نداره هر چیزی رو به امور ماورا طبیعه ربط بدیم

    
   2   3
  9. نفس / 19/تهران

   وای بچه ها پریشب رفته بودم یه ویلایی توی روستا با خونواده ام و نزدیکانمون ….

   داماد خالم درباره جن و این چیزا صحبت میکرد برامون مثله بید داشتم میلرزیدم

   یه دفعه یه پیشنهاد داد گفت هر کی نمی ترسه بیاد همین الان که ساعت ۱ نصفه شب بود بریم قبرستونه کناره روستا

   بعدش رفتیم یعنی داشتم سکته میکردم منو دختر خالمو شوهرشو پسر خالم رفتیم همین که نزدیک

   قبرستون شدیم اون دو نفر فرر کردن رفتن منو دختر خالم مثله جت بدو کردیم هی تو راه به خودم فحش میدادم هی به داماد خالم

   سگ ها یی که توی روستا ول بودن دنبالمون

   یعنی نفهمیدم چطوری خودمو به ویلا رسوندم  تا صبح نخوابیدم از ترسم

   خوبه سکته نکردم
   2   2
  10. نفس / 19/تهران

   من توی فامیلا مون داشتیم که جن میدیدن ..

   مثله عمه ی زن دایمو میبردن اریشش میکردن میاوردنش

   خیلی چیزایی که برامون تعریف کردن ..

   ولی هروقت از جن ترسیدین اسم امام علی ع   رو ببرید جنا دیگه کاری باهاتون ندارن چون از امام علی میترسن
   5   0
  11. میخوام نظر شخصیمو درباره جن بنویسم و چون این یه موضوعیه که خیلی ها واسشون سواله کامنتم یخورده طولانیه(حلالم کنید!)،ازتون میخوام شما هم خوب فکر کنین و دربارش نظر بدین…

   الان ساعت۱:۲۳ بامداده و من دارم کامنتای جن رو توی اتاقم تنها میخونم.جن وجود داره و اینو همه میدونن ولی من با حرفای محمد ۱۹۵ تا حد زیادی موافقم(در واقع بخاطر گیرنده خود ماست که حقیقت موجودات اون عالم رو میگیره و برای درک ما اون ها رو صورتگری میکنه )،اینکه جن ها خوبن یا بد به خلق و خوی خودمون بستگی داره که آدم خوبی یاشیم یا بد.من وجود جن رو همین الان دارم حس میکنم(باور کنین راس میگم)…برای اثبات حرفم نشون به اون نشون که شده تاحالا احساس کنین یه نفر دوروبرتونه ولی وقتی نگا میکنین میبینین هیچ کسی نیست؟اینا همون اجنه هستن که در اطراف ما زندگی میکنن.چون ما باهاشون کاری نداریم اونا هم باهامون کاری ندارن.در ضمن هروقت از جن یا روح یا هرچیز دیگه های ترسیدین یه بسم الله الرحمن الرحیم بگین و خیالتون راحت باشه که هیچ اتاقی واستون نمیفته…این داستان هایی هم که دوستان تعریف کردن به نظرم حقیقت نداره،دلیلشم اینه اجنه به اذن خدا عمل میکنن و نمیتونن بی دلیل به انسان ها آزار برسونن و باز هم بنا به حکمت خدا خودشونو ظاهر میکنن تا یه منظوری رو به انسان ها بفهمونن مثلا احمد آقا که رفت به گربه ها استخون بده و بعدد اون جن ظاهر شد و بعدش بیهوش شد باید ببینه که چه کار بدی توی اون روز انجام داده که جنی به این ترسناکی واسش ظاهر شده؟؟؟انسان اشرف مخلوقاته و اجنه هم برتری داره،هروقت دیدید که جن ها واستون مشکلی درست کردن یا تو یه خونه جن وجود داره یا…کافیه بفهمین که چه خطای بزرگی ازتون سر زده که از مرز انسانیت خارج شدین.خواهش میکنم هر تصور منفی که از جن دارین رو همین الان از ذهنتون دور بریزین و بجای این توهمات به باطن و نیت کاراتون فکر کنین(خودمونی بگم اینکه با خودتون چن مدتی خلوت کنین و ببینین با خدای خودتون چن چندین…)

   ممنونم…با آرزوی یه زندگی شاد و خاطره های خوب واسه همتون 🙂
   12   2
  12. مهدی/29/تهران

   یه عده خرافه پرست جمع شدن اینجا دور هم افرین خوبه ادا مه بدید
   0   3
 • ارسال نظر